Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Περι σχολικης νομοθεσιας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
69 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/12/2011 - 23:12

Δεν υπάρχει θέμα εξυπναδας... Σε πιο σημείο είπα ότι είμαστε μετριοι ( σαν μέσος όρος πάντα) ... Τεσπα καληνυχτα απο εμένα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 13/12/2011 - 23:20

Το αν θα ξεχωρίζουν ή όχι οι Έλληνες είναι προσωπικό τους θέμα και μόνο...Κάτια μην είσαι τόσο σίγουρη ότι δεν θα κοιτάξουν από το LSE και θα κοιτάξουν απαραίτητα του Yale ή του Harvard.Δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά...Με 7 πχ LSE δεν πας όμως..Σίγουρα πράγματα...Για Αμερική ειδικά θες 8+....

ΥΓ.Επίσης ρε παιδιά που είστε τώρα Γ λυκείου.Τι θα πει χεσμένο το σχολείο;Δλδ αν ένας καθηγητής είναι καλός και θέλει να σας μάθει τον έχετε χεσμένο;Σας χαλάει δλδ να τα ακούτε 2 φορές;Αν υποθέσουμε ότι πάτε φροντιστήριο πάντα...Γιατί κι εγώ πέρασα από τον κικεώνα των Πανελληνίων και δεν πήγα τόσο Φροντηιστήρια όσα πάνε άλλοι.Διάβασα και μόνος μου και παρακολούθησα και στο σχολείο κάποιους που άξιζαν.Και δεν πήγα σε κάποια μαθήματα φροντιστήριο επειδή το επέλεξα κιόλας.

Αναρτημένη εικόνα


#63   Evangelia

Evangelia

    iPH Enthousiast

  • 548 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 13/12/2011 - 23:20

Όλα τα είπαμε αλλα δεν απάντησαμε στο παιδί που άνοιξε το topic :P τελικά οποίος παίρνει μονομερή αποβολή πρέπει να παει σχολείο ή όχι ??? ???

#64   GiannisD21

GiannisD21

    iPH Enthousiast

  • 363 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:GiannisD21

Δημοσίευση 14/12/2011 - 00:04

στο δικο μου παντα λυκειο(ραφηνας), δυστυχως οι καθηγητες που αξιζουν ειναι σε ποσοστο 1 στους 10.. αυτους προσπαθω να παρακολουθησω.. οι υπολοιποι αντι να βοηθανε, καταστρεφουν το εργο των παιδιων στο φροντιστηριο.. μπερδευοντας τα περισσοτερο..

#65   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 14/12/2011 - 00:28

στο δικο μου παντα λυκειο(ραφηνας), δυστυχως οι καθηγητες που αξιζουν ειναι σε ποσοστο 1 στους 10.. αυτους προσπαθω να παρακολουθησω.. οι υπολοιποι αντι να βοηθανε, καταστρεφουν το εργο των παιδιων στο φροντιστηριο.. μπερδευοντας τα περισσοτερο..

Αεκάρα εσύ να κοιτάς να ασχολείσαι μόνος σου όσο μπορείς παραπάνω.Να παίρνεις ότι μπορείς περισσότερο από καθηγητές γιατί κι αυτός που νομίζεις ότι δεν σου προσφέρει τίποτα κάτι προσφέρει στην πραγματικότητα...Αν είσαι θετική/τεχνολογική να λύνεις όσο περισσότερες ασκήσεις μόνος σου από βοηθήματα ή οτιδήποτε άλλο βρεις και να μην αρκείσαι σε αυτές που σας λύνουν στο φροντιστήριο.Αν δεν λύσεις μόνος σου δεν θα αποκτήσεις ευχέρεια....Δεν προσπαθώ να στο παίξω έξυπνος αλλά μόνο έτσι μπορείς να γράψεις πολύ καλά..

Αναρτημένη εικόνα


#66   gog7

gog7

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 14/12/2011 - 01:03

Όλα τα είπαμε αλλα δεν απάντησαμε στο παιδί που άνοιξε το topic :P τελικά οποίος παίρνει μονομερή αποβολή πρέπει να παει σχολείο ή όχι ??? ???

φυσικα κ εχει το δικαιωμα να μην παει εφοσον παιρνει απουσιες

οσον αφορα τους καθηγητες 1 στους 10 ειναι καλος. τι εννοω καλος? δηλαδη να εχει ορεξη για μαθημα να προσελκυει το ενδιαφερον του παιδιου,να μην κανει την κλασικη διακριση αγορι-κοριτσι..δυστυχως οι ελληνες καθηγητες προσπαθουν να επιβληθουν μονο με τιμωριες για παραδειγμα κατι που μου εκανε εντυπωση: πριν λιγο καιρο ειχα παει στο λονδινο κ πηγα στο μουσειο φυσικης ιστοριας,εκει ειχε παει ενα σχολειο εκδρομη με παιδακια πρωτης-δευτερας δημοτικου.παρατηρησα τους δασκαλους τους προσπαθουσαν να προκαλεσουν ενδιαφερουν τους εβαλαν να ζωγραφισουν τι βλεπουν κτλπ..ολα ειχαν τεραστια αφοσιωση,παιζανε,γελουσανε,μαθαινανε..σε αντιστοιχη περιπτωση οι δικοι μας δασκαλοι θα ελεγαν δειτε τι ειναι αυτα κ αυριο θα γραψετε τεστ τι ειδατε..οποιος δε γραψει εχει την ταδε τιμωρια...ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΕΩΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ κ δε σηκωνω κουβεντα..καποιοι εδω νομιζετε οτι μολις παει ο ελληνας εξωτερικο τον περιμενουν με ανοιχτες αγκαλες για δουλεια..κουνια που σας κουναγε

Τελευταία επεξεργασία από: gog7, 14/12/2011 - 01:04


#67   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 14/12/2011 - 01:09

φυσικα κ εχει το δικαιωμα να μην παει εφοσον παιρνει απουσιες

οσον αφορα τους καθηγητες 1 στους 10 ειναι καλος. τι εννοω καλος? δηλαδη να εχει ορεξη για μαθημα να προσελκυει το ενδιαφερον του παιδιου,να μην κανει την κλασικη διακριση αγορι-κοριτσι..δυστυχως οι ελληνες καθηγητες προσπαθουν να επιβληθουν μονο με τιμωριες για παραδειγμα κατι που μου εκανε εντυπωση: πριν λιγο καιρο ειχα παει στο λονδινο κ πηγα στο μουσειο φυσικης ιστοριας,εκει ειχε παει ενα σχολειο εκδρομη με παιδακια πρωτης-δευτερας δημοτικου.παρατηρησα τους δασκαλους τους προσπαθουσαν να προκαλεσουν ενδιαφερουν τους εβαλαν να ζωγραφισουν τι βλεπουν κτλπ..ολα ειχαν τεραστια αφοσιωση,παιζανε,γελουσανε,μαθαινανε..σε αντιστοιχη περιπτωση οι δικοι μας δασκαλοι θα ελεγαν δειτε τι ειναι αυτα κ αυριο θα γραψετε τεστ τι ειδατε..οποιος δε γραψει εχει την ταδε τιμωρια...ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΕΩΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ κ δε σηκωνω κουβεντα..καποιοι εδω νομιζετε οτι μολις παει ο ελληνας εξωτερικο τον περιμενουν με ανοιχτες αγκαλες για δουλεια..κουνια που σας κουναγε

Αυτό είναι η πιο σωστή προσέγγιση που έχει γραφτεί εδώ...Κανένας πλέον δεν περιμένει κανέναν πουθενά..Πρέπει να αποδεικνύεις κάθε μέρα τι αξίζεις και πρώτα από όλα στον εαυτό σου!

Αναρτημένη εικόνα


#68   techplastic

techplastic

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/12/2011 - 01:47

θα μπορουσα να αναφερω οτι το φαρμακο κατα του καρκινου που ειναι σε πειραματικο σταδιο εχει ανακαλυφθει απο Ελληνα,..Και αλλες τοσες περιπτωσεις Ελληνων που εχουν ηγετικο ρολο...Και αυτη ειναι η διαφορα με τους υπολοιπους λαους..Οι Ελληνες παντα θα ξεχωριζουν σε αυτο που κανουν...

Πώς γίνεται όλες οι μεγάλες Ελλινικές προσωπικότητες απο γιατρούς-ηθοποιούς-μουσικούς-παρουσιαστές-φυσικούς και άλλους πολλούς να ζούνε όλοι έξω και να δουλεύουν για ξένα συμφέροντα και εδώ στην χώρα μας να έχουμε όλα τα μπάζα? :huh: Ειδικά τα 300 μπάζα μέσα στην βουλή.....Και καθόμαστε εμείς και αποθεώνουμε "αααα αυτος ειναι Έλληνας που το έφτιαξε" "ααα αυτος ειναι Έλληνας ηθοποιός" "ααα η Τζένιφερ Άνιστον ειναι Ελληνίδα".Δηλαδή τα λέμε για να νιώσουμε περήφανοι?Εγώ στην κατάσταση που είναι η χώρα μου θέλω να είμαι περήφανος για αυτούς που ειναι εδω για προσωπικότητες που θα κάνουν μεγάλα έργα και θα ζουν στην Ελλάδα.Αυτοί που είναι έξω απλά δουλεύουν για ενα σύστημα αλλο,για άλλη χώρα,γιατι το δικό μας σύστημα είναι σάπιο και το ξέρουν.Και αυτα τα νέα μυαλά που λέτε στην Ελλάδα δεν θα κάτσουν,θα φύγουν και αυτοί με την σειρά τους να κάνουν αυτό που έκαναν και οι άλλοι.Και έτσι παραμένουμε και πάλι στάσιμοι σαν κράτος.Και δεν είμαστε οι μόνοι σαν κράτος που διαπρέπουμε,πολλά κράτη έχουν γιατρούς-φυσικούς-μαθηματικούς κτλ έξω που δουλεύουν.
Όσο για την μονοήμερη δεν είναι ανάγη να πάς,είχα φάει και εγώ πιτσιρικάς,αφού την πήρες άραξε σπίτι. 8)

#69   uriaman1

uriaman1

    iPH Enthousiast

  • 478 μηνύματα
  • Twitter:@ilperfecto
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:uriaman1

Δημοσίευση 14/12/2011 - 17:09

Παιδια νομιζω εχει να κανει και με το αντικειμενο με το οποιο καταπιανεται ο καθενας. Απο το καλοκαιρι ψαχνομαι με το royal academy of music στο Λονδινο και πιστεψτε με τα διδακτρα δεν εχουν καμια σχεση με 1000 ευρω κλπ. Για το ετος 2011/12 για ευρωπαιους μαθητες το bachelor βγαινει στα 3.375 λιρες ετησιως! Το ακαδημαικο ετος 2012/13 , με τη νεα νομοθεσια που ισχυει στην αγγλια, τα αντιστοιχα διδακτρα εφτασαν στις 9.000 λιρες!! Πιστευω πλεον πως η Αγγλια πουλαει ονομα, κατι σαν τις ακριβες μαρκες ρουχων οπου πληρωνεις τη φιρμα κυριως... Απο την αλλη πλευρα, απο φιλη μου που εφυγε αμερικη πριν κανα 2 χρονια, ακουσα οτι οι περισσοτεροι φοιτητες παιρνουν υποτροφια (η συγκεκριμενη φιλη μου σπουδαζει μουσικη κ χορο με μια υποτροφια 75.000 δολλαριων στο μανχατταν) και οτι οι ελληνες και οι κινεζοι ειναι σχετικα περιζητητοι σε πολλα πανεπιστημια, ειδικα σε σχολες καλων τεχνων... Δε μου φαινεται να υπαρχει μια απολυτη απαντηση για το τι φταιει στην ελλαδα και αν ειναι οι ευρωπαιοι/αμερικανοι ανωτεροι απο μας....

Τελευταία επεξεργασία από: uriaman1, 14/12/2011 - 17:10


#70   GiannisD21

GiannisD21

    iPH Enthousiast

  • 363 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:GiannisD21

Δημοσίευση 14/12/2011 - 20:36

+1 φιλε gog7, ακριβως αυτα εννοω, και εκτος απο τις διακρισεις αγορι-κοριτσι.. φετος(2α λυκειου) βλεπω και διακρισεις στις κατευθυνσεις!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες