Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

H Annie Leibovitz προτείνει το iPhone ως "φωτογραφική του σήμερα"


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/11/2011 - 11:30

Η γνωστή φωτογράφος Annie Leibovitz αναφέρθηκε στο iPhone ως "η στιγμιαία κάμερα του σήμερα" προκαλώντας έναν μικρό ενθουσιασμό στους χρήστες iPhone.

Αναρτημένη εικόνα


Το σχόλιο αυτό έγινε κατά τη διάρκεια τηλεοπτικής της εμφάνισης στο Rock Center του MSNBC όταν ο παρουσιαστής Brian Williams την ρώτησε σχετικά με ποια φωτογραφική θα μπορούσε να προτείνει σε ανθρώπους. H ίδια έβγαλε το iPhone 4 της εκείνη τη στιγμή και φωτογράφισε τον παρουσιαστή λέγοντας

"It's great. It's a pencil, it's a pen, it's a notebook. I can't tell you how many times I see people show me their children. It's the wallet with the family pictures in it. It is so accessible and easy."

Η Annie είναι ιδιαίτερα γνωστή στον χώρο με μερικές από τις διάσημες φωτογραφίες της να περιλαμβάνουν τον γυμνό John Lennon δίπλα στην Yoko Ono και την γυμνή έγγυο Demi Moore για φωτογράφιση του Vanity Fair. Και οι δύο φωτογραφίες έχουν ονομαστεί καλύτερα εξώφυλλα περιοδικού μέσα στα τελευταία σαράντα χρόνια από την American Society of Magazine Editors.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   boogeyman

boogeyman

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2011 - 12:01

Εχει δικιο!!!

#3   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2011 - 12:05

Τα παιρνει και αυτη για να λεει τετοια :lol: :lol:

Τελευταία επεξεργασία από: sayian, 17/11/2011 - 12:06


#4   kosnic

kosnic

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/11/2011 - 12:42

Τα παιρνει και αυτη για να λεει τετοια :lol: :lol:

Αυτο είναι το μόνο σίγουρο!

#5   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 17/11/2011 - 13:00

οπως και να'χει η καμερα του 4αριου ειναι αξιοπρεπεστατη!

#6   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 17/11/2011 - 13:00

Τα παιρνει και αυτη για να λεει τετοια :lol: :lol:


Και όμως για τους φωτογράφους που μετράει η φωτογραφίας της στιγμής, τους βολεύει να έχουν στα χέρια τους μία παραλλαγή (iPhone) που μπορεί να βγάλει μία καλή φώτο! Τώρα το αν το iPhone έχει τόση καλή φώτο σε σύγκριση με άλλα Smartphone δν το ξέρω! Προφανώς για αυτήν είναι η δική της καλύτερη επιλογή!

#7   mikelev

mikelev

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/11/2011 - 13:09

αυτή περιμέναμε να μας το πει χαχαχαχα

#8   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/11/2011 - 14:51

Σαν hobbistas φωτογραφος με μια canon 550d με τον 18-135 για φακο εχω να πω τα εξης:
Το οποιοδηποτε κινητο με μια αξιοπρεπεστατη καμερα(πλεον υπαρχουν πολλα στην αγορα) κανει παρα πολυ καλα τη δουλεια του σε συνθηκες καλου φωτισμου..daylight!
Επισης εχει τρομερο πλεονεκτημα, στο βγαζω απο τη τσεπη και αποθανατιζω κατευθειαν μια στιγμη.
Θεωρω οτι αντικαθιστα αξιοπρεπεστατα τις πολυ απλες ψηφιακες που ο περισσοτερες κοσμος τις δουλευει στο αυτοματο..
Και για μενα εχει ενα αλλο τεραστιο πλεονεκτημα... Ψευτοphotoshopies και πειραγματα της φωτογραφιας απευθειας απο το κινητο και ανεβασμα οπου θελουμε...
Συνεπως πολυ καλο για απλες καθημερινες στιγμες...

Τωρα ομως..αν θελουμε να προσθεσουμε αλλα πραγματα στη φωτογραφια μας.. πχ πορτρετα με φλουταρισμα του backround.. Panning σε κινηση.. και γενικα καταστασεις οπου χρειαζεται πειραγμα η ταχυτητα η η φωτεινοτητα της μηχανης, οπως καταλαβαινετε δεν μπορει να συγκριθει με τιποτα.
Επισης σε συνθηκες δυσκολου φωτισμου, νυχτας κτλ.. δεν μπορει να παρει τη θεση καμιας μηχανης...
Πλεον με το 4s στη τσεπη..αντικαθιστω το κουβαλημα της μικρης ψηφιακης.. και βγαζω το μπουρι(dslr) οταν κανω το hobby μου..ειτε οταν ζηταω απαιτησεις απο μια εικονα.

#9   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 17/11/2011 - 15:02

Η αλήθεια είναι πως το omnia pro μου έχει 5mpixel κάμερα όπως το iPod 4g φίλου. Ενώ θα μπορούσε κάποιος να πει ότι έχουν παρόμοια φωτογραφική είναι η μέρα με τη νύχτα αν τα βάλεις στο pc. Το iPhone4/iPod 4g έχει πολύ καλύτερα χρώματα,τουλάχιστον στα δικά μου μάτια. Προσωπικά δε χρησιμοποιώ πολύ φωτογραφικές κτλ αν και υπάρχει στο σπίτι μία 14,1 mpixel sony. Αν δεν κάνω λάθος και του iPhone η sony δεν τη φτιάχνει? Το omnia pro πάντως ήταν το μεγαλύτερο fail κινητό που έχω πάρει. Κρίμα που δεν είχα πάρει iPhone 4 πριν 1μιση χρόνο ή έστω sony ericsson.

#10   pinturicchio

pinturicchio

    iPH Hero

  • 4.114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 17/11/2011 - 15:09

οπως ξερουμε ολοι εχω iphone 4 αλλα η καμερα του n8 απλα ειναι ετη φωτος μπροστα!!!

#11   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2011 - 15:13

Τα παιρνει και αυτη για να λεει τετοια :lol: :lol:

Παιδιά ξέρετε γιά ποιά μιλάμε;!
Η Liebovitz είναι μία δισεκατομμυριούχος που έχει φλερτάρει με τήν πτώχευση πολλές φορές, έχει βγάλεο στό σφυρί προσωπικά αντικείμενα και έργα τέχνης, κτλ.!
Οπότε καταλαβαίνετε είναι ένα άτομο που έχει πολύ κακή σχέση με το χρήμα, με την έννοια δέν την ενδιαφέρει.
Επομένως να ρισκάρει τήν (τεράστια) φήμη τής για νά διαφημίσει έναντι αμοιβής (που δέν τήν ενδιαφέρει) κάτι, πολύ χλωμό τό κόβω!

#12   mjaros

mjaros

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2011 - 19:12

Αυτό που είπε είναι ότι το iPhone είναι εύκολο στη χρήση, όχι ότι θα πετάξει τη φωτογραφική της.
Κρίνοντας από τα έργα της, τις φωτογραφίες που μπορεί να βγάλει με ένα κινητό, εγώ δε μπορώ με τη EOS 1D.
Απορώ πώς και δεν έβγαλε τον Steve με ένα iPhone.

#13   stelos2003

stelos2003

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Twitter:@stelos2003
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:.ScorpiOn.

Δημοσίευση 17/11/2011 - 19:14

ε ενταξει αφου το προτεινει και η αννουλα ...

#14   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 17/11/2011 - 19:22

Η αλήθεια είναι πως το omnia pro μου έχει 5mpixel κάμερα όπως το iPod 4g φίλου. Ενώ θα μπορούσε κάποιος να πει ότι έχουν παρόμοια φωτογραφική είναι η μέρα με τη νύχτα αν τα βάλεις στο pc. Το iPhone4/iPod 4g έχει πολύ καλύτερα χρώματα,τουλάχιστον στα δικά μου μάτια. Προσωπικά δε χρησιμοποιώ πολύ φωτογραφικές κτλ αν και υπάρχει στο σπίτι μία 14,1 mpixel sony. Αν δεν κάνω λάθος και του iPhone η sony δεν τη φτιάχνει? Το omnia pro πάντως ήταν το μεγαλύτερο fail κινητό που έχω πάρει. Κρίμα που δεν είχα πάρει iPhone 4 πριν 1μιση χρόνο ή έστω sony ericsson.

το ipod touch ουτε για πλακα δεν εχει 5ΜΡ καμερα!

#15   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 17/11/2011 - 19:41

το ipod touch ουτε για πλακα δεν εχει 5ΜΡ καμερα!

Τόσο νομίζω ότι έχει,δεν το έχω ψάξει περισσότερο πάντως αν δεν έχει τόσο αυτό κάνει πολλές φορές χειρότερη τη θέση της samsung σε θέμα κάμερας γιατί όντως οι φωτογραφίες είναι πολύ πιο καθαρές (του iPod)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες