Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Το Apple ID μου κλειδώθηκε από την Apple


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
26 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   IPL

IPL

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/12/2011 - 08:50

Γειά σας,

Μάλλον λόγω Jailbreak και το γεγονός πως έχω Αμερικάνικο λογαριασμό, το Apple ID μου έγινε 'disabled' από την Apple. Αυτό σημαίνει πως πλέον ούτε αναβαθμίσεις εφαρμογών δεν μπορώ να κάνω. Θέλω σε αυτή τη περίπτωση να αρχίσω να χρησιμοποιώ τον Ελληνικό μου λογαριασμό στο iTunes και στο iPhone. Οι ερωτήσεις είναι:

Μπορώ να μεταφέρω τα apps στο νέο Apple ID;
Πως μπορώ να σιγουρευτώ πως αν κάνω update το κινητό σε 5.0.1 από 4.3.3 που είμαι τώρα θα μου περαστούν ο κατάλογος και οι ρυθμίσεις του κινητού; θα υπάρξει πρόβλημα λόγω του θέματος;

Ευχαριστώ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 09/12/2011 - 09:11

Φίλε μου, δεν νομίζω να στο κλείδωσαν λόγω jailbreak γιατί με απόφαση δικαστηρίου το jailbreak είναι νόμιμο! Πλέον πάνε να περάσουν το jailbreak να είναι και σε αλλες συσκευές νόμιμο!
Δυστυχώς δεν μπορείς να περάσεις τις εφαρμογές από το ένα AppleID στο άλλο! Άρα πρέπει να τις ξανακατεβάσεις(όσες υπάρχουν στο Ελληνικό AppStore)!!
Για μένα στείλε mail στην Apple ρωτώντας τι ακριβώς έγινε με το AppleID!

#3   nikolis9

nikolis9

    iPH Addict

  • 653 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/12/2011 - 09:21

Μπορει να κλειδωθηκε και απο αλλο λογο οπως εγινε και σε μενα παλια και ζητησα και το ξεκλειδωσαν ...Εμενα κλειδωσε πριν ενα χρονο για το λογο αγορασα απο ebay μια redeem card για να ανανεωσω το υπολοιπο και μου εστειλε fake κωδικο το δεκτηκε to itune αλλα μετα απο λιγη ωρα εγινε το desable του id μου ...Oταν ζητησα απο την apple γιατι εγινε αυτο μου ειπαν το λογο μου ειπα να μην αγοραζω redeem cards απο το ebay η απο οποινδηποτε και να προσεχω και με ρωτησα αν μενω στη Αμερικη και ειπα καταφατικα ναι ;)
Και απο εκεινο το καιρο προσεχω καλα...

Τελευταία επεξεργασία από: nikolis9, 09/12/2011 - 09:22


#4   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 09/12/2011 - 09:31

Τι error σου βγάζει;
Behind the Scenes...

#5   IPL

IPL

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/12/2011 - 10:28

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μήπως ξέρετε σε ποιό email μπορώ να στείλω; Δεν βρίσκω πουθενά ένα email να τους στείλω και να τους ρωτήσω.

#6   IPL

IPL

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/12/2011 - 10:29

Μου γράφει πολύ απλά 'Your Apple ID has been disabled.'

#7   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 09/12/2011 - 10:31

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μήπως ξέρετε σε ποιό email μπορώ να στείλω; Δεν βρίσκω πουθενά ένα email να τους στείλω και να τους ρωτήσω.



Μπες στο apple.com και δες τι έχει στη σελίδα support/contact

Εχει διαφορετικά για κάθε περίπτωση εμαιλ και αριθμούς.

Θαλεγα ισως να δοκιμάσεις να πάρεις και το νούμερο τηλεφώνου που έχει για Ελλαδα για υποστήριξη apple μπας και σου πουνε και τιποτα εκει (αν και δε νομίζω, αλλα τουλαχιστον θα σε κατευθυνουνε στην καταλληλη υπηρεσία)
Whatsapp doc?

#8   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 09/12/2011 - 10:35

Γειά σας,

Μάλλον λόγω Jailbreak και το γεγονός πως έχω Αμερικάνικο λογαριασμό, το Apple ID μου έγινε 'disabled' από την Apple. Αυτό σημαίνει πως πλέον ούτε αναβαθμίσεις εφαρμογών δεν μπορώ να κάνω. Θέλω σε αυτή τη περίπτωση να αρχίσω να χρησιμοποιώ τον Ελληνικό μου λογαριασμό στο iTunes και στο iPhone. Οι ερωτήσεις είναι:

Μπορώ να μεταφέρω τα apps στο νέο Apple ID;
Πως μπορώ να σιγουρευτώ πως αν κάνω update το κινητό σε 5.0.1 από 4.3.3 που είμαι τώρα θα μου περαστούν ο κατάλογος και οι ρυθμίσεις του κινητού; θα υπάρξει πρόβλημα λόγω του θέματος;

Ευχαριστώ


1. Το ότι έχεις jail broken συσκευή δεν σχετίζεται με την απενεργοποίηση του Apple ID
2. Τα Apps δεν μπορείς να τα μεταφέρεις σε νέο Apple ID

Όσον φορά το Apple ID δες εδώ:

Why do I see the message "This Apple ID has been disabled for security reasons” when I enter my password?

This message means that someone was unable to sign in to this account multiple times. The Apple ID system will disable the account to prevent unauthorized people from gaining access to your information. You'll need to follow the instructions on My Apple ID to reset your password.
Behind the Scenes...

#9   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 09/12/2011 - 10:35

Μπες εδώ http://www.apple.com/contact/ και βήμα βήμα θα το βρεις!

#10   IPL

IPL

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/12/2011 - 10:38

1. Το ότι έχεις jail broken συσκευή δεν σχετίζεται με την απενεργοποίηση του Apple ID
2. Τα Apps δεν μπορείς να τα μεταφέρεις σε νέο Apple ID

Όσον φορά το Apple ID δες εδώ:

Why do I see the message "This Apple ID has been disabled for security reasons” when I enter my password?

This message means that someone was unable to sign in to this account multiple times. The Apple ID system will disable the account to prevent unauthorized people from gaining access to your information. You'll need to follow the instructions on My Apple ID to reset your password.


δεν παίζει αυτό νομίζω. Έχω την εντύπωση πως είναι από κωδικούς redeem που πρέπει να ήταν Κινέζικοι.

#11   IPL

IPL

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/12/2011 - 08:43

Τελικά μετα απο 2 emails κατάφερα να πείσω την apple να μου κάνει enable πάλι το apple id. Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις.

Το πρόβλημα ήταν πως αγοραζα κωδικούς απο Κίνα που ήταν αγορασμενοι απο κλεμενες πιστωτικές. Απο εδώ κ πέρα μακριά!

#12   Finder

Finder

    iPH Member

  • 211 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/03/2012 - 13:06

Καλημερα παιδια. Εμενα μου εχει βγαλει το "This Apple ID has been disabled for security reasons” 2 φορες μεσα στον Μαρτιο!...

Μια πριν 1 εβδομαδα και μια χθες το βραδυ.. και επρεπε να αλλαξω τον κωδικο μου και ολα ok.
Αλλα γιατι? Δεν παιζει με τιποτα να εβαζα λαθος τον κωδικο μου.

#13   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/03/2012 - 13:49

Τελικά μετα απο 2 emails κατάφερα να πείσω την apple να μου κάνει enable πάλι το apple id. Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις.

Το πρόβλημα ήταν πως αγοραζα κωδικούς απο Κίνα που ήταν αγορασμενοι απο κλεμενες πιστωτικές. Απο εδώ κ πέρα μακριά!

καλο θα ειναι θετοντας ενα προβλημα να εχουμε επισυναψει και ολες τις διαφοροποιησεις απο την ορθη χρηση, πχ τους κινεζικους κωδικους για reedem εφαρμογων.. για να μπορειτε να παιρνετε σαφεις απαντησεις....

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 13/03/2012 - 13:50


#14   Finder

Finder

    iPH Member

  • 211 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/03/2012 - 14:49

Όλα normal. Ούτε κινεζικοι κωδικοί, ούτε τίποτα τέτοιο. Όλα με ορθή χρήση.

#15   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/03/2012 - 14:57

η apple αλλαζει τα επιπεδα ασφαλειας και εαν ο κωδικος σου δεν συναδει με τους ορους .. θα πρεπει να τον αλλαξεις.. :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες