Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Περι σχολικης νομοθεσιας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
69 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   secone

secone

    iPH Member

  • 223 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/12/2011 - 19:15

@nikolaou
Ειμαι μαθιτησ τησ 3ησ λικειου και οταν μπαινουν μεσα στην ταξη οι καθηγιτεσ κατευθινσησ και σου λενε αυτα τα εχετε κανει στο φροντιστιριο παμε παρακατω και το θεωρουν δεδομενο πωσ να αποκαλεσω το εκπαιδευτικο συστημα?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 13/12/2011 - 19:24

@nikolaou
Ειμαι μαθιτησ τησ 3ησ λικειου και οταν μπαινουν μεσα στην ταξη οι καθηγιτεσ κατευθινσησ και σου λενε αυτα τα εχετε κανει στο φροντιστιριο παμε παρακατω και το θεωρουν δεδομενο πωσ να αποκαλεσω το εκπαιδευτικο συστημα?

Όταν οι περισσότεροι τους γράφουν και κάνουν ότι να ναι και ως απάντηση λένε α εγώ δε χρειάζομαι το μάθημα το έκανα στο φροντιστήριο τι θα κάνουν οι καθηγητές? Αλλά και όπως τα λες να είναι θα έπρεπε να τους βρίσετε και να πείτε όχι δεν τα κάναμε. Αλλά το κάνετε? Όχι γιατί κι εσείς βαριέστε να τα ξανακούτε οπότε δε φταίνε μόνο αυτοί. Όπως και να έχει αυτοί τα ξέρουν,δεν τους χρειάζεται να τα μάθουν εσείς να δείτε τι θα κάνετε στη ζωή σας και πού θα περάσετε. Το δικό μου σχολείο δηλαδή γιατί ήταν σωστό? Δημόσιο ήταν και σε εμάς έδιναν αποβολές ή καλούσαν γονείς αν έλειπες αδικαιολόγητα σε κάποια ώρα εκτός της πρώτης.
Όσο για το παιδί που λέει στα Πανεπιστήμια τί μαθαίνουμε κτλ κτλ ναι μπορεί κάποιοι καθηγητές να είναι άχρηστοι αλλά αν ενδιαφέρεσαι μαθαίνεις αυτά που χρειάζονται,υπάρχουν και αξιόλογοι καθηγητές μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Και μόνος σου να κάτσεις να διαβάσεις μαθαίνεις πράγματα. Τουλάχιστον αυτά που σου χρειάζονται για το μεταπτυχιακό,τη δουλειά κανείς δε θα σου τη μάθει. Μη νομίζετε ότι στο εξωτερικό μαθαίνουν άλλα από εμάς...
Τέλος, όντως το εκπαιδευτικό μας σύστημα είναι καλό γι αυτό είμαστε πρώτοι σε προτίμηση στο εξωτερικό ακόμη και με μικρότερο βαθμό από τον απαραίτητο (Πχ σε παίρνουν και με 6,5 αντί για 7 κτλ,συμβαίνει πολύ συχνά) διότι ξέρουν οι ξένοι τι διδάσκεται και πως,δεν είναι ηλίθιοι.

#18   Evangelia

Evangelia

    iPH Enthousiast

  • 548 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 13/12/2011 - 19:28

Μπορεί να μην έχουμε το καλύτερο εκπαιδευτικό σύστημα ,μπορεί μερικοί καθηγητές να μην μπορούν να διδάξουν σωστά αλλά και πολλοί μαθητές δεν σέβονται τίποτα πια!!!φυσικα η αγωγή κ οι τρόποι ξεκινάνε από το σπίτι κ από τους γονείς!!
ΥΣ:δεν μιλάω για το παιδί που άνοιξε το topic αλλά γενικά!! :)

#19   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/12/2011 - 20:25

Τώρα σοβαρά μιλάμε για τα φροντιστήρια και αν μας τα κάνουν ή δεν μας τα κάνουν στο σχολείο ;;; Είχα μια συζήτηση με μια Γερμανίδα και της είπα ότι πάω φροντιστήριο για το σχολείο και η κοπέλα στην αρχή δεν καταλάβαινε τι της έλεγα μόλις της εξήγησα ότι εκτός απο το 7ωρο στο σχολείο κάνουμε και τουλάχιστον 5ωρες την ημέρα φροντιστήριο γιααθατα και ξένες γλώσσες η κοπέλα γονατησε απο τα γέλια .. Για αυτό μην μου λέτε για εκπαιδευτικό σύστημα γιατί απλά δεν υπάρχει

#20   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/12/2011 - 20:38

Όταν οι περισσότεροι τους γράφουν και κάνουν ότι να ναι και ως απάντηση λένε α εγώ δε χρειάζομαι το μάθημα το έκανα στο φροντιστήριο τι θα κάνουν οι καθηγητές? Αλλά και όπως τα λες να είναι θα έπρεπε να τους βρίσετε και να πείτε όχι δεν τα κάναμε. Αλλά το κάνετε? Όχι γιατί κι εσείς βαριέστε να τα ξανακούτε οπότε δε φταίνε μόνο αυτοί. Όπως και να έχει αυτοί τα ξέρουν,δεν τους χρειάζεται να τα μάθουν εσείς να δείτε τι θα κάνετε στη ζωή σας και πού θα περάσετε. Το δικό μου σχολείο δηλαδή γιατί ήταν σωστό? Δημόσιο ήταν και σε εμάς έδιναν αποβολές ή καλούσαν γονείς αν έλειπες αδικαιολόγητα σε κάποια ώρα εκτός της πρώτης.
Όσο για το παιδί που λέει στα Πανεπιστήμια τί μαθαίνουμε κτλ κτλ ναι μπορεί κάποιοι καθηγητές να είναι άχρηστοι αλλά αν ενδιαφέρεσαι μαθαίνεις αυτά που χρειάζονται,υπάρχουν και αξιόλογοι καθηγητές μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Και μόνος σου να κάτσεις να διαβάσεις μαθαίνεις πράγματα. Τουλάχιστον αυτά που σου χρειάζονται για το μεταπτυχιακό,τη δουλειά κανείς δε θα σου τη μάθει. Μη νομίζετε ότι στο εξωτερικό μαθαίνουν άλλα από εμάς...
Τέλος, όντως το εκπαιδευτικό μας σύστημα είναι καλό γι αυτό είμαστε πρώτοι σε προτίμηση στο εξωτερικό ακόμη και με μικρότερο βαθμό από τον απαραίτητο (Πχ σε παίρνουν και με 6,5 αντί για 7 κτλ,συμβαίνει πολύ συχνά) διότι ξέρουν οι ξένοι τι διδάσκεται και πως,δεν είναι ηλίθιοι.

Με εκφράζεις απόλυτα +1..(χαρας το κουράγιο σου που καθεσαι και τους τα αναλύεις, οταν εχουν τετοιο ύφος μερικοί..)

#21   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 13/12/2011 - 21:02

Τώρα σοβαρά μιλάμε για τα φροντιστήρια και αν μας τα κάνουν ή δεν μας τα κάνουν στο σχολείο ;;; Είχα μια συζήτηση με μια Γερμανίδα και της είπα ότι πάω φροντιστήριο για το σχολείο και η κοπέλα στην αρχή δεν καταλάβαινε τι της έλεγα μόλις της εξήγησα ότι εκτός απο το 7ωρο στο σχολείο κάνουμε και τουλάχιστον 5ωρες την ημέρα φροντιστήριο γιααθατα και ξένες γλώσσες η κοπέλα γονατησε απο τα γέλια .. Για αυτό μην μου λέτε για εκπαιδευτικό σύστημα γιατί απλά δεν υπάρχει

Sorry κιόλας αλλά οι Γερμανοί δεν έχουν δικαίωμα να μιλάνε. Πρώτον πάνε σχολείο μέχρι τα 19 νομίζω για έναν ανεξήγητο λόγο (μάλλον ότι είναι καθυστερημένοι). Δεύτερον αν τολμήσουν να πουν για ξένες γλώσσες καλύτερα να πάνε να πέσουν από κανένα γκρεμό γιατί όχι απλά δεν ξέρουν να μιλήσουν αλλά δεν μπαίνουν καν στον κόπο να μάθουν αγγλικά που είναι η γλώσσα με την οποία συννενοείσαι σε όλον τον κόσμο. Και στο Βερολίνο αλλά και στην Φρανκφούρτη όπου βρίσκονται όλες η τράπεζες η άλλη δεν καταλάβαινε ότι θέλαμε να ανοίξουμε λογαριασμό με μεγάλο επιτόκιο,μας μιλούσε τα μισά στα Γερμανικά και δεν ήξερε καν πως είναι το επιτόκιο στα αγγλικά. Οπότε sorry αλλά για τις γλώσσες ας φάνε καλύτερα τη δική τους. Τρίτον εκείνοι ποιόν παίρνουν στη Lufthansa για να πετάει τα αεροσκάφη τους? Αν είχαν την κατάλληλη παιδεία και μυαλό θα έπαιρναν δικούς τους. Τέταρτον μιλάει και η χώρα που έχει το μεγαλύτερο ποσοστό να σταματάει το σχολείο για να κάνει παιδί από τα 17,18 κτλ. Οπότε η Γερμανία ναι μεν έχει βιομηχανία αλλά δε μπορεί να θεωρεί τον εαυτό της καλύτερο από εμάς οι οποίοι ναι μεν τεμπέληδες αλλά έχουμε πολύ περισσότερο μυαλό,ξέρουμε τουλάχιστον 2 γλώσσες εκτός της μητρικής ο καθένας μας και όταν τελειώσουμε το πανεπιστήμιο είμαστε περιζήτητοι και στα δικά τους Πανεπιστήμια αλλά και σε όλα. Και εάν αυτά οφείλονται στο ότι έκανα φροντιστήριο στο Λύκειο και στις ξένες γλώσσες δε με ενδιαφέρει καθόλου είμαι πλήρως ικανοποιημένη.

#22   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 13/12/2011 - 21:23

Το αν είναι περιζήτητοι ή όχι θα το καταλάβεις αν κάποια στιγμή αν χρειαστεί να πας έξω.
Η πραγματική εικόνα βάσει εμπειρίας μου είναι ότι όχι μόνο δεν είναι περιζήτητοι οι Έλληνες αλλά και πρέπει να τους πείσεις σε πολλούς τομείς για να σε πάρουν.Μην έχεις αυτή τη μαγική εικόνα στο μυαλό σου γιατί θα προσγειωθείς και αποθαρρυνθείς πολύ εύκολα..Κι αυτή η άρνησή τους να σε πάρουν απορρέει από το εκπαιδευτικό μας σύστημα. Γιατί όταν ένας σημερινός νέος που τελειώσει το Πανεπιστήμιο γύρω στα 23 πες χοντρικά πει να πάει έξω αρχίζουν άλλα μετά.Τι εννοώ;Εχεις φάει με το κουτάλι τα φροντιστήρια 2 χρόνια,σε έχουν κυριολεκτικά μπουχτίσει με ένα σωρό άχρηστα πράγματα στις Πανελλήνιες(έδωσα με 9 εγώ),έχεις φάει πάλι στο Πανεπιστήμιο μια κατάσταση που είναι νοσηρή από κάθε έννοια(οργάνωση,δουλειά φοιτητών,καθηγητές,πρόγραμμα μαθημάτων και τα πάντα γενικά) και μετά πας έξω και ξεδίνεις τελείως και είσαι κουρασμένος από όλα.Οι έρευνες και τα στατιστικά το λένε αυτό.Ότι οι Έλληνες παρατάνε πιο εύκολα τα Μεταπτυχιακά τους γιατί έχουν μπουχτίσει.Γι αυτό και δεν σε παίρνουν εύκολα και γιατί δεν έχουν μάθει οι Έλληνες φοιτητές να δουλεύουν κάθε μέρα και πάνε με 1 μήνα διάβασμα σε κάθε εξεταστική να τελειώσουν Πανεπιστήμιο.Ότι λέω στο λέω φιλικά με καμμία διάθεση να στην πω εννοείται.Απλά επειδή έχω πάει έξω και ξέρω σου λέω 2 πράγματα να ξέρεις..

Αναρτημένη εικόνα


#23   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/12/2011 - 21:30

Το αν είναι περιζήτητοι ή όχι θα το καταλάβεις αν κάποια στιγμή αν χρειαστεί να πας έξω.
Η πραγματική εικόνα βάσει εμπειρίας μου είναι ότι όχι μόνο δεν είναι περιζήτητοι οι Έλληνες αλλά και πρέπει να τους πείσεις σε πολλούς τομείς για να σε πάρουν.Μην έχεις αυτή τη μαγική εικόνα στο μυαλό σου γιατί θα προσγειωθείς και αποθαρρυνθείς πολύ εύκολα..Κι αυτή η άρνησή τους να σε πάρουν απορρέει από το εκπαιδευτικό μας σύστημα. Γιατί όταν ένας σημερινός νέος που τελειώσει το Πανεπιστήμιο γύρω στα 23 πες χοντρικά πει να πάει έξω αρχίζουν άλλα μετά.Τι εννοώ;Εχεις φάει με το κουτάλι τα φροντιστήρια 2 χρόνια,σε έχουν κυριολεκτικά μπουχτίσει με ένα σωρό άχρηστα πράγματα στις Πανελλήνιες(έδωσα με 9 εγώ),έχεις φάει πάλι στο Πανεπιστήμιο μια κατάσταση που είναι νοσηρή από κάθε έννοια(οργάνωση,δουλειά φοιτητών,καθηγητές,πρόγραμμα μαθημάτων και τα πάντα γενικά) και μετά πας έξω και ξεδίνεις τελείως και είσαι κουρασμένος από όλα.Οι έρευνες και τα στατιστικά το λένε αυτό.Ότι οι Έλληνες παρατάνε πιο εύκολα τα Μεταπτυχιακά τους γιατί έχουν μπουχτίσει.Γι αυτό και δεν σε παίρνουν εύκολα και γιατί δεν έχουν μάθει οι Έλληνες φοιτητές να δουλεύουν κάθε μέρα και πάνε με 1 μήνα διάβασμα σε κάθε εξεταστική να τελειώσουν Πανεπιστήμιο.Ότι λέω στο λέω φιλικά με καμμία διάθεση να στην πω εννοείται.Απλά επειδή έχω πάει έξω και ξέρω σου λέω 2 πράγματα να ξέρεις..

Θα διαφωνησω μαζι σου,η κατασταση στο πανεπιστημιο δεν είναι τοσο καλη αλλα οχι και νοσηρη εισαι υπερβολικος.Τα μεταπτυχιακα τώρα είναι 1 χρόνος και οχι 3 που ηταν παλιά ..Οι ελληνες είναι περιζητητοι παντου γιατι εχουν γνωσεις στα παναεπιστημια οι καθηγητες..Τα ελληνικα πανεπιστημια είναι τα καλυτερα και συγκριτικα και με τα αγγλικα ,τα αγγλικα πανεπιστημια είναι οτι να ειναι ..Τέλος σιγουρα σε κουραζει η ολη κατασταση αλλα και εσυ παπαγαλιζεις οτι λενε οι ξένοι οτι οι ελληνες είναι τεμπεληδες ...φιλικα παντα

#24   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/12/2011 - 21:34

Πρώτον είμαστε η Μονή χώρα που κάνουμε φροντιστήριο δεύτερον μην αρχίσουμε τώρα για τις ανηλικες μητέρες γτ τουλάχιστον στις χώρες τις βόρειας Ευρώπης δεν τις θεωρούν ... Νομίζω πως καταλάβες τι θέλω να πω και επίσης τους δίνουν και στήριξη απο το κράτος όχι όπως εδώ που αν δεν έχουν οικογένεια ανοιχτομυαλη θα κάνουν πεζοδρόμιο που αυτο σημαίνει κουλτούρα. Τρίτων αν κάτι έμαθα με άσχημο τροπο ειναι το ότι η ευφυΐα δεν βοηθά κανένα χωρίς σπρώξιμο. Σιγά την αναγνώριση που έχουν τα ελληνικά πανεπιστήμια εγω μιλαγα με κοπέλα απο το πανεπιστήμιο του Lancaster και παιδι απο το university of Toronto και ούτε κάν τα ελληνικά άντε λίγο της Πάτρας η πολυτεχνικη σχολή .. Και το όνομα που έχει η ασοεε το χάνει ... Επίσης στα πρωτοκλασάτα πανεπιστήμιο τα παιδιά απλά δεν κάνουν φροντιστήριο = δεν πληρώνουν οι γονείς τους .. Φυσικά δεν θα είχα πρόβλημα να πληρώσω όπως και έκανα και το χαρτί που θα πάρω να αξίζει όσο του MIT αλλα για πες μου δίνω λεφτα μου βγαίνει η πίστη να περάσω σε ένα ελληνικό πανέιστημιο και στην παγκόσμια κατάταξη πιάνω πάτο και ας ειμαστε αντικειμενικά πιο μορφωμένοι απο πολλούς ... Αυτά.

#25   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 13/12/2011 - 21:35

Νοσηρή είναι το λιγότερο που μπορώ να πω.Και χειρότερη είναι.Δεν είπα ότι οι καθηγητές δεν έχουν γνώσεις αλλά ότι δεν υπάρχει οργάνωση.Αν πας σε ένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού θα καταλάβεις.Το συμπέρασμα ότι είναι καλύτερα από τα αγγλικά από που το βγάζεις;Κι ότι είναι ότι να ναι;
Δεν παπαγαλίζω τίποτα από προσωπική εμπειρία στα λέω επειδή έχει τύχει να πάω έξω.Δεν είπα ότι δεν έχουμε γνώσεις σαν φοιτητές αλλά ότι δεν είμαστε περιζήτητοι.
Σίγουρα κάποια πανεπιστήμια της Αγγλίας δεν είναι καλά αλλά υπάρχουν κάποια που δεν έχουν καμμία σχέση με τα Ελληνικά-απέχουν έτη φωτός.

Αναρτημένη εικόνα


#26   foivos

foivos

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:smart hub on Samsung tv

Δημοσίευση 13/12/2011 - 21:44

Μπορεί να μην έχουμε το καλύτερο εκπαιδευτικό σύστημα ,μπορεί μερικοί καθηγητές να μην μπορούν να διδάξουν σωστά αλλά και πολλοί μαθητές δεν σέβονται τίποτα πια!!!φυσικα η αγωγή κ οι τρόποι ξεκινάνε από το σπίτι κ από τους γονείς!!
ΥΣ:δεν μιλάω για το παιδί που άνοιξε το topic αλλά γενικά!! :)



Συμφωνώ με την φίλη Ευαγγελία,όλα αρχίζουν και τελειώνουν απο το σπίτι που τα παιδια μαθαίνουν η δεν μαθαίνουν απλους κανόνες συμπεριφοράς.

#27   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/12/2011 - 21:49

Νοσηρή είναι το λιγότερο που μπορώ να πω.Και χειρότερη είναι.Δεν είπα ότι οι καθηγητές δεν έχουν γνώσεις αλλά ότι δεν υπάρχει οργάνωση.Αν πας σε ένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού θα καταλάβεις.Το συμπέρασμα ότι είναι καλύτερα από τα αγγλικά από που το βγάζεις;Κι ότι είναι ότι να ναι;
Δεν παπαγαλίζω τίποτα από προσωπική εμπειρία στα λέω επειδή έχει τύχει να πάω έξω.Δεν είπα ότι δεν έχουμε γνώσεις σαν φοιτητές αλλά ότι δεν είμαστε περιζήτητοι.
Σίγουρα κάποια πανεπιστήμια της Αγγλίας δεν είναι καλά αλλά υπάρχουν κάποια που δεν έχουν καμμία σχέση με τα Ελληνικά-απέχουν έτη φωτός.

Τα πανεπιστημια portsmouth και κατι αλλα μου έχουν πει φίλοι μου σπουδαζουνε οτι δεν είναι καλα.Τώρα δεν λεω για university of greenwich κτλπ γιατι ενταξει...Αλλα για δημοσιο πανεπιστημιο με ερευνες με ιστοριες κτλπ είμαστε αρκετα καλοί..Σε όλα του εξωτερικου πληρώνεις αρκετα διδακτρα που φτάνουν εως και 50 000 ευρω + αρα μην μου λες αναλογικα οτι δεν είμαστε σε υψηλα επιπεδα οταν είμαστε στα καλυτερα 100..Ομως εσυ που εχεις παει και εχεις αυτην την γνωμη ειλικρινα θα ήθελα να μαθω ..

#28   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/12/2011 - 21:53

Παιδιά δεν έχουμε το καλύτερο σύστημα και τους καλύτερους καθηγητές...αλλά με αυτά τα "χάλια" ξέρετε πόσα παιδιά έφτασαν ψηλά και έγιναν οι γαμάτοι παγκοσμίως; Εκατοντάδες, γιατί όταν κάτι δεν οήγαινε καλά κοιτούσαν πρώτα να βελτιωθούν και όχι να κράξουν τους άλλους...εμείς σίγουρα είνασταν σε χειρότερη μοίρα, αλλά ΠΆΝΩ ΑΠΌ ΌΛΑ ΜΕΤΡΑ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.

Τελευταία επεξεργασία από: Researcher, 13/12/2011 - 21:55


#29   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/12/2011 - 21:54

Συμφωνώ με την φίλη Ευαγγελία,όλα αρχίζουν και τελειώνουν απο το σπίτι που τα παιδια μαθαίνουν η δεν μαθαίνουν απλους κανόνες συμπεριφοράς.


Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ.

#30   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/12/2011 - 21:56

Πρώτον δεν είμαστε στα 100 καλύτερα το εκπα ειναι γύρω στο 400 δεύτερον κανε μια σούμα ποσά έδινες απο Δευτέρα δημοτικού που ξεκινησες τα αγγλικά μετα τα Γερμανικά και όλα τα αλλα και πες μου ποσά θα σου βγουν , ύστερα 50000+ αλλα έχεις πτυχίο αξίας άρα δες το σαν επένδυση και ας μην ξεχνάμε τα φοιτητικά δάνεια ... Εδώ θα βγούμε άνεργοι ή στην καλύτερη 500€ μεικτά . Αλλα δεν πειράζει δημόσια και δωρεάν παιδιά και χάρη μας κάνουν δηλαδη ...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες