Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

yellowgate ? ( πρωην κιτρινο αντι για ασπρο)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
335 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/11/2011 - 09:56

Η ιστορία με την θερμότητα των χρωμάτων στα iphone κρατάει χρόνια. Θέμα ελαττώματος δεν υπάρχει αλλά υπάρχει ένα μικρό ζήτημα. Πως γίνεται πάντα οι επίσημοι διανομείς/συνεργάτες της Apple να έχουν κατά 99% on display, τα iphone με τα ψυχρά χρώματα?

Το ίδιο πράγμα με τον fastmac είχα κάνει με το 3gs. Δεν με πείραζε το θερμό χρώμα στην οθόνη, αλλά το ότι σε οποία Vodafone και να βρέθηκα για να συγκρίνω τα χρώματα πότε δεν πέτυχα την "εναλλακτική " θέρμη οθόνη on display, μόνο τις ψυχρές. Το ότι τα πιο ψυχρά χρώματα δημιουργούν μια ψευδαίσθηση μεγαλύτερη καθαρότητας και φωτεινότητας λέτε να παίζει κάποιο ρόλο?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   spacegucci

spacegucci

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2011 - 09:58

Update : σήμερα πριν πάρω την απόφαση μου έκανα το εξής απλό.... πήγα σε όλα τα καταστήματα στο mall όπου έχουν iPhone 4s σε display έκανα σύγκριση με το δικό μου και ΟΛΑ (εκτός απο ένα) είχαν πιο άσπρη οθόνη από το δικό μου και λέω δεν μπορεί όλα τα display ειναι λάθος και το δικο μου το σωστό !! Οπότε και το παρέδωσα σε κατάστημα στο golden hall και περιμένω να δω τι θα γίνει Δεν ξέρω μέχρι που θα φτάσω σε περίπτωση που δεν ειναι new new και όχι άνακατασκευασμενο και δεν αποκλείω το εξώδικο σε αντίθετη περίπτωση το iPhone ήταν 7 ημερών και δεν το πλήρωσα καινούργιο για να πάρω πίσω ανακατασκευασμενο !! σε άλλες χώρες μπορείς να πάρεις και τα λεφτά σου πίσω έτσι θα μπορούσα να το ξανα αγοράσω απο κάπου αλλού τελοσπαντον βλέποντας και κάνοντας αν κάποιος άλλος εχει κάνει αυτή τη διαδικασία ( με το Servise )( το πήρα με Vodafone ) και έχει εμπειρία ας το μοιραστεί μαζί μας

Πριν κάνω οτιδήποτε γιατί παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή δεν με έβαλε κανείς στο τριπακι απλός μόλις το άνοιξα το iPhone στο σπίτι απλά το έβαλα δίπλα στο 4 και το παρατήρησα( next time το ανοίγω επιτόπου στο κατάστημα και αν δεν ειναι σωστό δεν το δέχομαι !!!) αφου οργοσα το Internet απο το iPhone Hellas μέχρι τα forum τις apple λέω θα πάω να δω με τα ματιά μου όχι φοτο και video στο Internet έτσι έκανα αυτό που προανέφερα παραπάνω ( και είχα παει πριν απο κάτι μέρες πέρα απο το mall σε όλα τις γλυφαδας που έχουν 4s !! ε λοιπόν ΟΛΑ τα display ήταν σωστά !! Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο τι θα πει ακριβώς ανακατασκευασμενο ?? τι αλλάζουν τι αφήνουν ? ειναι σίγουρο ότι δεν μπορώ να πάρω τα λεπτά μου πίσω ? ποιος ειναι τελικά ο εισαγωγέας κάθε iphone λέει και τα δικά του εξαρτάται απο τον πάροχο πχ στο δικού μου λέει εισαγωγέας vodafone όσο αναφορά αυτο που είπε ένας ότι του είπανε απο το Servise ότι μπορεί και να μην πάρει ανακατασκευασμενο τι θα πει μπορεί ? ο τεχνικός στο Servise ξέρει τη διαδικασία γιατί λέει μπορεί ? μπορει λέει να μην έχουν προλάβει να φτιάξουν και να πάρεις new αυτά τα μπορει με βάζουν σε σκέψη πελοσπαντον ναι όταν θα έχω εξελίξεις θα τις γράψω εδώ και ευχαριστώ όλους αυτους που μπήκαν στην διαδικασία να απαντήσουν Ps Για όσους αμφιβαλουν κάντε το εξής απλό μια βόλτα το στο mall η κάπου αλλού τεσποπαντον και συγκρίνετ

Καλημερα σε ολους!
Αυτο που λες εχει μια λογικη! Τα τηλεφωνα που ειναι στα διαφορα καταστηματα οι οθονες τους ειναι συνεχεια αναμμενες και ως εκ τουτου και πιο λευκες!
Το δικο μου εχει αυτη την ελαφρος "κιτρινη" οθονη. Με τον καιρο εγινε πολυ πιο λευκη. Μολις το χρησιμοποιησω για καποια λεπτα αλλαζει τελειως η οθονη του και γινεται πολυ πιο φωτεινη!!!
Δεν το εχει προσεξει κανεις αυτο???

#18   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 22/11/2011 - 10:00

Καλημερα σε ολους!
Αυτο που λες εχει μια λογικη! Τα τηλεφωνα που ειναι στα διαφορα καταστηματα οι οθονες τους ειναι συνεχεια αναμμενες και ως εκ τουτου και πιο λευκες!
Το δικο μου εχει αυτη την ελαφρος "κιτρινη" οθονη. Με τον καιρο εγινε πολυ πιο λευκη. Μολις το χρησιμοποιησω για καποια λεπτα αλλαζει τελειως η οθονη του και γινεται πολυ πιο φωτεινη!!!
Δεν το εχει προσεξει κανεις αυτο???



Ε ναι εννοείται οτι φωτίζει η οθόνη περισσότερο οταν βγαίνει απο την αναμονή το τηλέφωνο. Μην τα λές αυτά ομως το οτι έγινε πιο λευκή με τον καιρό, θα πέσουν να σε φάνε χαχα!

Δεν ξέρω κατα ποσο ισχύει αυτό, νομίζω οτι περισσότερο ειναι θέμα το οτι το συνηθίζει το μάτι, παρα το οτι αλλάζει.
Whatsapp doc?

#19   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/11/2011 - 10:03

Πολλοι ανθρωποι εχουν αναφερει το γεγονος οτι μετα απο ενα μεγαλο χρονικο διαστημα η οθονη τους εχει γινει πιο φωτεινη..
Ισως και αυτο παιζει το ρολο του, επειδη στα καταστηματα δεν κλεινει ποτε και ειναι σε full φωτεινοτητα..
Μαριλινα δεν προκειται να ερθουμε σε καμια αντιπαραθεση πλεον, θεωρω οτι αυτα που αναφεραμε ειναι σημαντικα θεματα και επρεπε να μεταφερθουν εδω.
Οποιος θελει να συνεχισει τη προκλητικοτητα ας το κανει μονος του.
Εγω παρεθεσα 2 σοβαρες αποψεις, μη δικαιολογωντας καμια apple.
Απο εκει κ περα ο καθεις μπορει να κρινει μονος του!

#20   spacegucci

spacegucci

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2011 - 10:04

Ε ναι εννοείται οτι φωτίζει η οθόνη περισσότερο οταν βγαίνει απο την αναμονή το τηλέφωνο. Μην τα λές αυτά ομως το οτι έγινε πιο λευκή με τον καιρό, θα πέσουν να σε φάνε χαχα!

Δεν ξέρω κατα ποσο ισχύει αυτό, νομίζω οτι περισσότερο ειναι θέμα το οτι το συνηθίζει το μάτι, παρα το οτι αλλάζει.

Και ομως αν ατα βαλεις πλαι πλαι με ενα "λευκο" δεν μιλαμε για αυτα που "μπλεδιζουν" θα δεις οτι δεν καταλαβαινεις την διαφορα!

#21   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 22/11/2011 - 10:06

Και ομως αν ατα βαλεις πλαι πλαι με ενα "λευκο" δεν μιλαμε για αυτα που "μπλεδιζουν" θα δεις οτι δεν καταλαβαινεις την διαφορα!



Το ξέρω, δεν είναι και τοσο μεγάλη διαφορά.

Δεν ασχολούμαι άλλο με το θέμα γιατι έχει καταντήσει κουραστικό, κάτι μέρες τώρα τα ίδια λέμε.

Την καλημέρα μου και να ευχαριστηθείτε τα μηλοφωνα σας!
Whatsapp doc?

#22   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 22/11/2011 - 10:22

Ρε συ puzzle, έλεος .., μας προκαλείς deja vu με αυτά που γράφεις!! :P
Αφήστε να κυλήσει ομαλά το τόπικ και μην τ' οδηγήσετε πάλι σε κλείσιμο!!
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ όλοι σας να λέτε τα ίδια και τα ίδια και το βασικό, σταματήστε οι ίδιοι να γράφετε συνέχεια εδώ!
Καλό είναι να γράψουν οι νέοι κάτοχοι του 4sπου έχουν το "πρόβλημα" ή έστω που νομίζουν πως το έχουν!
Να μας πουν επίσης τις εμπειρίες τους με τις επιστροφές και γενικά ας βοηθήσει ο ένας τον άλλον στην όλη διαδικασία!! Το "παπάρισμα" σχετικά με το αν είναι κίτρινο το δικό μου , με το αν είναι έτσι το σωστό, με το αν είναι καλύτερα έτσι, με το αν είναι χάλια το δικό σου και μένα καλύτερο ..ΠΡΕΠΕΙ να σταματήσει!!
Ο καθένας έχει τα δικά του μάτια, πλήρωσε με τα λεφτάκια του και έχει κάθε δικαίωμα να το βλέπει όπως θέλει και να το γυρίσει αν γουστάρει για να πάρει αυτό που πλήρωσε!! Όπως επίσης έχει το δικαίωμα κάποιος να θεωρεί πως η κίτρινη οθόνη είναι η καλύτερη και θα την κρατήσει!! ΤΕΛΟΣ!!
Μπορεί να είναι και θέμα κόλλας και να στρώσει μετά από λίγο!! (?) Μπορεί να είναι οι διαφορετικοί κατασκευαστές των οθονών! Μπορεί να φταίνε τα μάτια μας! ΈΝΑ όμως είναι το σίγουρο και αυτό είναι πως η Apple κακώς δεν έχει πάρει θέση για να ξεκαθαρίσει το ζήτημα!!
Και προχωράμε.., υπάρχει κανένας ΝΕΟΣ χρήστης που θέλει να μας πει τις εμπειρίες του???
Κάποιος που το γύρισε ή σκέφτεται να το γυρίσει?
Κάποιος που το πήρε και η οθόνη ήταν κίτρινη, αλλά με την χρήση έστρωσε?

Υ.γ. Φιλικά !! :)
Υ.γ. Αυτά από μένα και δεν ξαναγράφω άλλο μέχρι να δω κάτι καινούργιο/χρήσιμο σχετικά με το θέμα μας!!
Υ.γ. Όπως και τους Φουρτουνάκηδες και Βροντάκηδες, σε λίγο θα καταλήξουμε σε Ασπρουδάκηδες και Κιτρινάκηδες!!:P

#23   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 22/11/2011 - 10:41

Θα υπάρχω εγώ κατα τις 7-8 το απόγευμα σας κάνω η θα λέτε α εσυ εισαι προκατειλημμενη,μεινε με τον κινέζο που σου αρέσει κτλ? Γιατί πραγματικά αν δω τέτοιο comment μόνο κομπλεξικο θα είναι και θα είμαι η πρώτη που θα πω στον DINFUN να το κλείσει. Εξηγούμαι εξ αρχής για να μην παρεξηγουμαι...

#24   tgiannak

tgiannak

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tgiannak

Δημοσίευση 22/11/2011 - 11:13

ετοιμος κι εγώ το πηρα στα χερια μου χθες αργα το βραδυ!! θερμή οθόνη, φοβερη ευκρινεια δεν έχω κανενα παραπονο! σημειωνω οτι ημουν κατοχος iphone 4 με ψυχρα χρωματα.

ευχαριστώ :lol:

φωτο:

Αναρτημένη εικόνα
Αναρτημένη εικόνα

#25   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 22/11/2011 - 11:15

ετοιμος κι εγώ το πηρα στα χερια μου χθες αργα το βραδυ!! θερμή οθόνη, φοβερη ευκρινεια δεν έχω κανενα παραπονο! σημειωνω οτι ημουν κατοχος iphone 4 με ψυχρα χρωματα.

ευχαριστώ :lol:

φωτο:

Αναρτημένη εικόνα
Αναρτημένη εικόνα

Με γειά!! Καλορίζικο! :)

#26   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 22/11/2011 - 22:53

Λοιπόν το πήρα κι εγώ επιτέλους! :D Έχει θερμή φυσικά οθόνη( :D) , προφανώς όχι κινέζο, θα τραβήξω φωτογραφία αύριο με τη φωτογραφική και θα ανεβάσω (ενδέχεται να είναι με μεμβράνη)... Εγώ είμαι πλήρως ικανοποιημένη από όλα!

#27   thelonapouliso

thelonapouliso

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2011 - 23:04

Επειδή η δημοκρατία και η ελευθερία του λόγου ειναι ένα δικαίωμα που στα φόρουμ τουλάχιστον ειναι πολύ ψηλά και επειδή δεν μου άρεσε που έκλεισε το θέμα γιατί έχει πολλά να δώσει ακόμα όσο αναφορά τις εμπειρίες όλον μας αλλα και την ενημέρωση μας έφτιαξα αυτο topic ( προς τους διαχειριστές : αν υπάρχουν κάποια άτομα που παραβαίνουν τους κανόνες τις κοσμιας συμπεριφοράς υπάρχουν διαδικασίες για αυτους και μόνο )


φιλε μου πολυ καλα εκανες και ξανα ανοιξες το θεμα. ηθελα να το κανω εγω, αλλα οι "γνωστοι" θα επεφταν να με φανε και θα ελεγαν οτι ανοιξα επιτηδες το θεμα για να δημιουργησω παλι κοντρα.!

#28   thelonapouliso

thelonapouliso

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2011 - 23:05

Λοιπόν το πήρα κι εγώ επιτέλους! :D Έχει θερμή φυσικά οθόνη( :D) , προφανώς όχι κινέζο, θα τραβήξω φωτογραφία αύριο με τη φωτογραφική και θα ανεβάσω (ενδέχεται να είναι με μεμβράνη)... Εγώ είμαι πλήρως ικανοποιημένη από όλα!


καλοριζικο να ειναι, αν και στο ελεγα οτι οι περισσοτερες πιθανοτητες ηταν να παρεις ..... (δεν το λεω) :)

#29   thelonapouliso

thelonapouliso

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2011 - 23:09

λοιπον για να μην απανταω με παραθεσεις σε πολλους ξερολες σε ποιο πισω ποστ, που πετανε τα copy paste το ενα πισω απο το αλλο.! αλλα ρε παιδια εχω ριξει τρελλο γελιο. αληθεια. ξερετε με τι? οταν βλεπω αυτο το "εχω θερμο" δεν μπορω να μην με πιασουν γελια. και δεν το κανω κακοπροαιρετα η οτιδηποτε αλλο. απλα ετσι μου βγαινει οταν βλεπω οτι φοβομαστε καποιοι να πουμε τα πραγματα με το ονομα τους. μου θυμιζετε εναν τυπο που περασε με κοκκινο, και μολις τον σταματησε ο τροχονομος και τον ρωτησε με τι χρωμα περασε το φαναρι, ο τυπος του ειπε "με βαθυ πορτοκαλι" :) για να δικαιολογηθει.....

#30   thelonapouliso

thelonapouliso

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2011 - 23:17

Κανονικά πρέπει να πειράζει αν είναι σούπερ υπερβολικό κίτρινο (όπως είδαμε σε καναδυο φωτο οι οποίες ηταν εντελώς ΡΕΤΡΟ, αυτά θέλουν πισωγύρισμα και καινούρια).

Οσο για τα άλλα, η διαφορά είναι αρκετά ανεπαίσθητη (αν είναι δηλαδή για να μπορεσω να τη δω τη διαφορά να μπω στο brightness, στο οποίο μπαίνω μια φορά το τρίμηνο) ε τι να πω.

Προφανώς το πόρισμα ειναι οτι είναι υποκειμενικό το ποσο ενοχλεί τον καθένα (με εξαιρέσεις βεβαια οπως είπαμε).

Τα υπόλοιπα ειναι μπλα μπλα και "το δικό μου είναι καλύτερο απο το δικό σου".


κανενα δεν ειναι υπερβολικα κιτρινο απο οσα εχω δει. και εχω δει παρα πολλα. οποτε το θερμο δικο σου μερικοι απο εμας το λεμε κιτρινο ειτε σας αρεσει ειτε οχι. και δεν το λεμε ουτε για να σας πικαρουμε ουτε να σας ειρωνευτουμε αλλα ουτε και για να βγαλουμε καλυτερα τα δικα μας απο αλλα. δεν υπαρχει αλλωστε κανενας λογος για αυτο. το κανουμε γιατι αυτη ειναι η πραγματικοτητα. σε αντιθεση με μερικους απο εσας που εχετε τα θερμα η οπως αλλιως τα λετε, που προσπαθειτε να μας πεισετε οτι ειμαστε υπερβολικοι, και οτι κακως τρεχαμε να αλλαξουμε τα δικα μας θερμα επειδη δεν μας εκαναν στο ματι. εχετε χασει την ουσια. πληρωσα και θελω ενα τηλεφωνο χωρις περιεργες αποχρωσεις. και ξαναλεω δεν ειναι τυχαιο που οποιος πωλητης-υπαλληλος εβλεπε θερμο iphone σε συγκριση με αλλο κανονικης αποχρωσης, θεωρουσε προβληματικο το θερμο. πως γινεται αυτο? ολοι μα ολοι δηλαδη ετυχε να μην τους γουσταρει στο ματι το θερμο iphone?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες