Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Οι αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας στο Google Maps


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   WileECoyote

WileECoyote

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/10/2011 - 22:37

Εντυπωσιακό! Ο ΟΑΣΑ συνεργάστηκε με την Google για να μπει και η Αθήνα στην ομάδα των πόλεων των οποίων οι αστικές συγκοινωνίες εμφανίζονται στους Google Maps.

Αναρτημένη εικόνα

Στην εφαρμογή Maps του iPhone, όταν πατήσουμε το εικονίδιο με το λεωφορείο, εμφανίζεται η οθόνη αναζήτησης, όπου μπορούμε να δώσουμε αφετηρία και προορισμό. Η οθόνη που εμφανίζεται μετά δείχνει τα ΜΜΜ που μας εξυπηρετούν για να φτάσουμε στον προορισμό μας, είτε χρειάζεται ένα, είτε συνδυασμός περισσότερων. Δείχνει την απόσταση μας από την κοντινότερη στάση, τα σημεία ανταπόκρισης (αλλαγής μέσου ή γραμμής), την ώρα αναχώρησης και την ώρα άφιξης (κατά πόσο αυτές έχουν σχέση με την πραγματικότητα δεν το ξέρω).
Είναι γρήγορο, εξυπηρετικό και ενημερωμένο, απ' όσο μπόρεσα να διαπιστώσω. Μερικά σημεία θέλουν λίγο "σιδέρωμα", όπως το ότι σε μερικές διαδρομές η γραμμή βγαίνει από το οδόστρωμα και περνάει πάνω από τα κτίρια. Ένα ακόμα σημείο που θα μπορούσε να συμπεριληφθεί είναι η ένδειξη των στάσεων, αν και στην οθόνη του iPhone αυτό θα προκαλούσε συνωστισμό από ταμπελάκια.
Να και μια δημόσια υπηρεσία που δημιούργησε κάτι που πραγματικά αποτελεί μια ουσιαστική προσφορά για το κοινό.
Εκτός από το iPhone τους χάρτες των συγκοινωνιών μπορείτε να τους δείτε και εδώ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 26/10/2011 - 22:49

Άντε και ο ΟΑΣΘ...

#3   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 26/10/2011 - 22:50

Τι να το κανεις ολο απεργιες εχουν ετσι κι αλλιως χαχα
Whatsapp doc?

#4   WileECoyote

WileECoyote

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/10/2011 - 22:53

Τι να το κανεις ολο απεργιες εχουν ετσι κι αλλιως χαχα



Έχεις απόλυτο δίκιο :)

#5   Gfb3

Gfb3

    iPH Enthousiast

  • 474 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 26/10/2011 - 22:54

Άντε και ο ΟΑΣΘ...


Ο ΟΑΣΘ φίλε μου είναι πολυ μπροστά. Εδώ και ένα χρόνο περίπου αν μπεις στη σελίδα m.oasth.gr μπορεις να δεις που βρίσκονται τα λεωφορεία, σε πόση ώρα φτάνουν σε μια στάση, τι δρομολόγια κάνουν και πολλα αλλα.

#6   Andrew14

Andrew14

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/10/2011 - 03:31

ειναι μονο για ios 5 αυτη η λειτουργια??γιατι εγω στο δικο μου δεν μπορω να το βρω! <_<




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες