Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ταινίες στο iTunes store. Επιτέλους ήρθαν και στην Ελλάδα!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
103 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   azriel84

azriel84

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2011 - 11:36

Βάλε τιμές τραγουδιών iTunes και για τις ταινίες, περίπου 1€ και θα το σκεφτούμε αν θα αφήσουμε τα τορεντάδικα :P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2011 - 12:05

Το 2011 ΠΟΙΟΣ νοικιάζει ταινίες??? Ειλικρινά δηλαδή. Εδώ και 7 χρόνια ή 8 (δεν θυμάμαι ακριβώς) που στην Ελλάδα ήρθε η φθηνή adsl (384kbps είχα πρώτη φορά με τη tellas) άρχισα να κατεβάζω μουσική κ ταινίες. Ποτέ ξανά δεν πλήρωσα για κάτι τέτοιο. Ιδιαιτέρως σήμεραπου με την 24άρα μέσα σε 5 λεπτά κατεβάζεις σε ποιότητα dvd μια ταινία γιατι να την νοικιάσεις έστω κ 0,10ευρώ??? Το τσάμπα είναι η καλύτερη τιμή. Άσε που δεν είναι τσάμπα γιατί τη χρυσοπληρώνουμε τη πρόσβαση στο διαδίκτυο. Βλέπω στη τηλεόραση διαφημίσεις ΟΤΕ, HOL τώρα κ το itunes κ δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιούς απευθύνονται ειλικρινά. Καταλαβαίνω απόλυτα κάποιος να αγοράσει μια ταινία για συλλογή ή να πάει κινηματογράφο να δει 3D κ με super εικόνα κ ήχο αλλά να νοικιάσει??????????

Φίλε μου εγώ νοικιάζει συνεχώς. Εδώ και 3 χρόνια έχω ένα πρόγραμμα στα Se7en (Freeze 3) με 21€/μήνα και επχω απεριόριστες ταινίες.
Το κάνω για δύο λόγους.
1.) Έχει ταινίες που δέν μπορώ νά βρώ με τίποτα, καθώς βλέπω παλιές και περίεργες (=όχι γνωστές και όχι εμπορικές) ταινίες και όχι μόνο Ironman καί Batman! Π.χ. Το Κουρδιστό Πορτοκάλι που ήθελα να το κατεβάσω σε 1080p, μου πήρε 5-6 εβδομάδες γιατί είχε έναν seeder και κατέβαζα με 1,5-5 KB/sec !
2.) Είναι άλλη αίσθηση να περιπλανιέσαι ανάμεσα σε χιλιάδες ταινίες, κατά τύχη να σου τραβάνε τήν προσοχή ταινίες που δέν ήξερες ούτε θα έβρισκες μέσω Internet και που αποδεικνύονται καταπληκτικές, να πιάνεις κουβέντα και να αναλύσεις ταινίες με τόν (συνήθως πωρωμένο!) τυπά του βίντεο κλαμπ, κτλ. !
Γενικά είναι ωραία φάση, αλλά ίσως να μου φαίνεται έτσι επειδή το έχω συνηθίσει.



Τέλος, όσον αφορά το τσάμπα θα πώ τό εξής: και στήν καφετέρια ή το κλάμπ, όταν γίνεται χαμός, μπορείς να σηκωθείς και να φύγεις χωρίς να πληρώσεις. Αυτό δέν το κάνει τσάμπα.
Η μόνη διαφορά με τα torrents είναι ότι πιό δύσκολα εντοπίζεται και τιμωρείται ο δράστης, και αυτό ωθεί πολλούς (μεταξύ τους και εγώ μερικές φορές) στό να κατεβάζουν ελαφρά τή καρδία!

#48   jwr

jwr

    iPH Contributor

  • 1.090 μηνύματα
  • Twitter:@jwr_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:jwr_p

Δημοσίευση 24/10/2011 - 13:37

Καλή φάση αλλά όταν υπάρχει Premium Fileserve-Filesonic και ο χρηστής έχει και καλή ταχύτητα π.χ. πάνω από 15 Mbps , έχει τις ολοκαίνουριες ταινίες του κινηματογράφου μα όλες σε χρόνο dt στο μηχάνημα του , όποτε είναι αστείο το θέμα με το iTunes....έπειτα όλες αυτές οι ταινίες που έχει ως καινούριες είναι ήδη αρκετά παλιές...προσωπικά τις εχω δει όλες εδώ και μήνες όποτε καληνύχτα !! Σιγά μην νοικιάσω το Battle of L.A. η το Green Larden , για 3,5 ευρό , όταν με μια συνδρομή 25 δολάρια εχω Unlimited Bandwith για 6 μήνες...δηλαδή μιλάμε για εκατοντάδες ταινίες και φυσικά πολύ πολύ πιο καινούριες...και με ελληνικούς υποτίτλους !!


Και 100Mbps δεν πάνα έχεις εσύ άμα δεν φτιάξει το Filserve ΚΑΙ το Filesonic τους server τους δεν θα κατεβάζεις πάνω από (ανεβοκατέβα ταχύτητες) μέχρι 300Kbs.

#49   jwr

jwr

    iPH Contributor

  • 1.090 μηνύματα
  • Twitter:@jwr_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:jwr_p

Δημοσίευση 24/10/2011 - 13:40

Και απορώ εάν ένας από εσάς πηγαίνει σε βίντεοκλαμπ ή έχει πάει ποτέ στην ζωή του. 2€ η κανονική 4€ η HD. απλά. το ίδιο πράγμα είναι και το κάνεις και από το σπίτι και όποτε θες.

Και για να μας ετοιμάζει η Apple Movies πάει να πει θα δούμε και Apple TV στην Ελλάδα σύντομα(!?)

PS: Έβγαλε και music videos για εμάς(ποιός αγοράζει βίντεοκλιπ seriously? :P youtube!)

#50   erratic

erratic

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 24/10/2011 - 15:30

Καλά, με ποια λογική πουλάνε/νοικιάζουν ταινίες σε μια χώρα χωρίς να έχουν τους αντίστοιχους υποτίτλους;

Αυτό δεν παίζει πουθενά...

Δηλαδή οκ πες ότι θα προτιμήσει κάποιος να πλερώσει για μια ταινία αντί να την κατεβάσει τσάμπα (λέμε τώρα) και δεν θα έχει και υπότιτλους;
χαχαχαχαχα ούτε για αστείο...

#51   pamekatsika

pamekatsika

    iPH newbie

  • 76 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/10/2011 - 19:23

Μα καλα δεν υπάρχουν δωρεάν repo με ταινίες ;

#52   leymar

leymar

    iPH newbie

  • 99 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2011 - 20:11

Και 100Mbps δεν πάνα έχεις εσύ άμα δεν φτιάξει το Filserve ΚΑΙ το Filesonic τους server τους δεν θα κατεβάζεις πάνω από (ανεβοκατέβα ταχύτητες) μέχρι 300Kbs.

εχω 100Mbps κΑι κατεβαζω με 1,5Mbps-9,5Mbps απο torrents

η φαση ειναι οτι μου δινει τη δυατοτητα να κανω αναβαθμιση σε 1000Mbps

ownit.se για του λογω το αληθες

οσο για την υπηρεσια καλη απο θεμα οργανωσης αλλα ακριβη

#53   Ultralord

Ultralord

    iPH Contributor

  • 953 μηνύματα
  • Twitter:@levasval
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:val lev

Δημοσίευση 24/10/2011 - 21:34

εχω 100Mbps κΑι κατεβαζω με 1,5Mbps-9,5Mbps απο torrents

η φαση ειναι οτι μου δινει τη δυατοτητα να κανω αναβαθμιση σε 1000Mbps

ownit.se για του λογω το αληθες

οσο για την υπηρεσια καλη απο θεμα οργανωσης αλλα ακριβη



100mbs έχεις σε lan όχι στο internet ( οφείλετε ότι έχεις με ethernet pc-router ).. σε wan το ανώτερο είναι έως 25mb/s και από ότι λες κλειδώνεις στα 15mb/s..

#54   geo1973

geo1973

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/10/2011 - 16:02

Διαβάζω του κόσμου τις κριτικές εδώ μέσα στην συγκεκριμένη είδηση και απορώ για το ότι κανένας δεν έκατσε να τσεκάρει αν όντως ισχύουν όσα αναφέρονται στο συγκεκριμένο post.
Εγώ έκατσα και σας λέω ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗΣ Η ΑΓΟΡΑΣ ΤΑΙΝΙΩΝ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ iTunes.
Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Αν ανοίξεις το iTunes, είτε από το PC, είτε από το iPhone/iPad δεν υπάρχει η επιλογή Movies.
Μπορείς όμως να πας μέσω browser στο iTunes και να δεις τις ταινίες που προσφέρονται. Όμως από τον browser δεν μπορείς να αγοράσεις την ταινία, πρέπει να ανοίξει το πρόγραμμα. Πατάς λοιπόν το View in iTunes και ανοίγει το iTunes το οποίο ω του θαύματος σου αναφέρει ότι Your request could not be completed, διότι απλά, η συγκεκριμένη υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη στο Ελληνικό iTunes.
Αν πατήσεις το Change Store περνάς στο Αμερικάνικο iTunes, στο οποίο υπάρχει και το Movies και τα πάντα.
Ορίστε λοιπόν η ταινία μας στο iTunes. Για να δούμε εάν μπορούμε να την νοικιάσουμε. Η φθηνή έκδοση κάνει $3,99. Πατάμε το Rent Movie και το iTunes μας ζητά να δώσουμε τα στοιχεία μας (Apple ID και password). Τα δίνουμε και για άλλη μια φορά μας στέλνει από εκεί που ήρθαμε αφού μας ενημερώνει ότι τα συγκεκριμένα στοιχεία είναι για το Ελληνικό iTunes Store στο οποίο ΔΕΝ μπορείς να αγοράσεις ή να νοικιάσεις ταινίες.
Τώρα που το βρήκατε το «Σήμερα είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι η Apple αναβάθμισε το Ελληνικό iTunes Movie store προσφέροντας πλήθος ταινιών προς αγορά ή/και ενοικίαση» ένας Θεός ξέρει.
Και όπως αναφέρει ένας άλλος φίλος, με κόλπο (αναζήτηση μέσω του App) μπορείς να φτάσεις σε κάποια ταινία, την οποία όμως και πάλι δεν μπορείς να αγοράσεις ή να νοικιάσεις.
Εγώ έκανα τη διαδικασία και διαπίστωσα ότι δεν ισχύουν τα όσα αναφέρονται στον τίτλο του post. Εάν έκανα κάτι λάθος και όντως έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία στην Ελλάδα, παρακαλώ να με διορθώσετε...

#55   ilpap

ilpap

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@ilpappas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:ilpap

Δημοσίευση 25/10/2011 - 16:15

Διαβάζω του κόσμου τις κριτικές εδώ μέσα στην συγκεκριμένη είδηση και απορώ για το ότι κανένας δεν έκατσε να τσεκάρει αν όντως ισχύουν όσα αναφέρονται στο συγκεκριμένο post.
Εγώ έκατσα και σας λέω ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗΣ Η ΑΓΟΡΑΣ ΤΑΙΝΙΩΝ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ iTunes.
Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Αν ανοίξεις το iTunes, είτε από το PC, είτε από το iPhone/iPad δεν υπάρχει η επιλογή Movies.
Μπορείς όμως να πας μέσω browser στο iTunes και να δεις τις ταινίες που προσφέρονται. Όμως από τον browser δεν μπορείς να αγοράσεις την ταινία, πρέπει να ανοίξει το πρόγραμμα. Πατάς λοιπόν το View in iTunes και ανοίγει το iTunes το οποίο ω του θαύματος σου αναφέρει ότι Your request could not be completed, διότι απλά, η συγκεκριμένη υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη στο Ελληνικό iTunes.
Αν πατήσεις το Change Store περνάς στο Αμερικάνικο iTunes, στο οποίο υπάρχει και το Movies και τα πάντα.
Ορίστε λοιπόν η ταινία μας στο iTunes. Για να δούμε εάν μπορούμε να την νοικιάσουμε. Η φθηνή έκδοση κάνει $3,99. Πατάμε το Rent Movie και το iTunes μας ζητά να δώσουμε τα στοιχεία μας (Apple ID και password). Τα δίνουμε και για άλλη μια φορά μας στέλνει από εκεί που ήρθαμε αφού μας ενημερώνει ότι τα συγκεκριμένα στοιχεία είναι για το Ελληνικό iTunes Store στο οποίο ΔΕΝ μπορείς να αγοράσεις ή να νοικιάσεις ταινίες.
Τώρα που το βρήκατε το «Σήμερα είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι η Apple αναβάθμισε το Ελληνικό iTunes Movie store προσφέροντας πλήθος ταινιών προς αγορά ή/και ενοικίαση» ένας Θεός ξέρει.
Και όπως αναφέρει ένας άλλος φίλος, με κόλπο (αναζήτηση μέσω του App) μπορείς να φτάσεις σε κάποια ταινία, την οποία όμως και πάλι δεν μπορείς να αγοράσεις ή να νοικιάσεις.
Εγώ έκανα τη διαδικασία και διαπίστωσα ότι δεν ισχύουν τα όσα αναφέρονται στον τίτλο του post. Εάν έκανα κάτι λάθος και όντως έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία στην Ελλάδα, παρακαλώ να με διορθώσετε...



Έχεις ένα point! Για να δουμε !

#56   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 27/10/2011 - 21:39

Πριν από μερικές μέρες ξεκίνησε ανεπίσημα η διάθεση ταινιών στο ελληνικό iTunes Store για το οποίο ενημερωθήκαμε εκτενώς μέσω του MacUser σε σχετικό δημοσίευμα.

Αναρτημένη εικόνα


Από σήμερα, λοιπόν, το iTunes Films κάνει και επίσημα πρεμιέρα στο iTunes Store εμφανίζοντας τους κατάλληλους συνδέσμους και στην κεντρική σελίδα.

Αναρτημένη εικόνα


Να αναφέρουμε χαρακτηριστικά ότι οι τιμές αγοράς μιας ταινίας ξεκινούν από τα 6,99€ και φτάνουν τα 16,99€ για τις HD ταινίες ενώ οι τιμές ενοικίασης ξεκινούν από τα 2,99€ και 3,99€ αντίστοιχα. Δυστυχώς, πρέπει να σημειώσουμε ότι δεν προσφέρονται υπότιτλοι στο σύνολο των διαθέσιμων ταινιών παρά μόνο σε ένα πολύ μικρό μέρος αυτών.

Για την αγορά μιας ταινίας τα πράγματα είναι γνωστά. Από τη στιγμή που την αγοράζετε παραμένει στη βιβλιοθήκη σας για πάντα. Όσον αφορά τις ενοικιάσεις μπορείτε από τη στιγμή που θα κάνετε την συναλλαγή να την έχετε στη βιβλιοθήκη σας για 30 ημέρες και από τη στιγμή που θα ξεκινήσετε την προβολή πρέπει να την ολοκληρώσετε σε 48 ώρες. Μπορείτε, επίσης, να συνεχίσετε την προβολή της ταινίας και από άλλες iOS συσκευές αφού αυτόματα η κάθε συσκευή «θυμάται» που είχατε σταματήσει.

Αναρτημένη εικόνα


Αντίστοιχα με το iTunes Store στον υπολογιστή είναι εφικτή και η πρόσβαση μέσω της εφαρμογής iTunes σε iOS συσκευή:

Αναρτημένη εικόνα


Συμβουλευτείτε τον αναλυτικό οδηγό μας για να ενοικιάσετε και εσείς την πρώτη σας ταινία μέσω του iTunes Store.

Follow me on twitter


#57   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 27/10/2011 - 21:49

Εγω πιστεύω πως να νοικιασεις μια ταινία hd θα άξιζε! Τωρα τελικά τι γίνεται? μπορούμε η δεν μπορούμε;

#58   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/10/2011 - 22:30

Αν έχει και υπότιτλους θα είναι μια χαρά! Και με το apple TV η με σύνδεση iphone σε hdmi θα βλέπεις άνετα ταινιούλες όποτε θές. (καλό το κατέβασμα αλλά...τελευταία οι καινούριες ταινίες είναι σε χαλια ποιότητα που δεν αξίζει καν να τις δεις!)

#59   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 27/10/2011 - 22:30

Με apple tv λεει!

#60   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 27/10/2011 - 22:42

Πάντως είδα και ταινίες για αγορά με 2,40 ευρώ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες