Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

η γνωμη των ειδικων?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
162 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 22/10/2011 - 15:53

καλησπερα σας! επιτελους, μαζεψα τα απαιτουμενα χρηματα για να περασω στην αγορα του ΠΡΩΤΟΥ μου mac υπολογιστη! επειδη δεν κανω βαριες δουλειες, θελω να παρω το macbook air (και λογω φορητοτητας και εμφανισης) :blush:
μην εχοντας καμια ιδεα απο mac ομως, βλεποντας το hardware του σ ενα αντιστοιχο pc με windows ειναι επιδοσεις ενος netbook...

Χωρις να ακουστει ηλιθιο αυτο που θα πω, γι αυτο και ρωτω τη γνωμη σας, με τον 1,6 ή 1,7gHz επεξεργαστη του και τη 4gb ram, θα εχω προβλημα με lugs και τετοια? (οχι φανταζομαι αλλα θα θελα να το δω και γραμμενο) :blush:

τελος, βρηκα 2 macbook air που εβαλα στο ματι, και καθως βλεπω η κυρια διαφορα τους ειναι ο επεξεργαστης! εσεις ποιο θα παιρνατε? Ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας κι ευχομαι να ενταχθω το συντομοτερο στη μαγεια των mac ΚΑΙ στους υπολογιστες! :rolleyes:

http://www.multirama...28&catid=010200

http://www.multirama...04&catid=010200

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 22/10/2011 - 15:55

Δεν ξερω να σου απαντησω αλλα θα σου ελεγα σιγουρα να παρεις MacBook η MacBook Pro με λιγη υπομονη ακομα.

Καλο χρυσο το design αλλα...

#3   hackertom

hackertom

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/10/2011 - 15:57

ΜΕ αυτά τα λεφτά σίγουρα θα κοιτούσα κάτι σε iMAC είναι απλά απόλαυση η οθόνη του 27" 2560x1440 και όλο το πακέτο γενικά.

Τελευταία επεξεργασία από: hackertom, 22/10/2011 - 15:58


#4   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2011 - 15:59

o 1,6 με τον 1,7 δεν εχουν διαφορες
εγω παλι σου λεω βαλε στα κριτηρια σου οτι παρεις να εχει γρηγορο ssd
παιζει πολυ σηματικοτερο ρολο
τι θελω να πω ενα macbook air ειναι πιο γρηγορο σε καθημερινη χρηση δλδ ιντερνετ ταινιες κτλ
απο ενα macbook pro με τον μαμα δισκο
βεβαια το pro ειναι αναβαθμισημο
το air μενει οπως το αγορασες
κοινως αν διαλεξεις air κοιτα να εχει μεγαλο δισκο και 4 γιγα μνημη (γνωμη μου)
επειδη τωρα ειδα τα λινκς σου φυσικα και θα προτιμησεις αυτο με τον i5

Τελευταία επεξεργασία από: komos, 22/10/2011 - 16:01


#5   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:01

τη σκεφτηκα τη λυση του imac πρωτη πρωτη, αλλα η ανυπαρξια φορητοτητας με σταματησε... λετε πως θα εχω lugs και τετοια λοιπον? και ειχα ψηθει πολυ ασχημα για το air...

#6   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:01

Όπως είπε και ο Πάρης, Macbook PRO..

Δεν αξίζουν αυτα τα λεφτα για το Air..

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 22/10/2011 - 16:01

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#7   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:04

o 1,6 με τον 1,7 δεν εχουν διαφορες
εγω παλι σου λεω βαλε στα κριτηρια σου οτι παρεις να εχει γρηγορο ssd
παιζει πολυ σηματικοτερο ρολο
τι θελω να πω ενα macbook air ειναι πιο γρηγορο σε καθημερινη χρηση δλδ ιντερνετ ταινιες κτλ
απο ενα macbook pro με τον μαμα δισκο
βεβαια το pro ειναι αναβαθμισημο
το air μενει οπως το αγορασες
κοινως αν διαλεξεις air κοιτα να εχει μεγαλο δισκο και 4 γιγα μνημη (γνωμη μου)

βλεποντας πολλα συγκριτικα στο youtube μεταξυ ενος pro και ενος air, ειδα οτι ο air, και λογικο λογω ssd απο τα λιγα που ξερω, ηταν οντως ταχυτερος απο τον pro... και πραγματι δε θελω σκληρη χρηση... internet, μουσικη, λιγο απο editing φωτογραφιας με καθημερινα προγραμματακια και τετοια συνηθισμενα! σιγουρα τη ram στα 4gb κοιταξα! ο επεξεργαστης εφοσον λες δεν εχει διαφορα, κατι θα ξερεις!

#8   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1.046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:05

εχω κ macbook air 11,6" με ram 2gb , κ macbook pro 13,3". το air αν το θες για βαριες δουλειες δε κανει κ γενικα αργει. αλλα για καθημερινη χρηση σε ιντερνετ,word,excel κ φορητοτητα μια χαρα ειναι! αλλα η διαφορα τιμης macbook air κ pro νομιζω ειναι 150 ευρω περιπου οποτε θα ελεγα να παρεις τον pro :)

#9   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:06

Όπως είπε και ο Πάρης, Macbook PRO..

Δεν αξίζουν αυτα τα λεφτα για το Air..

αναφορικα με τις επιδοσεις, και εγω πολλα τα βρισκω! απλως σκεφτηκα μηπως το λειτουργικο ειναι ετσι διαμορφμενο που το hardware δε λιγωνει οπως σε αντιστοιχο netbook windows... :blush:

#10   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:07

εχω κ macbook air 11,6" με ram 2gb , κ macbook pro 13,3". το air αν το θες για βαριες δουλειες δε κανει κ γενικα αργει. αλλα για καθημερινη χρηση σε ιντερνετ,word,excel κ φορητοτητα μια χαρα ειναι! αλλα η διαφορα τιμης macbook air κ pro νομιζω ειναι 150 ευρω περιπου οποτε θα ελεγα να παρεις τον pro :)

απο τον 13αρη pro εισαι ευχαριστημενος φιλε μου? δε θελω πανω απο 13 ιντσες! γιατι ειμαι και μιση μεριδα δε μπορω να κουβαλαω πολλα βαρη! :lol:

#11   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:08

Δεν είναι μεγαλη η διαφορά στα λεφτά σε σχέση με το PRO..

Αν αργότερα χρειαστεί να κάνεις κάτι παραπάνω..? Για 'μενα βάλε λιγα λεφτα παραπάνω και πάρε το PRO.

Θα έχεις το κεφάλι σου ησυχο για αρκετο καιρό. Κάτι που δεν ισχύει με το Air.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#12   maserrr

maserrr

    iPH Elite Poster

  • 2.989 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:maserrr

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:12

κανε ενα γκαλοπ και για Mac mini...επειδη ειπες κ για φορητοτητα...βεβαια εξαρταται τι εννοεις φορητοτητα...αν το θες για καφετερια σαφως κ δε σου κανει..αν το εννοεις για να το παιρνεις σε ταξιδια σε αλλα σπτια κλπ η ακομα κ σε αλλα δωματια του σιπτιου σου για να το συνδεεις σε αλλες οθονες τοτε σκεψου το

#13   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:12

Επειδή υποθέτω έχεις iPhone, το θέμα hardware σε Mac vs PC είναι όπως το θέμα hardware σε iPhone vs Android. Δηλαδή, στο μάτι πέφτει λίγο, αλλά στήν χρήση καμία σχέση!

RAM πρέπει να πάρεις 4GB, γιατί στο Air η Ram είναι κολλημένη στήν μητρική και δέν αλλάζει!
Lags και τά λοιπά τα ξεχνάς ολοκληρωτικά (όπως στο iPhone), κυρίως λόγω του SSD, ο οποίος απογειώνει το μηχάνημα!
Ο επεξεργαστής είναι επαρκέστατος για καθημερινή χρήση. Όλη η ουσία είναι στον SSD, ένα Air με τόν σχετικά ταπεινό i5 και SSD ανοίγει πιό γρήγορα εφαρμογές και έχει καλύτερη απόκριση από ένα Pro με i7 και μηχανικό δίσκο, και άς έχει το Pro διπλάσια τιμή!

Όσον αφορά αυτά που παραθέτεις, αν και το 1ο είναι το καινούριο μοντέλο με τόν αρκετά ισχυρότερο επεξεργαστή, είναι φθηνότερο από το δεύτερο. Ίσως το παλιό απλά ξέμεινε με τήν παλιά τιμή!

Για το άν θα σε καλύψει, είμαι σίγουρος πώς θα σε υπερκαλύψει!
Σίγουρα τα Pro είναι ισχυρότερα και αναβαθμίζονται, αλλά για τίς καθημερινές ανάγκες είναι overkill! Άσε που το design του Air δέν παίζεται! Πού να το δείς από κοντά!
Και μήν σκεπφτεσαι συγκρίσεις με άλλα netbooks. Το Air είναι πολύ ισχυρότερο. Και άν βρείς ultraportable με ίδιες δυνατότητες και ποιότητα κατασκευής με το Air, θα είναι πολύ ακριβότερο! Σωστά άκουσες, το Air είναι το οικονομικότερο για αυτά που προσφέρει! Μάλιστα, η Intel δίνει κονδύλια σε κατασκευαστές ultraportables, για να κατασκευάσουν laptops με τα χαρακτηριστικά, τήν ποιότητα και τήν τιμή του Air, και πάλι δέν μπορούν να το ανταγωνιστούν όσον αφορά τήν τιμή! Πράγμα που αποδεικνύει ότι τα Mac δέν είναι ακριβά, αλλά value for money, δηλαδή άν πάς να φτιάξεις PC με τα ίδια χαρακτηριστικά και ποιότητα, θα σου βγεί ακριβότερο!

Τέλος, για πολλές πληροφορίες και βοήθεια πάνω στο θέμα Mac, ρίξε μιά ματιά και στο www.maclife.gr ! :)

#14   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:13

απο τον 13αρη pro εισαι ευχαριστημενος φιλε μου? δε θελω πανω απο 13 ιντσες! γιατι ειμαι και μιση μεριδα δε μπορω να κουβαλαω πολλα βαρη! :lol:



Κι εγώ μόλις 1 βδομάδα ήρθα σε mac από windows και επέλεξα macbook pro.. Αυτό θα σου πρότεινα κι εγώ.. Το έχω ψάξει πολύ το θέμα.. To air είναι πραγματικά σαν netbook δεν νομίζω ότι συγκρίνεται σαν laptop ... Δεν μπορείς να το ζορίσεις πολύ..

1300 euro έχει.. Δεν νομίζω ότι είναι και πολύ ακριβότερο... Επίσης αν είσαι φοιτήτρια μπορείς να πάρεις και την έκπτωση 6% που δικαιούσαι (ή να το πάρει κάποιον γνωστός σου φοιτητής) ;)

Εξάλλου και τα macbook pro είναι πάρα πολύ ωραία σην εμφάνιση και πολύ λεπτά.. Πήγαινε δες από κοντά..
http://www.golden-i....e-i5-23ghz.html

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 22/10/2011 - 16:15


#15   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:13

Δεν είναι μεγαλη η διαφορά στα λεφτά σε σχέση με το PRO..

Αν αργότερα χρειαστεί να κάνεις κάτι παραπάνω..? Για 'μενα βάλε λιγα λεφτα παραπάνω και πάρε το PRO.

Θα έχεις το κεφάλι σου ησυχο για αρκετο καιρό. Κάτι που δεν ισχύει με το Air.

δεν ειναι τα λεφτα αυτο που με προβληματιζε! αλλωστε στα τοσα λεφτα που θα δωσω δε θα κοιταξω τα 150 παραπανω! με τραβηξε και το design ομολογω! γυναικα γαρ! :blush: θα κοιταξω προς pro lοιπον 13αρη!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες