Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ποιος ο λογος αγορας απο Ελλαδα? Μας δουλευουν?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
45 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   NastyCloud

NastyCloud

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/11/2011 - 13:05

Καθόμουν και σύγκρινα τα πακέτα "προσφορών" ο θεός να τις κάνει προσφορές..... που έχουν οι 3 εταιρίες μας κινητής τηλεφωνίας για το 4S.

Γιατί αν θα άλλαζα το 32αρη 4άρη μου θα έπαιρνα 32αρη 4S κοίταξα λίγο τις τιμές για το πρόγραμμα στα 45ευρο με 12 μήνες συμβόλαιο και στις 3 εταιρίες.....

Συμπέρασμα? από 711 μέχρι 721 ευρό..... ΠΡΟΣΦΟΡΑ!!!!! Τρέξτε να προλαβεται!

Μπήκα στο apple store της Αγγλίας και είδα ότι την αντίστοιχη συσκευή με ίδια χωρητικότητα της αγοράζεις unlocked με 600 λίρες Αγγλίας.... δηλαδή ακριβώς 701ευρο!!!!

Για μ#$%@%ες ψάχνουν οι δικοί μας εδώ? Μήπως πρέπει να πούμε και ευχαριστώ που κερδίζουν από 10 μέχρι 20 ευρό από τον κάθε ένα μας ΕΧΤΡΑ απο το apple store και μας το πασάρουν και για προσφορά?????

Ειλικρινά λύστε μου αυτή την απορία γιατί τα έχω πάρει στο κρανίο τώρα και θεωρώ ότι είμαστε πολύ βόδια αν πάμε να το αγοράσουμε απο εδώ (δεσμεύοντας τον εαυτό μας και σε 12μηνο συμβόλαιο)

Τελευταία επεξεργασία από: NastyCloud, 12/11/2011 - 13:09


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 12/11/2011 - 13:11

περιμενεις με 45€ το μηνα να σου δωσουν μεγαλη επιδοτηση; και πως θα δωσουν κινητρο για να γλυκοκοιτας τα ακριβοτερα προγραμματα.

για να μη μιλησω για καρτελ.

#3   iJulio

iJulio

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Twitter:@julio_kk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:iJulio

Δημοσίευση 12/11/2011 - 13:14

Δεν σε αναγκάζει κανείς να το αγοράσεις . Δεν σε αναγκάζει κανείς να το πάρεις οπωσδήποτε με συμβόλαιο. Δυστυχώς αυτές είναι οι τιμές και δεν πρόκειται να αλλάξουν. Αν έχεις κάποιον Αγγλία η οπουδήποτε αλλού τότε μην το σκέφτεσαι άλλο, πήγαινε και κάνε το παραγγελία θα βγεις κερδισμένος κατά 20 ευρώ.

Φιλικά πάντα

#4   alexakisd

alexakisd

    iPH Contributor

  • 1.184 μηνύματα
  • Twitter:@alexakisdim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:alexakisd@gmail.com

Δημοσίευση 12/11/2011 - 13:16

Δεν σε αναγκάζει κανείς να το αγοράσεις . Δεν σε αναγκάζει κανείς να το πάρεις οπωσδήποτε με συμβόλαιο. Δυστυχώς αυτές είναι οι τιμές και δεν πρόκειται να αλλάξουν. Αν έχεις κάποιον Αγγλία η οπουδήποτε αλλού τότε μην το σκέφτεσαι άλλο, πήγαινε και κάνε το παραγγελία θα βγεις κερδισμένος κατά 20 ευρώ.

Φιλικά πάντα



κερδισμένος κατά 20 € από την τιμή κτήσης αλλά κατά ΠΟΛΛΕΣ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΕΥΡΩ από το πρόγραμμα συμβολαίου που ΔΕΝ θα έχει υπογράψει......

#5   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 12/11/2011 - 13:19

Το θέμα είναι ότι δε μπορούν όλοι καλώς ή κακώς να πάρουν το τηλέφωνο από το apple store οποιασδήποτε άλλης χώρας. Άρα θα "αναγκαστούν" να το πάρουν από εδώ,αλλιώς με aramex όσοι το τολμούν που είναι +50 ευρώ περίπου. Και πιστεύω ότι στα 18μηνα συμβόλαια τουλάχιστον η vodafone απ ότι είδα έχει κάποιες καλές προσφορές πχ στο 25 αν δεν κάνω λάθος το έχει 519 δηλαδή 50 ευρώ φθηνότερο απ το apple store (μιλάω για 16άρι).

#6   manwlis77

manwlis77

    iPH Elite Poster

  • 2.729 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2011 - 13:39

κερδισμένος κατά 20 € από την τιμή κτήσης αλλά κατά ΠΟΛΛΕΣ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΕΥΡΩ από το πρόγραμμα συμβολαίου που ΔΕΝ θα έχει υπογράψει......

ναι αλλα θα πληρωνει παλι σε εταιρεια κινητης καποιον λογαρισμο
και θα τρεχει αν παθει κατι

#7   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 12/11/2011 - 13:41

ναι αλλα θα πληρωνει παλι σε εταιρεια κινητης καποιον λογαρισμο
και θα τρεχει αν παθει κατι

Αυτό δεν έχει να λέει κάτι. Και στο κάτω κάτω μπορεί να πληρώνει πολύ μικρότερο πάγιο σε σχέση με αυτό που θα πλήρωνε για να πάρει το iPhone και πέρα από αυτό μπορεί να έχει ένα πρόγραμμα απ το 1912 σαν τη μητέρα μου που έχει πολύ περισσότερα bonus από τα τωρινά προγράμματα. Στην τελική υπάρχουν και τα καρτοσυμβόλαια ή καρτοκινητά.

#8   kosnic

kosnic

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/11/2011 - 14:04

Ο κάθε ένας το βλέπει απο την δικιά του οπτική!εγω ας πούμε έχω δοκιμάσει όλες τις εναλλακτικές και με συμφέρει το συμβόλαιο για τα τηλέφωνα που κάνω και για να μπορώ να έχω μια συσκευή με τα μισά λεφτά απο ότι να το έπαιρνα ας πούμε απο εξωτερικό σαν σκέτη συσκευή!δεν θα έδινα πάνω απο 400€ για συσκευή!αυτο βλέπω εγω για εμένα πιο σωστό,άλλος πάλι όχι!

#9   manwlis77

manwlis77

    iPH Elite Poster

  • 2.729 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2011 - 14:06

Αυτό δεν έχει να λέει κάτι. Και στο κάτω κάτω μπορεί να πληρώνει πολύ μικρότερο πάγιο σε σχέση με αυτό που θα πλήρωνε για να πάρει το iPhone και πέρα από αυτό μπορεί να έχει ένα πρόγραμμα απ το 1912 σαν τη μητέρα μου που έχει πολύ περισσότερα bonus από τα τωρινά προγράμματα. Στην τελική υπάρχουν και τα καρτοσυμβόλαια ή καρτοκινητά.

στην τελικη υπαρχουν και τα νοκια των 30 ευρω

#10   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 12/11/2011 - 14:22

στην τελικη υπαρχουν και τα νοκια των 30 ευρω

Τί σχέση έχει το Nokia με το πάγιο που θα πληρώνει? Είναι υποχρεωτικό να έχει κάποιος σύνδεση? Εγώ που έχω καρτοσυμβόλαιο και πληρώνω 28 ευρώ το μήνα, μου μπαίνουν 35 και βγαινουν 10 για το unlimited προς vodafone και η κάρτα δε φεύγει ποτέ,παρά προστίθεται στην επόμενη ανανέωση χαζή είμαι? Γιατί θα έπρεπε πχ να πληρώνω 45 ευρώ το μήνα ενώ δεν ξοδεύω ούτε 25 (20x12=240 παραπάνω το χρόνο) και να μην το πάρεις από έξω με 580 όπως και έκανα? Υπάρχουν και πάρα πολλοί που δεν καταλαβαίνουν πόσα ξοδεύουν βέβαια με αποτέλεσμα να πληρώνουν 300άρες το μήνα.

#11   NastyCloud

NastyCloud

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/11/2011 - 14:46

Παιδιά νομίζω χάνετε λίγο το νόημα του ποστ που άνοιξα.

Όταν κάνεις ένα συμβόλαιο με μία εταιρία κινητής και σου δίνει μία επιδότηση το κινητό, η λογική λέει ότι θα το πάρεις σε μικρότερη τιμή από αυτή που θα το αγόραζες σαν μία συσκευή αυτόνομη. Αυτή είναι και η λογική της επιδότησης.
Όταν το ίδιο κινητό μπορείς να το αγοράζεις ΕΣΤΩ ΚΑΙ 1 ΕΥΡΟ λιγότερο σαν αυτόνομη συσκευή ποιος ο λόγος να το πάρεις μέσω επιδότησης?
Γιατί δεν είναι μόνο τα 20 ευρό φτηνότερα... μπορείς και την επιδότηση να την πάρεις και σε μείωση στον λογαριασμό σου οπότε είναι και άλλα πόσα λεφτά έχτρα που γλιτώνεις. Υποθέτοντας ότι μία μέση επιδότηση είναι στα 100ευρο έχεις γλιτώσει 120 ευρό με το να το πάρεις με συμβόλαιο.

Δεν εξετάζω στο αν θα είσαι σε ένα συμβόλαιο με 45 ή με 150 ευρό. Έδωσα ένα παράδειγμα με συμβόλαιο στα 45 ευρό σαν το μεσαίο συμβόλαιο που υπάρχει. Αλλά ακόμα και έτσι να είναι και στο μικρότερο παγιο της αγοράς αν είσαι με συμβόλαιο θα έπρεπε να το παίρνεις φτηνότερα έστω και 1 ευρό σε σχέση με το να αγοράσεις την συσκευή από μόνη της. Δεν έχει λογική αυτό που κάνουν οι εταιρίες μας....αλλά τα βρίσκουν και τα κάνουν γιατί υπάρχουν άνθρωποι μη σκεπτόμενοι που απλά το δέχονται σαν πρόβατα στην σφαγή. Αν δεν διεκδικήσεις φίλε μου αυτά που πρέπει να σου παρέχουν, μην περιμένεις κανείς να στα δώσει από την καλή του την καρδιά......

Προσωπικά πληρώνω 32 ευρό πάγιο και έχω 1500 στην wind, 200 se cosmote και 420 σε cosmote & vodaphone μαζί. (όσο απίστευτο και να ακούγεται τόσο πληρώνω). Εννοείτε δεν με συμφέρει να κάνω κανένα συμβόλαιο νέο και δεν αναλύω αυτό το γεγονός. Και βεβαίως ο κάθε ένας ανάλογα με το συμβόλαιο που έχει βλέπει τι τον συμφέρει. Μιλάω καθαρά για το τι κάνουν αυτή την στιγμή οι εταιρίες μας και την αισχροκέρδεια τους, και το τι πρέπει να κάνουμε εμείς ως καταναλωτές των προϊόντων αυτών για να μην μας πιάνουν κορόιδα.

Για εμένα προσωπικά θα έπρεπε κανείς να μην αγοράζει τηλέφωνα από τις εταιρίες για τον λόγο που προανέφερα! Να μην μιλήσω για τα απαράδεκτα προγράμματα που σου παρέχουν πλέον όλοι τους που με τα ίδια λεφτά παίρνεις τα μισά λεπτά ομιλίας σε σχέση με πέρυσι. Με βάση τους κανόνες της αγοράς το κάθε προϊόν μπορεί να βρίσκεται στην ίδια ή σε χαμηλότερη τιμή σε σχέση με το παρελθόν. Όταν οι εταιρίες αυτές εδρεύουν τόσα χρόνια στην Ελλάδα και έχουν βγάλει τα έξοδα των εγκαταστάσεων και των μηχανημάτων τους, και σε μία περίοδο που είμαι σίγουρος (χωρίς να το γνωρίζω από πρώτο χέρι) και αυτοί που δουλεύουν στις εταιρίες αυτές έχουν μείωση μισθού (αν οχι μείωση στάση μισθού) για να μειώσουν το κόστος τους, ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΑΣ.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

#12   ariusbb

ariusbb

    iPH User

  • 109 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/11/2011 - 16:00

Για να συγκρίνουμε χώρες με ευρώ:
http://store.apple.c...iphone/iphone4s

Το 32άρι έχει 739 ευρώ - δηλαδή 621 ευρώ χωρίς ΦΠΑ στη Γερμανία.
Αν πάρουμε αυτό σαν βάση και πολλαπλασιάσουμε το 621 * 1,23 (ΦΠΑ Ελλάδος) - έχουμε 763 ευρώ.
Στην Ελλάδα πωλείται 789 - δηλαδή 26 ευρώ παραπάνω - προφανώς υπάρχει ποσοστό κέρδους για το κατάστημα καθώς τη διανομή την κάνουν οι πάροχοι στην Ελλάδα και όχι απευθείας η Apple για να τους στραγγίξει.

Τώρα όσα αφορά το θέμα τον επιδοτήσεων λογικό οι πάροχοι να μην θέλουν να σε δεσμεύσουν με 12 μήνο και να μην σε επιδοτούν. Οι επιδοτήσεις που βλέπεις στο 12μήνο είναι οι φυσιολογικές. Στα 18μήνα/24μήνα έχει υπέρ-επιδοτήσεις καθώς θέλουν να σε δεσμεύσουν περισσότερο χρόνο. Με HTC δεν θα υπέγραφες ποτές 18μήνο - με Apple όμως θα υπέγραφες (έτσι σκέφτονται οι πάροχοι και σε οδηγούν εκεί).

Τέλος για το θέμα κέρδους κλπ των εταιριών - δεν θα διαφωνήσω αλλά αυτό που δεν σκέφτεσαι είναι το μέλλον. Όταν η Wind είναι για κλείσιμο / πούλημα εδώ και καιρό, Vodafone/Cosmote απολύσεις/μειώσεις και είμαστε σε περίοδο ύφεσης, τι θα κάνουν μέχρι το 2021 που θα είναι σκατά η κατάσταση στην Ελλάδα.
Όταν πηγαίναμε σφαίρα όλα καλά. Τώρα πρέπει και αυτοί να σκεφτούν το μέλλον και να κόψουν επιδοτήσεις.

Εσένα σαφώς σε συμφέρει να πάρεις απλά έκπτωση παγίου και αγόρασε σκέτη συσκευή.

#13   gprokias

gprokias

    -

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 12/11/2011 - 16:02

Λογο του οτι αν το αγορασω απο εξωτερικο δεν θα εχω εγγυηση και αν παθει εξω θα πρεπει να το στηλω εκει στο εξωτερικο απο την εταιρια στην οποια αγοραστηκε για να μου το αντικαταδτησουν τη βλαβη...

#14   ariusbb

ariusbb

    iPH User

  • 109 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/11/2011 - 16:19

Λογο του οτι αν το αγορασω απο εξωτερικο δεν θα εχω εγγυηση και αν παθει εξω θα πρεπει να το στηλω εκει στο εξωτερικο απο την εταιρια στην οποια αγοραστηκε για να μου το αντικαταδτησουν τη βλαβη...


Κανονικά υπάρχει εγγύηση και στην Ελλάδα για Ευρωπαϊκές συσκευές.

#15   gprokias

gprokias

    -

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 12/11/2011 - 16:24

Κανονικά υπάρχει εγγύηση και στην Ελλάδα για Ευρωπαϊκές συσκευές.

Και αν παθει κατι εδω στην Ελλαδα που θα το στηλω με αποδειξη εξωτερικου, εχουμε ανταποκριτες εδω, διοτι εχει ενας φιλος μου ενα τεσσαρι απο Αγγλια και κατι εχει παθει και δεν ξερει που να το στηλει εδω στην Ελλαδα για να του το κανουν αντικατασταση εφοσο ισχυει ακομη η εγγυηση του. Μηπως μπορεις να με βοηθισεις...?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες