Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Δημοψήφισμα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
105 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Δημοψήφισμα

Θα ψηφίσετε ναι η όχι στο δημοψήφισμα

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#76   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 02/11/2011 - 22:49

Μα ο Σαρκοζι το δηλωσε το οχι σημαινει, οχι στο 6 δανειο..δηλαδη no money στο δημοσιο

Αααα τι λες; Αφου το ειπε ο Σαρκοζί εεε τότε έτσι ειναι! Φίλε μου ο Σαρκοζί δεν τον συμαφαιρει να βγει η Ελλάδα απο ΔΝΤ διότι αυτο θα σημάνει πως δεν θα μπορει στην Ελλάδα μετα να ερθει η Γαλλία και επένδυσει- εξαγοράσει ΔΕΚΟ και αλλα καλουδια τις χώρας σου! Ωραία η apple και ωραία τα μηλοφωνα αλλα εισαι νέος ρε φίλε, διάβασε λιγακι για το τι γίνεται! Εδω ολόκληροι βουλευτές Άγγλοι Γάλλοι Γερμανοί μας αποτρέπουν και μας εξηγούν τι σημαίνει οικονομική δολοφονία, αυτο που εσυ ζεις τωρα στη χώρα σου! Βγάζουν βίντεο, κωμωδίες, παρωδιες κοροϊδεύουν της πως οι έλληνες τα παραδώσαμε όλα ασυζητητη και εσυ μου λες " μα ο Σαρκοζί ειπε....;" σε παρακαλω πολυ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 02/11/2011 - 22:50

Μα δεν θα βγει ακρη ποτέ γιατί ο καθένας έχει τις απόψεις του (κάπως σαν το ασπρο ή μαύρο iphone).
Ηρεμια και ψυχραιμία και θα δούμε τι θα γινει. Και πανω απ´ολα υγεια και αγαπη. Το μονο που ξερω εγω ειναι οτι οσο αγχος και ναχω, ριχνω μια ματια στον 5χρονο γιο μου και τα ξεχναω ολα.

Η κατασταση ειναι σε συνεχη αλλαγή, ας δούμε τι θα γινει γιατι δεν ξερεις τι θα ξημερώσει αυριο.


Sent from my iPhone using Mapatalk(arpouzi)
Whatsapp doc?

#78   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/11/2011 - 22:52

Μα δεν θα βγει ακρη ποτέ γιατί ο καθένας έχει τις απόψεις του (κάπως σαν το ασπρο ή μαύρο iphone).
Ηρεμια και ψυχραιμία και θα δούμε τι θα γινει. Και πανω απ´ολα υγεια και αγαπη. Το μονο που ξερω εγω ειναι οτι οσο αγχος και ναχω, ριχνω μια ματια στον 5χρονο γιο μου και τα ξεχναω ολα.

Η κατασταση ειναι σε συνεχη αλλαγή, ας δούμε τι θα γινει γιατι δεν ξερεις τι θα ξημερώσει αυριο.


Sent from my iPhone using Mapatalk(arpouzi)

Σε αυτο συμφωνω οτι ολα ειναι ολα ρευστα..αλλα αυτο ομως ειναι και παρα πολυ επικύνδινο για όλους μας

#79   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 02/11/2011 - 22:52

Nα μας απαντησει ο δικηγορος που αμφισβητει την νομιμοτητα απο τον Υπουργο που ειναι καθηγητης Νομικης ...τι να πει κανεις???

Ο Υπουργός ειναι καθηγητής νομικής και όχι αξιόλογος! Και να υπενθημησω πως ο Πρωθυπουργός που εχει σπουδασει οικονομικά σου έλεγε Λεφτα υπάρχουν..... Αυτο όσο αφορά την αξιοπιστία υπουργών υφυπουργών και πρωθ υπουργών..... Ατέλειωτη συζήτηση! :lol:

Τελευταία επεξεργασία από: pontiaras, 02/11/2011 - 22:53


#80   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/11/2011 - 22:53

Ο Υπουργός ειναι καθηγητής νομικής και όχι αξιόλογος! Και να υπενθημησεις πως ο Πρωθυπουργός που εχει σπου δράσει οικονομικά σου έλεγε Λεφτα υπάρχουν..... Αυτο όσο αφορά την αξιοπιστία υπουργών υφυπουργών και πρωθ υπουργών..... Ατέλειωτη συζήτηση! :lol:

αλλο πολιτηκάντης και αλλο γνώσεις..μάθε να ξεχωρίζεις

#81   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 02/11/2011 - 22:54

Σε αυτο συμφωνω οτι ολα ειναι ολα ρευστα..αλλα αυτο ομως ειναι και παρα πολυ επικύνδινο για όλους μας


Ναι αλλα δε μπορουμε να κανουμε και πολλα, και το να παθει η υγεια μας απο το αγχος δε θα βοηθησει.


Sent from my iPhone using Mapatalk(arpouzi)
Whatsapp doc?

#82   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 02/11/2011 - 22:55

Ποιες δεκο? ποιο δημόσιο μετα? αφου θα μείνουν ολοι απλήρωτοι.. Θα καταρεουν ενα ενα ολα. Δε θα υπαρχουν τετοια την επόμενη. Και οι μισθοί θα πέσουν ετσι και αλλιώς αν φύγουμε, οπως εγινε με την Αργεντινή, που θα βρει τα χρήματα το κράτος που δεν εχει λεφτά να πληρώσει τα χρέη μας, να πληρώσει τους 1μυριο και βαλε κατι χιλιαδες δημόσιους υπαλλήλους που θα πεινάνε μετα.

#83   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/11/2011 - 22:56

Ναι αλλα δε μπορουμε να κανουμε και πολλα, και το να παθει η υγεια μας απο το αγχος δε θα βοηθησει.


Sent from my iPhone using Mapatalk(arpouzi)

Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες αλλα εχω την αίσθηση οτι για τα επόμενα 10-15 χρόνια θα είναι στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό στην καθημερινότητα μας

#84   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2011 - 22:56

Φίλε μου σορρυ αλλα κάνεις ένα βασικό λάθος, ο ΥΠΕΡΔΑΝΕΙΣΜΟΣ φταίει για την κατάντια που είμαστε. Κ εννοω για τους πολίτες. Δάνειο για αμάξι, να το παίξω στην γκόμενα…δάνειο για διακοπές…πρέπει να παω γτ πήγε ο Λάκης εγω δεν γίενται να μην πάω…Δάνειο για τισ γιορτές…γτ δεν έχω να πλυθώ αλλα θέλω να καλέσω στο σπίτι το σόι στο σπίτι να φανώ large…αύτα φταίνε…


Κ αυτα που λες ότι δεν φταίι η Ελλάδα ειναι για να χαιδεύεις τα αυτιά της πλειψηφείας των δημόσιων υπαλλήλων..



Θα συμφωνήσω για τα περί υπερδανεισμού που λές αλλά για να σου εκθέσω και τη δική μου κατάσταση και να δείς ότι υπάρχουν και πολλοί που τους παίρνει η μπάλλα άδικα:

1. Μέχρι 3ου βαθμού συγγενείς δημ. υπαλλήλους δεν έχω
2. Δάνειο καταναλωτικό δεν έχω πάρει ποτέ
3. Το πιο ακριβό πράγμα που αγόρασα τα 2 τελευταία χρόνια ήταν το iphone μου με 80 ευρώ λόγω επιδότησης και αλλαγής παρόχου.

Σαν εμένα είναι πολύς κόσμος που δεν κάθησε στα ίδια τραπέζια με αυτούς που σωστά περιγράφεις. Και ξέρεις τι διδάσκουν στις τίμιες νομικές σχολές. Καλύτερα 100 ένοχοι έξω παρά 1 αθώος μέσα.

Από εκεί και πέρα το πελατειακό κράτος υπήρξε και υπάρχει. Το τεράστιο δημόσιο επίσης. Όμως αν τους απολύσεις τώρα όλους τι θα πετύχεις? Έχουν κάπου να πάνε? Θα γίνουν μήπως όλοι οδηγοι ταξί και θα ζήσουν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα?

Έχουμε το βαθύτατο και απελπιστικό πρόβλημα να μην έχουμε υποδομές. Κοινώς δεν παράγουμε παρά ελάχιστα, βιομηχανία βαρειά δεν υπάρχει και οι ελ. επαγγελματίες κλείνουν ο ένας πίσω από τον άλλο. Θα ήθελα πολύ να αρχίσω να μιλάω για τα μισητά αφεντικά όμως ο ψόφος των αφεντικών οδήγησε στον ψόφο των εργατών δεδομένα και αποδεδειγμένα (βλέπε τον ψόφο του δημοσίου σε συνδιασμό με τους υπαλλήλους του).

Φτάσαμε λοιπόν στο παρά πέντε. Τι μπορεί να γίνει? Πολλά πράγματα. Καταρχήν λογική επαναδιαπραγμάτευση του χρέους. Όχι απλά ένα κουρεμα αλλά μια πραγματική ελάφρυνση ειδικά στους χρόνους αποπληρωμής. Να μην ξεχνάμε πως αυτό που μας έριξε στο ΔΝΤ ήταν οι φήμες περί χρεοκοπίας και όχι κάποιο πραγματικό γεγονός. Κατα δεύτερο λόγο μια πραγματική υποτίμηση του ευρώ μέσω της έκδοσης ευρωομολόγου. Αν δεν τυπώσει χαρτονόμισμα η ΕΚΤ δε θα φύγει η κρίση. Όσο και να χτυπιούνται οι φίλοι μας οι Γερμανοί. Τέλος κατά τρίτον και κυριότερο λόγο, να γίνει αναμόρφωση του Ελ. φορολογικού συστήματος με ελαφρύνσεις για ΟΛΟΥΣ και ιδιαίτερα για τις εταιρίες ώστε να διευκολυνθούν οι εταιρίες.

ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ

1. Να γίνουμε εργάτες στις ριζοκαλλιέργειες ενώ έχουμε διδακτορικά πυρινικής φυσικής
2. Να βγούμε στο κλαρί
3. Να αγοράσουμε άδεια για ταξί/φορτηγό (1 χιλιόμετρο ουρά κάνουν πλέον οι πιάτσες στη Θεσ/νίκη)
4. Να ξαναγίνουμε δημ. υπάλληλοι
5. Να ξαναπαίρνουμε δανεικά και να μασάμε το ΦΠΑ


Όταν έχει φτάσει η εξάμηνη επιταγή να θεωρείται μετρητό φίλοι και φίλες ήδη ξέρεις ότι κάτι δεν πάει καλά. Όταν έρχεται και το κράτος από πάνω να σου πεί πλήρωνε μαλ. το ΦΠΑ που δεν εισέπραξες εκεί ξέρεις ότι δημιουργείς φαινόμενα φοροδιαφυγής.

Θα ήθελα να πω κι άλλα αλλά με το φόβο να παρεκτραπώ ή να σας κουράσω σταματώ εδώ. Διάβασα όλα τα πόστ και χαίρομαι με όλες τις απόψεις όσο σέβονται αλλήλους άλλωστε δεν έχει μείνει και τίποτα να χωρίσουμε :)

Τελευταία επεξεργασία από: igogos, 02/11/2011 - 22:58


#85   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/11/2011 - 22:57

Ποιες δεκο? ποιο δημόσιο μετα? αφου θα μείνουν ολοι απλήρωτοι.. Θα καταρεουν ενα ενα ολα. Δε θα υπαρχουν τετοια την επόμενη. Και οι μισθοί θα πέσουν ετσι και αλλιώς αν φύγουμε, οπως εγινε με την Αργεντινή, που θα βρει τα χρήματα το κράτος που δεν εχει λεφτά να πληρώσει τα χρέη μας, να πληρώσει τους 1μυριο και βαλε κατι χιλιαδες δημόσιους υπαλλήλους που θα πεινάνε μετα.

Ρε παιδια μηλάνε ολοι οι άσχετοι ..οι Δεκο εχουν χρεοκοπήσει εδω και 10 χρονια ..και να μας πει ο δικηγόρος αν εχω δικιο η οχι??

#86   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/11/2011 - 22:57

http://m.youtube.com...h?v=BUrKcyhh1R4
Όντως η πολιτικοί λένε ψέματα. :)

#87   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2011 - 22:57

Αααα τι λες; Αφου το ειπε ο Σαρκοζί εεε τότε έτσι ειναι! Φίλε μου ο Σαρκοζί δεν τον συμαφαιρει να βγει η Ελλάδα απο ΔΝΤ διότι αυτο θα σημάνει πως δεν θα μπορει στην Ελλάδα μετα να ερθει η Γαλλία και επένδυσει- εξαγοράσει ΔΕΚΟ και αλλα καλουδια τις χώρας σου! Ωραία η apple και ωραία τα μηλοφωνα αλλα εισαι νέος ρε φίλε, διάβασε λιγακι για το τι γίνεται! Εδω ολόκληροι βουλευτές Άγγλοι Γάλλοι Γερμανοί μας αποτρέπουν και μας εξηγούν τι σημαίνει οικονομική δολοφονία, αυτο που εσυ ζεις τωρα στη χώρα σου! Βγάζουν βίντεο, κωμωδίες, παρωδιες κοροϊδεύουν της πως οι έλληνες τα παραδώσαμε όλα ασυζητητη και εσυ μου λες " μα ο Σαρκοζί ειπε....;" σε παρακαλω πολυ

σου είπα το μαχαίρι είναι δίκοπο..η βγαίνεις και απο το ΔΝΤ και κατ επέκταση από το ευρώ και δεν σου δανείζει κανείς και δεν έχεις να ταίσεις δημοσίους υπαλληλους,φτωχούς,συνταξιουχους, η ψηφίζεις ναι και παραμένεις υποδουλωμένος στους ΕυωΠέους για 30 κάτι χρόνια.
Στο νέος απλά θα σου απαντήσω οτι είμαι 25(μικροδείχνω καλο αυτό) και ήμουν συνδικαλιστής πολύ ενεργός απο τα 17(τα έχω παρατήσει και διαβάζω μόνο εφημερίδες και ιντερνετ οτι βρω)
Οπότε το μικρός θα το θεωρήσω οτι απλά δεν το διάβασα γιατί ειναι φυσιολογικό και να μην γνωριζόμαστε

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 02/11/2011 - 23:01


#88   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 02/11/2011 - 23:06

Ρε παιδια μηλάνε ολοι οι άσχετοι ..οι Δεκο εχουν χρεοκοπήσει εδω και 10 χρονια ..και να μας πει ο δικηγόρος αν εχω δικιο η οχι??


Τουλαχιστον οι άσχετοι δεν ειναι ανορθόγραφοι..μου βγάζεις τα ματια καθε φορα.
Το δημόσιο ακομα πληρώνει μισθούς, και ας εχουν μπει τα ταμεια μεσα. Μιλαμε για το τι θα γινει στη περιπτωση που δε θα μπορει να γινεται και αυτο..
Λες και γνωριζομαστε απο χθες..

;)

Τελευταία επεξεργασία από: hyperlost, 02/11/2011 - 23:07


#89   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/11/2011 - 23:06

Ρε παιδια μηλάνε ολοι οι άσχετοι ..οι Δεκο εχουν χρεοκοπήσει εδω και 10 χρονια ..και να μας πει ο δικηγόρος αν εχω δικιο η οχι??

Εγω θα σου πω εμπειρία πολύτεκνους φίλου που. Το 93 έκλεισε το μαγαζί του και πήγε και πήρε μισή άδεια λεωφορείου, λοιπόν τότε και μεσα σε 3 χρόνια τα λεοφωρια του έδιναν λεφτά με την μισή άδεια, δεν χρωστάμε. Το λεοφωριο και μάλιστα τότε είχαν το αποθεματικό και έφεραν τα νέα λεοφώρια, αυτο γιατι αν δεν δούλευε το λεοφωριο δεν θα εισέπραττε και ο ίδιος, έτσι έκανε τα πάντα γι να το έχει σε λειτουργία, επίσης Ελένης και ο ίδιος αν ο επιβάτης χτυπάνε το εισιτήριο. Όλα Υτα και πολλα αλλα δείχνουν ότι η επιχείρηση είναι κερδοφορα, αλλα με την συμμετοχή του δημοσίου γίνεται χρεωοκιμενη, πως το καταφέρνουν αυτο ? έλα ντε?

#90   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 03/11/2011 - 00:32

μόλις ανακοίνωσαν ότι το δημοψήφισμα θα γίνει στης 4 Δεκεμβρίου και ότι εμείς που ψηφίζουμε θα αποφασίσουμε αν θέλουμε να μείνουμε στο ευρώ η όχι και ότι με την απόφαση του δημοψηφίσματος χάσαμε 8 δις από το δάνειο
(πάλι σε εμάς το ρίχνουνε το φταίξιμο)

Εγώ ψηφίζω να πάνε να γα.... όλοι τους

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες