Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

vodafone tethering δωρεαν παλι!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
365 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   michalism

michalism

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2011 - 16:16

παιδιά εμένα μετά το update έχασε τελείως σήμα. σαν να μην έχω κάρτα σιμ. :(

iphone 4. ios5. vodafone cu. τι σκατά μόνο εμένα έγινε αυτό; περιέργο. καμμια ιδέα;;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 06/11/2011 - 16:29

παιδιά εμένα μετά το update έχασε τελείως σήμα. σαν να μην έχω κάρτα σιμ. :(

iphone 4. ios5. vodafone cu. τι σκατά μόνο εμένα έγινε αυτό; περιέργο. καμμια ιδέα;;



Eκανες μια Restore NETWORK Settings? (οχι ολα τα, μονο NETWORK). Kαι κάνε και μια επανεκκίνηση.
Whatsapp doc?

#108   Slaughter

Slaughter

    iPH Addict

  • 879 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 06/11/2011 - 16:52

δοκίμασε κανείς που να είναι στην 4.Χ.Χ να δει αν από το hotspot του επιτρέπει το tethering ή θέλει αναγκαστικά το update??

#109   michalism

michalism

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2011 - 16:53

Eκανες μια Restore NETWORK Settings? (οχι ολα τα, μονο NETWORK). Kαι κάνε και μια επανεκκίνηση.


μόλις έκανα. και restore network settings k restart. και τιποτα. πολυ περιεργο. ευχαριστω για τη βοήθεια anyways.

#110   hero1234

hero1234

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2011 - 17:10

Ειναι ζωα... Εγω τωρα δεν εχω internet ομως...


Πάρε την εξυπηρέτηση και πες να στο διορθώσουν.

#111   stradas

stradas

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2011 - 17:17

Τι θα γίνει όμως τώρα? Κάτι μου λέει ότι θα εκμεταλλευτεί εμπορικά αυτή την απελευθέρωση του tethering και δε θα την αφήσει free όπως είναι αυτή τη στιγμή για αυτούς που κάνανε το update. (o λόγος απλός: γιατί είναι παγκόσμια εταιρία και αφού στο εξωτερικό χρεώνεται στη πλειοψηφία των εταιριών κινητής τηλεφωνίας θα το χρεώσει και αυτή). Πιθανότατα θα το χρεώσει με αγορά προπληρωμένου χρόνου όπως και στο καρτοιντερνετ - θα κάνει δηλαδή redirect σε μια σελίδα χρέωσης για να αγοράσεις MB και μετά να σε αφήσει να κάνεις το tethering σου άνετα και ωραία. Ελπίζω να κάνω λάθος και να πέφτω πολύ έξω, αλλά κάτι τέτοιο υποψιάζομαι...


Κάτι δεν έχεις καταλαβει σωστά: αυτο έκανε μέχρι τώρα, μπορούσες να δώσεις απο iPhone σε ipad αλλα όταν ανοίγεις τον browser σε πήγαινε στην σελίδα της βοντα για να αγοράσεις χρόνο στο Ίντερνετ. Ο χρόνος και τα ανάλογα ΜΒ, γιατι ανάλογα το χρόνο είχες και κάποιο όριο στα MB ΔΕΝ προσμετριοταν στο data plan που ήδη είχες για το τηλέφωνο.

Τώρα πλέον δεν έχεις τέτοιο περιορισμό και ότι χρησιμοποιείς είτε για το τηλέφωνο είτε για το iPad/Mac/pc αφαιρείται απο το data plan του τηλεφώνου.

Θέλει δλδ λίγο προσοχή αν το χρησιμοποιείς με υπολογιστή (γιατι το iPad δεν νομίζω ότι τραβάει τόσα πολλά MB).

#112   michalism

michalism

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2011 - 17:20

Πάρε την εξυπηρέτηση και πες να στο διορθώσουν.


φίλε μου ακουσα τη συμβουλή σου και πήρα. στο πρώτο δευτερολεπτο της κλήσης "ξεκόλλησε" και έδειξε μια μπάρα και μετα 2. μεχρι εκεινη τη στιγμη οτι και να δοκιμαζα δεν πετυχαινε. τωρα βλεπω οτι μεσα στο σπιτι ειναι τελειως εκτος συνδεσης ενω επιανα κατι μεχρι τωρα. αρα ζημια μου εκανε το update. :(

#113   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 06/11/2011 - 17:40

Παιδιά όσοι έχετε καρτοκινητό προσέξτε τα εξής:

2. Απενεργοποιήστε οπωσδήποτε τα "Δεδομένα" (δυστυχώς χάνοντας και τα mms) γιατί εάν τα αφήσετε ανοιχτά θα αφαιρείται 1 ευρώ την ημέρα για internet χωρίς να έχετε επιλέξει κάποιο πακέτο.


Φίλε, για ανέλυσε αυτό που λες σε παρακαλώ! Στο ηχογραφημένο μήνυμα που έχουν σχετικά με την χρέωση καρτοκινητού προγράμματος + ίντερνετ , δεν λέει κάτι για το καθημερινό ευρώ!
Λέει, πως (Surf & Email 60) : Τα πρώτα 60 MB (με ρυθμίσεις Internet και WAP), είναι χωρίς επιπλέον χρέωση. Σε περίπτωση που ξεπεράσεις τα 60ΜΒ του πακέτου, η επιπλέον πλοήγηση χρεώνεται με 1€ ανά ημέρα χρήσης. Πιο συγκεκριμένα, η χρέωση του 1€ θα πραγματοποιείται με την πρώτη είσοδο σου στο Internet και θα σου εξασφαλίζει απεριόριστη πλοήγηση έως τις 4 π.μ..
Άρα αυτό που λες ισχύει μόνο αν περάσεις το όριο των ΜΒ !!! ;)

#114   valandis

valandis

    iPH Member

  • 310 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 06/11/2011 - 18:18

Κυριακή 6/11 ώρα 18:17 και ακόμα να μου έρθουν τα νέα settings τα νεύρα μου !!!

#115   costaspro

costaspro

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2011 - 18:28

Εχεις ανοιξει 3G και DATA????

#116   hero1234

hero1234

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2011 - 18:38

Φίλε, για ανέλυσε αυτό που λες σε παρακαλώ! Στο ηχογραφημένο μήνυμα που έχουν σχετικά με την χρέωση καρτοκινητού προγράμματος + ίντερνετ , δεν λέει κάτι για το καθημερινό ευρώ!
Λέει, πως (Surf & Email 60) : Τα πρώτα 60 MB (με ρυθμίσεις Internet και WAP), είναι χωρίς επιπλέον χρέωση. Σε περίπτωση που ξεπεράσεις τα 60ΜΒ του πακέτου, η επιπλέον πλοήγηση χρεώνεται με 1€ ανά ημέρα χρήσης. Πιο συγκεκριμένα, η χρέωση του 1€ θα πραγματοποιείται με την πρώτη είσοδο σου στο Internet και θα σου εξασφαλίζει απεριόριστη πλοήγηση έως τις 4 π.μ..
Άρα αυτό που λες ισχύει μόνο αν περάσεις το όριο των ΜΒ !!! ;)


1. Το Surf & Email 60 πρέπει να το έχεις αγοράσει.

2. Η χρέωση του 1€ ισχύει πλέον για όλους όσους δεν έχουν αγοράσει κάποιο πακέτο Internet.

3. Σωστά λέει τα υπόλοιπα (η χρέωση του 1€ θα πραγματοποιείται με την πρώτη είσοδο σου στο Internet κλπ.)

4. Το έχω τσεκάρει προσωπικά και μόλις ανοίγω τα δεδομένα πέφτει χρέωση (ηδη από χθές χρεώθηκα 2 ευρώ).

#117   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 06/11/2011 - 19:13

1. Το Surf & Email 60 πρέπει να το έχεις αγοράσει.

2. Η χρέωση του 1€ ισχύει πλέον για όλους όσους δεν έχουν αγοράσει κάποιο πακέτο Internet.

3. Σωστά λέει τα υπόλοιπα (η χρέωση του 1€ θα πραγματοποιείται με την πρώτη είσοδο σου στο Internet κλπ.)

4. Το έχω τσεκάρει προσωπικά και μόλις ανοίγω τα δεδομένα πέφτει χρέωση (ηδη από χθές χρεώθηκα 2 ευρώ).


Ααα, οκ, το ίδιο λέγαμε ... απλά νόμιζα πως το έλεγες και γι' αυτούς που έχουν πάρει το πακέτο ίντερνετ!
Thanks για την ενημέρωση! :)
Εγώ προσωπικά έχω το Surf & Email 60 και για την χρήση που το θέλω είναι μια χαρά που τώρα μπορώ να μπω και με το iPad2 μέσω του Hotspot του iPhone!
Να επιβεβαιώσω και γω ότι μετά το update στα settings , δεν μπορούσα να συνδεθώ μέσω 3G και πήρα στην Voda, έκαναν κάτι ρυθμίσεις από εκεί, μου είπαν να κάνω restart στην συσκευή και τώρα όλα καλά! Απλά μου είπε να ΜΗΝ έχω ανοιχτό το WI-FI όταν θα πάω να μπω στο ίντερνετ μέσω 3G , γιατί μπορεί να υπάρξει πρόβλημα! Δεν μου το ανέλυσε και πολύ αυτό, αλλά τον πιστεύω! :P

#118   hero1234

hero1234

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2011 - 19:35

Ααα, οκ, το ίδιο λέγαμε ... απλά νόμιζα πως το έλεγες και γι' αυτούς που έχουν πάρει το πακέτο ίντερνετ!
Thanks για την ενημέρωση! :)
Εγώ προσωπικά έχω το Surf & Email 60 και για την χρήση που το θέλω είναι μια χαρά που τώρα μπορώ να μπω και με το iPad2 μέσω του Hotspot του iPhone!
Να επιβεβαιώσω και γω ότι μετά το update στα settings , δεν μπορούσα να συνδεθώ μέσω 3G και πήρα στην Voda, έκαναν κάτι ρυθμίσεις από εκεί, μου είπαν να κάνω restart στην συσκευή και τώρα όλα καλά! Απλά μου είπε να ΜΗΝ έχω ανοιχτό το WI-FI όταν θα πάω να μπω στο ίντερνετ μέσω 3G , γιατί μπορεί να υπάρξει πρόβλημα! Δεν μου το ανέλυσε και πολύ αυτό, αλλά τον πιστεύω! :P


Πολύ σωστός! Τα ίδια είπαν και σε μένα συν ότι κάποια στιγμή θα επαναφέρουν την επιλογή των ρυθμίσεων.

#119   idude

idude

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2011 - 20:07

Κάτι δεν έχεις καταλαβει σωστά: αυτο έκανε μέχρι τώρα, μπορούσες να δώσεις απο iPhone σε ipad αλλα όταν ανοίγεις τον browser σε πήγαινε στην σελίδα της βοντα για να αγοράσεις χρόνο στο Ίντερνετ. Ο χρόνος και τα ανάλογα ΜΒ, γιατι ανάλογα το χρόνο είχες και κάποιο όριο στα MB ΔΕΝ προσμετριοταν στο data plan που ήδη είχες για το τηλέφωνο.

Τώρα πλέον δεν έχεις τέτοιο περιορισμό και ότι χρησιμοποιείς είτε για το τηλέφωνο είτε για το iPad/Mac/pc αφαιρείται απο το data plan του τηλεφώνου.

Θέλει δλδ λίγο προσοχή αν το χρησιμοποιείς με υπολογιστή (γιατι το iPad δεν νομίζω ότι τραβάει τόσα πολλά MB).


λάθος διατύπωση.... εννοούσα ότι μάλλον θα ξαναγίνει έτσι όπως ήταν μέχρι τώρα
"Πιθανότατα θα το χρεώσει με αγορά προπληρωμένου χρόνου όπως και στο καρτοιντερνετ - θα κάνει δηλαδή redirect σε μια σελίδα χρέωσης για να αγοράσεις MB και μετά να σε αφήσει να κάνεις το tethering σου άνετα και ωραία (όπως και μέχρι τώρα) " αλλά ελπίζω πως όχι!
Απλά ήμουν πολύ περιγραφικός γιατί είδα στο όλο Topic ότι αρκετά άτομα ρωτούσαν τι είναι το tethering και πως λειτουργεί.

#120   eski

eski

    iPH Junior

  • 371 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/11/2011 - 20:45

Επισης η Vodafone χρησιμοποιει ελεεινο "traffic shaping" με αποτελεσμα να κοβει critical ports
Kατι που διαπιστωμενα δεν κανουν Wind & Cosmote

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες