Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

To iPad καταλαμβάνει το 61.5% της αγοράς


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/12/2011 - 20:50

Τα νέα αποτελέσματα από την εταιρεία αναλύσεων IDC για το τρίτο τρίμηνο του 2011 τοποθετεί το iPad της Apple στο 61.5% της αγοράς, μια μείωση από το προηγούμενο τρίμηνο που το δημοφιλές tablet κατείχε το 68.3% με 9.3 εκατομμύρια συσκευές.

Αναρτημένη εικόνα


Στο τρίτο τρίμηνο η Apple έκλεισε στην αγορά με 11.1 εκατομμύρια πωλήσεις για το iPad ενώ στη δεύτερη θέση έχουμε την Samsung, η οποία κατέλαβε το 5.6% της αγοράς που σημείωσε γενικότερη αύξηση 23.9%. Στην τρίτη θέση βρέθηκε η HP με το TouchPad στο 5% που όπως ήρθε έτσι αποσύρθηκε από την αγορά λίγες μέρες μετά.

Η IDC αναμένει μεγάλη αύξηση για το Android το τέταρτο τρίμηνο του 2011 που θα οφείλεται κατά πολύ στην είσοδο της Amazon με το Kindle Fire στην αγορά. Η εταιρεία που θα πληγεί περισσότερο από αυτό είναι η BlackBerry, της οποίας το μερίδιο αναμένεται να πέσει από το 1.1% στο 0.7%. To iPad και αυτό αναμένεται να μειωθεί από το 61.5% στο 59% ενώ το webOS της HP θα πέσει στο μηδέν.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/12/2011 - 20:52

Αναρτημένη εικόνα


Φαίνεται πως οι παπ@ριές δε λαμβάνονται σοβαρά υπόψη...ευτυχώς!

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 17/12/2011 - 23:11
Bold size


#3   thes1os

thes1os

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 18/12/2011 - 09:58

This is why iPad is the most Hated Gadget Ever...

#4   eski

eski

    iPH Junior

  • 371 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/12/2011 - 10:53

Οσο συνεχιζει το ιδιο βιολι συνεχως θα χανει μεριδιο και σε λιγο καιρο με λογαριθμικους ρυθμους
Ηδη το εχω ΣΚΥΛΟΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ που πηρα ipad2 3g
Χαρακτηριστικο δε ειναι οτι ουδεις απο αυτους που γνωριζω δεχεται να ανταλαξει το μεταχειρισμενο του ipad1 και το ολοκαινουργο ipad2 3g που εχω

Τυχαιο??
Δε νομιζω..

#5   thes1os

thes1os

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 18/12/2011 - 10:55

Οσο συνεχιζει το ιδιο βιολι συνεχως θα χανει μεριδιο και σε λιγο καιρο με λογαριθμικους ρυθμους
Ηδη το εχω ΣΚΥΛΟΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ που πηρα ipad2 3g
Χαρακτηριστικο δε ειναι οτι ουδεις απο αυτους που γνωριζω δεχεται να ανταλαξει το μεταχειρισμενο του ipad1 και το ολοκαινουργο ipad2 3g που εχω

Τυχαιο??
Δε νομιζω..


Γιατί; Τί παίζει; ιδέα δεν έχω...

#6   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 18/12/2011 - 11:16

Εγώ μόλις πριν 1 βδομάδα ήρα ένα ipad 2.. Δεν με έχει χαλάσει κάτι.. Αν και δεν είχα ποτέ tablet για να ξελρω.. Πάντως μου φαίνεται περίεργη η τιμολόγησή του.. Πώς είναι δυνατόν ένα iphone 4s με 3,5 οθόνη κτλ να έχει 800 ευρώ και ένα ipad 2 3g (με 32 gb και τα δύο) με 10άρα οθόνη και ό,τι παραπάνω έχει να έχει 750;

#7   Nomes

Nomes

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:Gbenardos

Δημοσίευση 18/12/2011 - 11:31

Αγόρασα ένα ipad 2 τον Οκτώβριο. Για να λέω την αλήθεια προέρχομαι από τα blackberry και λόγο της δουλείας μου πιστεύω ότι αυτά που προσφέρει το blackberry δεν τα προσφέρει κανένα άλλο κινητό. Όμως όσο αφορά το ipad μου προσφέρει πολύ μεγάλη δύναμη φορητότητας και είναι πραγματικά productivity beast. Το 15 laptop μου έχει σχεδόν νεκρώσει. Ο βασικός λόγος είναι οι εφαρμογές. Δεν έχω δει τις δυνατότητες με jailbreak και γι αυτό δεν μου λείπει. Ο λόγος που το ipad είναι τόσο επιτυχημένο νομίζω ότι κατά 10% οφείλεται στο Brand Name 20% στο Design και 70% στο AppStore. Στην ίδια τιμή είναι σχεδόν απίθανο να το ανταγωνιστεί οποιοδήποτε άλλο tablet. Σκεφτείτε τι έχει να γίνει στην αγορά αν η Apple προσφέρει το ipad 2 100 euro φθηνότερα, που θα εκτοξευτεί το μερίδιο αγοράς της.

#8   eski

eski

    iPH Junior

  • 371 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/12/2011 - 11:39

Mιας και προερχεσαι κ c απο blackberry οπως και ο υπογραφων δε μπορεις να φανταστεις τι μπορει κανει το j/b
Και δε μιλαμε εδω για κατεβασμα εφρμογων αλλα για εργαλεια δουλειας
Απλα δυσκολο να φανταστεςι και να μη μπορει να το κανει

Ετσι οπως ειναι -και το λεω καθαρα απο προσωπικη χρηση- ουτε το 15% των δυνατοτητων του δε παιζει

#9   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/12/2011 - 11:45

Η ιστορία θα επαναληφθεί...

Δεν μπορείς να κρατάς τόσο μεγάλο μερίδιο της αγοράς με τόσο κλειδαμπαρωμένες συσκευές...
Το market για κινητά δεν έχει πλέον τίποτα να ζηλέψει από το appstore.

Ήδη υπάρχουν και παραδείγματα (όπως το facebook app) όπου οι αναβαθμίσεις κυκλοφορούν πρώτα για το android και μετά για το ios.
Το ίδιο θα συμβεί αργά και σταθερά και στα tablets.

Περιμένω αύριο να αγοράσουν και να μου φέρουν μέσα στις γιορτές το ASUS transformer prime , με τον τετραπύρινο nvidia.

Επίσης είναι απόλυτα φυσιολογικό κάποιος με ipad1 να μη θέλει να πάει στο 2.

Στο ipad1 μπορείς να έχεις jailbreak και ταυτόχρονα να έχεις το ios 5.
Με το ipad2 στην καλύτερη θα έχεις ξεμείνει στην 4.3.3

Τελευταία επεξεργασία από: Looter, 18/12/2011 - 11:46


#10   katsulas

katsulas

    Newbie

  • 975 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgeKatsulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:iKatsulas

Δημοσίευση 18/12/2011 - 11:51

Στο ipad1 μπορείς να έχεις jailbreak και ταυτόχρονα να έχεις το ios 5.
Με το ipad2 στην καλύτερη θα έχεις ξεμείνει στην 4.3.3


Καλά μην το λες και υποτιμητικά. Η 4.3.3 είναι η καλύτερη έκδοση ever από όλες τις πλευρές. Βλέπε jailbreak, βλεπε χρόνους αναμονής μπαταρίας, σταθερότητα σήματος και γενικά πολλά που τα γνωρίζουμε όλοι.

#11   timi

timi

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/12/2011 - 11:55

Εγώ δεν κουνιεμαι από jb 4.3.3 στο 2 μου ούτε γι αστείο...

#12   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/12/2011 - 11:55

Από τη στιγμή που ξεχνάς το icloud και από τη στιγμή που δεν έχεις άλλη επιλογή θεωρώ ότι ξεμένεις...

#13   katsulas

katsulas

    Newbie

  • 975 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgeKatsulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:iKatsulas

Δημοσίευση 18/12/2011 - 12:11

OK. Το iCloud δεν το ξεχνάω. Στο 4S μου είναι απίστευτα βολικό. Το iPad Μου με ενδιαφέρει να είναι όμως λειτουργικό. Να έχω τα tweaks μου από το Cydia, να μην ασχολούμαι με την μπαταρια και γενικά να μην ασχολούμαι με την σωστή λειτουργεία του.

#14   sakara

sakara

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:SAKARA214EVER

Δημοσίευση 18/12/2011 - 12:25

Εγώ με το iPad 2 είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αναλόγως τί ζητά κάποιος. Και πιστεύω οτι όταν και αν η Apple κυκλοφορήσει το iPhone 5? και το iPad 3 με retina? οι πωλήσεις της θα εκτοξευθούν.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες