Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Προσοχη!Απατεωνας!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
112 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   djbilly

djbilly

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 08/11/2011 - 19:42

Tasaros===Απατεωνας!!!!!Ειμαι ενας απο τους πολλους που την πατησε και δεν θα ηθελα να συμβει σε καποιο αλλο μελος του forum!!!Αφορα υποτιθεμενη αγορα κινητου.Μου ειπε οτι ειναι απο Πατρα και εχει ενα Iphone 4 2 μηνων . Του προτεινα να το στειλει με αντικαταβολη και δεν ηθελε γιατι θα αργουσε να παρει τα λεφτα,αλλα μονο με καταθεση στο λογαριασμο του στη τραπεζα Eurobank.Αφου με επεισε και εκανα το λαθος μετα τον επαιρνα τηλεφωνο και ηταν οπως και ειναι μεχρι τωρα αφαντος,τον εβρισκα κατα διαστηματα στην ιστοσελιδα και μου λεγε θα στο στειλω Δευτερα μετα Τεταρτη μετα σαββατο και τελικα τιποτα.
Εδω και 15 μερες δεν τον βρισκω ουτε στο φορουμ ουτε στο τηλεφωνο.Προσφατα ανακαλυψα στο internet ότι την ιδια ακριβως περιπτωση την ειχε και ένας φοιτητής από τo Ηρακλειο Κρητης μεσα απο ενα αλλο γνωστο forum αλλα με τον ιδιο ΑΠΑΤΕΩΝΑ!!!!

Προσοχη ο συγκεκριμενος εξακολουθει να στελνει αγγελιες για πωληση κινητων μεσω internet.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   dsquared

dsquared

    iPH Enthousiast

  • 495 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/11/2011 - 20:16

Μεγάλη προσοχή παιδιά κυκλοφορούν πολλοί τέτοιοι τυποι και με καινουρια κόλπα

#3   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/11/2011 - 20:19

Επειδή το έχω και εγώ απορία, μπορεί κάποιος δικηγόρος (η κάποιος που να γνωρίζει τό νομικό υπόβαθρο), να μάς ενημερώσει, άν σε περίπτωση αγωγής (που θέλει παράβολο 100€) και δικαίωσής μάς, ο ένοχος χρεώνεται και τά δικαστικά έξοδα;

#4   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1.429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 08/11/2011 - 20:50

Δυστυχώς ρε παιδιά ακούμε συνέχεια τέτοιες περιπτώσεις. Γιατί δέχεστε ακόμα να δίνετε λεφτά προκαταβολικά;

#5   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 08/11/2011 - 21:20

Πραγματικα απιστευτο.. Οχι βεβαια μονο το γεγονος οτι κυκλοφορουν τετοιοι απατεωνες, αλλα οτι επιλεγεται αυτο τον τροπο πληρωμης με εντελως αγνωστα ατομα.. Δυστυχως το φταιξιμο ειναι δικο σας παιδια. Το ξερετε φυσικα δεν περιμενετε να σας το πουμε εμεις, απλα μεγαλη προσοχη σε ολους να μην την πατησουν και αλλοι..
Η καλυτερη λυση αντικαταβολη και εντολη απο τον αποστολεα αν ειναι δυνατον να ανοιξει το κουτι στην κουριερ ο παραληπτης και να ελεγξει το προιον. Δυστυχως ειναι η πιο σιγουρη λυση, καθως αν θελει ο αλλος να σε κοροιδεψει μπορει ακομα και σε αντικαταβολη αλλα ακομα και σε συναλλαγη προσωπο με προσωπο να το κανει...

#6   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 08/11/2011 - 21:38

την εχω πατησει μεχρι τωρα δυο φορες, απο πωλητες εδω στο φορουμ, παιδια προσοχη, μην σας κυριευει ο ενθουσιασμος και κανετε βλακειες

3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#7   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 08/11/2011 - 21:56

ο KYRIAKOS1, επειδη δεν μπορει να ποσταρει μου ζητησε να σας πω οτι ο μακρια απο τις αγγελιες του Tasaros και οτι αυτη τη στιγμη ειναι ον line

3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#8   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 08/11/2011 - 21:57

Καλα συγνώμη, απο την τράπεζα τί σου είπαν; Υπήρχε καμια περίπτωση να μάθεις τίποτα;


Sent from my iPhone 4s2 using Mapatalk(arpouzi)
Whatsapp doc?

#9   konsttantinos

konsttantinos

    iPH User

  • 105 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 08/11/2011 - 22:00

Επειδή το έχω και εγώ απορία, μπορεί κάποιος δικηγόρος (η κάποιος που να γνωρίζει τό νομικό υπόβαθρο), να μάς ενημερώσει, άν σε περίπτωση αγωγής (που θέλει παράβολο 100€) και δικαίωσής μάς, ο ένοχος χρεώνεται και τά δικαστικά έξοδα;


Φίλε Γιάννη, καταρχάς πρέπει να ξέρεις το όνομα - επίθετο αυτού, κατά του οπόιου θα ασκήσεις την αγωγή. Δεύτερον και σημαντικότατο, τη διεύθυνση του, για να επιδώσεις την αγωγή. Σύνηθες δε είναι, ο ηττηθείς να επιβαρύνεται με τα δικαστικά έξοδα. Βέβαια μην ξεχνάς ότι τα έξοδα για την σύνταξη αγωγής, επίδοση αυτής, εκδίκαση αυτής (παράσταση, προτάσεις) έχουν κάποια έξοδα τα οπόια αρχικά επιβαρύνεται ο πελάτης.

#10   foivos

foivos

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:smart hub on Samsung tv

Δημοσίευση 08/11/2011 - 22:09

για το δίκαιο της εικόνας ενός ανθρώπου και όχι την ισοπέδωση του,ταπεινά είχα πριν απο λίγες μέρες κάποια επικοινωνια για μια συναλλαγη με τον συγκεκριμένο χρήστη του φόρουμ και δεν μου ζήτησε αντικαταβολη κατάθεσης σε τράπεζα.
αυτα χωρίς να θέλω να αντικρουσω τα παραπάνω που εάν είναι αληθινά είναι σίγουρα κατακριτέα.
φιλικά Φοιβος

#11   rikos7

rikos7

    iPH Elite Poster

  • 2.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:zio7

Δημοσίευση 08/11/2011 - 22:25

Μεσα ειναι ο τυπος διαπραγματευεται αγγελια


G10VANNI

Τελευταία επεξεργασία από: rikos7, 08/11/2011 - 22:25


#12   techplastic

techplastic

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/11/2011 - 22:37

Κρίμα φίλε djbilly με αυτό που έπαθες,κάτι τέτοια άτομα θέλουν ενα καλό μάθημα,ξύλο-μήνυση-εκφοβισμό κάποιον τρόπο τελοσπάντων για να μην το ξανακάνουν.Απο τον αριθμό που σου έδωσε(κινητού-τράπεζας)δεν μπορείς να μάθεις πληροφορίες?Εγω προσωπικά οτι πωλήσεις και αγορές κάνω πάντα είναι χέρι με χέρι,ούτε τράπεζες ούτε αντικαταβολές.Πάντος στο φόρουμ εδω με τα δυο παιδιά που βρέθηκα την μια φορά να πουλήσω το παλιό μου κινητό και με το άλλο παιδί να αγοράσω το 4άρι ήταν και οι δύο πολύ κομπλέ άτομα.

#13   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/11/2011 - 23:39

Φίλε Γιάννη, καταρχάς πρέπει να ξέρεις το όνομα - επίθετο αυτού, κατά του οπόιου θα ασκήσεις την αγωγή. Δεύτερον και σημαντικότατο, τη διεύθυνση του, για να επιδώσεις την αγωγή. Σύνηθες δε είναι, ο ηττηθείς να επιβαρύνεται με τα δικαστικά έξοδα. Βέβαια μην ξεχνάς ότι τα έξοδα για την σύνταξη αγωγής, επίδοση αυτής, εκδίκαση αυτής (παράσταση, προτάσεις) έχουν κάποια έξοδα τα οπόια αρχικά επιβαρύνεται ο πελάτης.

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου γιά τίς πληροφορίες!
Το ονοματεπώνυμο λογικά θά είναι γνωστό, καθώς ο τραπεζικός υπάλληλος συνήθως το αναφέρει όταν πάς να κάνεις τήν κατάθεση, για τήν διεύθυνση δέν γνωρίζω!

#14   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 09/11/2011 - 01:38

Επειδή το έχω και εγώ απορία, μπορεί κάποιος δικηγόρος (η κάποιος που να γνωρίζει τό νομικό υπόβαθρο), να μάς ενημερώσει, άν σε περίπτωση αγωγής (που θέλει παράβολο 100€) και δικαίωσής μάς, ο ένοχος χρεώνεται και τά δικαστικά έξοδα;


Γνωρίζεις τα πραγματικά του στοιχεία? Σε ποιο όνομα θα επιδοθεί η έγκληση ? Δώσε τα στοιχεία του και τότε είναι μπορεί να αξιώσεις τα χρήματά σου πίσω + αποζημίωση για την απάτη.

Πάρτε και μερικά άρθρα του Αστικού Κώδικα να ασχοληθείτε.

ΑΚ 349-358 περί υπερημερίας του Δανειστή. Κυρίως ΑΚ 353
η Αδικοπραξία ΑΚ 914
η και Απάτη ΑΚ147-149
Καταρχάς δεν μπορείς να μηνύσεις πριν απαιτήσεις να σου αποδοθεί η αντιπαροχή. Οπότε κινείσαι διαφορετικά. Με την έγκληση δεν μπορείς να πετύχεις την αξίωση του ενοχικού σου δικαιώματος. Τώρα αν δεν έχει να σου παραδώσει το πράγμα, τότε μιλάμε για απάτη και πάμε σε αδικοπραξία. Σχετική νομολογία 457/2008 ΕΦ ΠΕΙΡ
Για έγκληση λόγω απάτης απαιτείται η κατάθεση για τα στοιχεία του Υπερήμερου Δανειστή( στην περίπτωση μας ο Πωλητής) καθώς και η κατάθεση ως αποδεικτικό. Αλλά και πάλι ακολουθεί η έγκληση για απάτη της ενοχικής σχέσης που έχετε.

Έγκληση = Μήνυση.
Και επειδή μιλάμε για μικροδιαφορά, τα έξοδα δικηγόρου είναι περισσότερα από αυτά που απαιτείς. Οπότε η όλη διαδικασία πέραν του ότι είναι χρονοβόρα είναι και ακριβή για 500+- ευρώ. Από εκεί και πέρα για το έννομό σου συμφέρον έχεις κάθε δικαίωμα να διεκδικήσεις αυτό που αγόρασες :)

Φιλικά

Τελευταία επεξεργασία από: AlexK, 09/11/2011 - 02:29


#15   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 09/11/2011 - 02:24

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου γιά τίς πληροφορίες!
Το ονοματεπώνυμο λογικά θά είναι γνωστό, καθώς ο τραπεζικός υπάλληλος συνήθως το αναφέρει όταν πάς να κάνεις τήν κατάθεση, για τήν διεύθυνση δέν γνωρίζω!


Υπάρχει το θέμα με την διεύθυνση. Η τράπεζες δεν μπορούν να δώσουν στοιχεία. Μόνο αν υπάρχει σχετική Δικ Απόφαση για άρση του απορρήτου.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες