Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ποιος ο λογος αγορας απο Ελλαδα? Μας δουλευουν?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
45 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 12/11/2011 - 16:37

περιμενεις με 45€ το μηνα να σου δωσουν μεγαλη επιδοτηση; και πως θα δωσουν κινητρο για να γλυκοκοιτας τα ακριβοτερα προγραμματα.

για να μη μιλησω για καρτελ.



Tα 45 ευρώ δεν θεωρείται και μικρό πάγιο.. Είναι ένα normal. Μαζί με τους φόρουν ξεπερνάει τα 50 ευρώ ο λογαριασμός.

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 12/11/2011 - 16:38


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   manwlis77

manwlis77

    iPH Elite Poster

  • 2.729 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2011 - 17:29

Tα 45 ευρώ δεν θεωρείται και μικρό πάγιο.. Είναι ένα normal. Μαζί με τους φόρουν ξεπερνάει τα 50 ευρώ ο λογαριασμός.

50 ευρω φυσιολογικα λενε ε?
ρε σεις ηταν φυσιολογικο οταν οι μισθοι ηταν στα 1000-1500
τωρα που ολοι ειναι κατω απο τα 1000 ειναι πολυ
ασε που θα χαμηλωσουν κιαλλο
εγω παντος δεινω 13 ευρω ολα πληρωμενα!!!

Τελευταία επεξεργασία από: manwlis77, 12/11/2011 - 17:30


#18   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 12/11/2011 - 17:31

Tα 45 ευρώ δεν θεωρείται και μικρό πάγιο.. Είναι ένα normal. Μαζί με τους φόρουν ξεπερνάει τα 50 ευρώ ο λογαριασμός.

για μας οχι, φυσικα και ειναι πολλα λεφτα αλλα πως θα σε κανουν να παρεις το ακριβοτερο που μπορεις;

#19   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 13/11/2011 - 05:39

μηνιαίο συμβόλαιο σε αγγλία -> 10 λιρες σε μηνιαία συνδρομή σε εταιρία αγγλίας (ονόματι three): 100 λεπτα ομιλίας, 3000 sms, 1 GB data / month... Τα 45 ευρω μου φαίνονται πλέον κλεψια !!!!
Και παντου εχει 3g σημα καμπανα !!!

Τελευταία επεξεργασία από: djmanosv, 13/11/2011 - 05:39


#20   Mate

Mate

    iPH User

  • 198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/11/2011 - 09:19

Συνδεση δεν συμφερει καθολου οπως και να το δεις το θεμα! Γιαυτο πας στον μαγκα τον γερμανο και πληρωνεις μονο τη συσκευη και με δοσεις αν θες και ασε τους αλλους (πλαισιο,public) να σου λενε οτι μπορεις μονο με συνδεση και οτι τα χριστουγεννα θα ερθει σαν σκετη συσκευη ! Εγω μολις χθες κρατησα το <λευκο το 4S να παω να παρω την τεταρτη τη συσκευη! Φυσικα θα μπορουσα να γλυτωσω απο την αγγλια 10 ευρω μεσω aramex (610 + ο φορτιστης που θα αγοραζες) οποτε νταξει για δεκα ευρω σιγα το θεμα !!!

#21   timi

timi

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/11/2011 - 14:22

μηνιαίο συμβόλαιο σε αγγλία -> 10 λιρες σε μηνιαία συνδρομή σε εταιρία αγγλίας (ονόματι three): 100 λεπτα ομιλίας, 3000 sms, 1 GB data / month... Τα 45 ευρω μου φαίνονται πλέον κλεψια !!!!
Και παντου εχει 3g σημα καμπανα !!!


ετσι ακριβώς! Κλεψιά! Μόνο στηνΕλλάδα αυτά... εγώ ήμουν Αγγλία το 2001 και τα συμβόλαια ήταν πιο μπροστά από τους κλέφτες εδώ.. είχε και rollover από τότε (μεταφορά στον επόμενο μήνα του χρόνου που δεν καταναλώθηκε...).. αλλά παδιά εμείς φταίμε... και ναι φίλε μου με 45Ευρώ το μήνα έπρεπε να σου δίνουν πολή καλή επιδότηση αλλά εδώ που ζούμε ο καθείς κάνει ότι πραγματικά του κατέβει.... νταβατζιλίκι!!

#22   paris18m

paris18m

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Twitter:@unitedworx
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Paris.P.

Δημοσίευση 18/11/2011 - 09:41

Εγώ παντός το παραγγειλα απο το αγγλικό apple store και πλήρωσα με κυπριακή visa αν καίν δεν το επιτρέπει αυτό έβαλα την κάρτα μου κανονικά με πλήρη διεύθυνση με επέλεξα μια άλλη χώρα αφού η Κύπρος δεν υπήρχε, ανάφερα τη Κύπρο όμως στα πεδία της διεύθυνσης. Έβαλα τη διεύθυνση Καπιου φίλου στην Αγγλία και το παράλαβε αυτός κανονικά. Μόλις έκανα την παραγγελία κρατήθηκαν τα λευτα απο την κάρτα μου αλλά δε ήμουν σίγουρος αν περνούσε εντελώς η παραγγελία μέχρι που το έστειλαν

570 ευροπουλλακια μου στοίχισε το 4s με 16gb και ακόμη καμία 20αρια στο φίλο που μου το έστειλε από Αγγλία, με dhl ήρθε σε μια μέρα ακριβός απο Αγγλία, δεν το πίστευα ... το πιο γρήγορο που είχα πάρει παλιά με dhl ήταν σε 2-3 μέρες απο Αγγλία Κύπρο, αλλά σε 1 μέρα.., κουφαθηκα

Τελευταία επεξεργασία από: paris18m, 18/11/2011 - 09:47


#23   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 18/11/2011 - 10:09

Καθόμουν και σύγκρινα τα πακέτα "προσφορών" ο θεός να τις κάνει προσφορές..... που έχουν οι 3 εταιρίες μας κινητής τηλεφωνίας για το 4S.

Γιατί αν θα άλλαζα το 32αρη 4άρη μου θα έπαιρνα 32αρη 4S κοίταξα λίγο τις τιμές για το πρόγραμμα στα 45ευρο με 12 μήνες συμβόλαιο και στις 3 εταιρίες.....

Συμπέρασμα? από 711 μέχρι 721 ευρό..... ΠΡΟΣΦΟΡΑ!!!!! Τρέξτε να προλαβεται!

Μπήκα στο apple store της Αγγλίας και είδα ότι την αντίστοιχη συσκευή με ίδια χωρητικότητα της αγοράζεις unlocked με 600 λίρες Αγγλίας.... δηλαδή ακριβώς 701ευρο!!!!

Για μ#$%@%ες ψάχνουν οι δικοί μας εδώ? Μήπως πρέπει να πούμε και ευχαριστώ που κερδίζουν από 10 μέχρι 20 ευρό από τον κάθε ένα μας ΕΧΤΡΑ απο το apple store και μας το πασάρουν και για προσφορά?????

Ειλικρινά λύστε μου αυτή την απορία γιατί τα έχω πάρει στο κρανίο τώρα και θεωρώ ότι είμαστε πολύ βόδια αν πάμε να το αγοράσουμε απο εδώ (δεσμεύοντας τον εαυτό μας και σε 12μηνο συμβόλαιο)

όπα αδερφέ... γιατί να το πάρουμε από Ελλάδα...
ναι ναι συμφωνώ είναι πανάκριβα από εδώ ενώ απέξω είναι πάμφθηνα!! κι όμως δεν είναι έτσι, γιατί κοιτάς μόνο με το κύριο γνώμονα το πρόσκαιρο κέρδος! να γλυτώσουμε λίγα ευρουλάκια...
Το θέμα όμως είναι πολύ βαθύτερο και το φόρουμ δεν νομίζω ότι σηκώνει βαθιά οικονομική ανάλυση... αλλά θα στα πω επιγραμματικά...
Σήμερα ψωνίζεις απ' εξωτερικό... και δεν φτάνει που το κάνεις, αλλά δεν το κάνεις αθόρυβα, αλλά βροντοφωνάζεις ότι είσαι ο εξυπνότερος όλων... πρόσεχε γιατί αυτά έχουν εντελώς αρνητικό αποτέλεσμα.
όχι φίλε, δεν είναι έτσι... Γιατί αυτοί εκεί έξω ναι μεν τα έχουν φτηνότερα αλλά πνίγουν την Ελλάδα με τα χρέη... εσύ δεν υποστηρίζεις την Ελληνική αγορά και ο άμοιρος "κυρ. Μανώλης" που πήρε δάνειο από τους ξένους (τράπεζες) για να ζήσει την οικογένειά του και τα παιδάκια του... θα κλείσει το μαγαζάκι του... αυτό σαν συνέπεια θα έχει να μην έχει λεφτά να αγοράσει από το μαγαζάκι που έχεις εσύ ή εργάζεσαι, οπότε θα σε απολύσουν... αυτό έχει σαν συνέπεια να μην έχεις ούτε εσύ λεφτά να ψωνίσεις και θα κλείσεις με αυτόν τον τρόπο και το μπακάλικο και το περίπτερο και όλες τις επιχειρήσεις της περιοχής σου... Αν φυσικά στα έβγαζα τα αποτελέσματα αυτής της πράξης με αριθμούς θα έβλεπες ότι χάνεις 600ευρώ και δεν κερδίζεις 300 που θες να πιστεύεις...
Γιατί; γιατί κοιτάς το κέρδος που θα βγάλεις με στόχο άντε 3 μήνες... μετά από αυτούς τους 3 μήνες όμως θα μου κατεβαίνεις στο σύνταγμα και θα μου υποδύεσαι τον αγανακτισμένο και θα κατηγορείς τους πολιτικούς ότι ευθύνονται γιατί δεν έχει λεφτά το κράτος! όταν ΕΣΥ στέλνεις τα λεφτά σου στον ξένο! μπράβο... πολύ έξυπνος είσαι φίλε... μην ψωνίζεις από την Ελλάδα!
θα σε παραδεχόμουν αν έλεγες..."και γιατί να το πουλήσω σε Έλληνα το κινητό μου;"

Καλό θα ήταν να σκεφτόμαστε με την λογική των προβλημάτων δημοτικού πριν γράφουμε στο forum! Το να δώσεις 300 ευρώ παραπάνω σε ελληνική επιχείρηση μπορεί να μην κερδίσεις κάτι, αλλά αύριο όταν θα πάει καλά η οικονομιά το αφεντικό σου παίζει να σου πεί... "ρε... πάρε 50 ευρώ αύξηση" ... 50x12 =600ευρώ κέρδος! γι αυτό... κοίτα λίγο με μακρύτερο ορίζοντα!

#24   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 18/11/2011 - 15:25

όπα αδερφέ... γιατί να το πάρουμε από Ελλάδα...
ναι ναι συμφωνώ είναι πανάκριβα από εδώ ενώ απέξω είναι πάμφθηνα!! κι όμως δεν είναι έτσι, γιατί κοιτάς μόνο με το κύριο γνώμονα το πρόσκαιρο κέρδος! να γλυτώσουμε λίγα ευρουλάκια...
Το θέμα όμως είναι πολύ βαθύτερο και το φόρουμ δεν νομίζω ότι σηκώνει βαθιά οικονομική ανάλυση... αλλά θα στα πω επιγραμματικά...
Σήμερα ψωνίζεις απ' εξωτερικό... και δεν φτάνει που το κάνεις, αλλά δεν το κάνεις αθόρυβα, αλλά βροντοφωνάζεις ότι είσαι ο εξυπνότερος όλων... πρόσεχε γιατί αυτά έχουν εντελώς αρνητικό αποτέλεσμα.
όχι φίλε, δεν είναι έτσι... Γιατί αυτοί εκεί έξω ναι μεν τα έχουν φτηνότερα αλλά πνίγουν την Ελλάδα με τα χρέη... εσύ δεν υποστηρίζεις την Ελληνική αγορά και ο άμοιρος "κυρ. Μανώλης" που πήρε δάνειο από τους ξένους (τράπεζες) για να ζήσει την οικογένειά του και τα παιδάκια του... θα κλείσει το μαγαζάκι του...

Όπα ηρέμησε. Με το να αγοράσεις iPhone δε θα το πάρεις προφανώς από τον "κυρ Μανώλη" της γειτονιάς που αναφέρεις αλλά από κάποιο πολυκατάστημα/πάροχο που έχει υπερκέρδη και συνάπτει σιωπηλές συμφωνίες εις βάρος σου(βλέπε comote/vodafone) οι οποίοι ανήκουν εν τέλει (ή έχουν μεγάλα ποσοστά) σε ξένες εταιρείες. Οπότε πάλι τους ξένους πληρώνεις και βοηθάς τον Βαρδινογιάννη και την υπόλοιπη παρέα να κάνει τα κέρδη του ακόμη μεγαλύτερα. Sorry κιόλας αλλά προτιμώ να πληρώσω 100 ή έστω και 50 ευρώ λιγότερα και το ΦΠΑ,τα τέλη κτλ να μην πάνε στις γνωστές τσέπες βουλευτών και επιχειρηματιών παρά σε μια χώρα που θα κάνει κάτι και στο κάτω κάτω φιλοξενεί φίλους μου και θα φιλοξενήσει και εμένα στο μεταπτυχιακό μου!

#25   den_jenerwnw

den_jenerwnw

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/11/2011 - 15:53

Καλό θα ήταν να σκεφτόμαστε με την λογική των προβλημάτων δημοτικού πριν γράφουμε στο forum! Το να δώσεις 300 ευρώ παραπάνω σε ελληνική επιχείρηση μπορεί να μην κερδίσεις κάτι, αλλά αύριο όταν θα πάει καλά η οικονομιά το αφεντικό σου παίζει να σου πεί... "ρε... πάρε 50 ευρώ αύξηση" ... 50x12 =600ευρώ κέρδος! γι αυτό... κοίτα λίγο με μακρύτερο ορίζοντα!


Αμα μου βρεις Ελληνα επιχειρηματια τοσο ανοιχτοχερη εγω σου κανω δωρεα το 4σαρι S. Επισης ετσι και αλλιως αγοραζεις προιον ξενης κατασκευης και οχι ελληνικης. Αν ειναι ετσι να μη παρουμε αυτοκινητο και πηγαινουμε με τα γαιδουρια

Φιλικα και με καλη διαθεση

#26   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 18/11/2011 - 17:00

Αμα μου βρεις Ελληνα επιχειρηματια τοσο ανοιχτοχερη εγω σου κανω δωρεα το 4σαρι S. Επισης ετσι και αλλιως αγοραζεις προιον ξενης κατασκευης και οχι ελληνικης. Αν ειναι ετσι να μη παρουμε αυτοκινητο και πηγαινουμε με τα γαιδουρια

Φιλικα και με καλη διαθεση

αν καταλάβαινες ότι είτε το φτιάχνει Έλληνας είτε όχι, εσύ δίνεις λεφτά δικά σου σε Έλληνες υπαλλήλους άρα κερδίζει η Ελλάδα... το αν θα βρεις επιχειρηματία ανοιχτόχερο δεν το νομίζω γιατί εσύ που είσαι ο "πελάτης" του δεν ψωνίζεις από αυτόν μην περιμένεις και αυτός να δώσει αύξηση στον υπάλληλο... αρά πάλι εσύ φταις για την "ανοιχτοχερίαση" του!

#27   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 18/11/2011 - 17:02

Όπα ηρέμησε. Με το να αγοράσεις iPhone δε θα το πάρεις προφανώς από τον "κυρ Μανώλη" της γειτονιάς που αναφέρεις αλλά από κάποιο πολυκατάστημα/πάροχο που έχει υπερκέρδη και συνάπτει σιωπηλές συμφωνίες εις βάρος σου(βλέπε comote/vodafone) οι οποίοι ανήκουν εν τέλει (ή έχουν μεγάλα ποσοστά) σε ξένες εταιρείες. Οπότε πάλι τους ξένους πληρώνεις και βοηθάς τον Βαρδινογιάννη και την υπόλοιπη παρέα να κάνει τα κέρδη του ακόμη μεγαλύτερα. Sorry κιόλας αλλά προτιμώ να πληρώσω 100 ή έστω και 50 ευρώ λιγότερα και το ΦΠΑ,τα τέλη κτλ να μην πάνε στις γνωστές τσέπες βουλευτών και επιχειρηματιών παρά σε μια χώρα που θα κάνει κάτι και στο κάτω κάτω φιλοξενεί φίλους μου και θα φιλοξενήσει και εμένα στο μεταπτυχιακό μου!

ποιος είναι υπάλληλος του κυρ Μανώλη; εγώ και εσύ... ποιός θα χάσει αν ο "κυρ Βαρδινογίαννης" δεν πάρει λεφτά; ο υπάλληλος που θα χάσει τον μισθό του... ΠΑΛΙ απαντήσατε χωρίς λογική δημοτικού... δεν είναι δύσκολο παιδιά... σκεφτείτε πριν πείτε ότι σας έρχεται στο κεφάλι!

Τελευταία επεξεργασία από: GodfatherGR, 18/11/2011 - 17:03


#28   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 18/11/2011 - 17:09

ποιος είναι υπάλληλος του κυρ Μανώλη; εγώ και εσύ... ποιός θα χάσει αν ο "κυρ Βαρδινογίαννης" δεν πάρει λεφτά; ο υπάλληλος που θα χάσει τον μισθό του... ΠΑΛΙ απαντήσατε χωρίς λογική δημοτικού... δεν είναι δύσκολο παιδιά... σκεφτείτε πριν πείτε ότι σας έρχεται στο κεφάλι!

Ναι οκ εσύ του πανεπιστημίου,ζήσε στον κόσμο σου που θα σου δώσουν και αύξηση και δε θα τα κρατήσουν για τον εαυτό τους. Και για να μην ακούω μ@@@@ιες σήμερα πήραν τηλ συμφοιτητή μου από τον ΟΤΕ που είχε κάνει αίτηση για πρακτική εκεί (πρακτική ΑΕΙ προαιρετική) και του είπαν να πάει να πάρει βεβαίωση από τη γραμματεία ότι θα πληρώσει το πανεπιστήμιο τα λεφτά του και τα ασφαλιστικά! Και μετά θα πάω να τους δώσω τα λεφτά μου,ούτε τους υπαλλήλους δε θέλουν να πληρώσουν!

#29   masteras

masteras

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 18/11/2011 - 17:15

Μπορεί να είναι εκτός θέματος αλλά έκπτωση (πραγματική) έχουν ΜΟΝΟ οι υπάλληλοι αυτών των εταιρειών! Αρα, μόνο μέσω γνωστού θα γευτείς μιας αληθινή έκπτωση!!!

Εγώ, πλήρωσα το 4S στα 530EURO! γιατί η φίλη μου που το πήρε είχε 20% έκπτωση! όπως και όλοι τους εκεί. (ΚΆΝΤΕ ΦΙΛΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΚΙΝΗΤΏΝ ΕΤΑΙΡΙΏΝ )

Τα προγράμματα δε τα επιλέγουμε για να μας κόψουν λεφτά -- Ναι είναι + αυτό αλλά ΟΧΙ ο πρώτος λόγος μάλλον ο τρίτος κα τε με (άποψη μου φυσικά)

#30   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 18/11/2011 - 17:17

Ναι οκ εσύ του πανεπιστημίου,ζήσε στον κόσμο σου που θα σου δώσουν και αύξηση και δε θα τα κρατήσουν για τον εαυτό τους. Και για να μην ακούω μ@@@@ιες σήμερα πήραν τηλ συμφοιτητή μου από τον ΟΤΕ που είχε κάνει αίτηση για πρακτική εκεί (πρακτική ΑΕΙ προαιρετική) και του είπαν να πάει να πάρει βεβαίωση από τη γραμματεία ότι θα πληρώσει το πανεπιστήμιο τα λεφτά του και τα ασφαλιστικά! Και μετά θα πάω να τους δώσω τα λεφτά μου,ούτε τους υπαλλήλους δε θέλουν να πληρώσουν!


αν δεν θες να ακούς φίλε, να μην τις λες... γιατί όταν φίλε μου, δεν ανοίγεις το ταμείο να βάλεις λεφτά, όταν ο ανοίξεις και δεν έχει λεφτά να πάρεις... δεν θα σου φταίνε ούτε οι πολιτικοί ούτε κανένας... εσύ θα φταις... και μίλα καλύτερα γιατί για να πας στο πανεπιστήμιο θα πρέπει να περάσεις από δημοτικό! "Ο Γιαννάκης έχει 4 μήλα, και θέλει να τα μοιράσει στους 10 φίλους του... πόσα μήλα θα πάρει ο καθένας;"

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες