Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

iPhone 3GS downgrade from firmware 3.1 to 3.0


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
75 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   ApoelAndreas

ApoelAndreas

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2009 - 19:26

ναι αλλα τώρα βλέπεις πως σου ζητάει να κάνεις backup κάποια αρχεία,αυτό πρώτη φορά γίνεται και αυτό σημένει πως τα πράγματα δυσκολεύουν,πλέον φτάνουν σε ακραίες καταστάσης για να κάνεις jailbreak

και άν γνωρίζετε μερική παρόλο που αγοράσαμε την συσκευή το λειτουργικό δεν μας ανήκει,για αυτό και μπορεί η αππλε να μας κάνει ότι θέλει ακομά και να κλείση κάθε τρύπα στο λειτουργικό της,και επειδή βλέπει πως το κέρδος της μειώνετε,προσπαθή να μας πάει με τα νερά της...

και πιστεύω πως είναι πολύ λογικό γτ και εμείς αυτό θα κάναμε...και επίσης είναι λογικο να θέλει να υπερασπιστή και τους developer της...
αν έχετε δεί περισταστικό ένας developer έβγαλε μία εφαρμογή και διαπίστώσε πως την αγόρασαν 50 άτομα και την χρεισιμοποιούσαν 1300 ατομα,και έγινε μεγάλος ντορος στο official forum της αππλε


Εχμ.. Κανω λαθος ή ειπαν οτι οι πωλησεις του 3GS ηταν πολυ μεγαλυτερες απο οτι περιμεναν και ειχαν ελληψεις συσκευων?? Αν αναφερεσαι για App Store, τοτε το μονο που θα καταφερουν να κανουν ειναι να αυξησουν ελαχιστα τον αριθμο πωλησεων, αλλα την ιδια ωρα θα μειωθει ο αριθμος πωλησεων iPhone και οι εφαρμογες που πρεπει να αγοραζεις θα χρησιμοποιουνται ελαχιστα..

Τελευταία επεξεργασία από: ApoelAndreas, 13/09/2009 - 19:27


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/09/2009 - 19:33

οι πωλήσεις μπορεί να είταν ποιο πολλές,αλλα επίσης και οι πωλήσης που θα κάνουν στο μέλλον οι συσκευές της αππλε θα είναι εξίσου το ίδιο με τώρα γιατι πολύ απλά είναι εθισμος το Iphone....

και εμείς ώς κλασική έλληνες επιδή είμαστε του τσαμπέ θα αναγκαστούμε να αγοράσουμε της εφαρμογές γιατι δεν θα υπάρχη άλλος τρόπος,μήν βλέπεις τώρα που καλομάθαμε,απο την αρχή αν δν είταν το jailbreak θα είχαμε μάθη αλλιός...

anyway δεν είμαι κατα του jailbreak απλά και η αππλε πρέπει να προστατέψει το λειτουργικό της..

#33   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 13/09/2009 - 20:06

οι πωλήσεις μπορεί να είταν ποιο πολλές,αλλα επίσης και οι πωλήσης που θα κάνουν στο μέλλον οι συσκευές της αππλε θα είναι εξίσου το ίδιο με τώρα γιατι πολύ απλά είναι εθισμος το Iphone....

και εμείς ώς κλασική έλληνες επιδή είμαστε του τσαμπέ θα αναγκαστούμε να αγοράσουμε της εφαρμογές γιατι δεν θα υπάρχη άλλος τρόπος,μήν βλέπεις τώρα που καλομάθαμε,απο την αρχή αν δν είταν το jailbreak θα είχαμε μάθη αλλιός...

anyway δεν είμαι κατα του jailbreak απλά και η αππλε πρέπει να προστατέψει το λειτουργικό της..


Θα ήταν τουλάχιστον 20% κάτω οι πωλήσεις του.

#34   barcode

barcode

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2009 - 20:11

ΒTW από το twitter to ih8sn0w "3.1 iBSS files cannot be converted to 3.0 iBSS files, Thanks @chronicdevteam, However, keep them for #greenpois0n."

Οπότε δεν ξέρω αν θα ισχύει η διαδικασία!

#35   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/09/2009 - 21:00

Θα ήταν τουλάχιστον 20% κάτω οι πωλήσεις του.


δεν νομίζω,παιδια η αππλε ξέρει τη κάνει δεν είναι χαζη και ούτε θέλει το κακό της...σιγά σιγά θα βάλει πολλά extra στο λειτουργικό της που το jailbreak θα μας είναι άχρηστο,απλά θα δίξει ο χρόνος..

#36   melodicnyo

melodicnyo

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/09/2009 - 21:13

Καλησπέρα και από μενα…ειμαι καινούργιος στην παρέα και ακόμη ενας ατυχος κάτοχος του 3gs ,αγόρασα το iphone εδώ και 3 μέρες ,το κιν . μου είναι προφανώς από Αμερική γιατί δεν παίρνει ελληνικές sim.Γενικά ήμουν κατά της apple kαι του iphone μέχρι την στιγμή που πριν κανένα 2 μηνο πηρέ το αφεντικό μου το 3g και μπήκα στη διαδικασία να του κάνω το bj
Αφού βρήκα τον τρόπο μέσα από το site σας , και είδα ποσό εύκολο ήταν και πόσες πολλές εφαρμογές έχει , και ποσό εύκολα τις περνάς .άλλαξα γνώμη για το iphone και είπα να το πάρω και εγώ αφού βρήκα την ευκαιρία να το πάρω , το έκανα (πριν 3 μέρες) αλλά δύστυχος έπεσα στην χειρότερη στιγμή!!!!όχι μόνο έκανα το ένα λάθος μετά το άλλο για να του κάνω BJ και τελικά κατέληξα στην 3.1 , αλλά ούτε καν το έχω δει να δουλεύει!!! και έχω στενογχωρεθει και απογοητευθεί παρά πολύ !!!τόσο πολύ που θέλω να το σπάσω και να το κάνω 1000 κομμάτια …γ@*%... τηs Apple !!!!
(έπρεπε κάπου να πω τον πόνο μου!!)
H Apple σίγουρα είναι μια εταιρία που ξέρει από μάρκετινγκ οκ? Η μεγαλύτερη επιτυχία στο iphone ήταν στις εφαρμογές γιατί σαν συσκευή δεν λέω καλή είναι αλλά όχι ότι δεν υπάρχουν αντίστοιχες και καλύτερες , τεσπα…Η Apple πιστεύω πως θα χάσει μεγάλο ποσοστό πωλήσεων με αυτή της την κίνηση την συμφέρει να κλειδώσει για πάντα το iphone???
Οι ποιο παλιοί εδώ αν μπορούν να μου απαντήσουν :
έχει ξανά συμβεί κάτι ανάλογο στο παρελθόν με τα φιρμγουερ?
Τι λέτε να έχω ελπίδες ότι στο μέλλον θα το δω να λειτουργήσει έστω για ξυπνητήρι??
Η να το στείλω για βατραχάκια στην θάλασσα που μου πρότεινε ένας φίλος?
Γιατί δεν λέω όμορφο είναι να το κοιτάς αλλά στο 1ο λεπτό το βαριέσαι!!!

Αυτά…σορυ για για το μακρυυυυύ ποστ.

#37   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2.189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 13/09/2009 - 21:20

έχει ξανά συμβεί κάτι ανάλογο στο παρελθόν με τα φιρμγουερ?
Τι λέτε να έχω ελπίδες ότι στο μέλλον θα το δω να λειτουργήσει έστω για ξυπνητήρι??
Η να το στείλω για βατραχάκια στην θάλασσα που μου πρότεινε ένας φίλος?
Γιατί δεν λέω όμορφο είναι να το κοιτάς αλλά στο 1ο λεπτό το βαριέσαι!!!


Ναι έχει ξανασυμβεί μην ξεχνάς ότι όταν πρωτοβγήκε το iPhone 3G το jailbreak άργησε 2 μήνες να κάνει την εμφάνιση του, απλά τώρα γίνετε ένας ψιλό χαμός διότι η apple έδωσε την δυνατότητα στους χρηστες του iPhone 3GS να κάνουν jailbreak κατά το χρονικό διάστημα της 3.0 αλλα τους πέταξε μια μπόμπα αμέσως μετά με την 3.1

Μην ανησυχείς η προσωπική μου άποψη είναι ότι η λύση θα βρεθεί και μάλιστα σύντομα.

#38   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/09/2009 - 21:25

Ναι έχει ξανασυμβεί μην ξεχνάς ότι όταν πρωτοβγήκε το iPhone 3G το jailbreak άργησε 2 μήνες να κάνει την εμφάνιση του, απλά τώρα γίνετε ένας ψιλό χαμός διότι η apple έδωσε την δυνατότητα στους χρηστες του iPhone 3GS να κάνουν jailbreak κατά το χρονικό διάστημα της 3.0 αλλα τους πέταξε μια μπόμπα αμέσως μετά με την 3.1

Μην ανησυχείς η προσωπική μου άποψη είναι ότι η λύση θα βρεθεί και μάλιστα σύντομα.


μακάρι,απο το στόμα σου και στης devteam + geohot τα χέρια...

#39   ApoelAndreas

ApoelAndreas

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2009 - 21:34

δεν νομίζω,παιδια η αππλε ξέρει τη κάνει δεν είναι χαζη και ούτε θέλει το κακό της...σιγά σιγά θα βάλει πολλά extra στο λειτουργικό της που το jailbreak θα μας είναι άχρηστο,απλά θα δίξει ο χρόνος..


Τα extras της Apple δεν θα μας δινουν δωρεαν apps.. Εγω μονο για αυτο θελω το Jailbreak παντως. Και οκ, ποσα extras να βαλει.. Ειναι ηδη σε πολυ ψηλο επιπεδο και πως να το κανουμε, το ραδιο και το bluetooth δεν ειναι features που θα σε κανουν να θες ενα κινητο περισσοτερο... Πιστευω πως αν η Apple δεν βαλει σε επομενο firmware bluetooth transfer file και αλλα πολυ απλα features, για παραδειγμα tools στην καμερα, θα πεσουν παρα πολυ οι πωλησεις, τουλαχιστον προσωρινα..

#40   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/09/2009 - 21:41

Τα extras της Apple δεν θα μας δινουν δωρεαν apps.. Εγω μονο για αυτο θελω το Jailbreak παντως. Και οκ, ποσα extras να βαλει.. Ειναι ηδη σε πολυ ψηλο επιπεδο και πως να το κανουμε, το ραδιο και το bluetooth δεν ειναι features που θα σε κανουν να θες ενα κινητο περισσοτερο... Πιστευω πως αν η Apple δεν βαλει σε επομενο firmware bluetooth transfer file και αλλα πολυ απλα features, για παραδειγμα tools στην καμερα, θα πεσουν παρα πολυ οι πωλησεις, τουλαχιστον προσωρινα..


και jailbreak να κάνεις το ράδιο παραμένει μία εφαρμογή του appstore ,όσο για το bluetooth είναι ένα θέμα,αλλα αν προσέξεις την εφαρμογή αυτή λίγοι την έχουν,

να προσθέση ενα video recording sto 3g μαλιστα,να προσθέση zoom στν κάμερα μάλιστα,να προσθέση εφαρμογή για themes μάλιστα..

εσυ σαν χρήστης στο jailbreak κινητό τη εφαρμογές έχεις?που πιστεύω πολύ χρήστες πάνω κάτω έχουν τις ίδιες εφαρμογές...
απλά έχουνε κολλήση στην ιδέα πως με το jailbreak μπορούμε να κάνουμε τα πάντα..τα πάντα τα κάνουμε και χωρίς jailbreak με την διαφορά πως εκεί ΠΡΕΠΕΙ να πληρώσουμε...

#41   ApoelAndreas

ApoelAndreas

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2009 - 21:48

και jailbreak να κάνεις το ράδιο παραμένει μία εφαρμογή του appstore ,όσο για το bluetooth είναι ένα θέμα,αλλα αν προσέξεις την εφαρμογή αυτή λίγοι την έχουν,

να προσθέση ενα video recording sto 3g μαλιστα,να προσθέση zoom στν κάμερα μάλιστα,να προσθέση εφαρμογή για themes μάλιστα..

εσυ σαν χρήστης στο jailbreak κινητό τη εφαρμογές έχεις?που πιστεύω πολύ χρήστες πάνω κάτω έχουν τις ίδιες εφαρμογές...
απλά έχουνε κολλήση στην ιδέα πως με το jailbreak μπορούμε να κάνουμε τα πάντα..τα πάντα τα κάνουμε και χωρίς jailbreak με την διαφορά πως εκεί ΠΡΕΠΕΙ να πληρώσουμε...


Ακριβως φιλε μου, πρεπει να πληρωσουμε.. Αυτο μονο ειναι το προβλημα μου.. Δεν μπορω να δινω 570 ευρω και μετα δεν ξερω και εγω ποσα για να βαλω ασπουμε ενα GPS, μερικα παιχνιδια, κτλ..

#42   PaNoSS®

PaNoSS®

    iPH User

  • 158 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 13/09/2009 - 21:56

και πειτε μου το πιο απλο...γτ η microsoft με τα Windows Mobile τοσο καιρο δεν εχει τετοιες ανησυχιες οπως η apple??που πουλαει εννοειται πολυ πιο πολυ,που σχεδον ολα της τα λειτουργικα σπανε..αυτη γτ τοσο καιρο δεν εχει κανει κατι παρομοιο??? η apple μαλ..ζεται και θα το φαει το κεφαλακι της πιστευω..ο κοσμος γενικα και οχι μονο οι Ελληνες,που καποιος μας ειπε τσαμπατζιδες, ξενερωνει με κατι τετοια..

#43   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2.189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 13/09/2009 - 22:01

Γιατί η Microsoft βγάζει τα WM και μετά δεν την νοιάζει τι θα γίνει τα apps δεν είναι δικά τις δεν πουλάει κάτι παραπάνω, τα λεφτά της θα τα πάρει έτσι κι'αλλιός από την εταιρία που θα χρησιμοποιήσει τα WM σε κάποιο μοντέλο της.

Ενώ η Αpple εκτος από τα εκατομμύρια που βγάζει με το iPhone θέλει να μας έχει στο χέρι τις, να αγοράζουμε τα apps της, να έχουμε video μονο όταν αυτή θέλει, να έχουμε bluetooth μονο όταν αυτή θέλει κλπ, κυρίος είναι ιδεολογικό το θέμα :D

#44   ApoelAndreas

ApoelAndreas

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2009 - 22:02

και πειτε μου το πιο απλο...γτ η microsoft με τα Windows Mobile τοσο καιρο δεν εχει τετοιες ανησυχιες οπως η apple??που πουλαει εννοειται πολυ πιο πολυ,που σχεδον ολα της τα λειτουργικα σπανε..αυτη γτ τοσο καιρο δεν εχει κανει κατι παρομοιο ??? η apple μαλ..ζεται και θα το φαει το κεφαλακι της πιστευω..ο κοσμος γενικα και οχι μονο οι Ελληνες,που καποιος μας ειπε τσαμπατζιδες, ξενερωνει με κατι τετοια..


Τι εννοεις πουλανε πιο πολυ? Windows Mobile εχει η Samsung, η Htc κτλ.. Η Apple εχει μονο το iPhone. Ανησυχιες? Τι εννοεις? Explain please..

#45   mapas

mapas

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/09/2009 - 22:14

και πειτε μου το πιο απλο...γτ η microsoft με τα Windows Mobile τοσο καιρο δεν εχει τετοιες ανησυχιες οπως η apple??που πουλαει εννοειται πολυ πιο πολυ,που σχεδον ολα της τα λειτουργικα σπανε..αυτη γτ τοσο καιρο δεν εχει κανει κατι παρομοιο ??? η apple μαλ..ζεται και θα το φαει το κεφαλακι της πιστευω..ο κοσμος γενικα και οχι μονο οι Ελληνες,που καποιος μας ειπε τσαμπατζιδες, ξενερωνει με κατι τετοια..


Το unlock πάντως θα είναι πολύ δύσκολο (ποτέ δεν ξέρεις όμως...)

Δείτε τι είχε πει Dev Team:

"all must remain particularly vigilent against upgrading your basebands, since doing so will kill the unlock. Apple has gotten very serious with the latest baseband — they’ve removed 180 (!) commands in an effort to cut down their exposure to holes. So please always stay away from stock Apple IPSWs and instead use our tools as we release them. These tools let you update your firmware without updating your baseband.

και αν σκεφτείτε ότι οι ΑΤ commands δεν είναι πάνω απο 300 ... τότε απενεργοποίησαν πάνω απο τις μισές... δύσκολο να βρεθεί τρύπα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες