Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ο Steve Jobs και το όραμα του για ένα μέλλον χωρίς παρόχους κινητής τηλεφωνίας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
38 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   mikelev

mikelev

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/11/2011 - 13:17

α ρε jobs και μετά θάνατον για σένα μιλάνε.μάλλον παραμιλάνε πιο σωστά.το πιο οξύμωρο πράγμα ever είναι να κατακρίνεις κάποιον για 800 λογους αλλα τελικά να ψωνίζεις το προιόν του.πιο κωλοτούμπες πεθαίνουν.τα επόμενα χρόνια θα δούμε μεγάλα πράγματα ισως τα τελευταία απτα σχέδια που αφησε πίσω του ο jobs.είμαι πολυ σίγουρος.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   themberis

themberis

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/11/2011 - 14:15

α ρε jobs και μετά θάνατον για σένα μιλάνε.μάλλον παραμιλάνε πιο σωστά.το πιο οξύμωρο πράγμα ever είναι να κατακρίνεις κάποιον για 800 λογους αλλα τελικά να ψωνίζεις το προιόν του.πιο κωλοτούμπες πεθαίνουν.τα επόμενα χρόνια θα δούμε μεγάλα πράγματα ισως τα τελευταία απτα σχέδια που αφησε πίσω του ο jobs.είμαι πολυ σίγουρος.


Θελω να μ απαντησεις κατι;Εσυ ποιος πιστευεις οτι συνεισεφερε ποιο πολυ;Ο jobs ή ο labs?Δεν μπορω να καταλαβω πως παθαινεται τετοια πλυση εγκεφαλου..Δεν λεω ειναι το καλυτερο κινητο αλλα μην τα ισοπεδωνουμε και ολα θεοποιώντας τον jobs και τον καθε jobs..Το θεμα ειναι οτι δεν μπορει καποιοι να λενε οτι ο jobs εκανε ΤΗΝ καινοτομια βαζοντας το facetime ή το imessage..Εγω προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει κανενα απο τα δυο και μην μου πειτε οτι ολοι οι γνωστοι/φιλοι/συγγενεις εχουν idevices...Απο τοτε που η apple πηρε τα πανω της εγραψε τους υποστηρικτες της..Γι αυτο πλεον κανει μπουρδοαναβαθμισεις συνεχεια,και παρουσιαζει (τι;) το Siri σαν κατι εξωπραγματικο και με ουσιαστικη χρηση στην ελλαδα!Ξερω οτι γραφω σε αιφονοφορουμ και μαλλον θα διαφωνισετε οι 99/100 μαζι μου αλλα ετσι πιστευω οτι ειναι..

#33   mikelev

mikelev

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/11/2011 - 14:25

Θελω να μ απαντησεις κατι;Εσυ ποιος πιστευεις οτι συνεισεφερε ποιο πολυ;Ο jobs ή ο labs?Δεν μπορω να καταλαβω πως παθαινεται τετοια πλυση εγκεφαλου..Δεν λεω ειναι το καλυτερο κινητο αλλα μην τα ισοπεδωνουμε και ολα θεοποιώντας τον jobs και τον καθε jobs..Το θεμα ειναι οτι δεν μπορει καποιοι να λενε οτι ο jobs εκανε ΤΗΝ καινοτομια βαζοντας το facetime ή το imessage..Εγω προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει κανενα απο τα δυο και μην μου πειτε οτι ολοι οι γνωστοι/φιλοι/συγγενεις εχουν idevices...Απο τοτε που η apple πηρε τα πανω της εγραψε τους υποστηρικτες της..Γι αυτο πλεον κανει μπουρδοαναβαθμισεις συνεχεια,και παρουσιαζει (τι;) το Siri σαν κατι εξωπραγματικο και με ουσιαστικη χρηση στην ελλαδα!Ξερω οτι γραφω σε αιφονοφορουμ και μαλλον θα διαφωνισετε οι 99/100 μαζι μου αλλα ετσι πιστευω οτι ειναι..

το κακό είναι οτι έχεις συνώνυμο του jobs MONO το iphone.το έργο του είναι πολύ μεγαλύτερο απτο iphone και σε επίπεδο υπολογιστών.τα features του 4s είναι πολύ λιγα και γελοία για να καθρεφτίζουν το τι έχει προσφέρει ο jobs.

Τελευταία επεξεργασία από: mikelev, 17/11/2011 - 14:31


#34   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 17/11/2011 - 14:45

το κακό είναι οτι έχεις συνώνυμο του jobs MONO το iphone.το έργο του είναι πολύ μεγαλύτερο απτο iphone και σε επίπεδο υπολογιστών.τα features του 4s είναι πολύ λιγα και γελοία για να καθρεφτίζουν το τι έχει προσφέρει ο jobs.

συμφωνω... Κ μετα την αναγνωση της βιογραφιας του, η οποια ειναι ακρως αντικειμενικη τελικα με συμπληρωματικο ψαξιμο που εκανα στο net κ οχι αγιογραφια, η αποψη μου ενισχυθηκε κι αλλο... Οι υπολογιστες οπως τους γνωριζουμε σημερα, ηταν οραμα δικο του. Το γραφικο περιβαλλον των windows δημιουργηθηκε για να χτυπησει τον macintosh.. Κ καπως ετσι ξεκινησαν ολα... Το πρωτο look like ποντικι με παρομοιες ιδιοτητες, ανηκε στον xerox alto, αλλα το πρωτο αληθινο ποντικι με την εννοια που το ξερουμε εχοντας αλληλεπιδραση με το γραφικο περιβαλλον, ανηκε στον macintosh που ηταν εξ ολοκληρου οραμα του jobs...

And the list goes on...



written on Tapatalk by my iPhone

Τελευταία επεξεργασία από: Eirini1988, 17/11/2011 - 14:45


#35   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2011 - 15:09

συμφωνω... Κ μετα την αναγνωση της βιογραφιας του, η οποια ειναι ακρως αντικειμενικη τελικα με συμπληρωματικο ψαξιμο που εκανα στο net κ οχι αγιογραφια, η αποψη μου ενισχυθηκε κι αλλο... Οι υπολογιστες οπως τους γνωριζουμε σημερα, ηταν οραμα δικο του. Το γραφικο περιβαλλον των windows δημιουργηθηκε για να χτυπησει τον macintosh.. Κ καπως ετσι ξεκινησαν ολα... Το πρωτο look like ποντικι με παρομοιες ιδιοτητες, ανηκε στον xerox alto, αλλα το πρωτο αληθινο ποντικι με την εννοια που το ξερουμε εχοντας αλληλεπιδραση με το γραφικο περιβαλλον, ανηκε στον macintosh που ηταν εξ ολοκληρου οραμα του jobs...

And the list goes on...



written on Tapatalk by my iPhone


Εξ ολοκλήρου όραμα του Jobs που είχε δει στην παρουσίαση της Xerox! Όπως οραμα του ήταν το Notification center που πήρε απο το Cydia και το αλλαξε προσλαμβανοντας τον Developer. Οραμα του ήταν και το iMessage τυχαία το είδε απο το whatsapp (μόνο που το το τελευταίο δεν μπορούσε να είναι τόσο καλό αφού δεν μπορεί να ενσωματωθεί στο IOS).

Γενικότερα σέβομαι τον Jobs για την προσωπικότητα του περισσότερο και όχι για αυτά που είχε κάνει και ακόμα και στην βιογραφία του γράφεται οτι κάποιος του έλεγε μια ιδέα και αμέσως απαντούσε οτι είναι το πιο ηλίθιο πράγμα που είχε ακούσει ποτέ. Μετά απο μια βδομάδα όμως έπιανε αυτόν που αρχικά είπε την ιδέα και του την παρουσίαζε σαν να ήταν η δική του καταπληκτική ιδέα!

#36   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 17/11/2011 - 15:18

Αν προσεξες ανεφερα που το ειχε δει κ σε προηγουμενο ποστ μου αναφερω, πως δεν ηταν hacker ή geek, πατησε σε κεκτημενα αλλων που ομως τα συνεδεσε με τετοιο τροπο που τα πηγε πολυ παρακατω.

Δεν αερολογησα ουτε πιστευω πως εν αρχη ην ο jobs. Ημουν ξεκαθαρη.


written on Tapatalk by my iPhone

#37   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2011 - 15:25

Αν προσεξες ανεφερα που το ειχε δει κ σε προηγουμενο ποστ μου αναφερω, πως δεν ηταν hacker ή geek, πατησε σε κεκτημενα αλλων που ομως τα συνεδεσε με τετοιο τροπο που τα πηγε πολυ παρακατω.

Δεν αερολογησα ουτε πιστευω πως εν αρχη ην ο jobs. Ημουν ξεκαθαρη.


written on Tapatalk by my iPhone


Δεν το έγραψα για να στην πω, ισα ισα συμφωνώ μαζί σου. Απλά με όλα αυτά φαίνεται ξεκάθαρα οτι οι αρχικές ιδέες δεν είναι του Jobs, ο Jobs υλοποίησε τις ιδέες με διαφορετικό τρόπο! Smartphones υπήρχαν και πριν το iPhone απλά μετά το iPhone αλλαξαν και αυτά στο μοτίβο που ακολουθούσε το iPhone!

#38   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 17/11/2011 - 17:54

Δεν το έγραψα για να στην πω, ισα ισα συμφωνώ μαζί σου. Απλά με όλα αυτά φαίνεται ξεκάθαρα οτι οι αρχικές ιδέες δεν είναι του Jobs, ο Jobs υλοποίησε τις ιδέες με διαφορετικό τρόπο! Smartphones υπήρχαν και πριν το iPhone απλά μετά το iPhone αλλαξαν και αυτά στο μοτίβο που ακολουθούσε το iPhone!

Συγγνωμη παρεξηγησα! :)


written on Tapatalk

#39   Jeronimos

Jeronimos

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/11/2011 - 23:23

Πριν 5 χρονια πληρωνε με την αστικη μοναδα και ερχοντουσαν οι τρελλοι λογαριασμοι μεσω ΟΤΕ και λογω dial up. Αλλα μαλλον τα ξεχασαμε. Αστο το παλικαρι.


Σταλμένο με iΤσίου, το νεο ταχυδρομικό περιστέρι της Apple (προπαραγγελίες στο www.ikoutsoulame.gr)



και πριν ρωτήσετε κάτι, κάντε κι εναΑναρτημένη εικόνα

...είπε ο καπτεν Αμερικα.


Άλλος ένας που νομίζει ότι όλα είναι τζάμπα...Οι περισσότεροι εδώ μέσα τελικά ή είναι γιαπηδες ή το παίζουν.

Τελευταία επεξεργασία από: Jeronimos, 18/11/2011 - 23:28





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες