Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Εορτολόγιο στην Lockscreen


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/09/2009 - 00:53

Σε αυτό το θέμα θα δούμε πως μπορούμε να έχουμε ένα εορτολόγιο στην lockscreen.

Προϋποθέσεις:

  • jailbroken iphone/ipod
  • Outlook ή άλλο παρόμοιο πρόγραμμα που να είναι συμβατό με το iTunes για συγχρονισμό ημερολογίου
  • Lock Calendar (το κατεβάζουμε από cydia)
  • τα αρχεία με τις γιορτές Συνημμένο αρχείο  Eortologio.zip   50,66KB   282 λήψεις

Εκτέλεση:

  • Καταβάζουμε αρχικά το αρχείο με τις γιορτές και το κάνουμε αποσυμπίεση.
  • Κάνουμε import αρχικά το αρχείο "1- eortologioNew v1.4.xls" το οποίο περιέχει τις σταθερές εορτές.
  • Έπειτα για να κάνουμε αυτές τις γιορτές να εμφανίζονται κάθε χρόνο πάμε σε κάθε μια γιορτή ξεχωριστά και επιλέγουμε την ιδιότητα "yearly recurring" (ναι είναι κουραστικό και χρονοβόρο αλλά αξίζει τον κόπο)
  • Στην συνέχεια κάνετε import το αρχείο "2- eortologioNew Mobile v1.4.xls" το οποίο περιέχει τις κινητές εορτές μέχρι το έτος 2050 (εδώ δεν χρειάζεται να κάνετε τίποτα άλλο).
  • Αφού τελειώσαμε με τα import κάνουμε sync το ημερολόγιο του iphone/ipod με το ημερολόγιο του υπολογιστή μας για να μεταφερθούν οι γιορτές.
  • Κατεβάζουμε από το cydia to πακέτο "Lock Calendar" του οποίου τις ρυθμίσεις θα βρούμε στις ρυθμίσεις του iphone/ipod.
  • Τέλος από τις ρυθμίσεις του προγράμματος μπορούμε να επιλέξουμε ποια ημερολόγια θέλουμε να εμφανίζονται στην lockscreen μας καθώς και για πόσο καιρό θέλουμε (για μια βδομάδα μπροστά, ένα μήνα, δύο κτλ). Θα βρείτε ακόμα πολλές ρυθμίσεις που αφορούν και την εμφάνιση. Με αυτά μπορείτε να πειραματιστείτε και να το φέρετε στα μέτρα σας.


Διαδικασία import:

Από το Outlook πάμε στο File -> Import and Export -> Import from another program or file -> Microsoft Excel -> Browse -> Next -> Destination Folder: Calendar -> και τέλος κάνετε drag & drop όλα τα πεδία του excel στα συνονόματα πεδία του Outlook (είναι στην ίδια οριζόντια ευθεία). Το τελευταίο θα χρειαστεί να το κάνετε μόνο μία φορά, μην ανησυχείτε.


Αποτελέσματα:

Συνημμένο αρχείο  IMG_00661.PNG   187,12KB   231 λήψεις

Ευχαριστίες:

Στον χρήστη Pioneer του φόρουμ myPhone από τον οποίο προμηθεύτηκα τα αρχεία με τις γιορτές. Πραγματικά ευχαριστούμε! Μπορείτε να βρείτε το post του με τα αρχεία των εορτών εδώ.


Σχόλια:

Ελπίζω να σας αρέσει και να σας βοηθήσει πολύ αυτός ο οδηγός. Εγώ πάντως έχω σωθεί με αυτό το πράγμα μιας και με τις γιορτές ποτέ δεν τα πήγαινα ιδιαίτερα καλά :P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Alk1S

Alk1S

    iPH Enthousiast

  • 1.098 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Alk1S

Δημοσίευση 06/09/2009 - 09:29

Μπράβο! Εγώ το χρησιμοποιώ καιρό το lock calendar και με έχει εξυπηρετήσει πολύ!

Τελευταία επεξεργασία από: alkis, 06/09/2009 - 09:30


#3   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/09/2009 - 12:39

Πολυ καλη ιδεα, θα τη δοκιμασω...

Just like underwear, passwords should be changed often...


#4   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1.205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/09/2009 - 13:52

και αμα θελουμε αργοτερα να το βγαλουμε και απο outlook + iphone πως βγαινει;

Τελευταία επεξεργασία από: nmout, 06/09/2009 - 13:53


#5   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/09/2009 - 14:46

Αν θες να βγάλεις τις γιορτές;!

Καταρχάς από το Iphone μπορείς να επιλέξεις στις ρυθμίσεις του ημερολογίου του κινητού ποια ημερολόγια θες να φαίνονται. Μπορείς να αποεπιλέξεις αυτά που είναι με τις γιορτές.

Τώρα για να τα βγάλεις τελείως δεν ξέρω αν υπάρχει εύκολος τρόπος ή αν είναι μόνο ο δύσκολος του να πας σε κάθε γιορτή ξεχωριστά και να την διαγράψεις μιας και δεν χρησιμοποιώ το Outlook και δεν ξέρω αν έχει κάποια επιλογή για να γίνει αυτό πιο γρήγορα.

#6   cmak

cmak

    iPH Addict

  • 633 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 13/09/2009 - 10:55

εγώ που δεν έχω outlook επειδή είμαι χρήστης leopard τι χρησιμοποιώ?

#7   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/09/2009 - 11:01

Το πρόγραμμα με το οποίο συγχρονίζει το ημερολόγιό του iphone το iTunes. Δεν ξέρω ποιο είναι αυτό στο MAC OS αλλά θα το βρεις μέσω του iTunes.

#8   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/09/2009 - 11:08

δεν επιβαρήνει το κινητό όμως?

#9   Alk1S

Alk1S

    iPH Enthousiast

  • 1.098 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Alk1S

Δημοσίευση 13/09/2009 - 11:26

^^^ Μη φανταστείς ότι επιβαρύνεται..Δεν είναι τίποτα..Και εγώ το έχω και έχω free ram την ίδια και χωρίς αυτό. Περίπου 45mbs..

#10   poulis84

poulis84

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2009 - 13:00

ορίστε και το αρχειάκι excel για να μην φάτε την ώρα σας με τις επαναλήψεις...το έφτιαξα εγώ και σας το παραδίνω έτοιμο...Συγχαρητήρια και στα άλλα παιδιά για την πολύ καλή δουλειά! :)

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: poulis84, 13/09/2009 - 13:00


#11   tryf

tryf

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:tryf3

Δημοσίευση 13/09/2009 - 14:35

ορίστε και το αρχειάκι excel για να μην φάτε την ώρα σας με τις επαναλήψεις...το έφτιαξα εγώ και σας το παραδίνω έτοιμο...Συγχαρητήρια και στα άλλα παιδιά για την πολύ καλή δουλειά! :)



Δεν χρειαζεται να βαλουμε yearly reoccurence στις σταθερες γιορτες;

#12   kostelos

kostelos

    iPH User

  • 190 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 15/10/2009 - 14:00

παιδες δοκιμασα να βαλω το lock calendar και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα οταν παω να κανω το import στο outlook μου εμφανιζει το εξης: "An ODBC error has occurred in the microsoft excel 97-2003 translator while opening a file to build a field map" μπορει να με βοηθησει καποιος?

#13   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 15/10/2009 - 15:15

Κοίτα να δείς πλάκα, και έψαχνα να βρω μια εφαρμογή που να μου εμφανίζει στην Lock Screen τις καταχωρήσεις του Calendar... Πολύ γαμάτο προγραμματάκι αυτό το Lock Calendar τελικά, ήταν αυτό ακριβώς που έψαχνα...

#14   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/10/2009 - 00:01

παιδες δοκιμασα να βαλω το lock calendar και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα οταν παω να κανω το import στο outlook μου εμφανιζει το εξης: "An ODBC error has occurred in the microsoft excel 97-2003 translator while opening a file to build a field map" μπορει να με βοηθησει καποιος?


Το αρχείο αν πας να το ανοίξεις με excel σου ανοίγει κανονικά;! Λογικά από αυτό το μήνυμα συμπεραίνω οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το αρχείο excel.

#15   kostelos

kostelos

    iPH User

  • 190 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 16/10/2009 - 12:21

Το αρχείο αν πας να το ανοίξεις με excel σου ανοίγει κανονικά;! Λογικά από αυτό το μήνυμα συμπεραίνω οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το αρχείο excel.


ναι μου το ανοιγει κανονικα.. μηπως υπαρχει καποιο προβλημα συμβατοτητας με το excel και το outlook στα 7?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες