Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Δημοψήφισμα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
105 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Δημοψήφισμα

Θα ψηφίσετε ναι η όχι στο δημοψήφισμα

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#91   entzo

entzo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2011 - 00:35

μόλις ανακοίνωσαν ότι το δημοψήφισμα θα γίνει στης 4 Δεκεμβρίου και ότι εμείς που ψηφίζουμε θα αποφασίσουμε αν θέλουμε να μείνουμε στο ευρώ η όχι και ότι με την απόφαση του δημοψηφίσματος χάσαμε 8 δις από το δάνειο
(πάλι σε εμάς το ρίχνουνε το φταίξιμο)

Εγώ ψηφίζω να πάνε να γα.... όλοι τους

ακριβως μολις τωρα φιλε μου, και μαζι με το ευρω και στην ευρωπη .
Το θεμα ειναι τι κανουμε τωρα ........?
Τα πραγματα πλεον ειναι πολυ κρισιμα για την χωρα ,δυστυχως . :(

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2011 - 00:40

μόλις ανακοίνωσαν ότι το δημοψήφισμα θα γίνει στης 4 Δεκεμβρίου και ότι εμείς που ψηφίζουμε θα αποφασίσουμε αν θέλουμε να μείνουμε στο ευρώ η όχι και ότι με την απόφαση του δημοψηφίσματος χάσαμε 8 δις από το δάνειο
(πάλι σε εμάς το ρίχνουνε το φταίξιμο)

Εγώ ψηφίζω να πάνε να γα.... όλοι τους

και εγω δεν ψηφίζω..τετραπερατος ο Γιωργος(οχι Γιωργάκης) μας παρέδωσε χειροποδαρα στους Γερμανους και τους Γαλλους

#93   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2011 - 01:05

Εννοείται πώς στό δημοψήφισμα θα πώ όχι!
Γιατί;
'Cause I,
wanna be, yeah,
Anarchy!

Δέν χρειάζεται να σκέφτεστε τίς συνέπειες! Δέν χρειάζεται να βρείτε εναλλακτική! Απλά καταστρέψτε ότι δέν σάς αρέσει.
I don't know what I want,
but I know how to get it,
I wanna destroy, passersby!



Καταστρέφουμε αυτό που δέν μάς αρέσει και μετά βλέπουμε! Άς βάλουμε λίγο χάος στήν δήθεν και καθωσπρέπει κοινωνία μας, ας τήν ταρακουνήσουμε λίγο!
Ειδικά τα νέα παιδιά (και εγώ μέσα) τί φοβάστε; Ποιός περιμένετε να κάνει τήν αρχή; Οι βολεμένοι; Βολεμένους δέν εννοώ μόνο τούς εκατομμυριούχους, αλλά τούς γονείς μας, τούς φίλους μας, τούς εργαζόμενους, γενικά όποιους έχουν να χάσουν κάτι και ο φόβος τής απώλειας και τής αλλαγής τούς τρομάζει!
Είμαστε νέοι, δέν έχουμε να χάσουμε τίποτα, είμαστε ελεύθεροι!
Θα ξαναχτίσουμε τήν Ελλάδα, αλλά πρώτα θα τήν γκρεμίσουμε! Ναί εμείς θά τήν γκρεμοτσακίσουμε, και μαζί και εσάς. Δέν υπάρχει χώρος για τήν παλιά (στο μυαλό) γενιά. No country for old men!

#94   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1.046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/11/2011 - 01:15

ψηφιστε "ΟΧΙ" για να βγειτε απο το ευρω κ να ειστε πανφτωχοι κ χειροτεροι απο Αβγανισταν για τα επομενα 1000 χρονια! ψηφιστε "ΝΑΙ" για να τον τρωτε απο τη Μερκελ για τα επομενα 500 χρονια κ να μεταβιβαστει η ευθυνη πανω μας για αυτη την αποφαση! ΑΛΛΑΞΤΕ ΧΩΡΑ για να γλιτωσετε απο ολα αυτα κ μη κοιταξετε ποτε ξανα πισω! ::)

#95   kostas13patra

kostas13patra

    iPH Member

  • 204 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2011 - 01:20

Τραγικες οι εξελιξεις πραγματικα. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. Δεν υπαρχει μελλον στην ελλαδα οπως μας καταντισαν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#96   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2011 - 01:29

Εννοείται πώς στό δημοψήφισμα θα πώ όχι!
Γιατί;
'Cause I,
wanna be, yeah,
Anarchy!

Δέν χρειάζεται να σκέφτεστε τίς συνέπειες! Δέν χρειάζεται να βρείτε εναλλακτική! Απλά καταστρέψτε ότι δέν σάς αρέσει.
I don't know what I want,
but I know how to get it,
I wanna destroy, passersby!



Καταστρέφουμε αυτό που δέν μάς αρέσει και μετά βλέπουμε! Άς βάλουμε λίγο χάος στήν δήθεν και καθωσπρέπει κοινωνία μας, ας τήν ταρακουνήσουμε λίγο!
Ειδικά τα νέα παιδιά (και εγώ μέσα) τί φοβάστε; Ποιός περιμένετε να κάνει τήν αρχή; Οι βολεμένοι; Βολεμένους δέν εννοώ μόνο τούς εκατομμυριούχους, αλλά τούς γονείς μας, τούς φίλους μας, τούς εργαζόμενους, γενικά όποιους έχουν να χάσουν κάτι και ο φόβος τής απώλειας και τής αλλαγής τούς τρομάζει!
Είμαστε νέοι, δέν έχουμε να χάσουμε τίποτα, είμαστε ελεύθεροι!
Θα ξαναχτίσουμε τήν Ελλάδα, αλλά πρώτα θα τήν γκρεμίσουμε! Ναί εμείς θά τήν γκρεμοτσακίσουμε, και μαζί και εσάς. Δέν υπάρχει χώρος για τήν παλιά (στο μυαλό) γενιά. No country for old men!

Ποια αλλαγη..αλλαγη να φυγουμε απο το ευρω και να υποτιμιμηθει η δραχμη εναντι του ευρω?αυτο αποτελει εναν καταρακτη αντιδρασεων που περικλεει την αυξηση της τιμης του πετρελαιου με αποτελεσμα να ανεβαινουν και τα προιοντα και πληθωρισμος γενικοτερα να παιρνει την ανω βολτα ομορφη μου Παναγιωτα που λεει και το song..
Για ποια ελευθερια μιλας?της αδειας κοιλιας που δεν θα πληρωθουμε?

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 03/11/2011 - 01:34


#97   YesorNo

YesorNo

    iPH Member

  • 263 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2011 - 01:39

Καλά κλείσε λίγο την TV γιατί............. ΕΛΕΟΣ!!!!!

Φιλε δεν βλεπω τηλεοραση ειδικα ειδησεις...απαντησε μου στα γιατι με επιχειρηματα και μπορει να αλλαξω γνωμη...

#98   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2011 - 01:57

Ποια αλλαγη..αλλαγη να φυγουμε απο το ευρω και να υποτιμιμηθει η δραχμη εναντι του ευρω?αυτο αποτελει εναν καταρακτη αντιδρασεων που περικλεει την αυξηση της τιμης του πετρελαιου με αποτελεσμα να ανεβαινουν και τα προιοντα και πληθωρισμος γενικοτερα να παιρνει την ανω βολτα ομορφη μου Παναγιωτα που λεει και το song..
Για ποια ελευθερια μιλας?της αδειας κοιλιας που δεν θα πληρωθουμε?

Θα γίνει χαμός, ναί!
Θα πεινάσω, ναί! Αλλά εγώ είμαι διατεθειμένος να πεινάσω! Δέν φοβάμαι ότι θα χάσω τήν δουλειά μου, τήν οικογένειά μου, τήν επιχείρησή μου, τήν γυναίκα μου, ή οτιδήποτε!
Γι'αττό ακριβώς δέν έχω κάποιον να με φοβήσει ή νά με μεταπείσει.
Μπορώ να βρώ εκατοντάδες επιχειρήματα να αποτρέψει κάποιον να ψηφίσει όχι. Θά τού πώ: "Θα μειωθεί ο μισθός σου, θα χάσεις τίς καταθέσεις σου, θα κατασχέσουν το σπίτι σου, θα πεινάσεις, κτλ.!".
Αλλά άν δέν φοβάσαι (η δέν έχεις) να χάσεις χρήματα, όλα αυτά τα επιχειρήματα δέν έχουν αποτέλεσμα πάνω σου.
Η λύση είναι να απαλλαγούμε από τόν φόβο, να είμαστε διατεθειμένοι να τα παίξουμε όλα.


Και όσον αφορά τίς εναλλακτικές, επιμένω: Δέν χρειάζεται να τίς σκεφτόμαστε. Πολλές φορές το μέλλον μοιάζει αδιέξοδο και δέν είναι εύκολο να βρούμε βιώσιμη λύση και απελπιζόμαστε! Αλλά δέν χρειάζεται.
Είναι τόσο απλό: αν δέ σου αρέσει, άλλαξέ το, κατέστρεψέ το, ξεφορτώσου το!
Η λύση θα έρθει μόνη της, καθώς αν συνεχώς "πετάμε" αυτά που δέν μάς αρέσουν (χωρίς δεύτερη σκέψη για τίς συνέπειες ή αναζήτηση εναλλακτικής) θα καταλήξουμε να μείνουμε με αυτά που μάς αρέσουν!
Είναι τόσο απλό!

#99   dalas

dalas

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2011 - 02:17

Haircut (κούρεμα)



Σε Haircut (κούρεμα) του Δημόσιου χρέους ένα πολύ βασικό που πρέπει να σκεφθούμε μόνο, ότι τα Ασφαλιστικά Ταμεία και οι Ελληνικές Τράπεζες έχουν σχεδόν 100 δις ευρώ Ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου. Αυτό θα είχε ως συνέπειες:

1. Την μείωση των συντάξεων σε ποσοστό αντίστοιχο περίπου του κουρέματος, δηλαδή αν το Haircut (κούρεμα) ήταν 40% τότε η μείωση των συντάξεων θα άγγιζε το 35%. Αυτό περίπου επισημαίνει (χωρίς ποσοστά) και ο διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδας.

2. Οι Τράπεζες θα χάσουν μέρος της Κεφαλαιακής τους επάρκειας ενώ οι μετοχές τους θα βυθιστούν.

3. Η πρόσβαση στις «Αγορές» θα ήταν αδύνατη για πολλά χρόνια άρα θα ζούσαμε με χρήματα μόνο από ότι παράγουμε χωρίς δανεικά. Αν θα έχουμε χρήματα, από την παραγωγή μας, θα πληρώνουμε μισθούς δημοσίων υπαλλήλων αν δεν έχουμε θα πληρώνονται όταν θα βρίσκαμε.

4. Μεγάλη φυγή καταθέσεων στο εξωτερικό.

5. Πιθανόν επιβολή περιορισμού αναλήψεων των καταθέσεων

6. Προβλήματα πιστοληπτικής ικανότητας των τραπεζών, μακροχρόνιες ζημιές και μεγάλες απολύσεις προσωπικού τους.



Επιστροφή στην Δραχμή.



Έστω είτε η Ελλάδα είτε οι εταίροι αποφασίζουν την αποχώρηση της χώρας από το ευρώ και την επιστροφή της σε καθαρά ελληνικό νόμισμα, την δραχμή.

Κάποιοι θεωρούν ότι, επιστρέφοντας στη δραχμή και χρησιμοποιώντας την κλασική συνταγή της υποτίμησης, θα καταστήσουμε την εγχώρια παραγωγή φθηνότερη και επομένως ελκυστικότερη, σε βάρος των εισαγωγών.

Ποιά παραγωγή μας όμως την αναιμική έως ανύπαρκτη; Τι παράγουμε τελικά;

Για να έχει ουσιαστικό αντίκτυπο στην ανταγωνιστικότητα της χώρας μας, θα έπρεπε να κάνουμε υποτίμηση τουλάχιστον της τάξης του 45-50%.

Μια τέτοια υποτίμηση, όμως, θα είχε τις παρακάτω άμεσες αρνητικές συνέπειες:

1. Τεράστια φτώχεια του ελληνικού λαού.

2. Μονομερής μετατροπή του δημόσιου χρέους σε άλλο νόμισμα δεν θα ήταν εφικτή. Κατά συνέπεια, θα διογκωνόταν αυτόματα σε επίπεδα υψηλότερα του 240% του ΑΕΠ, καθιστώντας μοναδική λύση τη στάση πληρωμών και την πτώχευση.

3. Αντίστοιχα, θα αυξάνονταν και τα χρέη των επιχειρήσεων και των νοικοκυριών, από δάνεια.
4. Η πιθανότητα επιστροφής της χώρας στις αγορές θα μηδενιζόταν, με βασικότερη πιθανότητα τον αποκλεισμό της από τον εξωτερικό δανεισμό, επί σειρά ετών.

5. Οι κοινωνικές συνέπειες θα ήταν δραματικές και οι επιπτώσεις τεράστιες

6. Ο πληθωρισμός θα έφθανε σε επίπεδα υψηλότερα του 20%

7.Το τραπεζικό σύστημα θα βρισκόταν εκτεθειμένο σε πρωτόγνωρο κίνδυνο κατάρρευσης, χωρίς δίχτυ προστασίας.

8. Θα αμφισβητηθεί κάθε δικαίωμα που έχει κατοχυρώσει η Ελλάδα εντός της Ένωσης, δεδομένου ότι η Συνθήκη προβλέπει πως μια χώρα που αποχωρεί από το ενιαίο νόμισμα οφείλει να αποχωρήσει κι από την Ένωση.

9. Η προσπάθεια των καταθετών να προστατεύσουν τις οικονομίες τους από την υποτίμηση θα οδηγούσε σε μαζική απόσυρση καταθέσεων και κατάρρευση των τραπεζικών ιδρυμάτων.

10. Οι δανειστές μας, που θα χάσουν λιγότερα από ότι εμείς, θα προσπαθούσαν να ρευστοποιήσουν την περιουσία του Ελληνικού Δημοσίου στο εξωτερικό, αλλά και στο εσωτερικό της χώρας (ιδίως ακίνητα με εμπορική χρήση και όχι μόνο).
11. Η συναλλαγματική αστάθεια θα οδηγούσε σε υποβάθμιση της ποιότητας των τραπεζικών χαρτοφυλακίων, σε σημείο που δεν γνώρισε ποτέ μεταπολεμικά η χώρα μας.
12.Ο βιομηχανικός μας τομέας θα δεχόταν ισχυρό πλήγμα από την εκρηκτική αύξηση στις τιμές των εισαγόμενων πρώτων υλών.

13. Τα καύσιμα θα έφταναν σε τέτοια ύψη που οι σημερινές τιμές τους θα φάνταζαν πάρα πολύ χαμηλές και θα ξεπερνούσαν το ποσοστό της υποτίμησης του νομίσματος.


Και στις δύο περιπτώσεις θέματα που πιθανόν να προκύψουν είναι:

Με τις Επιχορηγήσεις των αγροτών
Με το ΕΣΠΑ
Γενικά με τις επιχορηγήσεις της ΕΕ προς την χώρα μας
Άρα όσοι μιλούν για επιστροφή στην δραχμή ή Haircut (κούρεμα) χωρίς συμφωνία πιστωτών, χωρίς να γνωρίζουν τις τρομακτικές, εφιαλτικές συνέπειες από τέτοιες ενέργειες, ή τρελοί είναι ή εκτός πραγματικότητας.

Τελικά το συμπέρασμα είναι ότι δεν υπάρχει ευνοϊκός άνεμος γιά αυτόν που δεν ξέρει που πηγαίνει.

#100   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 03/11/2011 - 02:22

Είναι τόσο απλό: αν δέ σου αρέσει, άλλαξέ το, κατέστρεψέ το, ξεφορτώσου το!
Η λύση θα έρθει μόνη της, καθώς αν συνεχώς "πετάμε" αυτά που δέν μάς αρέσουν (χωρίς δεύτερη σκέψη για τίς συνέπειες ή αναζήτηση εναλλακτικής) θα καταλήξουμε να μείνουμε με αυτά που μάς αρέσουν!
Είναι τόσο απλό!


Φιλε μου, εξήγησε μου σε παρακαλώ πως γίνεται να αλλάζουμε, να καταστρέφουμε, και να ξεφορτωνόμαστε, ιδέες, αντιλήψεις, οράματα, (κτλ) εδώ και 2.000 χρόνια, (γιατί αυτό κάνουμε όλον αυτό το καιρό) και να είμαστε όχι στάσιμοι, αλλά να προχωράμε με την όπισθεν!!

Μηπως το 'κολπάκι' σου έχει κάποια φάβα; Γιατί κακά τα ψέματα, αλλά δεν πιάνει και τόσο!!

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 03/11/2011 - 22:54

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#101   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1.046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/11/2011 - 02:45

παντως εγω βλεπω πως αυτοι που "ψηφιζουν" "Όχι και δεν παίρνουμε την δόση και πιθανόν γυρνάνε στην δραχμη" ειναι διπλασιοι απο αυτους που λενε "ναι". :o εδω που φτασαμε δε μπορουμε να πουμε οχι πιστευω! αμα το καναμε το δημοψηφισμα περυσι ισως, αλλα τωρα ειναι αργα! ειναι οπως τα λεει ο dalas! Οσοι λενε "οχι" ή ζουνε στο εξωτερικο κ δε τους νοιαζει ή εχουν τυφλωθει απο την οργη προς τη κυβερνηση ή ζουν εκτος πραγματικοτητας!

να κ ενα βιντεο με τον φοβερο μας πρωθυπουργο κ τη δηλωση του πρν λιγο καιρο..

Τελευταία επεξεργασία από: gesvts, 03/11/2011 - 02:48


#102   Ultra79

Ultra79

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5C

Δημοσίευση 03/11/2011 - 03:06

Ειναι ξεκαθαρα εκβιαστικο το ρωτημα ειναι ολα στημενα εννοειτε πως ητανε ενημερωμενοι οι ευρωπαιοι εταιροι μας θελουν να φοβισουν τον λαο αναστελοντας την 6 δοση που ισως οδηγηση σε καποια καθυστερηση στις συνταξεις και στους μισθους και ετσι τρομοκρατειται ο κοσμος και θα παει να ψηφισει ναι αφου θα τους περασουν το μηνυμα κοιταξτε τι θα παθατε αν βγουμε απο το ευρω και ετσι θα περασει η καινουργια δανειακη συμβαση και ο ΓΑΠ θα παρει ανανεωμενη ψηφος εμπιστοσυνης και το αποτελεσμα του δημοψηφισματος θα το χρησιμοποιησει σε περιπτωση που ειναι ναι σαν ψηφος εμπιστοσυνης του λαου στην πολιτικη του και θα περασει μετεπειτα νεα σκληροτερα μετρα!

#103   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2011 - 03:16

Haircut (κούρεμα)



Σε Haircut (κούρεμα) του Δημόσιου χρέους ένα πολύ βασικό που πρέπει να σκεφθούμε μόνο, ότι τα Ασφαλιστικά Ταμεία και οι Ελληνικές Τράπεζες έχουν σχεδόν 100 δις ευρώ Ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου. Αυτό θα είχε ως συνέπειες:

1. Την μείωση των συντάξεων σε ποσοστό αντίστοιχο περίπου του κουρέματος, δηλαδή αν το Haircut (κούρεμα) ήταν 40% τότε η μείωση των συντάξεων θα άγγιζε το 35%. Αυτό περίπου επισημαίνει (χωρίς ποσοστά) και ο διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδας.

2. Οι Τράπεζες θα χάσουν μέρος της Κεφαλαιακής τους επάρκειας ενώ οι μετοχές τους θα βυθιστούν.

3. Η πρόσβαση στις «Αγορές» θα ήταν αδύνατη για πολλά χρόνια άρα θα ζούσαμε με χρήματα μόνο από ότι παράγουμε χωρίς δανεικά. Αν θα έχουμε χρήματα, από την παραγωγή μας, θα πληρώνουμε μισθούς δημοσίων υπαλλήλων αν δεν έχουμε θα πληρώνονται όταν θα βρίσκαμε.

4. Μεγάλη φυγή καταθέσεων στο εξωτερικό.

5. Πιθανόν επιβολή περιορισμού αναλήψεων των καταθέσεων

6. Προβλήματα πιστοληπτικής ικανότητας των τραπεζών, μακροχρόνιες ζημιές και μεγάλες απολύσεις προσωπικού τους.



Επιστροφή στην Δραχμή.



Έστω είτε η Ελλάδα είτε οι εταίροι αποφασίζουν την αποχώρηση της χώρας από το ευρώ και την επιστροφή της σε καθαρά ελληνικό νόμισμα, την δραχμή.

Κάποιοι θεωρούν ότι, επιστρέφοντας στη δραχμή και χρησιμοποιώντας την κλασική συνταγή της υποτίμησης, θα καταστήσουμε την εγχώρια παραγωγή φθηνότερη και επομένως ελκυστικότερη, σε βάρος των εισαγωγών.

Ποιά παραγωγή μας όμως την αναιμική έως ανύπαρκτη; Τι παράγουμε τελικά;

Για να έχει ουσιαστικό αντίκτυπο στην ανταγωνιστικότητα της χώρας μας, θα έπρεπε να κάνουμε υποτίμηση τουλάχιστον της τάξης του 45-50%.

Μια τέτοια υποτίμηση, όμως, θα είχε τις παρακάτω άμεσες αρνητικές συνέπειες:

1. Τεράστια φτώχεια του ελληνικού λαού.

2. Μονομερής μετατροπή του δημόσιου χρέους σε άλλο νόμισμα δεν θα ήταν εφικτή. Κατά συνέπεια, θα διογκωνόταν αυτόματα σε επίπεδα υψηλότερα του 240% του ΑΕΠ, καθιστώντας μοναδική λύση τη στάση πληρωμών και την πτώχευση.

3. Αντίστοιχα, θα αυξάνονταν και τα χρέη των επιχειρήσεων και των νοικοκυριών, από δάνεια.
4. Η πιθανότητα επιστροφής της χώρας στις αγορές θα μηδενιζόταν, με βασικότερη πιθανότητα τον αποκλεισμό της από τον εξωτερικό δανεισμό, επί σειρά ετών.

5. Οι κοινωνικές συνέπειες θα ήταν δραματικές και οι επιπτώσεις τεράστιες

6. Ο πληθωρισμός θα έφθανε σε επίπεδα υψηλότερα του 20%

7.Το τραπεζικό σύστημα θα βρισκόταν εκτεθειμένο σε πρωτόγνωρο κίνδυνο κατάρρευσης, χωρίς δίχτυ προστασίας.

8. Θα αμφισβητηθεί κάθε δικαίωμα που έχει κατοχυρώσει η Ελλάδα εντός της Ένωσης, δεδομένου ότι η Συνθήκη προβλέπει πως μια χώρα που αποχωρεί από το ενιαίο νόμισμα οφείλει να αποχωρήσει κι από την Ένωση.

9. Η προσπάθεια των καταθετών να προστατεύσουν τις οικονομίες τους από την υποτίμηση θα οδηγούσε σε μαζική απόσυρση καταθέσεων και κατάρρευση των τραπεζικών ιδρυμάτων.

10. Οι δανειστές μας, που θα χάσουν λιγότερα από ότι εμείς, θα προσπαθούσαν να ρευστοποιήσουν την περιουσία του Ελληνικού Δημοσίου στο εξωτερικό, αλλά και στο εσωτερικό της χώρας (ιδίως ακίνητα με εμπορική χρήση και όχι μόνο).
11. Η συναλλαγματική αστάθεια θα οδηγούσε σε υποβάθμιση της ποιότητας των τραπεζικών χαρτοφυλακίων, σε σημείο που δεν γνώρισε ποτέ μεταπολεμικά η χώρα μας.
12.Ο βιομηχανικός μας τομέας θα δεχόταν ισχυρό πλήγμα από την εκρηκτική αύξηση στις τιμές των εισαγόμενων πρώτων υλών.

13. Τα καύσιμα θα έφταναν σε τέτοια ύψη που οι σημερινές τιμές τους θα φάνταζαν πάρα πολύ χαμηλές και θα ξεπερνούσαν το ποσοστό της υποτίμησης του νομίσματος.


Και στις δύο περιπτώσεις θέματα που πιθανόν να προκύψουν είναι:

Με τις Επιχορηγήσεις των αγροτών
Με το ΕΣΠΑ
Γενικά με τις επιχορηγήσεις της ΕΕ προς την χώρα μας
Άρα όσοι μιλούν για επιστροφή στην δραχμή ή Haircut (κούρεμα) χωρίς συμφωνία πιστωτών, χωρίς να γνωρίζουν τις τρομακτικές, εφιαλτικές συνέπειες από τέτοιες ενέργειες, ή τρελοί είναι ή εκτός πραγματικότητας.

Τελικά το συμπέρασμα είναι ότι δεν υπάρχει ευνοϊκός άνεμος γιά αυτόν που δεν ξέρει που πηγαίνει.

Φίλε μου Dalas μου άρεσε η τοποθέτηση σου, απλά είναι επόμενο οτι αφου βγεις και από την ΕΕ πηγαίνοντας σε δραχμή, θα είναι φυσικό και επόμενο να είμαστε ξεβράκωτοι και στους Βούλγαρους και στου Τούρκους..Με την ΕΕ να μην μας προστατεύει και σε εναν επικειμενο πόλεμο(πότε μας προστάτευσε θα μου πεις αλλά anyway)

#104   stanto

stanto

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2011 - 09:32

Να κάνω κι εγώ ένα σχόλιο-απάντηση σε όσους βρίζουν τον Πρωθυπουργό μας... Παιδιά.. ο άνθρωπος έπεσε θύμα κάποιου ανεγκέφαλου δημόσιου υπάλληλου από αυτούς που είχε διορίσει η προηγούμενη κυβέρνηση. ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ!!!! Κανονικά τα πράγματα είναι έτσι:

1. Αρχικά μας ζητάει δημοψήφισμα,

2. Έπειτα κουρεύει το χρέος 50%,

3. Τέλος παίρνει 110 δις € από το ΔΝΤ και

4. Μετά ανακοινώνει «Λεφτά υπάρχουν»

Ποιος μ@λ@κ@ς του έδωσε ανάποδα το ντοσιέ ;

#105   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 03/11/2011 - 13:36

Να κάνω κι εγώ ένα σχόλιο-απάντηση σε όσους βρίζουν τον Πρωθυπουργό μας... Παιδιά.. ο άνθρωπος έπεσε θύμα κάποιου ανεγκέφαλου δημόσιου υπάλληλου από αυτούς που είχε διορίσει η προηγούμενη κυβέρνηση. ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ!!!! Κανονικά τα πράγματα είναι έτσι:

1. Αρχικά μας ζητάει δημοψήφισμα,

2. Έπειτα κουρεύει το χρέος 50%,

3. Τέλος παίρνει 110 δις € από το ΔΝΤ και

4. Μετά ανακοινώνει «Λεφτά υπάρχουν»

Ποιος μ@λ@κ@ς του έδωσε ανάποδα το ντοσιέ ;


Φιλικά, εγω πιστεύω οτι δε θαχανε γινει και πολλα πραγματα διαφορετικά οποιος και ναταν πρωθυπουργος (και το λεω αντικειμενικα), γιατι οταν η κατασταση εφτασε εκει που εφτασε, και αλλοι παρομοια θα κανανε για μα μαζεψουν λεφτα. Bottom line: ο κοσμάκης παλι θα πληρωνε την οικονομικη νυφη.


Sent from my iPhone using Mapatalk(arpouzi)
Whatsapp doc?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες