Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

USB drive: Transform your iPhone into a USB stick


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
80 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 04/09/2009 - 11:32

Το USB Drive είναι μία νέα εφαρμογή η οποία κυκλοφόρησε στο Cydia και υπόσχεται να μεταμορφώσει τον extra αποθηκευτικό χώρο του iPhone σε 1 ή περισσότερα USB Sticks, χωρίς την ανάγκη εγκατάστασης έξτρα προγράμματος στο Pc/Mac !

Οδηγός εγκατάστασης:

1. Προσθέτουμε το ακόλουθο source στο Cydia: apt.dmytro.me
2. Eγκαθιστούμε την εφαρμογή USB Drive.
3. Ανοίγουμε την εφαρμογή και δημιουργούμε τους επιθυμητούς δίσκους (1 εώς 8) , πατώντας στο Create Disk και επιλέγοντας την χωρητικότητα.

Αναρτημένη εικόνα


4. Στη συνέχεια επιλέγουμε το 'Mass Storage' και κάνουμε Reboot την συσκευή.
5. Μετά το Reboot της συσκευής και εφόσον την συνδέσουμε με τον υπολογιστή μας (Mac ή Windows) θα δούμε τα disks τα οποία δημιουργήσαμε σαν ξεχωριστά drives.

Mac:

Αναρτημένη εικόνα


Windows:

Αναρτημένη εικόνα


ΠΡΟΣΟΧΗ:

ΜΗΝ απεγκαταστήσετε την εφαρμογή, ενώ έχετε την ρύθμιση USB Mode = Mass Storage. Εαν θέλετε να την απεγκαταστήσετε, θα πρέπει να ανοίξετε την εφαρμογή, να επιλέξετε USB Mode = PTP και να κάνετε Reboot το τηλέφωνο. ΜΕΤΑ κάνετε την απεγκατάσταση. Σε αντίθετη περίπτωση θα έχετε σοβαρότατες συνέπειες στην λειτουργία της συσκευής.

Limitations:

- Files and folders on virtual disks are not directly accessible for iPhone applications nor desktop OS can read or write iPhone files. - - --- Basically we have two worlds - desktop and iPhone and these worlds are isolated.
- Only 8 virtual volumes can be created at a time.
- USB Drive will automatically format new volumes using FAT16 or FAT32 filesystem only.
- USB Drive will disable Picture Transfer Protocol support when it active. Switching between USB Mass Storage and PTP requires a system restart.
- PTP protocol is being used to transfer pictures to the iPhoto or direct print on compatible printers.
- Application requires jailbroken iPhone and cannot be downloaded from AppStore.

Σημείωση:
In order to stop spreading outdated beta versions, this beta version expires 1 Oct 2009. Expired version will let you copy all your information from virtual disks using usb mass storage, but will not let create new disks or write data to the virtual volumes.

[Via macedonas.gr - developers website]
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   anesi

anesi

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2009 - 12:07

η χωριτικότητα που εχουμε επιλέξει αναγνωρίζεται ως γεμάτη ακόμα και αν ο εικονικος δίσκος είναι αδειος? δηλαδή αμα εχω γεμισει τον σκληρό δίσκο και μου εχει μείνει 250mb τα οποία ειναι και η χωρητικοτητα το εικονικου σκληρου θα αναγνωρίζεται στο iTunes ως διαθέσιμη ή ως πλήρης>?

Τελευταία επεξεργασία από: anesi, 04/09/2009 - 12:07


#3   AlexisGon

AlexisGon

    iPH Contributor

  • 842 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/09/2009 - 12:14

η χωριτικότητα που εχουμε επιλέξει αναγνωρίζεται ως γεμάτη ακόμα και αν ο εικονικος δίσκος είναι αδειος? δηλαδή αμα εχω γεμισει τον σκληρό δίσκο και μου εχει μείνει 250mb τα οποία ειναι και η χωρητικοτητα το εικονικου σκληρου θα αναγνωρίζεται στο iTunes ως διαθέσιμη ή ως πλήρης>?


Κάντο πιο λιανά,δεν βγάζω νόημα... :D :D

#4   anesi

anesi

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2009 - 12:23

ok. εχω πχ iphone 3g 16gb στο οποίο δεν έχω βάλει απολύτος τίποτα. επιλέγω εικονικό δισκο 16gb και τον εχω αδειο. στο itunes θα αναγνωρίζεται ο σκληρος ως πλήρης ή ως κενός?

Τελευταία επεξεργασία από: anesi, 04/09/2009 - 12:24


#5   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 04/09/2009 - 12:43

Εγώ προσπάθησα να κάνω add το repo (apt.dmyrto.me) και μου βγάζει ότι error στο Cydia ότι δεν μπορεί να το βρει (και μια εξήγηση που δεν την έχω ξαναδεί, μεγάλη σε έκταση που άντε να τη γράψω εδώ..). Εσάς σας έκανε κανονικά add το source repo;;

#6   anesi

anesi

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2009 - 12:46

Εγώ προσπάθησα να κάνω add το repo (apt.dmyrto.me) και μου βγάζει ότι error στο Cydia ότι δεν μπορεί να το βρει (και μια εξήγηση που δεν την έχω ξαναδεί, μεγάλη σε έκταση που άντε να τη γράψω εδώ..). Εσάς σας έκανε κανονικά add το source repo;;

εγώ δεν το προσπάθησα ακόμα. περιμένω να ακούσω γνώμες αλλων. ασε που δν έχω τ κινητο μου, ειναι στο σερβις και το ipod touch ειναι γεματο....

#7   ikariofil

ikariofil

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2009 - 12:50

Γιατί κάποιος να χρησιμοποιήσει το iphone σαν usb sttick?

#8   AlexisGon

AlexisGon

    iPH Contributor

  • 842 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/09/2009 - 12:58

Γιατί κάποια στιγμή μπορεί να χρειαστεί να μεταφέρει κατι και να μην έχει μαζί του το φλασάκι του...
Βέβαια θα μου πεις υπάρχουν και άλλες λύσεις,αλλά τέσπα,ψάχνουμε να βρούμε καινούρια πράγματα.... ;) ;)

#9   anesi

anesi

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2009 - 12:59

Γιατί κάποιος να χρησιμοποιήσει το iphone σαν usb sttick?

γιατί θελουμε το iPhone μας να κάνει τα ΠΑΝΤΑ!

#10   ninoulito

ninoulito

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2009 - 13:15

Ωραίο μου φαίνεται.... αλλά όταν λέει ότι η beta τελειώνει στις 1 Οκτωβρίου... θα βγάλει δηλαδή τότε την κανονική έκδοση; Γιατί αλλιώς δεν συμφέρει... :huh:

#11   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/09/2009 - 13:19

και πάντε να αγοράσετε ενα flashaki 10 ευρώ έχουν..τι προτιμάτε να κουβαλάτε και ολόκληρο καλώδιο μαζί σας?

#12   Drake19

Drake19

    iPH User

  • 195 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Drake1986

Δημοσίευση 04/09/2009 - 13:38

γιατί θελουμε το iPhone μας να κάνει τα ΠΑΝΤΑ!

Γιατι ειναι τηλεφωνο να κανει τα παντα :D απλα το ξεκλειδωνουμε σιγα σιγα της δινατοτητες του :P
xexexe

#13   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 04/09/2009 - 14:07

Γιατί κάποιος να χρησιμοποιήσει το iphone ως usb stick

Γιατί κάποιος να χρησιμοποιήσει το iphone σαν usb sttick?
Γιατί κάποιος να χρησιμοποιεί το iphone ως camera;
Γιατί κάποιος να χρησιμοποιεί το iphone ως gps;
Γιατί κάποιος να χρησιμοποιεί το iphone ως συσκευή παραγωγής ήχου;
Γιατί κάποιος να χρησιμοποιεί το iphone ως συσκευή για surfάρισμα στο internet;
Γιατί κάποιος να χρησιμοποιεί το iphone ως παιχνιδομηχανή;
Γιατί κάποιος να χρησιμοποιεί το iphone ως ....





και πάντε να αγοράσετε ενα flashaki 10 ευρώ έχουν..τι προτιμάτε να κουβαλάτε και ολόκληρο καλώδιο μαζί σας?

Ναι το προτιμώ. Αφού έχω πάντα μαζί μου το τηλέφωνο και έχει ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ γιατί να κουβαλάω flashακια δλδ. Το πιο γαμάτο flashάκι που είχα ποτέ ήταν το ipod nano 1st gen.



Edit: Ξέχασα να πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στον programmer. Επιτέλους θα κοπεί το ifunbox και τα συναφή του.

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 04/09/2009 - 14:15


#14   Dimitrissss

Dimitrissss

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:DimitrisGrig

Δημοσίευση 04/09/2009 - 16:06

Εγώ το έβαλα. Το έκανα εγκατάσταση, έκανα δίσκο, το βάζω στον υπολογιστή και δεν γίνεται τίποτα. Πάω στον υπολογιστή μου και δεν υπάρχει κανένας δίσκος ενώ έχω κανει 2. Help!

#15   ipapaphone

ipapaphone

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2009 - 17:35

Kαι εμενα το ίδιο δεν μου βρίσκει τίποτα ο υπολογας,
και τώρα δεν το αναγνωρίζει ούτε και σαν ψηφιακή.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες