Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

κιτρινο αντι για ασπρο! (ARENA)


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
447 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   techplastic

techplastic

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2011 - 09:25

Μερικοί ιδιοκτήτες των νέων iPhone 4S, έχουν αναφέρει ότι αντιμετωπίζουν κάποιο προβλήμα με τις εσωτερικές οθόνες των συσκευών τους, σύμφωνα με το forum της Apple.

Στις περιπτώσεις που έχει εμφανιστεί το πρόβλημα, παρατηρείται μία κιτρινωπή απόχρωση, η οποία γίνεται ακόμα πιο διακριτή όταν τοποθετήσεις και συγκρίνεις ένα το απλό 4 δίπλα. Επιπλέον κάποιοι κάνουν λόγο για την ποιότητα και της ίδιας της εικόνας και συγκεκριμένα για την αντίθεση και τα μη-ζωντανά χρώματα.

Τα συγκεκριμένα ζητήματα, φέρνουν στην επιφάνεια κάποια προβλήματα που είχαν προκύψει κατά τα πρώτα στάδια κατασκευής του, όταν οι συσκευές αποστέλλονται πολύ γρήγορα μετά την κατασκευή τους και οι οθόνες παρουσίασαν σημάδια κίτρινης κόλλας. Τα υπολείμματα ωστόσο θα εξαφανίζονταν μετά από λίγο, δίχως να αφήσουν κάποιο σημάδι.
proho.gr
Αναρτημένη εικόνα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   bon1121

bon1121

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2011 - 09:27

Γνωστό το θέμα, ΑΝ όμως δεν έχεις δίπλα κάποιο παλιό μοντέλο, πιθανότατα δεν θα το καταλάβεις.
Πλέον όλα έχουν κιτρινισμένη οθόνη, μηδενός εξαιρουμένου. Και τα 4s συνεχίζουν την παράδοση.
Αυτή την στιγμή έχω 3 iphone 4 και όλα έχουν διαφορετική οθόνη..
Η κάτασπρη όμως, δυστυχώς δεν υπάρχει πια, τουλάχιστον σε όσα έπιασα φέτος,
την κατάλευκη οθόνη του πρώτου μου iphone δεν την έχει κανένα.
Στο εξωτερικό υπάρχει θέμα με επιστροφές και είναι παραδεκτό το ελάττωμα της κίτρινης οθόνης.
Ειλικρινά όλον τον καιρό μου έκανε εντύπωση που κανένας δεν το ανέφερε, η έκταση του
φαινομένου είναι τεράστια. Είχα παραθέσει και fotos σε παλιότερο topic, αν θέλετε τις ανεβάζω ξανά
να δείτε τη διαφορά.
Σημείωση: Η ιστορία της ''κόλλας που δεν στέγνωσε'', ήταν άλλο πράγμα και συνήθως εμφανίζονταν
κιτρινίλα σε σημεία.Προσωπικά δεν το πίστεψα ποτέ, δεν μου έτυχε και ποτέ.
Η καθεαυτού κίτρινη οθόνη όμως είναι το πρόβλημα. Η διαφορά -με τα δικά μου μάτια στα δικά μου iphone-
υπάρχει εκτός απο την απόχρωση Και στην γενικότερη απεικόνιση της οθόνης(θολούρα).

Τελευταία επεξεργασία από: bon1121, 12/11/2011 - 09:32


#18   spacegucci

spacegucci

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2011 - 09:31

Γνωστό το θέμα, ΑΝ όμως δεν έχεις δίπλα κάποιο παλιό μοντέλο, πιθανότατα δεν θα το καταλάβεις.
Πλέον όλα έχουν κιτρινισμένη οθόνη, μηδενός εξαιρουμένου. Και τα 4s συνεχίζουν την παράδοση.
Αυτή την στιγμή έχω 3 iphone 4 και όλα έχουν διαφορετική οθόνη..
Η κάτασπρη όμως, δυστυχώς δεν υπάρχει πια, τουλάχιστον σε όσα έπιασα φέτος,
την κατάλευκη οθόνη του πρώτου μου iphone δεν την έχει κανένα.
Στο εξωτερικό υπάρχει θέμα με επιστροφές και είναι παραδεκτό το ελάττωμα της κίτρινης οθόνης.
Ειλικρινά όλον τον καιρό μου έκανε εντύπωση που κανένας δεν το ανέφερε, η έκταση του
φαινομένου είναι τεράστια. Είχα παραθέσει και fotos σε παλιότερο topic, αν θέλετε τις ανεβάζω ξανά
να δείτε τη διαφορά.

Αυτο που λες ειναι σωστο!!!
Αν δεν τα βαλεις πλαι πλαι το παλιο με το καινουργιο δεν καταλαβαινεις την διαφορα.
Αν τα βαλεις ομως παθαινεις ενα ψιλο σοκ!!!

#19   bon1121

bon1121

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2011 - 09:34

Αυτο που λες ειναι σωστο!!!
Αν δεν τα βαλεις πλαι πλαι το παλιο με το καινουργιο δεν καταλαβαινεις την διαφορα.
Αν τα βαλεις ομως παθαινεις ενα ψιλο σοκ!!!


Ακριβώς! Ακόμα και οι φίλοι μου με iphone θεωρούν την οθόνη απίστευτη.
Και είναι σαφώς, (μην λέμε ότι θέλουμε)..Μέχρι όμως να το βάλουμε δίπλα σε ένα με λευκή...

#20   spacegucci

spacegucci

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2011 - 09:38

Το θεμα οτι εγω τα πηρα απο Αγγλια και δεν ξερω αν αξιζει να τα γυρισω πισω!
Και αν φυσικα τα αλλαξουν. Διαβασα οτι ενδεχομενως μετα απο καποιο διαστημα φευγει αυτο το φαινομενο!
Απο την Τριτη που τα εχω εγω δεν ειδα καποια διαφορα

#21   techplastic

techplastic

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2011 - 09:39

Οσο ναναι κάποιος που πήρε τώρα το 4s ξενερώνει λιγο με αυτο το θέμα της οθόνης,αλλα απ ότι εχω διαβάσει το "θέμα του κίτρινου" φτιάχνει μόνο του,αν και πιστεύω πως αν δεν διορθώθει πρέπει να γίνει αλλαγή με ενα καινούριο.

#22   bon1121

bon1121

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2011 - 09:47

Το θεμα οτι εγω τα πηρα απο Αγγλια και δεν ξερω αν αξιζει να τα γυρισω πισω!
Και αν φυσικα τα αλλαξουν. Διαβασα οτι ενδεχομενως μετα απο καποιο διαστημα φευγει αυτο το φαινομενο!
Απο την Τριτη που τα εχω εγω δεν ειδα καποια διαφορα



Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι.
Είναι βέβαια θέμα συνήθειας και απο την άλλη, ακόμη και με αλλαγή η οθόνη πάλι
θα είναι ίδια.

#23   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 12/11/2011 - 10:06

Για δείτε.. αυτά που έχουν κιτρινίλες ποια βδομάδα κατασκευάστηκαν?? Μου φαίνεται περίεργο να συμβαίνει στην Ελλάδα.. αφού λογικά τα κομμάτια που έφτασαν δεν θα πρεπε να ναι από την αρχή της παραγωγής..


ΥΓ ο topic starter νομίζω ότι έχει μαύρο iphone 4s γιατί κάτι τέτοιο έγραψε στο από κάτω topic.

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 12/11/2011 - 10:08


#24   bon1121

bon1121

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2011 - 10:12

Για δείτε.. αυτά που έχουν κιτρινίλες ποια βδομάδα κατασκευάστηκαν?? Μου φαίνεται περίεργο να συμβαίνει στην Ελλάδα.. αφού λογικά τα κομμάτια που έφτασαν δεν θα πρεπε να ναι από την αρχή της παραγωγής..


ΥΓ ο topic starter νομίζω ότι έχει μαύρο iphone 4s γιατί κάτι τέτοιο έγραψε στο από κάτω topic.


Μαύρο, άσπρο,παντού υπάρχει το θέμα. Προσωπικά όμως δεν έχω δει ακόμη άσπρο με άσπρη οθόνη.
Λογικό μάλλον, καθώς η παραγωγή του άρχισε αρκετά πιο μετά, όταν πλέον ήδη είχαν
''κιτρινίσει'' οι οθόνες. Το πρώτο σκέλος της ερώτησής σου δεν το κατάλαβα?
Υποθέτεις μήπως είναι σφάλμα ''πρώτης παραγωγής'' και μετά βελτιώθηκε?

#25   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 12/11/2011 - 10:14

Μαύρο, άσπρο,παντού υπάρχει το θέμα. Προσωπικά όμως δεν έχω δει ακόμη άσπρο με άσπρη οθόνη.
Λογικό μάλλον, καθώς η παραγωγή του άρχισε αρκετά πιο μετά, όταν πλέον ήδη είχαν
''κιτρινίσει'' οι οθόνες. Το πρώτο σκέλος της ερώτησής σου δεν το κατάλαβα?
Υποθέτεις μήπως είναι σφάλμα ''πρώτης παραγωγής'' και μετά βελτιώθηκε?


κάπου είδα κάποιον να λέει ότι αυτό παρουσιάστηκε στην αρχή της παραγωγής που βιάστηκαν και δεν προλάβαινε να στεγνώσει η κόλλα.. γι αυτό το λέω..

#26   bon1121

bon1121

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2011 - 10:20

κάπου είδα κάποιον να λέει ότι αυτό παρουσιάστηκε στην αρχή της παραγωγής που βιάστηκαν και δεν προλάβαινε να στεγνώσει η κόλλα.. γι αυτό το λέω..


Οπως προανέφερα, προσωπικά δεν έχω πετύχει κόλλα που δεν έχει στεγνώσει.
Επιπλέον η κόλλα παρουσιαζόταν συνήθως ως στίγματα σε σημεία, σπανίως σε όλη την έκταση.
Πάραυτα, το συγκεκριμένο θέμα αναφέρθηκε στις αρχές της κυκλοφορίας του 4.
Πχ το τελευταίο μου 4 έχει ημερομηνία παραγωγής 2010, το πήρα όμως Αύγουστο του 2011.
Πόσο πια θέλει αυτή η κόλλα να στεγνώσει?? Νερό με αλεύρι να ήταν θα στέγνωνε ως τώρα.

Τελευταία επεξεργασία από: bon1121, 12/11/2011 - 10:21


#27   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 12/11/2011 - 10:24

Τι να πω δεν ξέρω.. Εγώ πάντως να πω την αλήθεια 2 iphone 4 λευκά που είχα δει από φίλους τον Αύγουστο μου άρεσαν πολύ περισσότερο τα χρώματα..δεν είχε κιτρινίλα.. (σε σύγκριση με το δικό μου μαύρο... ούτε το δικό μου είχε κιτρινίλα αλλά τα χρώματα φαίνονταν λίγο διαφορετικά.. μπορεί να δημιουργείται και ψευδαίσθηση σε σχέση με το χρώμα της συσκευής.. δεν ξέρω..)

#28   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 12/11/2011 - 10:31

Με εχετε βαλει σε μπριζες και κοιταω την οθονη μου σε εφαρμογες με ασπρη εικονα να δω τι παιζει. Αλλα μη εχοντας να συγκρινω δε καταλαβαινω και πολλα. iPhone 4 αγορασμενο τον απριλιο. Φανταζομαι εννοειται οτι ολοι οσοι λετε οτι το παρατηρειτε τον εχετε χωρις screen protector γιατι μπορει να επιρρεαζει.

#29   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 12/11/2011 - 10:33

Με εχετε βαλει σε μπριζες και κοιταω την οθονη μου σε εφαρμογες με ασπρη εικονα να δω τι παιζει. Αλλα μη εχοντας να συγκρινω δε καταλαβαινω και πολλα. iPhone 4 αγορασμενο τον απριλιο. Φανταζομαι εννοειται οτι ολοι οσοι λετε οτι το παρατηρειτε τον εχετε χωρις screen protector γιατι μπορει να επιρρεαζει.



Ακόμα και με την υποογιστή σου μπορείς να το συγκρίνεις.. βάλτο δίπλα να δεις

#30   bon1121

bon1121

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2011 - 10:35

Τι να πω δεν ξέρω.. Εγώ πάντως να πω την αλήθεια 2 iphone 4 λευκά που είχα δει από φίλους τον Αύγουστο μου άρεσαν πολύ περισσότερο τα χρώματα..δεν είχε κιτρινίλα.. (σε σύγκριση με το δικό μου μαύρο... ούτε το δικό μου είχε κιτρινίλα αλλά τα χρώματα φαίνονταν λίγο διαφορετικά.. μπορεί να δημιουργείται και ψευδαίσθηση σε σχέση με το χρώμα της συσκευής.. δεν ξέρω..)


Θα ανεβάσω φωτό το απογευματάκι, να δείτε τα δικά μου.
Τα άσπρα γενικότερα έχουν περισσότερο θέμα, σύμφωνα πάντα με τη δική μου εμπειρία.
Οπως ανέφερες, δεν έχει να κάνει μόνο με την απόχρωση, αλλα γενικά κάτι δεν πάει καλά.
4 iphone δίπλα δίπλα και όλα διαφορετική οθόνη είναι αν μη τι άλλο πρόβλημα,
για άλλους μικρό, για άλλους μεγάλο. Για μένα τραγικό, φυσικά και οι κατασκευάστριες
εταιρίες είναι προφανώς περισσότερες απο μια, τα standards της οθόνης όμως δεν θα έπρεπε
να είναι κοινά? Κατα την παράδοση μιας γραμμής παραγωγής του προϊόντος δεν υπάρχει έλεγχος?
Και δει για ένα premium τηλέφωνο όπως το iphone που στην τελική τόσο εκθειάστηκε η retina του?

Τελευταία επεξεργασία από: bon1121, 12/11/2011 - 10:36


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες