Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με το iMessage σε κλεμμένα iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 15/12/2011 - 23:15

Ένα ενδιαφέρον δημοσίευμα κάνει το γύρω του διαδικτύου και σχετίζεται με ένα πρόβλημα του iMessage που επιτρέπει στον κλέφτη ενός iPhone να λαμβάνει τα μηνύματα του αρχικού κατόχου της συσκευής.

Αναρτημένη εικόνα


To αρχικό δημοσίευμα του Ars Technica αναφέρει την ιστορία ενός χρήστη του οποίου το iPhone 4S εκλάπη. Πραγματοποιήθηκε remote wipe και απενεργοποίηση της SIM αλλά το τηλέφωνο που κατέληξε σε κάποιον ανυποψίαστο αγοραστή συνέχιζε να στέλνει και να λαμβάνει iMessages με την ταυτότητα του αρχικού κατόχου.

Our attention was drawn to this story by Ars reader David Hovis, whose house was recently burglarized and his wife's iPhone 4S was stolen. According to Hovis, his wife deactivated her iPhone with her carrier, remote wiped it, and immediately changed her Apple ID password—"we picked up a new iPhone the next day, figuring that our insurance would end up paying for it," Hovis told Ars.

For most users, this would be the end of the story. The phone number had been transferred to a new device and the old one had been deactivated; what more is there to say? A lot, apparently, and in the form of iMessages. The thief who stole Mrs. Hovis' iPhone had sold the device to an unsuspecting buyer elsewhere in the state, and the buyer had begun sending and receiving iMessages from the phone as Mrs. Hovis—even though the stolen phone had apparently now been activated under a new number.

Είναι γνωστό -ή θα έπρεπε να είναι- ότι όταν βάλει κανείς μια άλλη SIM στο iPhone του (με ενεργοποιημένο το iMessage), τότε το κινητό "κλειδώνει" και στα δύο νούμερα: το αρχικό του χρήστη και αυτό της νέας SIM. Έτσι, ακόμα και αν εισάγετε την αρχική SIM θα συνεχίσετε να λαμβάνετε τα iMessage της δεύτερης. Αυτή η συμπεριφορά μπορεί να λυθεί μόνο με restore. Ο κλέφτης προφανώς, και ο δεύτερος αγοραστής, δεν πραγματοποίησαν restore στην συσκευή έτσι λάμβαναν κανονικά τα iMessages του αρχικού κατόχου.

Το θέμα είναι ότι σε περίπτωση κλοπής θα έπρεπε κανονικά με το remote wipe να επιδιορθώνεται αυτή η συμπεριφορά, κάτι που δεν συμβαίνει όπως αναφέρει πολύς κόσμος. Ας ελπίσουμε ότι το όλο θέμα θα απλοποιηθεί κάποια στιγμή και θα αποσαφηνιστεί η λειτουργία αυτή για να διευκολυνθούν όλοι οι χρήστες.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 15/12/2011 - 23:20

Ωραια, η τύπισσα έπεσε σε μπαζοκλέφτη που δεν ήξερε να κανει ρεστορε...τι να πω.
Whatsapp doc?

#3   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.008 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2011 - 23:24

'''Είναι γνωστό -ή θα έπρεπε να είναι- ότι όταν βάλει κανείς μια άλλη SIM στο iPhone του (με ενεργοποιημένο το iMessage), τότε το κινητό "κλειδώνει" και στα δύο νούμερα: το αρχικό του χρήστη και αυτό της νέας SIM. Έτσι, ακόμα και αν εισάγετε την αρχική SIM θα συνεχίσετε να λαμβάνετε τα iMessage της δεύτερης. Αυτή η συμπεριφορά μπορεί να λυθεί μόνο με restore'''

Αυτο δεν ισχυει, δοκιμασμενο!

ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#4   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/12/2011 - 23:33

Κατι τετοιο θα μπορουσε να λειτουργησει προς ωφελος του ατομου που εχει χασει τη συσκευη του μιας και με τα μηνυματα ενδεχεται να καταφερει να βρει παλι τη συσκευη του.

Just like underwear, passwords should be changed often...


#5   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 15/12/2011 - 23:37

'''Είναι γνωστό -ή θα έπρεπε να είναι- ότι όταν βάλει κανείς μια άλλη SIM στο iPhone του (με ενεργοποιημένο το iMessage), τότε το κινητό "κλειδώνει" και στα δύο νούμερα: το αρχικό του χρήστη και αυτό της νέας SIM. Έτσι, ακόμα και αν εισάγετε την αρχική SIM θα συνεχίσετε να λαμβάνετε τα iMessage της δεύτερης. Αυτή η συμπεριφορά μπορεί να λυθεί μόνο με restore'''

Αυτο δεν ισχυει, δοκιμασμενο!


Περίεργο γιατί μου το τόνισε υπάλληλος του Apple Store όταν αγόραζα το 4S. Υπάρχουν, μάλιστα, δεκάδες τόπικ σε διάφορα φορουμ του εξωτερικού επί του θέματος. Τί δοκίμασες ακριβώς;

Follow me on twitter


#6   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.008 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2011 - 23:39

Δοκιμασμενο στο παλιο μου iPhone 4 που του εχω βαλει αλλο νουμερο(sim)
Δεν ισχυει λοιπον!

ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#7   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 15/12/2011 - 23:41

Δοκιμασμενο στο παλιο μου iPhone 4 που του εχω βαλει αλλο νουμερο(sim)
Δεν ισχυει λοιπον!



Δοκίμασες να στείλεις μηνύματα χωρίς ρεστορε δηλαδή;

Εωτάω γιατί ειμαι περίεργη πως θα γινοταν να στελνει και στα δυο...με ποιά λογική δηλαδη

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 15/12/2011 - 23:43

Whatsapp doc?

#8   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.008 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2011 - 23:44

Η αρχικη αναφορα μιλαγε απλα για iMessage :)

ps
ναι, χωρις restore

Τελευταία επεξεργασία από: jig, 15/12/2011 - 23:45

ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#9   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 15/12/2011 - 23:44

ενω αν ειχε γινει ελλαδα, δεν θα χαν τετοιο θεμα :lol: :lol: λαμογια

3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#10   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 15/12/2011 - 23:55

Δοκιμασμενο στο παλιο μου iPhone 4 που του εχω βαλει αλλο νουμερο(sim)
Δεν ισχυει λοιπον!


Το bug είναι το εξής: έχω πχ, iPhone 4 και iPhone 4S. Kαι στα δύο χρησιμοποιώ iMessage. Βάζω την SIM 1 του iPhone 4S στo iPhone 4 και κάνω χρήση του iMessage. Βάζω ξανά πίσω την SIM 1 στο 4S. Aν κάποιoς μου στείλει iMessage στον αριθμό της SIM 1, τότε το μήνυμα θα παραληφθεί και στο iPhone 4 και στο iPhone 4S. Αυτό έχεις δοκιμάσει και δεν λειτούργησε; Αν ναι, είσαι μάλλον τυχερός γιατί υπάρχουν πολλά θέματα που αναφέρουν αυτό το πρόβλημα, όπως και το αρχικό δημοσίευμα άλλωστε.

Για να 'ξεδηλωθεί' η SIM 1 από το iPhone 4 θα πρέπει να γίνει restore στην συσκευή και να δηλωθεί με την δική του SIM.

Follow me on twitter


#11   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 15/12/2011 - 23:58

Το bug είναι το εξής: έχω πχ, iPhone 4 και iPhone 4S. Kαι στα δύο χρησιμοποιώ iMessage. Βάζω την SIM 1 του iPhone 4S στo iPhone 4 και κάνω χρήση του iMessage. Βάζω ξανά πίσω την SIM 1 στο 4S. Aν κάποιoς μου στείλει iMessage στον αριθμό της SIM 1, τότε το μήνυμα θα παραληφθεί και στο iPhone 4 και στο iPhone 4S. Αυτό έχεις δοκιμάσει και δεν λειτούργησε; Αν ναι, είσαι μάλλον τυχερός γιατί υπάρχουν πολλά θέματα που αναφέρουν αυτό το πρόβλημα, όπως και το αρχικό δημοσίευμα άλλωστε.

Για να 'ξεδηλωθεί' η SIM 1 από το iPhone 4 θα πρέπει να γίνει restore στην συσκευή και να δηλωθεί με την δική του SIM.



Αυτο που δεν καταλαβαίνω ειναι γιατί να εμπλέκεται ο αριθμός εφόσον η σιμ δεν είναι στο αλλο κινητό..επειδή ειναι ακόμη μέσα στη συσκευή ο αριθμός; Δε θαπρεπε να μην υφίσταται αυτό απο τη στιγμή που είναι αλλος αριθμός μέσα με καινούρια σιμ; (γιατι ο χρήστης ο καινούριος που αγορασε απο τον κλέφτη το κλεμμενο μηλόφωνο προφανως θα βαλε δική του σιμ)

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 15/12/2011 - 23:59

Whatsapp doc?

#12   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/12/2011 - 00:00

E ναι, έτσι θα έπρεπε κανονικά αλλά υπάρχει κάποιο 'bug'

Follow me on twitter


#13   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 16/12/2011 - 00:01

E ναι, έτσι θα έπρεπε κανονικά αλλά υπάρχει κάποιο 'bug'

τωρα τελευταία περιμένω τη μέρα που θα έρθει και θα περάσει χωρις bug. Πολύ σπαστικό.
Whatsapp doc?

#14   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.008 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/12/2011 - 00:02

αυτο που λες ναι μπορει να ισχυει!
Εγω απλα εβαλα μια καινουργια sim στο 4 χωρις ομως να το κανω restore

ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#15   mariosael3

mariosael3

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/12/2011 - 00:23

παιδια το iMessage το εχει free στο appstores?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες