Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ποιος ο λογος αγορας απο Ελλαδα? Μας δουλευουν?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
45 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/11/2011 - 17:36

όπα αδερφέ... γιατί να το πάρουμε από Ελλάδα...
ναι ναι συμφωνώ είναι πανάκριβα από εδώ ενώ απέξω είναι πάμφθηνα!! κι όμως δεν είναι έτσι, γιατί κοιτάς μόνο με το κύριο γνώμονα το πρόσκαιρο κέρδος! να γλυτώσουμε λίγα ευρουλάκια...
Το θέμα όμως είναι πολύ βαθύτερο και το φόρουμ δεν νομίζω ότι σηκώνει βαθιά οικονομική ανάλυση... αλλά θα στα πω επιγραμματικά...
Σήμερα ψωνίζεις απ' εξωτερικό... και δεν φτάνει που το κάνεις, αλλά δεν το κάνεις αθόρυβα, αλλά βροντοφωνάζεις ότι είσαι ο εξυπνότερος όλων... πρόσεχε γιατί αυτά έχουν εντελώς αρνητικό αποτέλεσμα.
όχι φίλε, δεν είναι έτσι... Γιατί αυτοί εκεί έξω ναι μεν τα έχουν φτηνότερα αλλά πνίγουν την Ελλάδα με τα χρέη... εσύ δεν υποστηρίζεις την Ελληνική αγορά και ο άμοιρος "κυρ. Μανώλης" που πήρε δάνειο από τους ξένους (τράπεζες) για να ζήσει την οικογένειά του και τα παιδάκια του... θα κλείσει το μαγαζάκι του... αυτό σαν συνέπεια θα έχει να μην έχει λεφτά να αγοράσει από το μαγαζάκι που έχεις εσύ ή εργάζεσαι, οπότε θα σε απολύσουν... αυτό έχει σαν συνέπεια να μην έχεις ούτε εσύ λεφτά να ψωνίσεις και θα κλείσεις με αυτόν τον τρόπο και το μπακάλικο και το περίπτερο και όλες τις επιχειρήσεις της περιοχής σου... Αν φυσικά στα έβγαζα τα αποτελέσματα αυτής της πράξης με αριθμούς θα έβλεπες ότι χάνεις 600ευρώ και δεν κερδίζεις 300 που θες να πιστεύεις...
Γιατί; γιατί κοιτάς το κέρδος που θα βγάλεις με στόχο άντε 3 μήνες... μετά από αυτούς τους 3 μήνες όμως θα μου κατεβαίνεις στο σύνταγμα και θα μου υποδύεσαι τον αγανακτισμένο και θα κατηγορείς τους πολιτικούς ότι ευθύνονται γιατί δεν έχει λεφτά το κράτος! όταν ΕΣΥ στέλνεις τα λεφτά σου στον ξένο! μπράβο... πολύ έξυπνος είσαι φίλε... μην ψωνίζεις από την Ελλάδα!
θα σε παραδεχόμουν αν έλεγες..."και γιατί να το πουλήσω σε Έλληνα το κινητό μου;"

Καλό θα ήταν να σκεφτόμαστε με την λογική των προβλημάτων δημοτικού πριν γράφουμε στο forum! Το να δώσεις 300 ευρώ παραπάνω σε ελληνική επιχείρηση μπορεί να μην κερδίσεις κάτι, αλλά αύριο όταν θα πάει καλά η οικονομιά το αφεντικό σου παίζει να σου πεί... "ρε... πάρε 50 ευρώ αύξηση" ... 50x12 =600ευρώ κέρδος! γι αυτό... κοίτα λίγο με μακρύτερο ορίζοντα!


στην προκειμένη, η διεθνείς Κοσμοτέ, βόνταφον κλπ τα λεφτά όμως δεν τα κρατούν στην ελληνική αγορά αλλά τα βγάζουν εκτός και κάνουν επενδύσεις σε βαλκάνια κλπ.

Αυτό ισχύει για τις μεγαλύτερες αλυσίδες καταστημάτων.

Πρακτική εφαρμογή έχει στην κομμώτρια, το παντοπωλείο και τον κρεοπώλη της γειτονιάς σου.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 18/11/2011 - 17:40

αν δεν θες να ακούς φίλε, να μην τις λες... γιατί όταν φίλε μου, δεν ανοίγεις το ταμείο να βάλεις λεφτά, όταν ο ανοίξεις και δεν έχει λεφτά να πάρεις... δεν θα σου φταίνε ούτε οι πολιτικοί ούτε κανένας... εσύ θα φταις... και μίλα καλύτερα γιατί για να πας στο πανεπιστήμιο θα πρέπει να περάσεις από δημοτικό! "Ο Γιαννάκης έχει 4 μήλα, και θέλει να τα μοιράσει στους 10 φίλους του... πόσα μήλα θα πάρει ο καθένας;"

Εσύ που δε μπορείς να ξεχωρίσεις αν το katya είναι γυναικείο ή αντρικό όνομα που να σε βάλουμε στο προνήπιο? Γιατί εγώ και στο Πανεπιστήμιο μπήκα και σε λίγο θα βγω. Και όπου θεωρώ εγώ σωστό θα δίνω τα λεφτά μου όχι όπου καθορίζουν μερικοί και θέλω να τα δώσω στην Αγγλία beat it . Άντε γιατί κάποιοι την έχουν δει πολύ ειρηνοποιοί και πάνε να σώσουν τη χώρα :P
edit: Για την πρακτική του φίλου δεν έχουμε να πούμε κάτι ε? Που μια τόσο μεγάλη εταιρεία και ουσιαστικά ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ θέλει να πληρώσει τα λεφτά υπαλλήλου το ελληνικό κράτος έτσι? Όπου μας συμφέρει απαντάμε...

Τελευταία επεξεργασία από: katya, 18/11/2011 - 17:41


#33   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/11/2011 - 17:56

Ρε παιδιά αυτό το πράγμα είναι τραγικό, είναι δυνατόν να συζητάμε γιατί το πήραν απο Αγγλία? Πολύ καλά κάναν και το πήραν απο Αγγλία, και αν δεν υπήρχε το τελωνείο στη μέση απο Αμέρικα ακόμη καλύτερα. Επειδή υπάρχουν κάποιοι απατεώνες, γιατί περι απατεώνων πρόκειται, εμείς θα το παίξουμε ήρωες να πληρώνουμε νταβατζιλίκι στη vodafone και σία...Το ίδιο προιόν να έχει τέτοια διαφορά? Και δεν είναι μόνο το τήλ, έχουμε γίνει ποιο ακριβή χώρα και απο χώρες που είναι 10 χρόνια μπροστά απο εμάς, όταν πάς και πληρωνεις 7-8 ευρώ τον καφέ, τι μου λέτε τώρα. Μωρε άμα μπορούσα και απο τη Ζιμπάμπουε θα το έφερνα.

#34   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 18/11/2011 - 18:41

στην προκειμένη, η διεθνείς Κοσμοτέ, βόνταφον κλπ τα λεφτά όμως δεν τα κρατούν στην ελληνική αγορά αλλά τα βγάζουν εκτός και κάνουν επενδύσεις σε βαλκάνια κλπ.

Αυτό ισχύει για τις μεγαλύτερες αλυσίδες καταστημάτων.

Πρακτική εφαρμογή έχει στην κομμώτρια, το παντοπωλείο και τον κρεοπώλη της γειτονιάς σου.



ναι??? και τους υπαλλήλους τους από που τους πληρώνουν; ρε παιδιά... πείτε μου αλήθεια... και ναρκωτικά απ το εξωτερίκο τα παίρνετε; μην παίρνετε... είναι κακό πράγμα... σας χαλάνε!!!!

#35   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 18/11/2011 - 18:42

Ρε παιδιά αυτό το πράγμα είναι τραγικό, είναι δυνατόν να συζητάμε γιατί το πήραν απο Αγγλία? Πολύ καλά κάναν και το πήραν απο Αγγλία, και αν δεν υπήρχε το τελωνείο στη μέση απο Αμέρικα ακόμη καλύτερα. Επειδή υπάρχουν κάποιοι απατεώνες, γιατί περι απατεώνων πρόκειται, εμείς θα το παίξουμε ήρωες να πληρώνουμε νταβατζιλίκι στη vodafone και σία...Το ίδιο προιόν να έχει τέτοια διαφορά? Και δεν είναι μόνο το τήλ, έχουμε γίνει ποιο ακριβή χώρα και απο χώρες που είναι 10 χρόνια μπροστά απο εμάς, όταν πάς και πληρωνεις 7-8 ευρώ τον καφέ, τι μου λέτε τώρα. Μωρε άμα μπορούσα και απο τη Ζιμπάμπουε θα το έφερνα.

κάνε έρευνα αγοράς... υπάρχει και πολύ φτηνότερο μόνο συσκευή... ψάξε λίγο... ΕΝΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ!!!

#36   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 18/11/2011 - 18:44

κάνε έρευνα αγοράς... υπάρχει και πολύ φτηνότερο μόνο συσκευή... ψάξε λίγο... ΕΝΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ!!!

Δεν κρατιέμαι άλλο! κι εσύ γιατί τα έπαιρνες από Αγγλία και μετά τα πουλούσες εδώ για πολύ μεγαλύτερο ποσό δηλαδή;;;;;; Και μάλιστα το ένα το είχες ανοίξει και σου λέγαμε γιατί το πουλάς κι αν δε σου άρεσε και είπες αύριο θα πάρω άλλο;;; Μην κρίνετε για να μην κριθείτε. Δε μπορεί να τα κάνεις αυτά και να κατηγορείς εμάς μετά! End of story

#37   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/11/2011 - 18:44

Οι άγγλοι δλδ απο πού τους πληρώνουν τους υπαλλήλους τους, ή μήπως ο μισθός του άγγλου υπαλλήλου της vodafone είναι μικρότερος απο τον αντίστοιχο έλληνα υπάλληλο. Φίλε όσο αγοράζουμε πανάκριβα προιόντα τόσο θα μεγαλώνει η κερδοσκοπία μερικών. Και αν θέλεις μπορώ να στο αναλύσω σε π.μ,

#38   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 18/11/2011 - 18:54

Οι άγγλοι δλδ απο πού τους πληρώνουν τους υπαλλήλους τους, ή μήπως ο μισθός του άγγλου υπαλλήλου της vodafone είναι μικρότερος απο τον αντίστοιχο έλληνα υπάλληλο. Φίλε όσο αγοράζουμε πανάκριβα προιόντα τόσο θα μεγαλώνει η κερδοσκοπία μερικών. Και αν θέλεις μπορώ να στο αναλύσω σε π.μ,

φίλε δεν χρείαζεται να το κάνεις, γιατί δεν το έχεις το θέμα... σκέψου σε παιδική λογική...
υπάρχουν δυο μαγαζάκια... το ένα έχει ταμπέλα "Ελλάδα" και το άλλο "Αγγλία" εσύ με το να δουλεύεις στο μαγαζί "Ελλάδα" και να παίρνεις τον μισθό σου και να πηγαίνεις στην "Αγγλία" να αγοράζεις από το αντίπαλο μαγαζί πράγματα... εσύ δεν κερδίζεις... αν αγοράσεις από το μαγαζί που δουλεύεις... τότε ένα μέρος των χρημάτων θα γυρίσει πίσω στην τσέπη σου... και μετά από 10 χρόνια που μπορεί να πάει καλύτερα το μαγαζάκι μπορεί και να πάρεις και αύξηση! Δεν χρειάζεται πολύ μυαλό... απλά καθαρό πρέπει να είναι! Πρέπει να έχεις σοβαρό θέμα αν νομίζεις ότι οι Άγγλοι έχει οικονομικό πρόβλημα...

#39   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/11/2011 - 18:58

Επειδή νομίζω θα ξεφύγει η συζήτηση, με ποιο δικαίωμα μπορούμε να κάνουμε έλεγχο στη τζέπη του καθενός?
Ποιος μας δίνει το δικαίωμα να ελέγξουμε απο που θα αγοράσει ο άλλος. Κανείς, γιαυτό λέγεται και καπιταλισμός, αλλιώς θα είχαμε κομμουνιστικό καθεστώς και θα χαιρόμασταν με αυτά που μας δίνει η παπαρήγα.

#40   den_jenerwnw

den_jenerwnw

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/11/2011 - 19:00

αν καταλάβαινες ότι είτε το φτιάχνει Έλληνας είτε όχι, εσύ δίνεις λεφτά δικά σου σε Έλληνες υπαλλήλους άρα κερδίζει η Ελλάδα... το αν θα βρεις επιχειρηματία ανοιχτόχερο δεν το νομίζω γιατί εσύ που είσαι ο "πελάτης" του δεν ψωνίζεις από αυτόν μην περιμένεις και αυτός να δώσει αύξηση στον υπάλληλο... αρά πάλι εσύ φταις για την "ανοιχτοχερίαση" του!


Στο ξαναλεω υπαρχει περιπττωση αν ολοι αγοραζαμε απο ελλαδα το προιοντα μας να περναμε ποτε αυξηση. Αυτο που σου λεω δεν ειναι του δημοτικου αλλα πολυ απλης "ελληνικης" λογικης και πρακτικης.

#41   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 18/11/2011 - 19:05

Στο ξαναλεω υπαρχει περιπττωση αν ολοι αγοραζαμε απο ελλαδα το προιοντα μας να περναμε ποτε αυξηση. Αυτο που σου λεω δεν ειναι του δημοτικου αλλα πολυ απλης "ελληνικης" λογικης και πρακτικης.

εννοείτε ότι όχι!!! γιατί; γιατί ο πλειοψηφία της Ελλάδος έχει την νοημοσύνη αυτή που για τον ίδιο ακριβώς λόγο βγήκε πρώτο το ΠΑΣΟΚ και για τον ίδιο ακριβώς λόγο θα συνεχίσουμε να είμαστε ο πιο ηλίθιος λαός στην Ευρώπη! δεν διαφωνώ... δεν είναι πρόβλημα ούτε οι πολιτικοί ούτε η ακρίβεια... η νοημοσύνη αυτή είναι το πρόβλημα!!! αυτό λέω εξ αρχής!

#42   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/11/2011 - 19:09

επείδη νοιώθω πολύ χαμηλής νοημοσύνης θα αγοράσω κάτι 100 ευρώ λιγότερο απο τους έξυπνους...και ας μη πάρω αύξηση ποτέ...
εμά θα μας τρελάνεις.

#43   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2011 - 03:13

Δεν καταλαβαίνω γιατί κράζετε συνολικά τις εταιρίες. Την εταιρία δεν τη φτιάχνει κάποιος για να κερδίσουμε εμείς την κάνει για να βγάλει λεφτά. Ειδικά στην Ελλάδα που υπερφορολογούνται τα πάντα φυσικό είναι ένα προϊόν εισαγωγής και πολυτελείας με μεγάλη ζήτηση να έρχεται κοπανημένο.

Τώρα ειδικά ως προς τα προγράμματα προφανώς δεν απευθύνονται σε ιδιώτες που θα μιλάνε με τη γυναίκα τους και το παιδί τους. Για μένα πχ ένα πάγιο 60Ε με το οποίο έχω 250 λεπτά προς τρίτες εταιρίες και 1500 προς σταθερά + ίντερνετ και τα ΚΑΙΩ ΟΛΑ είναι πάρα πολύ φτηνό το πρόγραμμα αλλά με τη συσκευή δεν παίζω angry birds μιλάω με κόσμο και στέλνω e-mails που με τη σειρά τους μου βγάζουν λεφτά. Έτσι πάνε αυτά. Ούτε θα δεί κανείς ποτέ το κινητό μου στο τραπέζι με τους καφέδες ή πρώτη μούρη σε κάθε μπαρ. Συμπέρασμα: Τα προγράμματα απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό με συγκεκριμένες ανάγκες δεν φτιάχνονται για να πάρεις φτηνότερα το άηφον.

Να τα δούμε κάποτε σε αυτόν τον τόπο λίγο αντικειμενικά τα πράγματα: Δε μπορεί ρε φίλε να αγοράζεις φερράρι και μετά να ψάχνεις φτηνή βενζίνη γιατί δε σου περισσεύουν. Και με την ίδια λογική είναι μεγάλη ξεφτίλα να τα χώνεις για συσκευή και μετά να ψάχνεσαι στα φόρουμ πως να κρακάρεις κανα wifi πως να κονομήσεις 79 λεπτά από κανά ινστάλλους και άλλες γυφτιές.

Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους κ.... σοφή λαϊκή παροιμία και ναι σόρρυ που θα το πω έτσι αλλά αν ρε παιδιά ο μισθός είναι 600 και παίρνεις άηφον τότε δε φταίει ο πάροχος φταίει κάτι άλλο.

Απλό και ξεκάθαρο συμπέρασμα: Όποιος μπορεί ας το πάρει το καινούριο το παλιό όποιο γουστάρει και να το χαίρεται. Όποιος δε μπορεί ας μην κράζει όσους μπορούν και ας ψάξει να βρεί κάτι εφάμιλλο που να καλύπτει τις πραγματικές του ανάγκες και όχι τη μόστρα του.

#44   instyle

instyle

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 19/11/2011 - 03:35

Δεν καταλαβαίνω γιατί κράζετε συνολικά τις εταιρίες. Την εταιρία δεν τη φτιάχνει κάποιος για να κερδίσουμε εμείς την κάνει για να βγάλει λεφτά. Ειδικά στην Ελλάδα που υπερφορολογούνται τα πάντα φυσικό είναι ένα προϊόν εισαγωγής και πολυτελείας με μεγάλη ζήτηση να έρχεται κοπανημένο.

Τώρα ειδικά ως προς τα προγράμματα προφανώς δεν απευθύνονται σε ιδιώτες που θα μιλάνε με τη γυναίκα τους και το παιδί τους. Για μένα πχ ένα πάγιο 60Ε με το οποίο έχω 250 λεπτά προς τρίτες εταιρίες και 1500 προς σταθερά + ίντερνετ και τα ΚΑΙΩ ΟΛΑ είναι πάρα πολύ φτηνό το πρόγραμμα αλλά με τη συσκευή δεν παίζω angry birds μιλάω με κόσμο και στέλνω e-mails που με τη σειρά τους μου βγάζουν λεφτά. Έτσι πάνε αυτά. Ούτε θα δεί κανείς ποτέ το κινητό μου στο τραπέζι με τους καφέδες ή πρώτη μούρη σε κάθε μπαρ. Συμπέρασμα: Τα προγράμματα απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό με συγκεκριμένες ανάγκες δεν φτιάχνονται για να πάρεις φτηνότερα το άηφον.

Να τα δούμε κάποτε σε αυτόν τον τόπο λίγο αντικειμενικά τα πράγματα: Δε μπορεί ρε φίλε να αγοράζεις φερράρι και μετά να ψάχνεις φτηνή βενζίνη γιατί δε σου περισσεύουν. Και με την ίδια λογική είναι μεγάλη ξεφτίλα να τα χώνεις για συσκευή και μετά να ψάχνεσαι στα φόρουμ πως να κρακάρεις κανα wifi πως να κονομήσεις 79 λεπτά από κανά ινστάλλους και άλλες γυφτιές.

Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους κ.... σοφή λαϊκή παροιμία και ναι σόρρυ που θα το πω έτσι αλλά αν ρε παιδιά ο μισθός είναι 600 και παίρνεις άηφον τότε δε φταίει ο πάροχος φταίει κάτι άλλο.

Απλό και ξεκάθαρο συμπέρασμα: Όποιος μπορεί ας το πάρει το καινούριο το παλιό όποιο γουστάρει και να το χαίρεται. Όποιος δε μπορεί ας μην κράζει όσους μπορούν και ας ψάξει να βρεί κάτι εφάμιλλο που να καλύπτει τις πραγματικές του ανάγκες και όχι τη μόστρα του.


Σωστός Ο gogos αλλα όσο νανε η αλήθεια δεν αλλάζει σε σχέση με τιμές των ελληνικών παρώχων,και τα αλλα ευρωπαϊκά ,που ειναι πιο φττηνα !

#45   jimfashion

jimfashion

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/11/2011 - 03:40

εγω παντως θα σου προτεινα να μεινεις στο 4αρι και να μην δωσεις ουτε ευρω σε αυτες τις εποχες:P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες