Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορα Mac book air 13 h macbook pro 13


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
86 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   luigi

luigi

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/12/2011 - 16:10

Σκεφτομαι να παρω ενα λαπτοπ αλλα κλεινω πρως αππλε μιας και εχω ενα toshiba αλλα δεν... Και σκεφτομαι τωρα στις γιορτες να παρω ενα αππλε.... Ειμαι αναμεσα στα δυο μιας και ο 15" ξεφευγει πολυ... Για imac δεν εχω πολυ χωρο και θελω να το παιρνω και μαζι μου... Τι λετε;;; Προς τα που να κλεισω... Ευχαριστω...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sevarton

sevarton

    iPH Enthousiast

  • 574 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 01/12/2011 - 16:21

Πρώτα πρώτα τι θες απο ένα υπολογιστή;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3   luigi

luigi

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/12/2011 - 17:23

Πρώτα πρώτα τι θες απο ένα υπολογιστή;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολυ καλη ερωτηση.... Βασικα μονο για ιντερνετ, απλα δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο αυτον που εχω και δεν θελω να παρω παλι ενα μηχανιμα και να το μετανιωσω.. Εχω ακουση πολυ καλα λογια για τους μακβοοκ και λεω να αλαξω....

#4   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2011 - 17:36

Αν το μετακινείς συχνά, πάς για Air.
Επίσης, το Air (το 13"άρι) έχει οθόνη μεγαλύτερης ανάλυσης από το Pro το 13"άρι. Μόνο πρόσεξε το Air να το πάρεις με 4GB RAM γιατί δέν αναβαθμίζεται.

Αν πάλι δέν μετακινείσαι πολύ συχνά και δέν το χρησιμοποιείς πολύ έν κινήσει (αεροπλάνα, λεωφορεία, καφετέριες, κτλ.), πάς στο 13"άρι το Pro, που είναι πιό ισχυρό, καί έχει περισσότερες δυνατότητες αναβάθμισης (RAM, δίσκος) για το μέλλον.
Προσοχή όμως, να το πάρεις με SSD δίσκο, γιατί αλλιώς η ισχύς του χαραμίζεται και δέν το εκμεταλλεύεσαι πλήρως. Άμα δέν έχεις σκοπό να τό πάρεις μέ SSD, καλύτερα να πάρεις τό Air (που βγαίνει μόνο μέ SSD), ακόμα και με πιό χαμηλά specs θα είναι πολύ γρηγορότερο από το Pro χωρίς SSD! :)

#5   ilpap

ilpap

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@ilpappas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:ilpap

Δημοσίευση 01/12/2011 - 17:37

Βασικά αν δεν έχεις άλλο μηχάνημα καλύτερα να πάρεις το pro μιας και έχει περισσότερες δυνατότητες. Αλλά αν σε καλύπτουν οι δυνατότητες του air τότε να πάρεις το air γιατί είναι κούκλα και πιο γρήγορο στα περισσότερα που θα κάνεις μιας και έρχεται με flash και όχι κλασσικό δίσκο και πιο βολικό στη μεταφορά!!
Από επεξεργαστή πάλι dual core θα έχεις απλά λίγο πιο γρήγορο στο pro. Η μνήμη είναι μόνο το θέμα που δεν μεγαλώνει στο air αλλά δεν έχει πρόβλημα (ουτε καν στο lion).

#6   luigi

luigi

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/12/2011 - 17:48

Βασικά αν δεν έχεις άλλο μηχάνημα καλύτερα να πάρεις το pro μιας και έχει περισσότερες δυνατότητες. Αλλά αν σε καλύπτουν οι δυνατότητες του air τότε να πάρεις το air γιατί είναι κούκλα και πιο γρήγορο στα περισσότερα που θα κάνεις μιας και έρχεται με flash και όχι κλασσικό δίσκο και πιο βολικό στη μεταφορά!!
Από επεξεργαστή πάλι dual core θα έχεις απλά λίγο πιο γρήγορο στο pro. Η μνήμη είναι μόνο το θέμα που δεν μεγαλώνει στο air αλλά δεν έχει πρόβλημα (ουτε καν στο lion).

Ευχαριστω για την βοηθεια... Θα το ψαξω λιγο ακομα αν και κλεινω προς το αιρ. Δεν εχει υποδοχη για σιντι αλλα δεν με πολιαγχωνη αυτο. Εχω και το αλλο για να δω κατι αν και υπαρχουν και τα υσβ.

#7   dolfinpg

dolfinpg

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/12/2011 - 17:49

Εγώ πάλι στο αντίστοιχο δίλημμα προτίμησα pro γιατί είναι πιο ολοκληρωμένο μηχάνημα
αλλά σημείωσε οτι έχω και το ipad για ταξίδια γιατί είναι αρκετά βαρύ ακόμα και το 13" που έχω.
Συνεπώς άν το κουβαλάς συνέχεια παίρνεις Air και αν το κουβαλάς περιστασιακά pro.
Τώρα από επιδόσεις είναι παραπλήσια για εμένα.

#8   Aelaos

Aelaos

    iPH Enthousiast

  • 494 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2011 - 18:44

Φίλε από ότι κατάλαβα δεν θέλεις υπολογιστή για βαριές εργασίες , οπότε καλύτερα να πας σε MacBook Air . Αλλά ακόμα καλύτερα καθυστέρησε το λίγο αν μπορείς , στην αρχή του 2012 θα κυκλοφορήσουν τα καινούργια air με Ivy Bridge επεξεργαστες και με πολύ πιο πολλές δυνατότητες και πιθανώς με ανασχεδιασμενο σασι .

#9   luigi

luigi

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/12/2011 - 15:29

Φίλε από ότι κατάλαβα δεν θέλεις υπολογιστή για βαριές εργασίες , οπότε καλύτερα να πας σε MacBook Air . Αλλά ακόμα καλύτερα καθυστέρησε το λίγο αν μπορείς , στην αρχή του 2012 θα κυκλοφορήσουν τα καινούργια air με Ivy Bridge επεξεργαστες και με πολύ πιο πολλές δυνατότητες και πιθανώς με ανασχεδιασμενο σασι .

ναι κατι εχω ακουσει για νεα μοντελα και για πιο εικονομικα τα σημερινα μοντελα μολισ βγουν τα νεα...., οποτε ασ κανω λιγο υπομονη... παντοσ ακομα δεν ξερω που να καταλειξω... μια λεω για air και μετα αλαζω παλι για pro... και μαλλον για to pro με βλεπω... μιασ και εχουν τα ιδια λεφτα...

#10   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/12/2011 - 17:40

Θα σου πώς 2 πράγματα.
1.) Αντιθέτως με όλες τις εταιρείες, όταν η Apple βγάζει νέο μοντέλο στούς υπολογιστές τής, δέν ρίχνει την τιμή στο παλιότερο. Το παλιό εξακολουθεί να πωλείται στην ίδια τιμή μέχρι τήν τελευταία στιγμή της ανακοίνωσης του νέου, και μόλις βγεί το νέο, τα παλιό σταματάει να πωλείται. Χαρακτηριστικό παράδεογμα ο Mac Pro που έχει να ανανεωθεί σχεδόν δύο χρόνια και η τιμή του είναι ίδια με τήν αρχική!

2.) Μήν πάρεις κάτι που δεν χρειάζεσαι επειδή έχει απλά τα ίδια χρήματα και προσφέρει περισσότερα. Και εγώ έχω πέσει πολλές φορές σε αυτήν την παγίδα.
Το Pro αξίζει να το πάρεις μόνο άν βάλεις SSD (που πολλοί δέν το κάνουν, λένε "τόσα λεφτά δίνω, δέν θα δώσω παραπάνω, καλό είναι και έτσι, αν χρειαστεί αναβαθμίζω στο μέλλον" και άρα καταλήγουν να έχουν επιδόσεις αρκετά χαμηλότερες από του Air σε καθημερινές εργασίες!), ή αν σκέφτεσαι να αναβαθμίσεις τήν RAM σέ 8 ή 16GB στό μέλλον. Και όταν λέω σκέφτεσαι να αναβαθμίσεις, εννοώ να το σκέφτεσαι σοβαρά, όχι "ας έχω και αυτήν την επιλογή".


Τέλος πάντων, ότι και άν αποφασίσεις, είναι τρομερά μηχανήματα, κορυφαία το καθένα στόν τομέα του, και ελπίζω νά τά κατ'ευχαριστηθείς! :)

Άντε, και καλές αγορές! :)

#11   luigi

luigi

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/12/2011 - 08:31

Θα σου πώς 2 πράγματα.
1.) Αντιθέτως με όλες τις εταιρείες, όταν η Apple βγάζει νέο μοντέλο στούς υπολογιστές τής, δέν ρίχνει την τιμή στο παλιότερο. Το παλιό εξακολουθεί να πωλείται στην ίδια τιμή μέχρι τήν τελευταία στιγμή της ανακοίνωσης του νέου, και μόλις βγεί το νέο, τα παλιό σταματάει να πωλείται. Χαρακτηριστικό παράδεογμα ο Mac Pro που έχει να ανανεωθεί σχεδόν δύο χρόνια και η τιμή του είναι ίδια με τήν αρχική!

2.) Μήν πάρεις κάτι που δεν χρειάζεσαι επειδή έχει απλά τα ίδια χρήματα και προσφέρει περισσότερα. Και εγώ έχω πέσει πολλές φορές σε αυτήν την παγίδα.
Το Pro αξίζει να το πάρεις μόνο άν βάλεις SSD (που πολλοί δέν το κάνουν, λένε "τόσα λεφτά δίνω, δέν θα δώσω παραπάνω, καλό είναι και έτσι, αν χρειαστεί αναβαθμίζω στο μέλλον" και άρα καταλήγουν να έχουν επιδόσεις αρκετά χαμηλότερες από του Air σε καθημερινές εργασίες!), ή αν σκέφτεσαι να αναβαθμίσεις τήν RAM σέ 8 ή 16GB στό μέλλον. Και όταν λέω σκέφτεσαι να αναβαθμίσεις, εννοώ να το σκέφτεσαι σοβαρά, όχι "ας έχω και αυτήν την επιλογή".


Τέλος πάντων, ότι και άν αποφασίσεις, είναι τρομερά μηχανήματα, κορυφαία το καθένα στόν τομέα του, και ελπίζω νά τά κατ'ευχαριστηθείς! :)

Άντε, και καλές αγορές! :)


Οποτε ειναι σαν να λες να παρω τον air... Δηλαδη μπορω να παω και να παραγγειλω τον pro πχ. Και να τους πω οτι τον θελω με ssd.... ? και ποια η διαφορα Με την ssd ; Και πως θα ξερω οτι εχει οντως μεσα ssd .;

#12   luigi

luigi

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/12/2011 - 08:38

Οποτε ειναι σαν να λες να παρω τον air... Δηλαδη μπορω να παω και να παραγγειλω τον pro πχ. Και να τους πω οτι τον θελω με ssd.... ? και ποια η διαφορα Με την ssd ; Και πως θα ξερω οτι εχει οντως μεσα ssd .;



Ειναι η πρωτη φορα που θα παρω mac γιαυτο ρωταω πραγματα που για καποιον μπορει να ειναι αστεια... Ευχαριστω...

#13   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/12/2011 - 08:56

Για την χρήση που περιγράφεις θα πρότεινα Air. Σε καλύπτει άνετα, και είναι τόσο όμορφο και ελαφρύ, που θα θές αν το παίρνεις συνέχεια μαζί σου.

Το Pro, ναι, μπορείς να τους πείς να σου βάλουν SSD (το Air έχει ήδη). SSD στην ουσία είναι η τεχνολογία του δίσκου, υπάρχουν οι κλασσικοί μηχανικοί (HDD) και οι SSD.
Oi SSD είναι πάρα πολύ πιο γρήγοροι, αντέχουν σε κραδασμούς, είναι αθόρυβοι, έχουν μικρότερη κατανάλωση ενέργειας, κτλ., αλλά είναι και πιο ακριβοί.
Το πιο σημαντικό είναι η ταχύτητα. Όχι μόνο γιατί θα γράφεις αρχεία πιο γρήγορα, αλλά κυρίως γιατί οι εφαρμογές θα ανοίγουν αστραπιαία και θα είναι πιό responsive, ο υπολογιστής θα ανοίγει και θα κλείνει πολύ πιο γρήγορα, γενικά τόσο σε καθημερινές όσο και πιό σύνθετες εργασίες, η δουλειά σου θα γίνεται πολύ πιο γρήγορα!

#14   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/12/2011 - 09:00

Αν θέλεις περισσότερο για Ίντερνετ πάρε ένα iPad 2, 100%.

#15   luigi

luigi

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/12/2011 - 10:01

Μπα δεν σκεφτομαι ακομα για το ipad den μου γεμιζει το ματι.. Το εχει ενας φιλος αλλα δεν τρελαθηκα ... Προτυμω το λαπτοπ. Δεν ξερω για το 3 οταν βγει , νομιζω οτι με το ipad θα κανω οτι και με το iphone . Οποτε να κλεισω πρως ssd και μαλλον για το air, μιας και στο λαπτοπ που εχω τωρα το cd δεν το εχω χρειαστει ποτε, δεν νομιζω να το χρειαστω τωρα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες