Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone Screen Protectors - a quick review


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/10/2008 - 17:00

Ένα γρήγορο review των Screen Protectors που υπάρχουν σήμερα στην αγορά, βάσει προσωπικής εμπειρίας και πειραμάτων.

Έχω δοκιμάσει:

1. BestSkinsEver / InvisibleShield
2. Γυαλιστερά screen protectors
3. Μirror screen protectors
4. Ματ screen protectors

και κατέληξα στο (4). Παραθέτω κάποια θετικά/αρνητικά για το καθένα σύμφωνα με την εμπειρία μου:

1. BestSkinsEver / InvisibleShield
εξαιρετική προστασία, και πολύ δύσκολο να χαραχτούν, αλλά το feel που δίνουν επειδή είναι φτιαγμένα από σιλικόνη είναι λίγο περίεργο. Το δάχτυλο 'κολλάει' λίγο κατά την χρήση της οθόνης. Επίσης η επιφάνειά του μετά την εφαρμογή του δεν είναι απόλυτα επίπεδη, αλλά κάνει κάτι σαν γρομπαλάκια/λακουβίτσες. Η εφαρμογή τους είναι πιο δύσκολη από των υπολοίπων μιας και απαιτούν νερό/σαπούνι κλπ. Από την άλλη τα βρίσκω ιδανικά για την κάλυψη του πίσω μέρους του iphone, μιας και βοηθάνε στο πιάσιμο (γλιστράει λιγότερο), το προστατεύουν από γρατσουνιές, και έχουν το ίδιο φινίρισμα με το πλαστικό κάλυμμα (γυαλιστερό). Έχουν πολύ σωστά κομμένες τις τρύπες/περίγραμμα σχήματος. Πολλοί χρήστες στο εξωτερικό χρησιμοποιούν αυτά για το πίσω μέρος και το (4) για την οθόνη.

2. Γυαλιστερά screen protectors
Έχουν το ίδιο φινίρισμα με την οθόνη χωρίς αυτά (γυαλιστερό) αλλά χαράζουν εύκολα και οι γρατσουνιές φαίνονται πολύ. Επίσης οι δαχτυλιές φαίνονται όσο σχεδόν και στην γυμνή οθόνη. Απλά προστατεύουν την οθόνη από γρατσουνιές (καλύτερο από το τίποτα). Δεν έχουν όλα σωστά κομμένες τις τρύπες/περίγραμμα σχήματος.

3. Μirror screen protectors
Είναι πολύ cool 8) αλλά ότι λάμπει δεν είναι χρυσός. Κάνουν την χρήση του Iphone δυσκολότερη μιας και αν έχουν γυαλιστερό φινίρισμα οι γρατσουνιές πάνω τους γίνονται πολύ εύκολα και φαίνονται περισσότερο από ότι στο (2). Επίσης οι δαχτυλιές φαίνονται όσο σχεδόν και στην γυμνή οθόνη. Απλά προστατεύουν την οθόνη από γρατσουνιές (καλύτερο από το τίποτα). Επίσης έξω στον ήλιο αλλά και υπό γωνία σε εσωτερικό χώρο δεν φαίνεται καθαρά η οθόνη. Αλλά είναι πολύ cool 8) είπαμε, για τις πρώτες τουλάχιστον μέρες μέχρι να χαραχτούν λίγο...

4. Ματ screen protectors
Κατέληξα σε αυτά (και συγκεκριμένου κατασκευαστή) για τους παρακάτω λόγους: Το αποτέλεσμα μόλις τα βάλετε στην οθόνη είναι ματ, σαν οθόνη λαπτοπ, αυτό μειώνει πολύ τις ακτίνες του ηλίου/φωτός που ανακλώνται αλλιώς στην κανονική (σκέτη) οθόνη ή στα γυαλιστερά Screen Protectors. Είναι αρκετά λεπτά για να μην χάνει σε ευαισθησία η οθόνη, και έχουν πολύ καλύτερη αφή στην χρήση (το δάχτυλο γλιστράει πάνω τους, δεν κολλάει και δεν αφήνει τόσες δαχτυλιές-λίπος). Είναι τα πιο ανθεκτικά και πιο πρακτικά, βάσει των δικών μου κριτηρίων. Ελπίζω να έχουν την ίδια γνώμη και αυτοί που τα χρησιμοποιούν. Έχουν πολύ σωστά κομμένες τις τρύπες/περίγραμμα σχήματος.



Πάντως όποιο και να επιλέξετε ΕΝΑ είναι σίγουρο. Κάθε φορά που βλέπω μια καινούργια γρατσουνιά πάνω στο screen protector του τηλεφώνου μου ΧΑΙΡΟΜΑΙ. ??? Γιατί έγινε πάνω σε αυτό και όχι στο γυαλί της οθόνης μου ;D ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   7psyxos

7psyxos

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:7psyxos

Δημοσίευση 27/10/2008 - 17:06

Thanx fuzzy! Καλή δουλειά!

#3   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 28/10/2008 - 18:59

Εχετε κανενα αξιοπιστο site για αγορα matte scrren protector ή καποιο μαγαζι που να πουλαει και να τοποθετει (Θεσσαλονικη ειμαι) γιατι ειχα ενα αλλα δεν μπορεσα να το τοποθετησω.Θελει πρωτα καμμια στρωση κατι σαν κολλας???

#4   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/10/2008 - 21:42

Δεν το έγραψα σαν οδηγό, απλά κατέθεσα τις εμπειρίες μου για να ανταλλάξουμε απόψεις και εμπειρίες. Οι υπόλοιποι που χρησιμοποιείτε κάποια απο τα παραπάνω (ή άλλα) τι νομίζετε?

#5   ioanniskar

ioanniskar

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:ioanniskar

Δημοσίευση 29/10/2008 - 12:07

Συμφωνώ και γω. Μόλις χθες δοκίμασα το mirror screen protector και με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο και σ΄αυτό.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις ποιος είναι ο κατασκευαστής που προτιμάς για το ματ screen protector και από που το προμηθεύεσαι; Εγώ συνήθως ebay.

#6   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/10/2008 - 13:13

Δες την σχετική αγγελεία μου στο φόρουμ, δεν τα αγοράζω από ebay γιατί δεν το εμπιστευομαι, είχα κάτι άσχημες εμπειρίες στο παρελθόν. Τα αγοράζω απο το εξωτερικό πάντως.

#7   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2008 - 15:49

αυτα τα Ματ screen protectors που τα βρισκω? κανα screenshot?

#8   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/10/2008 - 17:03

θα προσπαθήσω να θυμηθώ να βγάλω φώτο το κινητό μου με το ματ screen protector στην οθόνη του μέσα στο ΣΚ και να την ανεβάσω από την επόμενη εβδομάδα.

Για αγορά, έχω σχετική αγγελία στο section ΠΩΛΗΣΗ του φόρουμ.

Καλό ΣΚ.

#9   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/11/2008 - 15:05

Ok πρόλαβα και ανεβάζω 2, την δεύτερη δεν την πήρα πολύ καλά γιατί δεν ήξερα πως να φωτογραφήσω οθόνη και όλο θολή μου έβγαινε. Αλλά βασικά δεν χάνεις καθόλου φωτεινότητα με το screen protector φορεμένο.



Ελπίζω να πάρετε μια ιδέα...

:)

#10   mitsos_82

mitsos_82

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/11/2008 - 19:32

Παιδια που θα βρω mat screen protector. Aς δωσει info καποιος

#11   ioanniskar

ioanniskar

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:ioanniskar

Δημοσίευση 05/11/2008 - 19:43

Εγώ πήρα από εδώ.
Δεν ήρθαν ακόμη γιατί ήταν πρόσφατη η παραγγελία. Όταν έρθουν θα πω εντυπώσεις.

#12   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/11/2008 - 17:43

Ποιός ο λόγος να παραγγείλεις απο eBay και μάλιστα απο HongKong κ να περιμένεις κ τόσο καιρό να έρθουν;
Η διαφορά τιμής πάντως (1-2 ευρω στο τεμάχιο) δεν δικαιολογεί αυτή την επιλογή.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες