Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

vodafone tethering δωρεαν παλι!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
365 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 06/11/2011 - 22:57

Για να τα βάλουμε όλα σε μια σειρά....

1- Οι νέες αναβαθμίσεις carrier updates vf GR 11.1 , αφορούν μόνο χρήστες Vodafone συνολικά καρτοκινητης και συμβολαίου ταυτόχρονα χωρίς εξαιρέσεις!!

2- Οι συσκευές iPhone πρέπει να " φοράνε " iOS 5.0 ή νεότερο και όχι φυσικά παλιότερο . Τότε και μόνο τότε εμφανίζονται ως ποπ-απ μήνυμα αυτόματα μετά από μερικά δευτερόλεπτα , εφόσον μπούμε ρυθμίσεις - γενικά - σχετικά με την συσκευη . Εμείς το δεχόμαστε και τέλος !!

3 - Αφού το δεχτούμε , κάλο είναι να κάνουμε αμέσως μετά μια επανεκκίνηση της συσκευής , την κλίνουμε και μετά από λίγο την ανοίγουμε για να πάρουν δράση οι αλλαγές , διοτι υπάρχει περίπτωση αν δεν κάνουμε επανεκκίνηση να μην έχουμε internet , τουλάχιστον στα καρτοκινητα !!

4- Οι νέες ρυθμίσεις , υποτίθεται ξεκλειδώνουν τον διαμοιρασμό του όγκου δεδομένων προς άλλες συσκευές , γιαυτό και πλέων εμφανίζεται σε όλους , δηλαδή ακόμα και στα καρτοκινητα η ένδειξη Personal Hotspot μόλις μπαίνουμε στις ρυθμίσεις !!

5 - Είσοδο στο γνωστό πεδίο με της ρυθμίσεις ΑΡΝ και MMS δεν έχουμε , πλέων με τις νέες ρυθμίσεις εισάγονται αυτά αυτόματα από την εταιρία και είναι κοινά για όλους , δηλαδή όλοι δρομολογούνται στο διαδίκτυο μεσώ του γνωστού webonly.vodafone.gr που είναι και το default APN της Vodafone , που στέλνει στην Apple σε κάθε μεγάλη αναβάθμιση !! Επειδή λοιπόν είναι το ίδιο για όλους , οι χρηστές καρτοκινητης δεν έχουν λόγο να πηγαίνουν και να αλλάζουν το ΑΡΝ από μόνοι τους σε internet/webkarta.vodafone.gr , άρα μετά από όλα αυτά δεν έχει κανείς λόγο να επεμβαίνει στις ρυθμίσεις αφού είναι κλειδωμένες στο ίδιο για όλους...οπότε και εξαφανίστηκε το κουμπάκι !!

6- Αν κάποιος δεν έχει internet , κυρίως καρτοκινητης , ας κάνουν reset network settings για να ξεμπλοκάρει !!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   Atom

Atom

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2011 - 23:10

H cosmote το έχει δωρεάν και αυτή. Με τη wind δεν ξέρω (έχει και mobile internet αυτή?? :o ??? )


Φυσικά και έχει mobile Internet η Wind. Και φυσικά δεν το χρέωνε ξεχωριστά ούτε και τώρα το χρεώνει.

#123   kopoylos

kopoylos

    iPH Member

  • 203 μηνύματα
  • Twitter:@@kopoylos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:kostugos

Δημοσίευση 06/11/2011 - 23:17

δλδ τωρα εγω γι αυτο δεν εχω internet?επειδη δεν εκανα restart?κ τι κανω τωρα?

Τελευταία επεξεργασία από: kopoylos, 06/11/2011 - 23:26


#124   thelonapouliso

thelonapouliso

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2011 - 23:49

ρε πλακα μας κανουν? οι καραγκιοζηδες? ακου θα το δωσουν σιγα σιγα, και σε αυτους με ios 5.! σωπα ρε που θα μας αναγκασουν να βαλουμε και ιος5.! μου φενεται θα φαει κλωτσα το iphone, και παω φουλ για android που τα εχει ολα απο την μανα του. αντε γιατι πολυ μας ζαλισαν τα @@

#125   ipad

ipad

    iPH Contributor

  • 949 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2011 - 23:56

δεν υπαρχει απλα, ουτε η apple ουτε η vodafone. για κλωτσες, δεν λες τιποτα.

#126   hero1234

hero1234

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2011 - 00:03

5 - Είσοδο στο γνωστό πεδίο με της ρυθμίσεις ΑΡΝ και MMS δεν έχουμε , πλέων με τις νέες ρυθμίσεις εισάγονται αυτά αυτόματα από την εταιρία και είναι κοινά για όλους , δηλαδή όλοι δρομολογούνται στο διαδίκτυο μεσώ του γνωστού webonly.vodafone.gr που είναι και το default APN της Vodafone , που στέλνει στην Apple σε κάθε μεγάλη αναβάθμιση !! Επειδή λοιπόν είναι το ίδιο για όλους , οι χρηστές καρτοκινητης δεν έχουν λόγο να πηγαίνουν και να αλλάζουν το ΑΡΝ από μόνοι τους σε internet/webkarta.vodafone.gr , άρα μετά από όλα αυτά δεν έχει κανείς λόγο να επεμβαίνει στις ρυθμίσεις αφού είναι κλειδωμένες στο ίδιο για όλους...οπότε και εξαφανίστηκε το κουμπάκι !!


Πολύ σωστά με μια διαφορά. Η αλλαγή του APN είναι απαραίτητη σε περίπτωση που κάποιος δεν θέλει να έχει internet αλλά θέλει να έχει mms. Χωρίς αυτή τη ρύθμιση και κλείνοντας τα "Δεδομένα" χάνεις και τη λήψη των mms. Το διευκρίνησα με την εξυπηρέτηση.

Τελευταία επεξεργασία από: hero1234, 07/11/2011 - 00:04


#127   japan

japan

    iPH Addict

  • 620 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 07/11/2011 - 09:41

6- Αν κάποιος δεν έχει internet , κυρίως καρτοκινητης , ας κάνουν reset network settings για να ξεμπλοκάρει !!

εγω εχω καρτοκινητη και μολις εκανα το update τελος το ιντερνετ.εκανα και το επανεκινηση και το reset αλλα παλη τιποτα .καμια ιδεα κανεις?

#128   japan

japan

    iPH Addict

  • 620 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 07/11/2011 - 10:44

τελικα πηρα στην βοντα και μου εκανε κατι αυτος απο εκει μου λεει κανε μια επανεκινηση και θα στρωσει.τωρα ολα οκ. :)

#129   katakefalos

katakefalos

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 07/11/2011 - 11:54

Λοιπον η VODA ειναι πολυ γελεια εταιρεια.Εδω στο σπιτι χθες ειχα προβλημα με το ιντερνετ γιατι ενας ασχετος εσκαψε και εκοψε ολα τα καλωδια του ΟΤΕ κι αποφασησα να κανω Tethering με το κινητο.Ειναι καρτα και αφου καταναλωσα τα λιγα MB που μου ειχαν μεινει μπηκα στο προγραμμα 1 ευρω την μερα για πλοηγηση.Οι κλεφταραδες δινουν με 1 ευρω μονο 15 ΜΒ και μετα σου το κοβουν.Πριν λιγο καιρο θυμαμαι διαφωμιζανε το απεριοριστο ιντερνετ την ημερα με 1 ευρω.Σιγα μην σκισουν κανενα καλτσον με τα 15 ΜΒ.κλεφτες.

#130   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 07/11/2011 - 12:04

Πολύ σωστά με μια διαφορά. Η αλλαγή του APN είναι απαραίτητη σε περίπτωση που κάποιος δεν θέλει να έχει internet αλλά θέλει να έχει mms. Χωρίς αυτή τη ρύθμιση και κλείνοντας τα "Δεδομένα" χάνεις και τη λήψη των mms. Το διευκρίνησα με την εξυπηρέτηση.



Να ρωτήσω κάτι? Εγω κλείνοντας τα δεδομένα, ποτέ δεν είχα ΜΜΣ αν δεν τα άνοιγα. Είναι γιατί δεν είχα σετάρει το APN? Απο περιέργεια, γιατί επειδη δεν το είχα ψάξει ποτέ, φαντάστηκα οτι έπρεπε τα δεδομένα να είναι ανοιχτά για να λάβεις ΜΜΣ. Μαλλον λάθος είχα ε?
Whatsapp doc?

#131   iandy

iandy

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/11/2011 - 14:54

Εγώ όμως που πληρώνω unlimited internet θα το σπάσω!!! :P

Αν έχει κάποιος σύνδεση ας μου πει την έκδοση από την καινούρια...


Careful!! το unlimited της vodafone δεν ειναι unlimited! εχει οριο 3gb.

#132   hero1234

hero1234

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2011 - 16:02

Να ρωτήσω κάτι? Εγω κλείνοντας τα δεδομένα, ποτέ δεν είχα ΜΜΣ αν δεν τα άνοιγα. Είναι γιατί δεν είχα σετάρει το APN? Απο περιέργεια, γιατί επειδη δεν το είχα ψάξει ποτέ, φαντάστηκα οτι έπρεπε τα δεδομένα να είναι ανοιχτά για να λάβεις ΜΜΣ. Μαλλον λάθος είχα ε?


Όχι φιλη μου είσαι σωστή, με κλειστά τα "Δεδομένα" δεν λαμβάνεις mms, όταν όμως υπήρχαν οι ρυθμίσεις (APN, mms κλπ.) μπορούσες αν ήθελες να αλλάξεις το APN (ώστε να μην χρεώνεσαι internet) αλλά να έχεις σωστή ρύθμιση στο mms και ανοιχτά τα "Δεδομένα". Έτσι το είχα και δούλευαν τα mms και δεν χρεωνόμουν internet παρά μόνο όταν έβαζα τη σωστή ρύθμιση στο APN (webkarta Κλπ.). Επαναλαμβάνω ότι τώρα χωρίς το δικαίωμα επιλογής με κλειστά τα "Δεδομένα" δεν λαμβάνεις mms.

Τελευταία επεξεργασία από: hero1234, 07/11/2011 - 16:03


#133   pit

pit

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/11/2011 - 16:09

Να επιβεβαιώσω και να ενημερώσω
Οι ρυθμίσεις APN δεν είναι πλέον ορατές. Επισήμως από Voda
Για όσους χρησιμοποιούν κανάλι VPN. Μπορεί να παίξει. Αν δεν παίζει καλέστε την τεχνική εξυπηρέτηση της Vodafone. Το διορθώνουν.

Σίγουρα μετά την αποδοχή των νέων ρυθμίσεων χρειάζεται restart το iPhone.

#134   ipad

ipad

    iPH Contributor

  • 949 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/11/2011 - 01:01

ΖΗΤΩ ΤΟ MYWI..!! MYWI ΚΑΙ ΠΑΛΙ MYWI !! ας βαλουν το ιος 5, και το lock μοιρασμα η voda στον πατο τους.! και μετα φωναζουν γιατι κανουμε jb .!

#135   nikoss123

nikoss123

    iPH Enthousiast

  • 467 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/11/2011 - 12:47

Συμφωνω και εγω μας τα ζαλισε η voda mywi και ας τους να κουρευονται :rolleyes:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες