Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

vodafone tethering δωρεαν παλι!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
365 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 08/11/2011 - 13:00

Όχι φιλη μου είσαι σωστή, με κλειστά τα "Δεδομένα" δεν λαμβάνεις mms, όταν όμως υπήρχαν οι ρυθμίσεις (APN, mms κλπ.) μπορούσες αν ήθελες να αλλάξεις το APN (ώστε να μην χρεώνεσαι internet) αλλά να έχεις σωστή ρύθμιση στο mms και ανοιχτά τα "Δεδομένα". Έτσι το είχα και δούλευαν τα mms και δεν χρεωνόμουν internet παρά μόνο όταν έβαζα τη σωστή ρύθμιση στο APN (webkarta Κλπ.). Επαναλαμβάνω ότι τώρα χωρίς το δικαίωμα επιλογής με κλειστά τα "Δεδομένα" δεν λαμβάνεις mms.

A καταλαβα! Στη δικη μου περιπτωση τι ειχα τι εχασα, αλλα φανταζομαι για τους αλλους ειναι σπαστικο. Μερσι για την απαντηση!


Σταλμένο με iΤσίου, το νεο ταχυδρομικό περιστέρι της Apple (προπαραγγελίες στο www.ikoutsoulame.gr)
Whatsapp doc?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   andsoti

andsoti

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/11/2011 - 18:16

όλα καλά με τη voda αργά ή γρήγορα όλοι θα πάρετε τις ρυθμίσεις σας.. με τη WIND τι θα γίνει ξέρει κανείς????

#138   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.721 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 08/11/2011 - 18:47

η snapshot που ακολουθει ειναι απο την σελιδα της vodafone

αν μπορει, ας μου εξηγησει καποιος τι σημαινουν τα "ψιλα γραμματα"

Συνημμένο αρχείο  Snap21.png   42,03KB   45 λήψεις

γιατι εχω την εντυπωση, πως ναι μεν δωσανε αδεια χρησης ως μοντεμ, αλλα εφ' οσον χρησιμοποιηθει ετσι, τοτε δεχεται επι πλεον χρεωσεις

#139   orangeboy

orangeboy

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/11/2011 - 19:46

Οταν ανοιξε αυτο το thread εκανα απεγκατασταση το TetherMe. Περιμενα (ios 4.3) να μου ερθει το update....και ειπα μαλιστα μπραβο βαλαν μυαλο στη vodafone.

Απο χθες το βραδυ ειμαι παλι με TetherMe και οταν ερθει η ωρα φορητοτητα Cosmote δαγκωτο !

#140   fastmac

fastmac

    iPH User

  • 111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 08/11/2011 - 20:45

Δε θέλω να σας το χαλάσω αλλά κάτι μου λέει ότι τσάμπα ενθουσιαστήκατε....
Η Vodafone είχε μεγάλο πρόβλημα με τους συνδρομητές της που ηθελημένα ή άθελα τους έκαναν χρήση του ιντερνετ απο τις συσκευές τους και ξεπερνούσαν τα δωρεάν (αν είχαν) MB τους με αποτέλεσμα να χρεώνονται έξτρα. Όσο λογικό και αν ακούγεται ότι θα πρέπει να πληρώσεις για κάτι που χρησιμοποίησες, το 95% των πελατών της Vodafone που δεν είναι ενημερωμένοι όπως οι fans αυτής της σελίδας, δεν δεχόντουσαν τις χρεώσεις Ιντερνετ και έκαναν παράπονα με αποτέλεσμα να αναγκαστεί η εταιρία να βάλει κάποιους περιορισμούς για να μειώσει το κόστος (είτε είναι αυτό χρηματικό στους πελάτες και στην ίδια, είτε είναι bad rep). Δυστυχώς επειδή το iphone έγινε σούπα και το έχει πάρει κάθε καρυδιάς καρύδι που δεν έχει σκοπό να το χρησιμοποιήσει για αυτά που πραγματικά μπορεί να κάνει το τηλέφωνο (αλλά το θέλει γιατί είναι cool και όμορφο), και καθώς η πρόσβαση στο ιντερνετ μέσω υπολογιστή οδηγεί στην διακίνηση περισσότερων δεδομένων από ότι στο κινητό και σχεδόν σίγουρη υπέρβαση του πακέτου ΜΒ και ασφαλώς χρέωση του συνδρομητή, αναγκάστηκε να βάλει αρκετούς περιορισμούς και ένας από αυτούς ήταν και το tethering.

Τι θα γίνει όμως τώρα? Κάτι μου λέει ότι θα εκμεταλλευτεί εμπορικά αυτή την απελευθέρωση του tethering και δε θα την αφήσει free όπως είναι αυτή τη στιγμή για αυτούς που κάνανε το update. (o λόγος απλός: γιατί είναι παγκόσμια εταιρία και αφού στο εξωτερικό χρεώνεται στη πλειοψηφία των εταιριών κινητής τηλεφωνίας θα το χρεώσει και αυτή). Πιθανότατα θα το χρεώσει με αγορά προπληρωμένου χρόνου όπως και στο καρτοιντερνετ - θα κάνει δηλαδή redirect σε μια σελίδα χρέωσης για να αγοράσεις MB και μετά να σε αφήσει να κάνεις το tethering σου άνετα και ωραία. Ελπίζω να κάνω λάθος και να πέφτω πολύ έξω, αλλά κάτι τέτοιο υποψιάζομαι...



Η Vodafone αρχικά όπως όλοι ξέρουμε το είχε open και στη συνέχεια το γυρίσε ίσως και για κάποιους απο τους λόγους που λες για εμένα ο λόγος που είχα unlimited Internet ήταν και αυτός !! Άμα θέλανε τόσο να προστατέψουν τον πελάτη τους ας έκαναν το παρα πολυ απλό μήνυμα στον κιν με alert ότι τελείωσαν τα δεδομένα του προγράμματος σας !!! Απλα ήλπιζε ότι εφόσον το σταμάτησαν αυτοί η cosmote θα ακολουθούσε η cosmote δεν το έκανε και ως δια μαγείας 1 εβδομάδα πριν το 4s και με δεδομένο ότι για κάποιους αυτο είναι κριτήριο σημαντικό το ξαναενεργοποιησε τυχαίο ?

#141   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 08/11/2011 - 21:48

η snapshot που ακολουθει ειναι απο την σελιδα της vodafone

αν μπορει, ας μου εξηγησει καποιος τι σημαινουν τα "ψιλα γραμματα"

Συνημμένο αρχείο  Snap21.png   42,03KB   45 λήψεις

γιατι εχω την εντυπωση, πως ναι μεν δωσανε αδεια χρησης ως μοντεμ, αλλα εφ' οσον χρησιμοποιηθει ετσι, τοτε δεχεται επι πλεον χρεωσεις


Μετά από επικοινωνία με το αρμόδιο τμήμα της Vodafone μας ενημέρωσαν ότι τα ψιλά γράμματα απλά παραμένουν μέχρι να ολοκληρωθεί η κυκλοφορία των νέων carrier settings (έχουν σταματήσει προσωρινά να το δίνουν λόγο του γνωστού προβλήματος με το APN) και στη συνέχεια θα ανανεωθεί και η σελίδα.

Περιληπτικά, το tethering είναι "free" χρησιμοποιεί δηλαδή τα data του συμβολαίου και δεν υπάρχει extra χρέωση όπως αναφέρεται στα ψιλά γράμματα που εντόπισε η azalea.

+1 στην azaleea που το εντόπισε και μας ενημέρωσε ;)
Behind the Scenes...

#142   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.721 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 08/11/2011 - 22:26

merci για την διευκρινηση :)

#143   Balema

Balema

    iPH Enthousiast

  • 427 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 09/11/2011 - 12:43

Εγώ που έχω 3 GB στο iPhone μου αν κάνω μέσω tethering (στο iPad μου) 3.5 GB θα χρεωθώ;

#144   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 09/11/2011 - 21:59

Εγώ που έχω 3 GB στο iPhone μου αν κάνω μέσω tethering (στο iPad μου) 3.5 GB θα χρεωθώ;



όχι.. Δεν χρεωνόμαστε καθόλου πια τίποτα σαν υπηρεσία του tethering.. αν ξεπεράσεις βέβαια τα 3gb που έχεις φυσικά και θα χρεωθείς... To ipad καταναλώνει πιο εύκολα mb από το iphone έχε υποψιν.

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 09/11/2011 - 21:59


#145   KAGOURAS

KAGOURAS

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:NEEMOS

Δημοσίευση 09/11/2011 - 22:52

Είμαι στην iOS 5 jb με sn0wbreeze. ΔΕΝ λαμβάνω το pop up για τις ρυθμίσεις. Κάποια λύση παρακαλώ?

#146   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 09/11/2011 - 22:56

Είμαι στην iOS 5 jb με sn0wbreeze. ΔΕΝ λαμβάνω το pop up για τις ρυθμίσεις. Κάποια λύση παρακαλώ?


Δοκίμασες να το συνδέσεις με iTunes και να πατήσεις check for update ??

#147   KAGOURAS

KAGOURAS

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:NEEMOS

Δημοσίευση 09/11/2011 - 23:01

Δοκίμασες να το συνδέσεις με iTunes και να πατήσεις check for update ??


Ναι. Λέει software 5.0 is current. Δεν αλλάζει κάτι. Ακόμα Vodafone 11.0.

#148   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 09/11/2011 - 23:04

Ναι. Λέει software 5.0 is current. Δεν αλλάζει κάτι. Ακόμα Vodafone 11.0.



Aν ανοίξεις το iTunes, πας πάνω που λέει "Store" και μετά "Check for available downloads" ?

#149   KAGOURAS

KAGOURAS

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:NEEMOS

Δημοσίευση 09/11/2011 - 23:07

Aν ανοίξεις το iTunes, πας πάνω που λέει "Store" και μετά "Check for available downloads" ?


Λέει all available downloads have been downloaded with this account. Υπόψιν με redsn0w δεν είχα θέμα, το pop up ερχόταν αμέσως.

Τελευταία επεξεργασία από: KAGOURAS, 09/11/2011 - 23:13


#150   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 09/11/2011 - 23:21

Λέει all available downloads have been downloaded with this account. Υπόψιν με redsn0w δεν είχα θέμα, το pop up ερχόταν αμέσως.

ρυθμισεις-γενικα πηγες?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες