Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

η γνωμη των ειδικων?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
162 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:43

ευχαριστω και παλι! κοιτουσα τα multirama που τα ξερω ηδη, αλλα γιατι να μην παω σε reseller? σωστα! ;)



Μπορεί και στα multirama να στο κάνουν.. Πάρε ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις αν και δε νομίζω...
Σε πολλά παίζουν και προσφορές για φοιτητές.. πχ 50% έκπτωση σε εκτυπωση hp με αγορά μηχανήματος και 50% στο office (golden i)

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 22/10/2011 - 16:45


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2011 - 17:03

Εγώ όπως ξέρεις (με εχεις βοηθήσει πολύ τώρα που είμαι νέος στα mac και σ ευχαριστώ :P ) είμαι σε Pro.. Και από air που έχει συγγενής μου έχω δει τεράστια διαφορά..Και δε σου μιλάω για βαριά προγράμματα.. Όταν πχ κατεβάσει κάτι με torrents.. κάνει συγχρόνως επεξεργασία σε φωτογραφίες.. βλέπει ταινίες κτλ μετά από λίγες ώρες ζεσταίνεται αρκετά... Σοβαρα κολλήματα δεν έχω δει αλλά υποθέτω .. τώρα με το lion που έχει γίνει πια βαρύ... ίσως τρώει κάποια κολλήματα..

Και εγώ Pro έχω. Και εννοείται πώς άν και 2 ετών, σε κάποια πράγματα είναι γρηγορότερο από το Air (π.χ. Logic Studio, Final Cut X, μετατροπή βίντεο με handbrake, κτλ.). Αλλά αυτά τα πράγματα τα κάνω πολύ πιό σπάνια απ'ότι καθημερινές εργασίες όπως Internet, Mail, iTunes, κτλ. Και σε αυτά το Air, λόγω SSD, είναι ταχύτατο! Βέβαια, άμα βάλεις SSD στο Pro, αλλάζουν τα δεδομένα, αλλά ανεβαίνει και τό κόστος!

#33   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 22/10/2011 - 17:09

Και εγώ Pro έχω. Και εννοείται πώς άν και 2 ετών, σε κάποια πράγματα είναι γρηγορότερο από το Air (π.χ. Logic Studio, Final Cut X, μετατροπή βίντεο με handbrake, κτλ.). Αλλά αυτά τα πράγματα τα κάνω πολύ πιό σπάνια απ'ότι καθημερινές εργασίες όπως Internet, Mail, iTunes, κτλ. Και σε αυτά το Air, λόγω SSD, είναι ταχύτατο! Βέβαια, άμα βάλεις SSD στο Pro, αλλάζουν τα δεδομένα, αλλά ανεβαίνει και τό κόστος!

αλλαζουν τα δεδομενα, μετατρεπεται στο ιδανικο, αλλα I cant afford this! :blush:

#34   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2011 - 17:21

Πάνε σε ένα κατάστημα με Air και πάτα να ανοίγουν πολλές εφαρμογές!
Και μόλις δείς πόσο αστραπιαία ανοίγουν και πόσες εφαρμογές μπορείς να έχεις ανοιχτές ταυτόχρονα, άν μπορείς κρατήσου να μήν τό πάρεις! :P

#35   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 22/10/2011 - 17:49

Οταν θα παω, θα εχω κ το ψιλο στην τσεπη... Κ επειδη ειμαι σιγουρη οτι θα ερωτευτω, θα πω στον πωλητη ΑΥΤΟ ΤΩΡΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΘΕΛΩ! Κ καπως ετσι θα περασω στην αγορα... Ετσι εκανα κ με το i4... Μολις το επιασα λεω στο πλαισιο, τωρα το θελω τωρα! Γελαγε ο ανθρωπος αλλα το πηρα τοτε! Χαχαχα


written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

#36   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2011 - 18:43

Έτσι θα γίνει! Και εγώ μιά από τα ίδια! Και ειδικά όταν νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα (τρομάρα μου! :P ) και έχεις κατασταλάξει, η έκπληξή σου με κάτι καινούριο και διαφορετικό είναι μεγάλη και ευχάριστη!

#37   Nexecreap

Nexecreap

    iPH Addict

  • 643 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/10/2011 - 19:10

Λοιπόν, θα σου πω και εγώ την γνώμη μου.

Το Φεβρουαριο αγόρασα ένα i7 MacBook Pro με 8GB RAM & 500GB HDD. Προχθές παρήγγειλα ένα MacBook Air 13,3 1,8gHz i7 με 256GB flash memory.

Την αγορά την σκέφτηκα πάρα πολύ καλά. Δούλεψα όμως στο Air ενός φίλου και ήταν απλά φανταστικό.

Καταρχήν, ο SSD απλά τα σπάει. Η ανάλυση της οθόνης ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ με αυτή που έχει το 13'' pro. Ο υπολογιστής είναι τρομακτικά γρήγορος και πολύ πιο όμορφος από τον pro.

Λείπει μεν η χωρητικότητα του σκληρου δίσκου, καθώς φτάνει μέχρι τα 256GB maximum, αλλά η λύση ακούει στο όνομα εξωτερικός σκληρός.

Εγώ θα σου έλεγα αν δεν το χρειάζεσαι επαγγελματικά να πάρεις air. Θα λείπει μεν το CD στο Air, αλλά αν όντως το χρειάζεσαι ακόμα, μπορείς για 79€ να αγοράζεις ένα εξωτερικό της Apple. Επίσης, να αποφύγεις το air αν σκέφτεσαι να αναβαθμίσεις τον υπολογιστή αργότερα με καλύτερο σκληρό ή SSD ή περισσότερη μνήμη RAM.
Σε θέμα φορητότητας δεν έχουν καμία σχέση. Ο Air είναι κατά πολύ πιο ελαφρύς σε σχέση με το pro.

Αν απλά χρειάζεσαι ένα λάπτοπ για τις βασικές καθημερινές λειτουργίες και χρειάζεται ή θέλεις να παίρνεις παντού τον υπολογιστή μαζί σου, το air είναι ιδανικό.

Εγώ θα σου έλεγα να σκεφτείς τη χρήση που θες να του κάνεις και να αποφασίσεις. Πάντως αν τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα, go for it :)

Αν χρειαστείς κάποια βοήθεια, στείλε μου!

#38   agelos89

agelos89

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@ageloskosmatos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:agelos1989

Δημοσίευση 22/10/2011 - 19:20

καλησπερα σας! επιτελους, μαζεψα τα απαιτουμενα χρηματα για να περασω στην αγορα του ΠΡΩΤΟΥ μου mac υπολογιστη! επειδη δεν κανω βαριες δουλειες, θελω να παρω το macbook air (και λογω φορητοτητας και εμφανισης) :blush:
μην εχοντας καμια ιδεα απο mac ομως, βλεποντας το hardware του σ ενα αντιστοιχο pc με windows ειναι επιδοσεις ενος netbook...

Χωρις να ακουστει ηλιθιο αυτο που θα πω, γι αυτο και ρωτω τη γνωμη σας, με τον 1,6 ή 1,7gHz επεξεργαστη του και τη 4gb ram, θα εχω προβλημα με lugs και τετοια? (οχι φανταζομαι αλλα θα θελα να το δω και γραμμενο) :blush:

τελος, βρηκα 2 macbook air που εβαλα στο ματι, και καθως βλεπω η κυρια διαφορα τους ειναι ο επεξεργαστης! εσεις ποιο θα παιρνατε? Ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας κι ευχομαι να ενταχθω το συντομοτερο στη μαγεια των mac ΚΑΙ στους υπολογιστες! :rolleyes:

http://www.multirama...28&catid=010200

http://www.multirama...04&catid=010200


παρε απο το e-mac ειναι κλασσης ποιο φτηνα απο εκει πηρα και εγω!κ κανει και καλες τιμες!

#39   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 23/10/2011 - 00:01

Παιδια με εχετε καταυποχρεωσει! Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια... Η μεταβαση για την επιλογη κ μονο της συσκευης απο windows μου φαινοταν βουνο.... Φιλε Αγγελε σ ευχαριστω! Θα τα παρω ολα ενα ματι τα καταστηματα πριν αγορασω!!


written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

#40   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 23/10/2011 - 00:24

Παιδια με εχετε καταυποχρεωσει! Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια... Η μεταβαση για την επιλογη κ μονο της συσκευης απο windows μου φαινοταν βουνο.... Φιλε Αγγελε σ ευχαριστω! Θα τα παρω ολα ενα ματι τα καταστηματα πριν αγορασω!!


written on Tapatalk by my sexy iPad 2 



Η μετάβαση είναι πανεύκολη μην ανησυχείς.. Εγώ μέσα σε 2 μέρες το συνήθισα.. Tα windows μου φαίνονται πολύ πιο δύσκολα με την έννοια ότι στα mac για να κάνεις κάτι.. το κάνεις πολύ πιο εύκολα..

Mπορείς να δεις και από τη σελίδα της apple κάποαι βασικά για τη μετάβαση
http://support.apple...iewlocale=en_US

#41   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 23/10/2011 - 00:52

Δε με προβληματιζει η μεταβαση ως προς τη χρηση φιλε μου... Εχω δουλεψει με linux να σκεφτεις... :P Λεγοντας ματαβαση εννοωντας στο θεμα του harware.. Δηλαδη ειχα καποια specs στο μυαλο μου κ ηξερα πανω σ ενα pc με windows κατα ποσο επαρκη ή οχι ειναι... Στο air εν προκειμενω κ με τετοια specs διστασα λιγακι, συνηθισμενη απο windows, κατα ποσο επαρκη θα ειναι...
Επειδη ομως απο τη μεραβαση απο wm k android σε ios, ειδα οτι η apple το hardware, οσο "αδυναμο" κ αν ειναι δε το αφηνει ποτε να καταρακωθει απο το software, καθησυχαστηκα λιγακι.. Αλλα κ παλι στα χαμενα ημουν...


written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

Τελευταία επεξεργασία από: Eirini1988, 23/10/2011 - 00:53


#42   argonaytis

argonaytis

    Member

  • 899 μηνύματα

Δημοσίευση 23/10/2011 - 00:54

Παιδια με εχετε καταυποχρεωσει! Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια... Η μεταβαση για την επιλογη κ μονο της συσκευης απο windows μου φαινοταν βουνο.... Φιλε Αγγελε σ ευχαριστω! Θα τα παρω ολα ενα ματι τα καταστηματα πριν αγορασω!!


written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

Και πολύ έχεις αργήσει έλα στον κόσμο του Mac και θα δεις διαφορά...
Αναρτημένη εικόνα

#43   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 23/10/2011 - 00:56

όταν ποστάρετε τέτοιες φωτογραφίες, υπάρχει πραγματικά κόσμος που σας παίρνει στα σοβαρά;

#44   argonaytis

argonaytis

    Member

  • 899 μηνύματα

Δημοσίευση 23/10/2011 - 00:58

όταν ποστάρετε τέτοιες φωτογραφίες, υπάρχει πραγματικά κόσμος που σας παίρνει στα σοβαρά;

Αν ενόχλησε το αστείο μου ζητώ συγγνώμη δεν είχα τέτοια πρόθεση

Τελευταία επεξεργασία από: argonaytis, 23/10/2011 - 01:00


#45   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 23/10/2011 - 01:01

όταν ποστάρετε τέτοιες φωτογραφίες, υπάρχει πραγματικά κόσμος που σας παίρνει στα σοβαρά;

σιγουρα ο κοσμος δε θα βασιστει στις φωτο φιλε μου ν αγορασει κατι, αλλα στην εμπειρια χρησης... :) Κ οσο να το πεις, οι φωτο οσο αστειες ή γελοιες κ να ναι, κρυβουν σχεδον παντα δοση αληθειας! :) δε μιλαω για mac pc αλλα γενικα κ αοριστα!

Η εμπειρια μου σε apple προιοντα, ηταν απλα κορυφαια εως τωρα.. Γι αυτο κ αποφασισα εν γνωση μου μεταβαση κ στον κοσμο των computer της (αλλωστε η πλειοψηφια των βαρεων δουλειων σε mac γινεται κ η apple φημιζεται για τους υπολογιστες της). Δε σταθηκα σε καμια φωτο.. ;)


written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες