Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MobileMe: Μια σύντομη περίληψη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/09/2009 - 19:59

Πριν από λίγες μέρες αποφάσισα να μπω στην διαδικασία του να δοκιμάσω την πολυδιαφημισμένη υπηρεσία MobileMe της Apple. Η αλήθεια είναι ότι ήμουν χρήστης του Google Sync και είχα περιέργεια αφενός να κατευνάσω την περιέργειά μου και αφετέρου να προσπαθήσω να αξιολογήσω τις διαφορές μεταξύ MobileMe και Google Sync και εμμέσως, κατά πόσο αξίζει η επένδυση των 80€.

Θα απαριθμήσω τις εμπειρίες μου από την υπηρεσία, και δεν θα παραθέσω screenshots αφού υπάρχουν σε ποσότητες στο δίκτυο.

Ενεργοποίηση
Η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε στο iPhone μου και στον Mac μου γρήγορα και απροβλημάτιστα. Δεν μπορώ να πω ότι συνάντησα κάτι το αναπάντεχο.

Θετικά στοιχεία
  • Εξαιρετικά χρήσιμη υπηρεσία σε χρήστες που α) ανταλλάσουν συχνά μεγάλα αρχεία και τα θέλουν δικτυακά β) που έχουν περισσότερους από έναν υπολογιστές (Mac, PC) και iPhone.
  • Web Interface, αισθητική πλευρά. Ίσως το πιο οικείο και όμορφα σχεδιασμένο portal τέτοιου είδους.
  • Ενσωμάτωση και ομαλή συνεργασία με iPhone και Mac.
  • Μοναδική υπηρεσία του FindMyiPhone, γρήγορη εύρεση του τηλεφώνου, παραγωγή ήχου, απομακρυσμένο κλείδωμα και σβήσιμο. Μοναδικό.
  • iDisk: Δεν έχω και την εκτενέστερη εμπειρία με WebDAV υπηρεσίες, αλλά σίγουρα το iDisk είναι μια απο τις καλύτερες. Ταχύτατο και ενσωματωμένο σε πλήθος εφαρμογών (βλ. QuickOffice, AirSharing Pro).
  • Απλούστατο και πανέμορφο Photo Gallery

Αρνητικά στοιχεία
  • Κόστος υπηρεσίας, ειδικά συγκρινόμενο με Google Sync που είναι παρεμφερές και δωρεάν.
  • Προσφερόμενος χώρος. Δίνοντας 80€ παίρνεις 10GB email + 10GB iDisk ενώ με το Picasa δίνεις 50€ και αγοράζεις 40GB που μοιράζονται σε email και photos.
  • Εξάρτηση. Αν αποφασίσει κανείς να εγκαταλείψει την υπηρεσία, συνεπάγεται κόστος και ... ιδρώτα.
  • Contacts - δεν υποστηρίζονται custom ringtones και χάνονται κατά τον συγχρονισμό. Απαράδεκτο.
  • Calendar - Κατά την εισαγωγή γεγονότος στο web interface δεν υπάρχει η επιλογή εισαγωγής υπενθύμισης (reminder)!
  • Gallery - Ελάχιστες ως ανύπαρκτες οι δυνατότητες παραμετροποίησης των άλμπουμ μέσω του Web Interface (βλ. users/passwords).
  • Gallery - Απουσία iPhone app.
  • iDisk - σχετικά "φτωχή" εφαρμογή, ειδικά συγκρινόμενη με άλλες, όπως π.χ. Air Sharing Pro που μπορείς να κάνεις zipping, unzipping, emailing. Ευτυχώς το MobileMe υποστηρίζεται από το AirSharingPro.
  • WebInterface - Εξαιρετικά αργή απόκριση σε σημείο που ενίοτε ... εκνευρίζει.

Έτσι λοιπόν τερμάτισα την δοκιμή του MobileMe και έφτασα στο συμπέρασμα ότι υπερκαλύπτομαι από το δωρεάν Google Sync, σε συνδυασμό με ένα δωρεάν WebDAV όπως mydisk.se. Αν θελήσω περισσότερο χώρο, θα αγοράσω από το Google. Φυσικά ο καθένας μπορεί να αξιολογήσει διαφορετικά την υπηρεσία.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   stevenfox

stevenfox

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2009 - 21:24

Εγώ πιστεύω πως αξίζει μόνο ο εντοπισμός κινητού τηλεφώνου γιατί όλα τα υπόλοιπα λίγο - πολύ τα βρίσκουμε και δωρεάν.. 8)

#3   mithra

mithra

    iPH Addict

  • 801 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/09/2009 - 23:52

γίνε λίγο πιο σαφής σε αυτό

Contacts - δεν υποστηρίζονται custom ringtones και χάνονται κατά τον συγχρονισμό. Απαράδεκτο.


ποια δεν υποστηρίζονται και πως χάνονται;

Τελευταία επεξεργασία από: mithra, 17/09/2009 - 23:53


#4   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 18/09/2009 - 08:47

Ένα ακόμη αρνητικό είναι η έλλειψη σύνδεσης στο www.mobileme.com από το safari του iPhone...

#5   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/09/2009 - 08:50

γίνε λίγο πιο σαφής σε αυτό



ποια δεν υποστηρίζονται και πως χάνονται;


είχα ρυθμίσει σε πολλές επαφές στο iPhone και στον iMac μου custom ringtones τα οποία μόλις ενεργοποιησα το MobileMe χάθηκαν.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες