Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Σύγκριση Samsung Galaxy S2 με το iPhone 4s (Face off)


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
110 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   g4m1st3r1x

g4m1st3r1x

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 23/10/2011 - 13:51

Σύγκριση Samsung Galaxy S2 με το iPhone 4s (Face off)

Αναρτημένη εικόνα




Μέρος 1:






Μερος 2





1080 Video Recording:




Τα σχόλια δικά σας !!! Εμένα πάντως δεν μου φάνηκε και τόσο αντικειμενικό !!!
Ειδικά στο Video Recording !!!

ΠΗΓΗ

Τελευταία επεξεργασία από: g4m1st3r1x, 23/10/2011 - 13:52


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   eddy888

eddy888

    iPH Enthousiast

  • 550 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 23/10/2011 - 14:17

ωραιο εργαλειο το galaxy s2..το ειχα και το λατρευα!αλλα παλι σε iphone γυρισα ;)
ο λογος
Samsung Galaxy S2 τα μειονεκτηματα του..
Η φορτιση διαρκει 4 ωρες απο 5% για να φτασει στο 100% η μπαταρια!
μαρκετ του android φτωχο...
καποιες εφαρμογες κανουν το κινητο να χανει πολυ γρηγορα την μπαταρια του!ακομα και σε αναμονη μου εκαιγε 8% σε μια ωρα..το κανει μια φορα την βδομαδα τουλαχιστον!
ειναι πιο μπελαλιδικο να περνας custom roms και επειδη υπαρχουν αρκετα μαλιστα βαριεσαι να ασχοληθεις..!
τα handsfree του γαλαξια ειναι σαν τα κινεζικα..χωρις μπασο και χωρις πριμα..σκετη απογοητευση!δεν υπαρχουν καλυτερα handsfree απο iphone..
επισης ναι εχι flash player..αλλα εχει παρατηρησει κανεις ποσο λιωνει η μπαταρια??ειδα ενα βιντεο 10 λεπτων σε ιστοσελιδα (οχι youtube) και σε δεκα λεπτα εχασα 10% μπαταρια..!

ε λοιπον το iphone me βολεψε γιατι εχει καλυτερη αυτονομια μπαταριας καλυτερο μαρκετ και jb το κανεις με κλειστα ματια και λογισμικο ειναι 1..το ομορφο ios!εχει απιστευτα handsfree και τρομερο ηχειο..και σερφαρει πανω κατω το ιδιο με τον γαλαξια..

μονο ενα μειον βρισκω στο iphone...η μικρη οθονη του!

καποια πραματα δεν τα ανφερουν ολα :P

επισης τα benchmarks score απλα υπαρχουν για να δειχνουν μονο νουμερα..

#3   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/10/2011 - 14:28

Φίλε μου εγω πηγα και τα συγκρινα και τα δυο ,εχω iphone 4 και το Σ2 ειναι παντοφλα .Θα ή8ελα ομως να σε ρωτησω επειδη εχεις και τα δυο :μπορεις να μου πεις ποιο εχει καλυτερη ο8ονη απο τα δυο και μιλαω απο αποψη ποιοτητας χρωμάτων και φωτεινοτητας?Αναμένω απαντηση σου..

#4   polisan1992

polisan1992

    iPH Member

  • 349 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:demon1kman

Δημοσίευση 23/10/2011 - 14:47

Πραγματι δεν ειναι αντικειμενικο

#5   eddy888

eddy888

    iPH Enthousiast

  • 550 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 23/10/2011 - 14:52

Φίλε μου εγω πηγα και τα συγκρινα και τα δυο ,εχω iphone 4 και το Σ2 ειναι παντοφλα .Θα ή8ελα ομως να σε ρωτησω επειδη εχεις και τα δυο :μπορεις να μου πεις ποιο εχει καλυτερη ο8ονη απο τα δυο και μιλαω απο αποψη ποιοτητας χρωμάτων και φωτεινοτητας?Αναμένω απαντηση σου..


Σαφως το Samsung Galaxy S2 εχει καλυτερη οθονη..εχει και μια επιλογη που ρυθμιζεις την οθονη οπως και την τηλεοραση..για παραδειγμα να δειχνει τυπικη,κινηματογραφος,δυναμικη!και κανει την οθονη οπως την θελεις στα μετρα σου..και επισης εχει πιο καλη ζωντανια στα χρωματα και γενικα σαν συνολο οθονης σιγουρα ειναι καλυτερη του galaxy s2..ψεμματα δεν θα πω!

#6   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/10/2011 - 14:54

EMENA MOY ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ IPHONE ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕ ΟΛΑ!!!!!!!!!!1

#7   pabou13

pabou13

    iPH Member

  • 257 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2011 - 14:58

Φίλε μου εγω πηγα και τα συγκρινα και τα δυο ,εχω iphone 4 και το Σ2 ειναι παντοφλα .Θα ή8ελα ομως να σε ρωτησω επειδη εχεις και τα δυο :μπορεις να μου πεις ποιο εχει καλυτερη ο8ονη απο τα δυο και μιλαω απο αποψη ποιοτητας χρωμάτων και φωτεινοτητας?Αναμένω απαντηση σου..


Φιλε μου ως κατοχος και των δυο κινητων (το ενα της αδερφης μου) μπορω να σου πω πως το μεγεθος της οθονης του Galaxy S2 ειναι ιδανικη για smartphone, οταν ειμαι στο Galaxy και γυρναω στο 4αρι τρωω ψιλοαπογοητευση..
Αμα το 4S εβγαινε με 4 ιντσες οπως πολλα ατομα επιθυμουσαν, θα το θεωρουσες και αυτο παντοφλα;
Η οθονη του Galaxy S2 εχει πλουσιοτερα χρωματα απο του iPhone, οταν εχεις τα δυο κινητα διπλα διπλα και τα συγκρινεις η οθονη του iPhone φενεται σαν να εχει μουντα χρωμματα.
Η ποιοτητα απεικονισης συμφωνα και με τα χαρακτηριστικα των δυο κινητων πρεπει να ειναι καλυτερη στο iPhone, εγω προσωπικα δεν βλεπω κατι απιστευτο με το ματι.
Οταν λες φωτεινοτητα, τι εννοεις;
Kαι στα δυο κινητα την εχω ρυθμισει οπως με βολευει..
Το galaxy S2 σε αυτην τιμη που βρισκεται τωρα ειναι πραγματικα λουκουμι.

Τελευταία επεξεργασία από: pabou13, 23/10/2011 - 14:59


#8   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/10/2011 - 15:09

Ανφερ8ηκα στην φωτεινοτητα της οθονης επισημαίνωτας σαν πυκνοτητα χρωματων και ξεκουραστο στα ματια..Φυσικα οπωσ εχω πει το iphone εχω kai ipad 2 .Με αυτα τα δυο μπορω πιστευω να κανω συγκριση ..οπως λες και εσυ η ποιοτητα απεικονισης ειναι καλυτερη αν εννοούμε το ιδιο.Τωρα σαν κατασκευη και ποιοτητα το samsung δεν μου κανει συγκριτικα με το iphone μου .Ακόμα εμενα μου φαίνεται παντόφλα το galaxy κα8ως πρεπει να το εχων στη 8ήκη του laptop μου.Ωστοσο εγω 8α αγοράσω και το 4s και αν δεν με καλύψει το iphone 5 τοτε 8α στραφώ σε samsung .Τέλος πολλοι εχουν αναφέρει οτι to samsung εμφανίζει κιτρινίλες στην οθονη,εχει προβλημα με την μπαταρια οπως αναφέρει ο φίλος πιο πάνω και εν τελει δεν μου κανει σαν πακέτο αλλα σαν πακέτο μου κάνει το iphone ...

#9   eddy888

eddy888

    iPH Enthousiast

  • 550 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 23/10/2011 - 15:15

για την μπαταρια δεν φταιει το κινητο αλλα οι εφαρμογες του ανδροιδ που ειναι για τον λουτσο!κακογραμμενες μεχρι αηδιας!κιτρινιλες ποτε δεν μου εμφανισε ουτε ροζ αποχρωσεις στο θεμα ληψεις φωτογραφιων!ειναι τελειο το γαλαχυ σ2..σε αυτονομια ειναι καλυτερη απο iphone 4 σε μπαταρια..μια φορα με εβγαλε και 4 μερες χωρις να το φορτισω..!και εμπαινα και wifi και sms και τλφν εκανα!απλα πρεπει να προσεχεις τις εφαρμογες του android γιατι αυτα ξεζουμιζουν την μπαταρια του galaxy s2

#10   pabou13

pabou13

    iPH Member

  • 257 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2011 - 15:22

Aν θες να σκασεις 200Ε παραπανω για ενα κινητο με μικροτερη οθονη και σχεδον τις ιδιες δυνατοτητες, εσυ το αποφασιζεις.

Το iPhone 5 λογικα θα βγει με 4 ιντσες οθονη, οποτε και αυτο θα το θεωρησεις παντοφλα ή κανω λαθος;
To Galaxy σε ασπρο ειναι απλα πανεμορφο και σε μενα τουλαχιστο δεν εμφανιζει καμια κιτρινιλα, ασε που ειναι πιο λεπτο, πιο ελαφρυ και μπορεις να κανεις βιντεοκλησεις χωρις τους χαζοπεριορισμους της Apple.
H μονη δικαιολογια την οποια προσωπικα δεχομαι για να μεινει καποιος στο iOs ειναι εφαρμογες του Αppstore.
Ολα αυτα στα λεω τελειως φιλικα και ως κατοχος iPhone 4.

#11   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/10/2011 - 15:26

για την μπαταρια δεν φταιει το κινητο αλλα οι εφαρμογες του ανδροιδ που ειναι για τον λουτσο!κακογραμμενες μεχρι αηδιας!κιτρινιλες ποτε δεν μου εμφανισε ουτε ροζ αποχρωσεις στο θεμα ληψεις φωτογραφιων!ειναι τελειο το γαλαχυ σ2..σε αυτονομια ειναι καλυτερη απο iphone 4 σε μπαταρια..μια φορα με εβγαλε και 4 μερες χωρις να το φορτισω..!και εμπαινα και wifi και sms και τλφν εκανα!απλα πρεπει να προσεχεις τις εφαρμογες του android γιατι αυτα ξεζουμιζουν την μπαταρια του galaxy s2



eddy888 ειπες σε προηγουμενο σου ποστ:


Η φορτιση διαρκει 4 ωρες απο 5% για να φτασει στο 100% η μπαταρια!
μαρκετ του android φτωχο...
καποιες εφαρμογες κανουν το κινητο να χανει πολυ γρηγορα την μπαταρια του!ακομα και σε αναμονη μου εκαιγε 8% σε μια ωρα..το κανει μια φορα την βδομαδα τουλαχιστον!
ειναι πιο μπελαλιδικο να περνας custom roms και επειδη υπαρχουν αρκετα μαλιστα βαριεσαι να ασχοληθεις..!


Oταν λες πέφτει ακομη και σε αναμονη 8% ποιος φταιει στην αναμονη??οι εφαρμογες????Εσυ τα εγραψες δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου αλλα ακομα και στο video βλεπει καποιος οτι το iphone εχει καλυτερη ποιοτητα ο8ονης και φυσικα δεν εχει ραδιο και flash.. να εμπιστευτω τους κορεατες? ..τωρα αν εχει και καποιος αλλος και τις δυο συσκευες ας μας πει γιατι μερικοι μας τα λενε λιγο μπερδεμενα...παντα φιλικα γραφω..

Τελευταία επεξεργασία από: nickolaou, 23/10/2011 - 15:29


#12   eddy888

eddy888

    iPH Enthousiast

  • 550 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 23/10/2011 - 15:33

οσοι εχουν τον γαλαξια το γνωριζουν αυτο το θεμα με την μπαταρια..ειναι οι εφαρμογες του μαρκετ που σε τρωνε την μπαταρια..!για παραδειγμα αν βαλεις ενα widget στην αρχικη οθονη οπως το facebook υπαρχει περιπτωση μια φορα την βδομαδα να σου τρωει την μπαταρια απιστευτα γιατι απλα η εφαρμογη του facebook για ανδροιδ ειναι τελειως κακογραμμενη με αποτελεσμα να μην διαχειριζεται σωστα την μπαταρια..!ιδου και ο λογος γιατι χανει 8% σε αναμονη σε μια ωρα..γιατι ακομα και να κλεισεις το wifi το facebook σου τρωει μπαταρια γτ προσπαθει να ανοιξει ειδοποιησεις και να ενημερωνει καταστασεις..!τραγικο..κατι που στο iphone δεν το κανει!απο ποιοτητα οθονης εγω προτιμω τον γαλαξια...αλλα ειναι γουστα..εσενα μπορει να σου αρεσει η οθονη του iphone που κ μενα μαρεσει αλλα η αληθεια ειναι οτι ο γαλαξιας εχει ελαφρα καλυτερη οθονη απο το iphone!

#13   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/10/2011 - 15:35

Aν θες να σκασεις 200Ε παραπανω για ενα κινητο με μικροτερη οθονη και σχεδον τις ιδιες δυνατοτητες, εσυ το αποφασιζεις.
Το iPhone 5 λογικα θα βγει με 4 ιντσες οθονη, οποτε και αυτο θα το θεωρησεις παντοφλα ή κανω λαθος;
To Galaxy σε ασπρο ειναι απλα πανεμορφο και σε μενα τουλαχιστο δεν εμφανιζει καμια κιτρινιλα, ασε που ειναι πιο λεπτο, πιο ελαφρυ και μπορεις να κανεις βιντεοκλησεις χωρις τους χαζοπεριορισμους της Apple.
H μονη δικαιολογια την οποια προσωπικα δεχομαι για να μεινει καποιος στο iOs ειναι εφαρμογες του Αppstore.
Ολα αυτα στα λεω τελειως φιλικα και ως κατοχος iPhone 4.

Φίλε μου πραγματικά δεν 8έλω αντιπαρα8εση με κανένα ο κα8ενας επιλέγει αυτο που του φαίνεται πιο ωραιο..δηλ ειναι 8εμα υποκειμενικο.Οπως ανέφερα τους κορεατές δεν τους εμπιστεύομαι.Ακομα 4 ιντσες κατα την γνωμη μου ειναι μεγαλο αλλα 4,5 ειναι παντοφλα..Τελος και εμενα με εχουν νευριαζει οι περιορισμοι της APPLE αλλα να παω σε samsung ειναι λιγο αναξιοπιστη εταιρεία..

#14   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/10/2011 - 15:38

Παιδια ο κα8ένας επιλεγει αυτο που του αρεσει και ειναι 8εμα υποκειμενικο..εξεφρασα την γνωμη μου αυτη ειναι τι να κανουμε αυτα απο εμενα .Γραφω παντα φιλικα και χαιρετώ ολους τους συμποδηλατες της apple και μη.

#15   pabou13

pabou13

    iPH Member

  • 257 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2011 - 15:42

Φίλε μου πραγματικά δεν 8έλω αντιπαρα8εση με κανένα ο κα8ενας επιλέγει αυτο που του φαίνεται πιο ωραιο..δηλ ειναι 8εμα υποκειμενικο.Οπως ανέφερα τους κορεατές δεν τους εμπιστεύομαι.Ακομα 4 ιντσες κατα την γνωμη μου ειναι μεγαλο αλλα 4,5 ειναι παντοφλα..Τελος και εμενα με εχουν νευριαζει οι περιορισμοι της APPLE αλλα να παω σε samsung ειναι λιγο αναξιοπιστη εταιρεία..


Aναξιοπιστη η Samsung χαχαχα
Καιρο ειχα να ακουσω κατι τετοιο, η Samsung ειναι απο τις top εταιρεις οσον αφορα την τεχνολογια και παραγει χιλιαδες πραγματα καθημερινως (τηλεορασεις, κινητα, ψυγεια και εγω δεν ξερω τι αλλο), o επεξεργαστης του iPhone 4S (οπως και του 4) ειναι φτιαγμενος απο την Samsung.
Η οθονη του iPhone 4 θα κατασκευαζοταν αρχικως απο την Samsung αλλα τα χαλασε στην τιμη με την Αpple.
Σε παρακαλω μην γραφεις ανακριβειες εαν δεν γνωριζεις.
Eγω φιλε μου πιο ξεκαθαρα δεν μπορω να στα πω, εχεις κολησει με την Retina..
Kαλυτερη ποιοτητα οθονης στο iPhone;
H Samsung ειναι απο τις πρωτες κατακευαστριες οθονων οχι μονο σε κινητα αλλα και σε τηλεορασεις και οθονες pc.
Ασε που το Galaxy εχει πιο πλουσια χρωμματα απο το iPhone και χερεσαι να τα βλεπεις ρε αδερφε..
Και ναι ευχαριστως να εμπιστευτω τα χρημματα μου στους κορεατες, γιατι χρωσταω τιποτα στους αμερικανους;
Αν σου αρεσει καλυτερα η οθονη του iPhone 4-4s αυτο ειναι καθαρα δικο σου θεμα ;)

edit: H oθονη του γαλαξια ειναι 4.3 ιντσες οχι 4.5, δεν τις θεωρω τοσο υπερβολη οσο τις 4.7 του Galaxy Prime, εκει οντως το παρατραβηξανε.

Τελευταία επεξεργασία από: pabou13, 23/10/2011 - 15:48


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες