Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Παραγγελια Iphone 4s μεσω Aramex


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
486 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 19:14

Εγω το εχω παρει απο καναδα αλλα εχω μια φιλη εκει .. Να της πω να το ξεπακεταρει ( ετσι ωστε να μην φαινονται τπτ τιμες πανω στο δεμα) και να το ξαναπακεταρει χωρις να γραψει τπτ? Δεν νομιζω να πληρωσω τελωνειο ετσι ε?



αν το στειλει με ups dhl κλπ δεν υπαρχει περιπτωση να μην περασει απο τελωνειο. με απλο ταχυδρομειο πες να στο στειλει για να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   stelos2003

stelos2003

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Twitter:@stelos2003
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:.ScorpiOn.

Δημοσίευση 25/10/2011 - 19:17

θα το στειλει απο canadian post που ειναι τα ταχυδρομια τους εκει.. απλα πειραζει που θα προτιμισω το γρηγορο? (6 μερες παραδοση) ? Βεβαια υπαρχει και με 2 μερες παραδοση αλλα ειναι πανακριβο.. Τι λες ababapanos?

#138   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 19:22

θα το στειλει απο canadian post που ειναι τα ταχυδρομια τους εκει.. απλα πειραζει που θα προτιμισω το γρηγορο? (6 μερες παραδοση) ? Βεβαια υπαρχει και με 2 μερες παραδοση αλλα ειναι πανακριβο.. Τι λες ababapanos?


φιλε οτι και να σου πω εγω παντα υπαρχει το ρισκο να περασει απο το τελωνειο και να το σταματησοουν για να σου βαλουν φορο...

Φροντησε ομως να γραψει στο πακετο πανω οτι το στελνει σαν gift και να μην βαλει την αποδειξη αγορας μεσα στο πακετο γιατι αν το ανοιξουν θα φενεται η τιμη του και θα σε φορολογησουν

#139   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 25/10/2011 - 19:22

Αν της πεις να μη σου βάλει μέσα τον αντάπτορα που δε σου χρειάζεται ας πούμε; Να νομίζουν δηλαδή ότι δεν είναι καινούριο... Ας σου βάλει και καμια θήκη στη χείριστη,πιο φθηνά θα σου έρθει απ ότι εδώ σίγουρα...

#140   stelos2003

stelos2003

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Twitter:@stelos2003
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:.ScorpiOn.

Δημοσίευση 25/10/2011 - 19:25

τι δηλαδη αν της πω να ανοιξει το πακετο θα εχω λιγοτερες πιθανοτητες?

#141   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 19:32

αν το ανοιξουν το πακετο και δουν οτι ειναι το iphone 4s φυσικα και θα φορολογηθεις, δεν ειναι χαζοι οι τελωνειακοι ουτε ζουν στην ουγκαντα, λες να μην ξερουν το iphone?

για να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να μην σε φορολογησουν ειναι, να στο βγαλει τελειως απο το κουτι να στο βαλει σε κανενα αλλο που να μην εχει καμια σχεση με iphone, να μην εχει αποδειξη αγορας μεσα και να γραφει εξω απο το πακετο gift

#142   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 25/10/2011 - 19:34

Δεν ξέρω και 100% αλλά δε νομίζω τώρα κάτι που σου έστειλε η ξαδέρφη σου σα δώρο ας πούμε που δεν είναι καινούριο να περνάει τελωνείο... Για ποιό λόγο; Όπως αν πας εκεί και το πάρεις το ανοίξεις και πεις ότι είναι για δική σου χρήση δε σου κάνουν τίποτα... Παρόλα αυτά η Αμερική είναι λίγο επικίνδυνη...

#143   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 25/10/2011 - 19:37

Αυτό που λέει ο ababapanos... Άσχετο,αν πας δηλαδή να αγοράσεις απο e-bay αμερικής κι αυτό περνάει τελωνείο; :P

#144   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 19:40

Αυτό που λέει ο ababapanos... Άσχετο,αν πας δηλαδή να αγοράσεις απο e-bay αμερικής κι αυτό περνάει τελωνείο; :P


Θα περάσει αν ο αποστολέας δηλώσει την τιμή του ή αν ανοιχτεί.

#145   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 25/10/2011 - 19:42

Θα περάσει αν ο αποστολέας δηλώσει την τιμή του ή αν ανοιχτεί.

Απο πουθενά δε γλιτώνεις δηλαδή... Αγγλία και πάλι Αγγλία...

#146   spacegucci

spacegucci

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 19:55

Οδηγίες αγοράς από κατάστημα Apple store στην Αγγλία.
Δυο λόγια για τους δύο τρόπους που μπορεί κανείς να αγοράσει αυτή την στιγμή το τηλέφωνο από την Αγγλία.
Ο πρώτος τρόπος είναι να υπάρχει κάποιο φυσικό πρόσωπο στην Αγγλία. Σε αυτή την περίπτωση κάθε βράδυ μετά τις 21:00 το βράδυ ώρα Αγγλίας ( 23:00 ώρα Ελλάδος) και στο ακόλουθο site www.apple.com/uk/retail μπορεί κανείς να παραγγείλει ένα τηλ και να πάει ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ!!!!! την επόμενη μέρα να το παραλάβει. Η διαδικασία αυτή την δεδομένη στιγμή (λόγου έλλειψης κινητών) θέλει αρκετή υπομονή. Ορίζεται με την συγκεκριμένη διαδικασία και ραντεβού ( π.χ pick up time 13:00 – 13:15).
Αν δεν υπάρχει φυσικό πρόσωπο στην Αγγλία η επόμενη λύση είναι η παραγγελία από το Apple store ( online κατάστημα) www.apple.com/uk Για να μπορέσει κάποιος να παραγγείλει από το ηλεκτρονικό κατάστημα θα πρέπει να διαθέτει υπαρκτή διεύθυνση στην Αγγλία!!!
Σε αυτό το σημείο μπαίνει η εταιρεία Aramex!!!! Η Aramex είναι μια εταιρεία courier ( όπως λέμε Acs, Speedex κλπ….)
Το site είναι www.aramex.com Θα πρέπει να κάνετε εγγραφή στο συγκεκριμένο site.
Στην συνέχεια αφού κάνετε εγγραφή θα δείτε στο αριστερό μέρος της ίδιας σελίδας ένα κουτάκι που λέει Get anywhere shop and ship.com
Πατάτε εκεί πάνω και σας μεταφέρει στην σελίδα του shop and ship anywhere. Είναι της εταιρείας Aramex και αυτή η σελίδα. Στην συνέχεια κάνετε πάλι login. Κάπου στην μέση της σελίδας αν θυμάμαι καλά γράφει ότι δεν έχετε κάποιο package ( αυτό το σημείο δεν το πολύ θυμάμαι καλά διότι σαν μέλος δεν μου βγάζει πλέον αυτή την επιλογή)
Ακολουθείτε την διαδικασία ( βάζετε τα στοιχεία της κάρτας σας για την πληρωμή κλπ…) και είστε έτοιμοι !!!!! Σας δίνει 3 διευθύνσεις μία στην Αγγλία, μία στην Αμερική και μία στην Κίνα.
Με την διεύθυνση που θα έχετε πλέον στα χέρια σας ξανά πάτε στο site www.apple.com/uk και κάνετε την αγορά που θέλετε. Κανονικά σαν στο οποιοδήποτε ηλεκτρονικό κατάστημα ( π.χ plaisio, e-shop κλπ….)
Αυτό ήταν!!!!! Η apple θα στείλει το προϊόν στην διεύθυνση πού έχετε δηλώσει στην Αγγλία.
Μόλις φτάσει εκεί αναλαμβάνει η Aramex να το παραλάβει ( δεν απαιτείται η φυσική σας παρουσία εκεί!!!!) και σας το στέλνει στην Ελλάδα ( έχετε ήδη δηλώσει κατά την εγγραφή σας στην Aramex την διεύθυνση σας!!!!) μέσω της εταιρείας courier ΓΕΝΙΚΗ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ.
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!

#147   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 20:00

Έτσι και αυτοί που ζητούν 1000άρικα και 800άρικα ας τα χαρούν τώρα...

#148   KeNO

KeNO

    iPH newbie

  • 76 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 20:01

με αυτό τον τρόπο μπορείς να ψωνίσεις και απο αμερική και να γλιτώσεις τελωνείο?

#149   spacegucci

spacegucci

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 20:28

με αυτό τον τρόπο μπορείς να ψωνίσεις και απο αμερική και να γλιτώσεις τελωνείο?

Μπορεις να αγορασεις απο Αμερικη αλλα τελωνειο θα πληρωσεις!!!

#150   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 25/10/2011 - 20:31

Εγώ θέλω να δω την Ειρήνη να πληρώνει τελωνείο 150+ Ευρώ αν το πάρει από Αμερική...

φιλε μου εγω δε θα το παρω μεσω aramex. Και δε θα παρω iphone αλλα macbook. Ρωτησα εδω απλα αν γινεται δεκτη στα apple stores η ελληνικη prepaid visa. Θα το πληρωσω εγω, κ θα μου το φερει κουμπαρα μου που μενει στη Βοστωνη. ;)


written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες