Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Περι σχολικης νομοθεσιας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
69 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/12/2011 - 21:57

Σύμφωνο και για την προσωπική προσπάθεια αλλα μόνο αυτο δυστυχώς ΔΕΝ φτανει

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:03

Πρώτον δεν είμαστε στα 100 καλύτερα το εκπα ειναι γύρω στο 400 δεύτερον κανε μια σούμα ποσά έδινες απο Δευτέρα δημοτικού που ξεκινησες τα αγγλικά μετα τα Γερμανικά και όλα τα αλλα και πες μου ποσά θα σου βγουν , ύστερα 50000+ αλλα έχεις πτυχίο αξίας άρα δες το σαν επένδυση και ας μην ξεχνάμε τα φοιτητικά δάνεια ... Εδώ θα βγούμε άνεργοι ή στην καλύτερη 500€ μεικτά . Αλλα δεν πειράζει δημόσια και δωρεάν παιδιά και χάρη μας κάνουν δηλαδη ...

Εχω μια απορια μόνο ,δηλ πιστευεις οτι το πανεπιστημιο που τελειωνεις είναι υποβαθμισμένο και οφείλεται αυτο για τα 500 ευρω που θα παίρνεις???φοιτητικα δανεια είναι βλακείες ,εδω δεν δίνουν στις επιχειρησεις θα δώσουν σε εμας???

#33   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:11

Τα πανεπιστημια portsmouth και κατι αλλα μου έχουν πει φίλοι μου σπουδαζουνε οτι δεν είναι καλα.Τώρα δεν λεω για university of greenwich κτλπ γιατι ενταξει...Αλλα για δημοσιο πανεπιστημιο με ερευνες με ιστοριες κτλπ είμαστε αρκετα καλοί..Σε όλα του εξωτερικου πληρώνεις αρκετα διδακτρα που φτάνουν εως και 50 000 ευρω + αρα μην μου λες αναλογικα οτι δεν είμαστε σε υψηλα επιπεδα οταν είμαστε στα καλυτερα 100..Ομως εσυ που εχεις παει και εχεις αυτην την γνωμη ειλικρινα θα ήθελα να μαθω ..

Δεν ξέρω για τα πανεπιστήμια που λες.Στην αγγλία δεν είναι 5 πανεπιστήμια όπως εδώ αλλά τουλάχιστον 60-70.Λογικό είναι να μην είναι καλά όλα.Καλά είναι πχ Imperia,UCL,Bristol,Oxford,Cambridge κτλ κτλ και πολλά άλλα..Και τα δίδακτρα που είπες δεν είναι τόσα.Συνήθως δεν πληρώνεις τίποτα (ειδικά στην Αγγλία και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες) ή πληρώνεις συμβολικά ποσά πχ 1000 ευρώ το χρόνο.Τα ποσά που είπες δεν ισχύουν δλδ για Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια...Όσο για τις έρευνες εκεί είναι ακριβώς που είμαστε πολύ πίσω.Εγώ έχω πάει Αμερική αλλά το είχα ψάξει και για Ευρωπαϊκές χώρες.

Αναρτημένη εικόνα


#34   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:13

Πρώτον για τα τα δάνεια μιλάω για το εξωτερικο, ναι τα πανεπιστήμια στην ελλάδα δεν ειναι του επιπέδου του εξωτερικού είτε μας αρέσει είτε όχι, για τα 500€ αυτή την στιγμή ευθύνεται η ύφεση αλλα όπως και να έχει τα το Michigan δεν συγκρίνεται με το εκπα και τέλος. Πληρώνουμε για την δημόσια παιδία ξέρουμε πιο πολλές ξένες γλώσσες αλλα για τα λεφτα που έχω δώσει θέλω μεγαλύτερη αναγνώριση και όχι να τρέχω για μεταπτυχιακό ... Δεν ειναι του πεταματου αλλα μην λέμε ότι είμαστε στο top100

#35   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:17

Πρώτον για τα τα δάνεια μιλάω για το εξωτερικο, ναι τα πανεπιστήμια στην ελλάδα δεν ειναι του επιπέδου του εξωτερικού είτε μας αρέσει είτε όχι, για τα 500€ αυτή την στιγμή ευθύνεται η ύφεση αλλα όπως και να έχει τα το Michigan δεν συγκρίνεται με το εκπα και τέλος. Πληρώνουμε για την δημόσια παιδία ξέρουμε πιο πολλές ξένες γλώσσες αλλα για τα λεφτα που έχω δώσει θέλω μεγαλύτερη αναγνώριση και όχι να τρέχω για μεταπτυχιακό ... Δεν ειναι του πεταματου αλλα μην λέμε ότι είμαστε στο top100

Εγω είμαι στο top 100 :lol:

#36   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:19

Congrats

#37   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:20

Δεν ξέρω για τα πανεπιστήμια που λες.Στην αγγλία δεν είναι 5 πανεπιστήμια όπως εδώ αλλά τουλάχιστον 60-70.Λογικό είναι να μην είναι καλά όλα.Καλά είναι πχ Imperia,UCL,Bristol,Oxford,Cambridge κτλ κτλ και πολλά άλλα..Και τα δίδακτρα που είπες δεν είναι τόσα.Συνήθως δεν πληρώνεις τίποτα (ειδικά στην Αγγλία και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες) ή πληρώνεις συμβολικά ποσά πχ 1000 ευρώ το χρόνο.Τα ποσά που είπες δεν ισχύουν δλδ για Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια...Όσο για τις έρευνες εκεί είναι ακριβώς που είμαστε πολύ πίσω.Εγώ έχω πάει Αμερική αλλά το είχα ψάξει και για Ευρωπαϊκές χώρες.

Mε καλυψες ;) .......

#38   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:21

Congrats

πλάκα κάνω γιατι αμα δεν κάνουμε...που είναι τα μαγκαζινο? :lol:

#39   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:21

Σε τι σε κάλυψα δλδ;

Αναρτημένη εικόνα


#40   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:23

Έβαλα φάτσα αλλα δεν βγήκε !!

#41   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:24

Σε τι σε κάλυψα δλδ;

βασικα αυτην την συζητηση την εχω 1000κανει και συμπερασμα ...Δεν θέλω αλλη αναλυση θελω μαγκαζινο :lol: :lol:

#42   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:26

Αρχικά δε μπορείτε να συγκρίνετε Αμερική με Ευρώπη. Τα τοπ 100 όντως ανήκουν όλα σχεδόν στην Αμερική (άντε είναι και το Cambridge,oxford,LSE,Brighton και 2-3 άλλα). Στην Αγγλία τα περισσότερα όσον αφορά τα οικονομικά είναι πιο άσχηστα από την Ασοεε και το ΠαΠει άλλο όμως το ότι έχουν περισσότερη αναγνωρισιμότητα λόγω Λονδίνου καθαρά. Υπάρχουν πολλά αξιόλογα Πανεπιστήμια που δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους πχ το Utrecht School of Economics είναι ανάλογο του LSE άγνωστο τελείως όμως οι καθηγητές μας το συστήνουν πολύ περισσότερο από Λονδίνο και φανταστείτε ότι έχουν κάνει διδακτορικό σε Λονδίνο ή Αμερική. Για άλλα Πανεπιστήμια στην Αγγλία πέραν των απολύτως γνωστών ούτε εμείς δεν αναγνωρίζουμε το πτυχίο (δύο παιδιά που ξέρω περίμεναν 1-2 χρόνια για αναγνώριση και τελικά ξαναέφυγαν έξω). Αν έχεις ένα καλό πτυχίο από Ελληνικό Πανεπιστήμιο του τύπου 7 σε παίρνουν έξω (Αγγλία) δεν έχω ακούσει να λένε ποτέ όχι

#43   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:26

Δεν χρειάζεται συμπέρασμα κάποια πράγματα είναι αυταπόδεικτα!

Αναρτημένη εικόνα


#44   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:26

@nikolaou
Ειμαι μαθιτησ τησ 3ησ λικειου και οταν μπαινουν μεσα στην ταξη οι καθηγιτεσ κατευθινσησ και σου λενε αυτα τα εχετε κανει στο φροντιστιριο παμε παρακατω και το θεωρουν δεδομενο πωσ να αποκαλεσω το εκπαιδευτικο συστημα?



3ης λυκειου μαθητης και γραφεις ετσι? τι να πω....τα συλληπητήριά μου.
Whatsapp doc?

#45   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:30

Αρχικά δε μπορείτε να συγκρίνετε Αμερική με Ευρώπη. Τα τοπ 100 όντως ανήκουν όλα σχεδόν στην Αμερική (άντε είναι και το Cambridge,oxford,LSE,Brighton και 2-3 άλλα). Στην Αγγλία τα περισσότερα όσον αφορά τα οικονομικά είναι πιο άσχηστα από την Ασοεε και το ΠαΠει άλλο όμως το ότι έχουν περισσότερη αναγνωρισιμότητα λόγω Λονδίνου καθαρά. Υπάρχουν πολλά αξιόλογα Πανεπιστήμια που δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους πχ το Utrecht School of Economics είναι ανάλογο του LSE άγνωστο τελείως όμως οι καθηγητές μας το συστήνουν πολύ περισσότερο από Λονδίνο και φανταστείτε ότι έχουν κάνει διδακτορικό σε Λονδίνο ή Αμερική. Για άλλα Πανεπιστήμια στην Αγγλία πέραν των απολύτως γνωστών ούτε εμείς δεν αναγνωρίζουμε το πτυχίο (δύο παιδιά που ξέρω περίμεναν 1-2 χρόνια για αναγνώριση και τελικά ξαναέφυγαν έξω). Αν έχεις ένα καλό πτυχίο από Ελληνικό Πανεπιστήμιο του τύπου 7 σε παίρνουν έξω (Αγγλία) δεν έχω ακούσει να λένε ποτέ όχι


Εξαρτάται το Πανεπιστήμιο και που θες να πας Κάτια.Και το 7 σε αρκετά δεν φτάνει.Καλά πανεπιστήμια έχει και Ελβετία και Ολλανδία σε κάποιες σχολές και βέβαια και Γαλλία..Και εννοείται και Γερμανία πάλι για κάποιες σχολές...Στην Αγγλία έχει 10 πανεπιστήμια στο top100.Ευρωπαϊκά στο top100 είναι γύρω στα 20....

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες