Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 14 ψήφοι

Πώς να διπλασιάσετε την επιδότησή σας!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3012 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2836   babbeto

babbeto

    iPH Member

  • 322 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/09/2019 - 20:10

Κάνε αίτημα να γίνει καρτοκινητό, θα σε καλέσουν από το τμήμα αποσυνδεσεων σαν να έκανες αίτημα φορητότητας.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Καλησπέρα,

Αρχικά να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις!

Δεν ήξερα για το παραπάνω, έαν όντως αίτημα καρτοκινητό είναι σαν αίτημα φορητότητας, πάω με αυτο το τρόπο! Αλλά εδώ έρχεται και η αρχική μου ερώτηση: παίζει πλέον η φορητότητα κ αντιπροσφορά ή πάω σε καρτοκινητό κ πληρώνω παραπάνω από τώρα;!;!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2837   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 13/09/2019 - 20:13

Καλησπέρα,

Αρχικά να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις!

Δεν ήξερα για το παραπάνω, έαν όντως αίτημα καρτοκινητό είναι σαν αίτημα φορητότητας, πάω με αυτο το τρόπο! Αλλά εδώ έρχεται και η αρχική μου ερώτηση: παίζει πλέον η φορητότητα κ αντιπροσφορά ή πάω σε καρτοκινητό κ πληρώνω παραπάνω από τώρα;!;!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Τον Απρίλιο μου είπαν πως η καλύτερη τους προσφορά ήταν να μου ανεβάσουν το πάγιο κατά 15% με τις ίδιες παροχές, όταν έκανα αίτημα για κάρτα και τους εξήγησα ότι ο λόγος ήταν οικονομικός, μου κράτησαν το ίδιο (αρκετά χαμηλό) πάγιο και μου έδωσαν 250€ επιδότηση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2838   babbeto

babbeto

    iPH Member

  • 322 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/09/2019 - 20:41

Για να δούμε...μέχρι τέλος του μήνα θα έχω απαντήσεις κ θα επανέλθω να ενημερώσω


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2839   BIOXALK

BIOXALK

    iPH Addict

  • 709 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 14/09/2019 - 09:21

Εγώ 20 χρόνια συνδρομητής cosmote (ακόμη τα νούμερα της COSMOTE είχαν 9 ψηφία όταν έκανα τη συνδεση), τηλεφωνική γραμμή fiber 50άρι, με COSMOTE tv full packet, όταν ήρθε η στιγμή της ανανέωσης των δυο γραμμών του κινητού μου έδιναν λιγότερα από αυτά που είχα με 34,6% ακριβότερα πάγια. Ύστερα από έτοιμα διακοπής κα μετατροπής των γραμμών σε καρτοκινητά πέτυχα κάτι καλύτερο, αλλά πάλι ασύμφορο. Δηλαδή, ούτε να πεις ότι ήταν κοντά για να κάνεις τα στραβά μάτια. Έφυγα γης Vodafone και μετά από δυο βδομάδες μου έδιναν τρελή προσφορά, αλλά αφενός έπρεπε να πληρώσω ένα πέναλτι στη Vodafone και αφετέρου τους είχα σιχαθεί. Σε ένα μήνα θα πάρω και το σταθερό, θα διακόψω και την COSMOTE tv, και άντε γεια. Εμείς έχουμε το πάνω χέρι και δεν το καταλαβαίνουμε ή και δεν θελουμε να ξεκουνιθούμε.

#2840   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 15/09/2019 - 06:47

Δυστυχώς οι πολιτικές των εταιριών στους ήδη υπάρχοντες πελάτες της κάθε εταιρειας είναι άθλιες. Όταν αλλάζεις και πας σε νέα εταιρεία βρίσκεις πραγματικά καλύτερες τιμές.

Ζητούσα από την vodafone στην ανανέωση του συμβολαίου να ανανεωθούν όλα τα νουμερα της εταιρείας μαζί και με τα ίδια πάγια που είχαν τα τελευταία 2 χρόνια. (Εκτος από ένα νούμερο που θα πήγαινε σε μικρότερο προγραμμα).

ΑΔΥΝΑΤΟΝ !!!

Τρία νούμερα λήγουν τον Αύγουστο, δυο τον Σεπτέμβριο και θα αντιμετωπιστούν ξεχωριστά με ξεχωριστές προσφορές (που στα πρώτα μου έδιναν 20% ακριβότερα πάγια και στα δευτερα δεν μου έδιναν προσφορά ακόμα ή αν περίμενα για να πάρω προσφορά στα δευτερα θα χρεωνομουν υπερβολικά πάγια στα πρώτα που θα είχαν λήξει οι εκπτώσεις τους.
Παραπονέθηκα τους είπα ότι δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να αλλάξω εταιρεία παρόλο που το σήμα της στην εργασία μου είναι χαλια. ζήτησα ενιαία προσφορά για όλα και να λήγουν όλα μαζί ταυτόχρονα για την επόμενη διετία με τα ίδια πάγια.

ΑΔΥΝΑΤΟΝ.

τα μετέφερα όλα μαζί σε άλλη εταιρεία wind 20% φθηνότερα πάγια παντού και τα νούμερα μου λήγουν όλα μαζί πλέον και καλύτερο σήμα και απορρόφησαν μέρος του πέναλτυ που είχα φεύγοντας (για τα δυο νούμερα που θα έφευγα ένα μήνα πριν λήξουν).


ΤΟ ΑΜΙΜΗΤΟ !!

με πήραν από την Vodafone μετά που έφυγα και τα έκαναν όλα όσα ζητούσα (ενιαία προσφορά για όλα τα νούμερα της εταιρείας και ίδια πάγια με το προηγούμενο συμβόλαιο) !!!!

Είχα ήδη φύγει όμως.

Είναι κρίμα η τωρινή πολιτική των εταιρειών (να κρατάνε δέσμιους τους παλιούς πελατες και να προσπαθούν να τους φουσκώνουν σε κάθε επόμενο συμβόλαιο όσο μπορούν , ενώ στους νέους πελατες να δίνουν γη και ύδωρ να έρθουν στην εταιρεία τους).

Θα έπρεπε να σέβονται περισσότερο τους πελατες που ήδη έχουν από τους καινούργιους

Δυστυχώς η κρίση κάνει τις εταιρείες να μην παρέχουν αυτά που θα έπρεπε να παρέχουν στους πελατες τους ώστε να μένουν ικανοποιημένοι (υποδομες , τιμες , υπηρεσιες κλπ) παρα επιδίδονται στο κυνήγι νέων πελατών που δεν τους ξέρουν καλά τι κουμάσια είναι .

Η νοοτροπία αυτή (πχ σε ένα εστιατόριο η σε ένα μαγαζί με ρούχα) είναι που κλείνει τα μαγαζιά δεν τα εξελίσσει ...

Ας το σκεφτούν αυτό οι εταιρείες τηλεφωνίας διότι κάποια στιγμή χωρις την δέουσα υποδομή και υπηρεσιες θα βρεθεί τρόπος ο καταναλωτής να μπορεί να συνάψει συμβόλαιο με ξένη εταιρεία κινητής (με απείρως πιο συμφέροντα προγράμματα) και δεν θα ξαναπατήσει ποτέ πια σε ελληνική.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 15/09/2019 - 06:54


#2841   Slaughter

Slaughter

    iPH Addict

  • 879 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 15/09/2019 - 10:30

Εγώ ήμουν κάπου 10 χρόνια σε Vodafone με 2 νούμερα στο red 1 με την τότε καλή προσφορά με κάπου 20 ευρώ η κάθε γραμμή. Με τα χρόνια κ φόρους κ ανατιμησεις έφτασα να πληρώνω 37 ευρώ την κάθε γραμμή. Με πήρανε να τα ανανεωσουμε στα 40 με κάτι έξτρα data for social πράγμα άχρηστο για μένα. Τελικά έκανα αίτημα για μετατροπή σε καρτοκινητα και η προσφορά ήταν να πάνω σε πολύ μικρότερο πρόγραμμα κ να πληρώνω 25 το μήνα. Δεν κάνω ιδιαίτερη χρήση οπότε θα μου έφτανε. Τελικά τα έκανα κάρτα κ πληρώνω 10 ευρώ το μήνα!! Αν ανανεωσεις πριν ληξουν τα πακέτα δεν χάνεις κ τα υπόλοιπα. Πρέπει να θυμάσαι να ανανεώνεις αλλά δεν έχεις καμιά δέσμευση και είναι πολύ οικονομικό για απλή χρήση

7eb9c579fc57af3ca800ba8c78a988ab.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2842   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/09/2019 - 11:13

με λίγα λόγια θέλουμε 10 με 12 ευρώ κάθε μήνα για 150 λεπτά ομιλίας

κερδάμε αδέλφια  ....

 

Εγώ ήμουν κάπου 10 χρόνια σε Vodafone με 2 νούμερα στο red 1 με την τότε καλή προσφορά με κάπου 20 ευρώ η κάθε γραμμή. Με τα χρόνια κ φόρους κ ανατιμησεις έφτασα να πληρώνω 37 ευρώ την κάθε γραμμή. Με πήρανε να τα ανανεωσουμε στα 40 με κάτι έξτρα data for social πράγμα άχρηστο για μένα. Τελικά έκανα αίτημα για μετατροπή σε καρτοκινητα και η προσφορά ήταν να πάνω σε πολύ μικρότερο πρόγραμμα κ να πληρώνω 25 το μήνα. Δεν κάνω ιδιαίτερη χρήση οπότε θα μου έφτανε. Τελικά τα έκανα κάρτα κ πληρώνω 10 ευρώ το μήνα!! Αν ανανεωσεις πριν ληξουν τα πακέτα δεν χάνεις κ τα υπόλοιπα. Πρέπει να θυμάσαι να ανανεώνεις αλλά δεν έχεις καμιά δέσμευση και είναι πολύ οικονομικό για απλή χρήση

7eb9c579fc57af3ca800ba8c78a988ab.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk



#2843   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 15/09/2019 - 11:49

Γενικά για κάποιο λόγο το καρτοκινητό έχει φτάσει να έχει πολύ καλύτερα πακέτα από τον τιμοκατάλογο του συμβολαίου (αν δεν βρεις τρόπο να πάρεις κάποιο-λεγόμενο-προνομιακό πακέτο συμβολαίου). Καλά για τα φοιτητικά δεν το συζητάω καν! Προφανώς πάνε να βγάλουν την ζημιά από κάρτες και φοιτητικά με τα παραφουσκωμένα συμβόλαια... Παλιά ίσχυε το ανάποδο! Αν είχε και λίγο καλύτερα πακέτα για mb στην κάρτα θα είχα πάει...προχτές!

Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 15/09/2019 - 11:50


#2844   Slaughter

Slaughter

    iPH Addict

  • 879 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 15/09/2019 - 23:23

Γενικά για κάποιο λόγο το καρτοκινητό έχει φτάσει να έχει πολύ καλύτερα πακέτα από τον τιμοκατάλογο του συμβολαίου (αν δεν βρεις τρόπο να πάρεις κάποιο-λεγόμενο-προνομιακό πακέτο συμβολαίου). Καλά για τα φοιτητικά δεν το συζητάω καν! Προφανώς πάνε να βγάλουν την ζημιά από κάρτες και φοιτητικά με τα παραφουσκωμένα συμβόλαια... Παλιά ίσχυε το ανάποδο! Αν είχε και λίγο καλύτερα πακέτα για mb στην κάρτα θα είχα πάει...προχτές!


Στο cu που είμαι εγώ με κάθε ανανέωση από 10 ευρώ (λες κ έχει κ φτηνότερα) σου κάνει δώρο ένα διπλό shake που σου δίνει 600mb x 2 = 1,2 gb για ένα μήνα. Επίσης έχει κ διαφορά αλλά που μαζεύεις από εδώ κ από εκεί mb

Όλα καλά αλλα αν δεις τις χρεώσεις αν δεν έχεις πακέτο θα κλαψεις. όλα τα χρεώνουν στο Θεό

#2845   GiannisMaurokouk

GiannisMaurokouk

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/09/2019 - 11:59

Καλησπέρα,
Έχω 2 γραμμές cosmote (περίπου 60€) μη εμπορικών προγραμμάτων πλέω για τους γονείς,χωρίς πολλά πολλά ΜΒ μόνο λεπτά μηνύματα,τα οποία έχουν λήξει κ όλας κ είναι αορίστου εδώ και 7-8 μήνες
2 vdsl 50 εταιρικά
1 vdsl 30
1 adsl 24
Λέτε αν κάνω έναν μίνι εκβιασμό αλλαγής παρόχου να μου δώσουν μια καλή επιδότηση να πάρω νέα συσκευή;

Τελευταία επεξεργασία από: GiannisMaurokouk, 27/09/2019 - 12:04


#2846   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 09/12/2019 - 10:38

Είμαι στο Cosmote Family 65 (παλιό) και μου δίνουν το ίδιο πρόγραμμα με μια μικρή αύξηση. Ζήτησα να πάω στο Cosmote Family M (μέχρι την λήξη του συμβολαίου) που έχει μεγαλύτερο πάγιο και μου λένε ότι δεν γίνεται μετάβαση γιατί δεν το επιτρέπει το σύστημα... Θα γελάσουμε.



#2847   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/12/2019 - 12:28

Tα πακέτα που δίνουν στην Ελλάδα οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας είναι από τις μεγαλύτερες κοροϊδίες του αιώνα... 

Λύσεις υπάρχουν πολλές, αρκεί κάποιος να σκεφτεί πως θέλει να κινηθεί ανάλογα με τη χρήση που κάνει σε ομιλία, sms, και δεδομένα και να πράξει αναλόγως. 

 

Η λύση της καρτοκινητής είναι αρκετά συμφέρουσα. Αν και το πακέτο ομιλίας που πουλάνε μέσα σε αυτά είναι κι αυτό υπερτιμημένο.

Όμως υπάρχει τρόπος και για εκεί:

Για ομιλία: VIBER OUT με επιλογή Unlimited Greece (5.99€ / month) ή επιλογή Unlimited Worldwide (8.99€ / month).

(ειδικά, αν κινείσαι είσαι σε μέρη όπου υπάρχει συνεχής πρόσβαση σε δίκτυο δεδομένων ή σε Wifi δεν υπάρχει καλύτερη λύση).  

'Ενα πακέτο SMS (tailored στις ανάγκες σου). 

 Ένα πακέτο DATA (tailored στις ανάγκες σου).

και όλα οκ. 

 

To worldwide free trial πακέτο του Viber out έχει δωρεάν ενεργοποίηση για διάρκεια μιας εβδομάδας,

για όποιον θέλει να το δοκιμάσει με απεριόριστες κλήσεις σε 50 χώρες (συμπ. οι ΗΠΑ).

 

Μακριά και ούτε απ έξω από τη φάση "καρτοσυμβόλαια" κτλ. Χειρότερα από το να έχεις συμβόλαιο. 


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 09/12/2019 - 12:30


#2848   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/12/2019 - 13:19

Πακέτο data εκτός των γνωστών παρόχων υπάρχει ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2849   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 09/12/2019 - 20:50

Πρωτα δεν θα πρεπει να εχεις καλυψει το θεμα των δεδομενων για να μπορεις να τηλεφωνεις με το viber, πχ απο τον δρομο οπου μπορει να μην εχεις wifi ;


Sent from my iPad using Tapatalk

#2850   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/12/2019 - 20:57

Ναι, για να έχεις data εκτος wifi θα πρέπει να υπάρχει ενεργοποίηση κάποιου πακέτου ώστε να είναι λειτουργικό το Viber Out. 

Με κλήσεις που κάνω σε Γαλλία και Γερμανία (σταθερά και κινητά) ενώ είμαι πχ στο δρόμο σε δίκτυο δεδομένων, δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. 

 

 

Πρωτα δεν θα πρεπει να εχεις καλυψει το θεμα των δεδομενων για να μπορεις να τηλεφωνεις με το viber, πχ απο τον δρομο οπου μπορει να μην εχεις wifi ;


Sent from my iPad using Tapatalk



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 9 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες