Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τα κακώς κείμενα της Apple (iPhone)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   gs74

gs74

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2009 - 15:25

Λοιπόν, είμαι και εγώ ένας νέος χρήστης του iphone 3gs το οποίο μου αρέσει πάρα πολύ. Ανοίγω όμως αυτό το θέμα για να πω το εξής.

Τόσα χρόνια εμείς οι χρήστες PC και windows (XP, sVista κλπ) κατηγορούμε και ξανακατηγορούμε την MS για την ανικανότητά της να φτιάξει ένα σοβαρό λειτουργικό. Αποκορύφωμα αυτής της ανικανότητας ήταν τα τραγικά sVista. Μπλε οθόνες (οκ σπάνιες πια στα ΧP), λείπει το τάδε dll, το τάδε ocr, κολλήματα κλπ κλπ. Τα ξέρουμε όλοι. Γεμάτα τα φορουμ.

Και λέω άντε να πάρω το iphone (που είναι ένα μικρό - ιδιόμορφο mac). Και τι βλέπουμε ? πάλι οδηγίες προς ναυτιλομένους. Jailbreak κλπ. Οδηγίες πως θα ξεκλειδώσετε αυτό, το άλλο και το παρά άλλο. Για πιο λόγο δεν ανοίγουνε το bluetooth ? για πιο λόγο ρε παιδιά δεν μπορείς να κάνεις file sharing ? Πως θα δούμε flash ιστοσελίδες ? Και φυσικά το πιο απλό και πιο χρήσιμο, να συνδέσεις σε μια usb το iphone σου και να τραβήξεις-στείλεις αρχεία. κλπ κλπ. Και τόσα άλλα που διαβάζω στα sites.

Φύγαμε από τα τραγικά windows mobile και βρεθήκαμε σε ένα καρακλειδωμένο λειτουργικό όπου πρέπει να ακολουθήσουμε πάλι διαδικασίες ξεκλειδώματος για να δούμε μια άσπρη μέρα. Και τώρα, όλοι περιμένουμε το jailbreak για την έκδοση 3.1. Αναρωτιέμαι πότε εμείς οι χρήστες θα πάcουμε πια να ψάχνουμε patch και jailbreaks και plug ins κλπ κλπ για να ευχαριστηθούμε τις συσκευές που πληρώσαμε.

Τελευταία επεξεργασία από: gs74, 21/09/2009 - 15:26


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   peterboutsis

peterboutsis

    iPH Contributor

  • 1.031 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:peterboutsis

Δημοσίευση 21/09/2009 - 17:06

φιλε μ η apple σαν εταιρια αποκομει μεγαλα εσοδα κ απο το itunes(ταινιες,τραγουδια,apps,τα παντα). οποτε ειναι λογικο να θελει να βάλει ενα φραγμο στην πειρατια κ να πουλήσει κ το itunes. εννοειται πως δεν συμμεριζομαι αυτην την αποψη της εταιριας σαν καταναλωτης, αλλα αν το σκεφτεις επιχειρηματικα τους αποδίδει με βάση την αποτελεσματικοτητα που εχουν στις πωλησεις! Ατιμη Apple

#3   djmike

djmike

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/09/2009 - 17:25

Λοιπόν, είμαι και εγώ ένας νέος χρήστης του iphone 3gs το οποίο μου αρέσει πάρα πολύ. Ανοίγω όμως αυτό το θέμα για να πω το εξής.

Τόσα χρόνια εμείς οι χρήστες PC και windows (XP, sVista κλπ) κατηγορούμε και ξανακατηγορούμε την MS για την ανικανότητά της να φτιάξει ένα σοβαρό λειτουργικό. Αποκορύφωμα αυτής της ανικανότητας ήταν τα τραγικά sVista. Μπλε οθόνες (οκ σπάνιες πια στα ΧP), λείπει το τάδε dll, το τάδε ocr, κολλήματα κλπ κλπ. Τα ξέρουμε όλοι. Γεμάτα τα φορουμ.

Και λέω άντε να πάρω το iphone (που είναι ένα μικρό - ιδιόμορφο mac). Και τι βλέπουμε ? πάλι οδηγίες προς ναυτιλομένους. Jailbreak κλπ. Οδηγίες πως θα ξεκλειδώσετε αυτό, το άλλο και το παρά άλλο. Για πιο λόγο δεν ανοίγουνε το bluetooth ? για πιο λόγο ρε παιδιά δεν μπορείς να κάνεις file sharing ? Πως θα δούμε flash ιστοσελίδες ? Και φυσικά το πιο απλό και πιο χρήσιμο, να συνδέσεις σε μια usb το iphone σου και να τραβήξεις-στείλεις αρχεία. κλπ κλπ. Και τόσα άλλα που διαβάζω στα sites.

Φύγαμε από τα τραγικά windows mobile και βρεθήκαμε σε ένα καρακλειδωμένο λειτουργικό όπου πρέπει να ακολουθήσουμε πάλι διαδικασίες ξεκλειδώματος για να δούμε μια άσπρη μέρα. Και τώρα, όλοι περιμένουμε το jailbreak για την έκδοση 3.1. Αναρωτιέμαι πότε εμείς οι χρήστες θα πάcουμε πια να ψάχνουμε patch και jailbreaks και plug ins κλπ κλπ για να ευχαριστηθούμε τις συσκευές που πληρώσαμε.

γενικά σε όλα έχεις δίκιο ΟΜΩΣ η apple πουλάει το τηλέφωνο ως έχει με τα χαρακτηριστικα που λεει αν εσενα δε σε καλύπτουν ας μην το αγοραζες.... το jailbreak κλπ ειναι μια λυση για ολους οσους θελουν να ψαχνονται και μη ξεχνας την συσκευη οπως την αγορασες δεχτηκες αυτοματα καποιες προϋποθεσεις.....

#4   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 21/09/2009 - 17:40

Είναι και λίγο υπερβολικά αυτά που λες βέβαια.

bluetooth εκτός από τα WM ποιό άλλο λειτουργικό έχει; το iPhone OS όχι, το Android ούτε, το Palm Web OS δεν γνωρίζω. Δεν είδα να γίνεται πρωτοσέλιδο η έλλειψη bluetooth στο android πάντως.

Flash, επίσης, ποιό άλλο smartphone έχει; Όχι flash lite και klein mein...μόνο το Hero και αυτό δεν το σηκώνει. Το n900 θα υποστηρίζει και από τα βίντεο το υποστηρίζει και καλά. Αλλά αυτό βγάινει τέλος Οκτώβρη και έχει και maemo πάνω.

Για την αποστολή λήψη αρχείων στον υπολογιστή δεν χρειάζεται ούτε jailbreak ούτε τίποτα. Υπάρχουν προγράμματα όπου είτε με WiFi είτε USB μεταφέρεις ότι αρχείο θες από και προς το iphone. O περιορισμός έγγυται στην αναπαραγωγή τους στα διάφορα αρχεία

Δεν θα το μετανιώσεις πάντως. Το ερώτημα είναι αν προτιμάς μια υλοποίηση η οποία να είναι εύκολη/απλή/γρήγορη ή αν προτιμάς να έχεις τα πάντα και να τα κάνεις μέτρια;

Follow me on twitter


#5   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2009 - 17:57

Πολλές φορές σαν χρήστης νοιώθω πως η apple μας δουλεύει κανονικά! Ένα παράδειγμα είναι εφαρμογές που τρέχουν στο background! Η εταιρία δεν μας αφήνει να τρέχουμε εφαρμογές στο background με το πρόσχημα της μικρής επεξεργαστηκης δύναμης... Όμως native εφαρμογές του λειτουργικού της τρέχουν...

Γιατί ας πούμε τι iPod έχει μόνο κουμπακι pause κ δεν έχει κ ένα stop που να κλείνει την εφαρμογή τελείως;

Η apple επίσης έχει πετύχει στον τομέα mobile internet surfing! Οντος τέτοιο σερφαρισμα δεν έχω δει με κάμοια συσκευή, όμως επειδή η εταιρία δεν αφήνει την adobe να βγάλει έστω μια lite έκδοση του flash κανείς από μας δεν έχει flash στην συσκευή του... (για το Θεό, κάτι sony Eriksson με πολύ μικρότερο επεξεργάστη έχουν)!!!

Επίσης δεν συμφωνώ με τον φίλο παραπάνω που γράφει ότι δέχεσαι κάποια πράγματα με την αγορά της συσκευής... Ένα παράδειγμα είναι μια εφαρμογή του AppStore το freememory... Είχε ένα κουμπακι που ελευθερωνε μνήμη σε μη jailbroaken συσκευές!!! Πρόσφατα όμως η apple ζήτησε από τους developers να αφαιρέσουν αυτή τη λειτουργία... Άρα δεν είναι κάτι στάνταρ που δέχεσαι από την αρχή, είναι κ η κάθε ιδιοτροπια που θα έρθει μετά!

Τέλος το jailbreak δεν είναι για αυτούς που ψάχνονται αλλά για αυτούς που δεν αντέχουν όλους αυτούς τους περιορισμούς που κατα καιρούς θέτει η apple!!! Οι παλιοί χρήστες θα θυμουντε ότι εμάς τους Ελληνες μετά την έκδοση 3.0 μας θυμήθηκαν!!! Μέχρι τότε ούτε πληκτρολόγιο δεν είχαμε.

Δυστυχώς τα νέα fw που βγαίνουν είναι γεμάτα προβλήματα (στην 3.0 θερμοκρασίες κ τρύπες στα μηνύματα, στην 3.1 κολληματα της συσκευής κ χαμηλή αποδωση μπαταρίας είναι κάποια που διαβάζουμε!)

Μην κατηγορητε λοιπόν τα αλλά λειτουργικά γιατί και η τεράστια Apple προς τα κει οδεύει!!!

#6   AlexisGon

AlexisGon

    iPH Contributor

  • 842 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/09/2009 - 18:43

Μια ερώτηση στον φίλο gs74....

Πρίν το αγοράσεις,γνώριζες ατά τα προβλήμα που αναφέρεις?

#7   gs74

gs74

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2009 - 18:56

Έτσι είναι michaelktrikos. Εγώ δεν λέω όχι στο iphone, γιαυτό το αγόρασα άλλωστε.Το θεωρώ κορυφαίο. Όμως δεν μπορούμε να μην σχολιάσουμε και τα κακώς κείμενα της apple. Άλλωστε όπως ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ είπες, το jailbreak είναι η απάντηση στους -μερικές φορές- ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΥΣ, εν έτη 2009-2010 περιορισμούς που μας βάζει. Διάβαζα εδώ στο φορουμ, ένα άρθρο του iwizard για το πως μπορούμε να μετατρέψουμε το iphone σε usb stick (disk). Μα είναι δυνατόν μια τέτοια εφαρμογή να μην υπάρχει και να κάθετε ο άνθρωπος να ψάχνει να βρει λύση ? Είμαι για παράδειγμα στο τρένο για Λάρισα και μου στέλνουν ένα αρχείο με email το οποίο ξέχασα και πρέπει να το μεταφέρω σε έναν υπολογιστή σε συνέδριο (υπόγειος χώρος όπου δεν υπάρχει 3g-wifi). Τι να το κάνω λοιπόν ένα τηλέφωνο-υπολογιστή χωρίς αυτή την πολύ βασική λειτουργία ? Το email και το συνημμένο αρχείο να το κάνω τι ? Λέω ένα παράδειγμα. Θέλω να καταλήξω ότι αφού ΜΠΟΡΕΙ να μας δώσει τέτοιες και άλλες πολλές δυνατότητες, μας τις απαγορεύει η apple χωρίς καμιά λογική. Είπαμε το iphone δεν είναι μόνο τηλέφωνο, είναι κάτι παραπάνω από αυτό και είναι κρίμα όλα αυτά να μην τα έχουν αφήσει ελεύθερα. Δεν τα έχω με τη συσκευή που είναι εξαιρετικής έμπνευσης. Τα έχω με την apple που δεν την αφήνει να απογειωθεί.

edit : προς alexisgon. Οχι μερικά τα γνώριζα μερικά όχι. Αλλά αυτά τα απλά πράγματα, όπως αυτό που περιέγραψα, τα φανταζόμουν ως standard.

Τελευταία επεξεργασία από: gs74, 21/09/2009 - 19:00





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες