Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Συμπεριφορα σηματος και μπαταριας του 4s στην Ελλαδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
72 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 18/11/2011 - 12:39

Μα δεν με απασχολει το ιντερνετ. Η ληψη σηματος για τις κλησεις με απασχολει. Οταν προχωρας πχ με το αυτοκινητο με το 4αρι που ειχα με 3g ανοιχτο, τοτε αν πηγαινες 50 μετρα πιο κατω χανοταν το σημα και εψαχνε για 2g σημα, με αποτελεσμα να χανει τις κλησεις εκεινη την ωρα. Αν εκλεινες ομως τον διακοπτη του 3g ησουν μια χαρα στον δρομο. Με το 4s δεν θα ειναι εφικτο αυτο γιατι το 3g δεν κλεινει. Δεν μιλαω για τον διακοπτη δεδομενων...

Επειδή εγώ δεν έχω πακέτο δεδομένων όταν κλεινω τα δεδομένα στο 4s κλείνει και το 3g. Τουλάχιστον δεν μου το εμφανίζει. Πάντως κλήσεις δεν χάνει. 😄😄


Sent from my iPhone4s using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/11/2011 - 12:52

Επειδή εγώ δεν έχω πακέτο δεδομένων όταν κλεινω τα δεδομένα στο 4s κλείνει και το 3g. Τουλάχιστον δεν μου το εμφανίζει. Πάντως κλήσεις δεν χάνει. 😄😄


Sent from my iPhone4s using Tapatalk


Σωστη σκεψη...ομολογω δεν τον ειχα σκεφτει..ισως ειναι κ καλη λυση για εξικονομηση της μπαταριας..
Θα δω πως θα παει και σε περιοχες χωρις 3g θα το δοκιμασω να δω πως θα παει..

#33   Slaughter

Slaughter

    iPH Addict

  • 879 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 18/11/2011 - 13:07

την ειδες καλα τη φωτοφραφια ??? 5 μερες ειναι....


με κλειστά data φυσικά κ κρατάει παραπάνω. το θέμα είναι τι έχεις ανοιχτό, πόσες εφαρμογές, τι χρήση κλπ

εμένα μου κρατάει περίπου 2,5 μέρες με νορμάλ χρήση κ ανοιχτά data + notification + location + siri + όλα

απλά πρέπει να το ψάξεις λίγο κ να κλείνεις ότι δεν χρειάζεται (π.χ. το raise to speak στο siri τραβάει πολύ μπαταρία χωρίς λόγο + το settinge time zone στα location services)

τώρα για το σήμα, στο γραφείο μου δεν έχει καλό σήμα κ το προηγούμενο (3gs) είχε πάντα σχεδόν 2G. αυτό έχει πολύ καλύτερο σήμα κ αρκετές φορές 2-3γραμμές 3G. κάποιες φορές που το πιάνω στα χέρια μου βλέπω ότι δεν έχει καμία γραμμή αλλά δεν έχει εμφανίσει το no service. εκείνη την ώρα προσπαθώ να κάνω κλήση κ την κάνει κανονικά κ εμφανίζει 2-3 γραμμες. ομοίως έχω δοκιμάσει να το καλέσω όταν δεν έχει σήμα κ πάλι όλα καλά. Δεν έχω παράπονο από χαμένες κλήσεις κ σίγουρα έχει καλύτερη κεραία από το 3GS.

aaa είμαι στην 5.0.1

Τελευταία επεξεργασία από: Slaughter, 18/11/2011 - 13:07


#34   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 18/11/2011 - 14:21

Σημερα παντως στη κηφησια που το 3g παιζει πολυ...για πρωτη φορα μου εριξε μια κληση 2 φορες. Το εχω μια βδομαδα κ ειναι η πρωτη φορα που μου κανει κατι τετοιο. Βεβαια το σημα επανηλθε σε δεκατα του δευτερολεπτου αλλα η κληση ειχε χαθει..
Νομιζω τεραστια χαζομαρα να μην μπορεις να απενεργοποιεις το 3g.



Μα μπορείς να απανεργοποιήσεις το 3G... ???

#35   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/11/2011 - 14:23

Μα μπορείς να απανεργοποιήσεις το 3G... ???


Φιλε μου στο 4s δεν υπαρχει οπως στα προηγουμενα μοντελα η απενεργοποιηση του 3g..Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να απενεργοποιησεις τη διακινηση δεδομενων.. με λιγα λογια να κλεισεις το ιντερνετ.. Και απο εκει δεν ειμαι σιγουρος οτι κλεινει το 3g, βασικα αμφιβαλλω γιατι αν το κανεις θα δεις οτι αποκρυβει το 3g αλλα δεν κλεινει το σημα και να ανοιξει ξανα χωρις 3g.

#36   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 18/11/2011 - 14:25

Φιλε μου στο 4s δεν υπαρχει οπως στα προηγουμενα μοντελα η απενεργοποιηση του 3g..Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να απενεργοποιησεις τη διακινηση δεδομενων.. με λιγα λογια να κλεισεις το ιντερνετ.. Και απο εκει δεν ειμαι σιγουρος οτι κλεινει το 3g, βασικα αμφιβαλλω γιατι αν το κανεις θα δεις οτι αποκρυβει το 3g αλλα δεν κλεινει το σημα και να ανοιξει ξανα χωρις 3g.


Έχεις δίκιο.. δεν το χα προσέξει αυτό.. μα καλά στο 4 που είχα μπορούσες να το κάνεις.. γιατί το έβγαλαν?? Φταίει το 4S ή η iOS 5?

#37   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/11/2011 - 14:35

Έχεις δίκιο.. δεν το χα προσέξει αυτό.. μα καλά στο 4 που είχα μπορούσες να το κάνεις.. γιατί το έβγαλαν?? Φταίει το 4S ή η iOS 5?

Το 4ς φταιει...και εν μερη ειναι κ ο κυριος λογος της μεγαλης καταναλωσης της μπαταριας..
Δεν ξερω ποια ειναι η σκεψη τους, και σιγουρα οι υπολοιπες χωρες δεν ειναι Αμερικη με σχεδον 99% full καλυψη 3g..

#38   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 21/11/2011 - 09:26

Μετά από 3 πλήρεις φορτίσεις - εκφορτίσεις μπορώ να πω ότι έχει γίνει αισθητή βελτίωση και πλέον αγγίζω και τις 2 μέρες (7 -9 ώρες χρήσης και οι υπόλοιπες αναμονή).. μπορεί να στρώσει κι άλλο.. για να δούμε..

marilina εσένα πώς πάει? Κάτι που θα δοκίμαζες να βάλεις στο off στις ρυθμίσεις ώρας το δοκίμασες?

Έχω διαβάσει πολλά πάντως και στο forum της apple.. πολλοί λένε να κλείσουμε και τη λειτουργία ενεργοποίησης του siri όταν σηκώνουμε το iphone στο αφτί γιατί έτσι λένε ότι δεν δουλεύει ο αισθητήρας... άλλοι λένε για τις μετοχές.. ίσως είναι συνδιασμός όλων... ποιος ξέρει.. Για να δούμε τι θα δούμε με τη νέα βδομάδα και το update που αναμένουμε από την apple.

#39   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/11/2011 - 10:01

Προσωπικα μετα απο μια βδομαδα..με απενεργοποιημενα παντα τα location services, κλειστο το siri... η εστρωσε η μπαταρια η βοηθησε πολυ που εκλεισα χτες το local services-system services-κλεινουμε to setting time zone.
Πολυ λενε οτι παρολου που μπορει να εχεις κλειστο το location service αυτο τρεχει απο πισω..Οποτε να το βγαλετε οπως και να εχει..
Απο εχτες ηδα τρομερη διαφορα.

#40   dorikin

dorikin

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/11/2011 - 11:33

Να ρωτησω κατι?Γιατι βλεπω ολοι εχετε φαγωθει με την μπαταρια κτλ.Σας πειραζει τοοοσοοο πολυ να το φορτιζετε καθε βραδυ?Η μπαταρια δεν παθαινει τιποτα αρκει να της κανεις μια φουλ φορτιστη καθε τοσο.Τωρα αν σας ενδιαφερει μηπως πατε σε κανα βουνο για μερες και δεν εχετε ρευμα τι να πω!Και για εκει υπαρχουν λυσεις!

#41   bellu7

bellu7

    iPH User

  • 152 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2011 - 11:47

Εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω νιώσει σοβαρό θέμα μπαταρίας. Ναι πράγματι κρατάει λιγότερο από το 4άρι μου αλλά όχι σε τραγικά σημεία. Έχω κλείσει το time zone και έχω βγάλει και τα stocks από το notification και είμαι καλά μέχρι στιγμής. Με ένα φορτιστή αυτοκινήτου όλα λύνονται.. :P To μόνο που με τρελαίνει είναι η στέρηση που έχω πάθει με το jb και ειδικά με sbsettings! Μου φαίνεται φρικαλέο και απάνθρωπο το ότι πρέπει να μπαίνω στα settings πλέον! Α τέλος το lockscreen χωρίς jb μου φαίνεται απαρχαιωμένο (φαντάζομαι και στους υπόλοιπους jb lovers...)

#42   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 21/11/2011 - 11:54

Θα συμφωνήσω με τον bellu δεν είδα τραγικές διάφορες απο το 4αρι μου, πολυ μικρές σε θέματα μπαταρίας, αυτο το jailbreak που όλο βγαίνει και όλο πουθενά στο ορίζοντα φως, αυτο το χειρότερο! Και όσο παίρνει ο καιρός κα κάνω πλήρης κύκλους φόρτισης όλο και καλυτερεύσει η μπαταρία, και ακόμα δεν έβαλα την 5.0.1 που υποτίθεται την καλυτερεύσει!

#43   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/11/2011 - 11:56

Ολη μερα σερνω το δαχτυλο περιμενοντας να ανοιξει το sbsetting, αχαχαχα..

#44   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 21/11/2011 - 11:59

Μετά από 3 πλήρεις φορτίσεις - εκφορτίσεις μπορώ να πω ότι έχει γίνει αισθητή βελτίωση και πλέον αγγίζω και τις 2 μέρες (7 -9 ώρες χρήσης και οι υπόλοιπες αναμονή).. μπορεί να στρώσει κι άλλο.. για να δούμε..

marilina εσένα πώς πάει? Κάτι που θα δοκίμαζες να βάλεις στο off στις ρυθμίσεις ώρας το δοκίμασες?

Έχω διαβάσει πολλά πάντως και στο forum της apple.. πολλοί λένε να κλείσουμε και τη λειτουργία ενεργοποίησης του siri όταν σηκώνουμε το iphone στο αφτί γιατί έτσι λένε ότι δεν δουλεύει ο αισθητήρας... άλλοι λένε για τις μετοχές.. ίσως είναι συνδιασμός όλων... ποιος ξέρει.. Για να δούμε τι θα δούμε με τη νέα βδομάδα και το update που αναμένουμε από την apple.



Καλημέρα!

Καλά πάει εμένα, με χρηση χτες απο τις 9 το πρωί στο 100% και χρησιμοποίηση ολη μέρα βαριά (φωτό, ανοιχτές εφαρμογές επίτηδες κλπ κλπ) πήγε το βράδυ κατα τις 12 στο 10 τοις εκατό.

Περίπου όπως το 4άρι μου. Είμαι στην 5.0 δεν έχω αναβαθμίσει στην 5.0.1. Γενικά καλύτερα μου φαίνεται μετά απο τις πρώτες 2 φορτίσεις. Ειδικά απο την καμία φόρτιση στην πρώτη φόρτιση αισθητή διαφορά.

Έκλεισα και το system services automatic time zone κάτι που είπαμε προχτές, και μου φαίνεται πάει καλύτερα.

Απο κει και πέρα, το κουλό είναι οτι στα Γενικά - χρήση δείχνει κάτι τρελλά χαμηλά νούμερα που δεν υφίστανται.

Ας πούμε τωρα είμαι στο 81 τοις εκατό και λεει με χρήση ONE HOUR something minutes και με αναμονή TEN HOURS SOMETHING.

Δεν γίνεται με τίποτα αυτό, κυρίως η αναμονή. Αν δεν το χρησιμοποιούσα, χαλαρά θα καθόταν σχεδόν εκει που είναι. οχι 10 ωρες.
Whatsapp doc?

#45   bellu7

bellu7

    iPH User

  • 152 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2011 - 12:06

Ολη μερα σερνω το δαχτυλο περιμενοντας να ανοιξει το sbsetting, αχαχαχα..

Χαχαχα φίλε όλοι στο ίδιο καζάνι είμαστε! Όλη μέρα και εγώ το ίδιο πράγμα..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες