Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

vodafone tethering δωρεαν παλι!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
365 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   pRieStaKoS

pRieStaKoS

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:pRieStaKoS

Δημοσίευση 06/11/2011 - 10:11

Good news. Ελπιζω να μην γίνει @@ία και με το iMessages, όπως διάβασα στο forum και να ειμαστε κομπλε, γτ εχω γίνει 2ος μέτοχος στην VF τόσα χρόνια.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   tonia1987

tonia1987

    iPH Member

  • 240 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:ΤΡΕΛΗ

Δημοσίευση 06/11/2011 - 10:20

ερωτηση...ασχετη και σχετικη μαζι (οπως το παρει κανεις..)με το θεμα...
τι ακριβως ειναι το vodafone tethering που ακουω τοσο καιρο..?

#93   pRieStaKoS

pRieStaKoS

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:pRieStaKoS

Δημοσίευση 06/11/2011 - 10:28

http://en.wikipedia.org/wiki/Tethering

#94   iManiac

iManiac

    iPH Contributor

  • 1.121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 06/11/2011 - 10:35

Cytamobile-vodafone δεν παιζει κατι ε??
Ισως σε καμια δεκαετια... :P

#95   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 06/11/2011 - 10:43

όλα καλά ρε παιδιά αλλά.. δεν καταβροχθίζει τα mb τραγικά γρήγορα?

υπάρχει καμια μαγκιά που μπορείς να κάνεις στο pc/mac για οικονομία στα δεδομένα?

#96   pRieStaKoS

pRieStaKoS

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:pRieStaKoS

Δημοσίευση 06/11/2011 - 10:52

όλα καλά ρε παιδιά αλλά.. δεν καταβροχθίζει τα mb τραγικά γρήγορα?

υπάρχει καμια μαγκιά που μπορείς να κάνεις στο pc/mac για οικονομία στα δεδομένα?

Ναι κοιτα.....το tethering δεν ειναι για λιώσιμο στο internet. Εχεις εναν H/Y, είσαι έξω και θες internet, παίρνεις απο το κινητό σου ή δίνεις internet σε έναν φίλο σου για να κάνει δουλεια για λίγο.

Δεν κάθεσε να λιώσεις στο browsing/downloading.

Εγώ εχω VF Unlimited (3GB δηλ) και με το iPhone, με το ζόρι ξεπερνάω τα 800MB τον μήνα (με emails,facebook,apps,msn κλπ)

#97   agelos89

agelos89

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@ageloskosmatos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:agelos1989

Δημοσίευση 06/11/2011 - 11:04

καλημερα παιδια να κανω μια ερωτηση?
εχω δυο iPhone 4 ios5 το ενα ειναι με vodafone συνδεση και 1.5 gb ιντερνετ και το αλλο ειναι whats up! η απορια μου ειναι γιατι ποτε δν μου εχει ερθει μυνημα για update carrier στον 1 χρονο που εχω και τις δυο συσκευες??

#98   pRieStaKoS

pRieStaKoS

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:pRieStaKoS

Δημοσίευση 06/11/2011 - 11:05

Το Update τώρα σκάει.....μέσω iTunes

#99   agelos89

agelos89

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@ageloskosmatos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:agelos1989

Δημοσίευση 06/11/2011 - 11:07

Το Update τώρα σκάει.....μέσω iTunes


update μεσα απο το iTunes? δηλαδη?

#100   dimtze

dimtze

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/11/2011 - 13:27

για 4,1 να μην το περιμενω?
τι ενοειτε μεσω itunes?

#101   hero1234

hero1234

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2011 - 13:38

Παιδιά όσοι έχετε καρτοκινητό προσέξτε τα εξής:

1. Μετά από επικοινωνία με την εξυπηρέτηση της vodafone (όπως και άλλοι είπαν) το θέμα με την αφαίρεση των ρυθμίσεων APN κλπ. είναι γνωστό και θα το τσεκάρουν με την Apple (τουλάχιστον έτσι είπαν) χωρίς να είναι σε θέση να πουν πότε θα διορθωθεί.

2. Απενεργοποιήστε οπωσδήποτε τα "Δεδομένα" (δυστυχώς χάνοντας και τα mms) γιατί εάν τα αφήσετε ανοιχτά θα αφαιρείται 1 ευρώ την ημέρα για internet χωρίς να έχετε επιλέξει κάποιο πακέτο.

#102   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 06/11/2011 - 13:41

Και γω δεν το κατάλαβα το μεσω itunes, απλά στο τηλέφωνο πήγα στις Ρυθμίσεις - Γενικά - About και μολις μπήκα εκεί μου τόβγαλε το μήνυμα και το πάτησα.
Whatsapp doc?

#103   idude

idude

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2011 - 13:45

Δε θέλω να σας το χαλάσω αλλά κάτι μου λέει ότι τσάμπα ενθουσιαστήκατε....
Η Vodafone είχε μεγάλο πρόβλημα με τους συνδρομητές της που ηθελημένα ή άθελα τους έκαναν χρήση του ιντερνετ απο τις συσκευές τους και ξεπερνούσαν τα δωρεάν (αν είχαν) MB τους με αποτέλεσμα να χρεώνονται έξτρα. Όσο λογικό και αν ακούγεται ότι θα πρέπει να πληρώσεις για κάτι που χρησιμοποίησες, το 95% των πελατών της Vodafone που δεν είναι ενημερωμένοι όπως οι fans αυτής της σελίδας, δεν δεχόντουσαν τις χρεώσεις Ιντερνετ και έκαναν παράπονα με αποτέλεσμα να αναγκαστεί η εταιρία να βάλει κάποιους περιορισμούς για να μειώσει το κόστος (είτε είναι αυτό χρηματικό στους πελάτες και στην ίδια, είτε είναι bad rep). Δυστυχώς επειδή το iphone έγινε σούπα και το έχει πάρει κάθε καρυδιάς καρύδι που δεν έχει σκοπό να το χρησιμοποιήσει για αυτά που πραγματικά μπορεί να κάνει το τηλέφωνο (αλλά το θέλει γιατί είναι cool και όμορφο), και καθώς η πρόσβαση στο ιντερνετ μέσω υπολογιστή οδηγεί στην διακίνηση περισσότερων δεδομένων από ότι στο κινητό και σχεδόν σίγουρη υπέρβαση του πακέτου ΜΒ και ασφαλώς χρέωση του συνδρομητή, αναγκάστηκε να βάλει αρκετούς περιορισμούς και ένας από αυτούς ήταν και το tethering.

Τι θα γίνει όμως τώρα? Κάτι μου λέει ότι θα εκμεταλλευτεί εμπορικά αυτή την απελευθέρωση του tethering και δε θα την αφήσει free όπως είναι αυτή τη στιγμή για αυτούς που κάνανε το update. (o λόγος απλός: γιατί είναι παγκόσμια εταιρία και αφού στο εξωτερικό χρεώνεται στη πλειοψηφία των εταιριών κινητής τηλεφωνίας θα το χρεώσει και αυτή). Πιθανότατα θα το χρεώσει με αγορά προπληρωμένου χρόνου όπως και στο καρτοιντερνετ - θα κάνει δηλαδή redirect σε μια σελίδα χρέωσης για να αγοράσεις MB και μετά να σε αφήσει να κάνεις το tethering σου άνετα και ωραία. Ελπίζω να κάνω λάθος και να πέφτω πολύ έξω, αλλά κάτι τέτοιο υποψιάζομαι...

#104   costaspro

costaspro

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2011 - 15:39

Παιδιά όσοι έχετε καρτοκινητό προσέξτε τα εξής:

1. Μετά από επικοινωνία με την εξυπηρέτηση της vodafone (όπως και άλλοι είπαν) το θέμα με την αφαίρεση των ρυθμίσεων APN κλπ. είναι γνωστό και θα το τσεκάρουν με την Apple (τουλάχιστον έτσι είπαν) χωρίς να είναι σε θέση να πουν πότε θα διορθωθεί.

2. Απενεργοποιήστε οπωσδήποτε τα "Δεδομένα" (δυστυχώς χάνοντας και τα mms) γιατί εάν τα αφήσετε ανοιχτά θα αφαιρείται 1 ευρώ την ημέρα για internet χωρίς να έχετε επιλέξει κάποιο πακέτο.


Ειναι ζωα... Εγω τωρα δεν εχω internet ομως...

#105   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 06/11/2011 - 15:49

Δε θέλω να σας το χαλάσω αλλά κάτι μου λέει ότι τσάμπα ενθουσιαστήκατε....
Η Vodafone είχε μεγάλο πρόβλημα με τους συνδρομητές της που ηθελημένα ή άθελα τους έκαναν χρήση του ιντερνετ απο τις συσκευές τους και ξεπερνούσαν τα δωρεάν (αν είχαν) MB τους με αποτέλεσμα να χρεώνονται έξτρα. Όσο λογικό και αν ακούγεται ότι θα πρέπει να πληρώσεις για κάτι που χρησιμοποίησες, το 95% των πελατών της Vodafone που δεν είναι ενημερωμένοι όπως οι fans αυτής της σελίδας, δεν δεχόντουσαν τις χρεώσεις Ιντερνετ και έκαναν παράπονα με αποτέλεσμα να αναγκαστεί η εταιρία να βάλει κάποιους περιορισμούς για να μειώσει το κόστος (είτε είναι αυτό χρηματικό στους πελάτες και στην ίδια, είτε είναι bad rep). Δυστυχώς επειδή το iphone έγινε σούπα και το έχει πάρει κάθε καρυδιάς καρύδι που δεν έχει σκοπό να το χρησιμοποιήσει για αυτά που πραγματικά μπορεί να κάνει το τηλέφωνο (αλλά το θέλει γιατί είναι cool και όμορφο), και καθώς η πρόσβαση στο ιντερνετ μέσω υπολογιστή οδηγεί στην διακίνηση περισσότερων δεδομένων από ότι στο κινητό και σχεδόν σίγουρη υπέρβαση του πακέτου ΜΒ και ασφαλώς χρέωση του συνδρομητή, αναγκάστηκε να βάλει αρκετούς περιορισμούς και ένας από αυτούς ήταν και το tethering.

Τι θα γίνει όμως τώρα? Κάτι μου λέει ότι θα εκμεταλλευτεί εμπορικά αυτή την απελευθέρωση του tethering και δε θα την αφήσει free όπως είναι αυτή τη στιγμή για αυτούς που κάνανε το update. (o λόγος απλός: γιατί είναι παγκόσμια εταιρία και αφού στο εξωτερικό χρεώνεται στη πλειοψηφία των εταιριών κινητής τηλεφωνίας θα το χρεώσει και αυτή). Πιθανότατα θα το χρεώσει με αγορά προπληρωμένου χρόνου όπως και στο καρτοιντερνετ - θα κάνει δηλαδή redirect σε μια σελίδα χρέωσης για να αγοράσεις MB και μετά να σε αφήσει να κάνεις το tethering σου άνετα και ωραία. Ελπίζω να κάνω λάθος και να πέφτω πολύ έξω, αλλά κάτι τέτοιο υποψιάζομαι...



Ε τι να κάνεις, αν ο άλλος τώρα πάει και κάνει tethering με υπολογιστή και αρχίσει και κατεβάζει ταινίες, εκει δε φταίει η εταιρία.
Whatsapp doc?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες