Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μετά από καιρό χωρίς J/B!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
102 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Μετά από καιρό χωρίς J/B!

Πόσο χρήσιμο/απαραίτητο είναι το J/B;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#91   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 21/12/2011 - 15:29

Μερικοι λενε ειναι γυφτια να κατεβαζεις σπασμενες εφαρμογες για το iPhone απο την στιγμη που διεθεσες τοσα χρηματα για να το αποκτησεις.. αλλα εκει ειναι το θεμα οτι δωσαμε που δωσαμε τοσα χρηματα σσιγα μην δωσουμε και αλλα τοσα για μερικες εφαρμογες.. στο κατω κατω οι καιροι ειναι δυσκολοι και τα χρηματα δεν τα εχουμε για πεταμα.. αυτη ειναι η αποψη μου αν και αυτο εξαρταται παντα και απο την στεπη του καθενως.. υπαρχουν και οι ανεργοι ρε παιδια που δεν διαθετουν το ''μικρο'' αυτο ποσο για να αποκτησουν το Angry Birds στην συσκευη τους.

Δεν ειναι θένα γυφτιας αλλού ειναι το ζητημα.Καταρχην κανενας δεν υποχρεωνει κανεναν να δωσει τοσα λεφτα γιαυτη τη συσκευη κ ειδικα αυτους τους καιρους οπως λες.Το αγοραζεις απο επιλογη.Αν εισαι ανεργος να μην δωσεις ουτε για κινητο.Αγορασε γαλα για το σπιτι.
Φυσικα το θέμα χρηματων κ σωστα ειπες, ειναι υποκειμενικο.Οτι για καποιον ειναι φθηνο,ο άλλος το μετρα,ομως δεν μπορεις μετα να εχεις απαιτηση για ποιοτητα εφαρμογων ή για update κ fixes.
Να σου πω τη δικη μου λογικη.Κανω jb τις συσκευες μου γιατι η ολη μαγεια για εμενα σε αυτο ειναι τα tweaks,οχι οι τζαμπα εφαρμογες.Δινω πιο πολλα σε tweaks απο οτι να μην εκανα jb τη συσκευη.Σκεψου τωρα εσυ να εισαι developer μιας ωραιας κ χρησιμης εφαρμογης κ να μην πληρωνεσαι τον κοπο σου κ τη δουλεια σου,επειδη εγω το θεωρω κακο να πληρωσω ή επειδη εγω θα σου πω οτι πληρωσα το κινητο κ εσενα δεν σε πληρωνω.Εγω για ποιο λογο μετα να κανω update - fix ή να δημιουργησω κιάλλες αξιολογες εφαρμογες που θα απολαμβανουμε ολοι.
Εαν δεν εχεις να καταβαλεις αυτο το μικρο ποσο κανεις λιγη υπομονη κ την αγοραζεις άλλη στιγμη.
Δεν κραζω μην με παρεξηγησεις,απλα πολλες φορες ειναι κριμα να μην αναγνωριζετε η δουλεια καποιων ή να του φορτωνουμε εξοδα άλλων.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: iceage2609, 21/12/2011 - 15:32


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 21/12/2011 - 15:32

To θέμα δεν είναι τα 0.79 αλλά η αντίληψη και η άποψη κάποιων που θέλουν τα πάντα τζάμπα.
Αν ένας developer που έχει φάει 1 μήνα να φτιάξει μια εφαρμογή και τη βάζει 0.79 για να βγάλει και κάτι μπει μέσα, τότε δεν θα ξανακάτσει να φτιάξει τίποτα. Θα προτιμήσει να φτιάξει κάτι και να το έχει μόνος του ή να μην ξανασχοληθεί. Και μετά δεν θα υπάρχουν καν εφαρμογές για κατέβασμα γιατί δεν θα συμφέρει κανέναν να στραβώνεται να φτιάξει εφαρμογές.

Αναρτημένη εικόνα


#93   MARIAGIORGOS

MARIAGIORGOS

    iPH Enthousiast

  • 473 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 21/12/2011 - 15:33

Μερικοι λενε ειναι γυφτια να κατεβαζεις σπασμενες εφαρμογες για το iPhone απο την στιγμη που διεθεσες τοσα χρηματα για να το αποκτησεις.. αλλα εκει ειναι το θεμα οτι δωσαμε που δωσαμε τοσα χρηματα σσιγα μην δωσουμε και αλλα τοσα για μερικες εφαρμογες.. στο κατω κατω οι καιροι ειναι δυσκολοι και τα χρηματα δεν τα εχουμε για πεταμα.. αυτη ειναι η αποψη μου αν και αυτο εξαρταται παντα και απο την στεπη του καθενως.. υπαρχουν και οι ανεργοι ρε παιδια που δεν διαθετουν το ''μικρο'' αυτο ποσο για να αποκτησουν το Angry Birds στην συσκευη τους.

Συγνωμη κιολας χωρις παρεξηγηση αλλα ανεργος με iphone κανονικα δεν θα επρεπε να υπαρχει. Βλεπω κατι ατομα που χρωστανε σε οσους μιλουν ελληνικα και το πρωτο που κανουν με το που πιασουν λεφτα στα χερια τους ειναι να παρουν iphone ελεος!

#94   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 21/12/2011 - 15:38

Κάποτε θα ψήφιζα με κλείστα μάτια την τρίτη επιλογή.

Ώρες και βράδια ατελείωτα μπροστά από δύο οθόνες(iPhone, Mac) ανακαλύπτοντας τον κόσμο και την μαγεία του jailbreak.

Με ενοχλούσε όμως που έπεφταν αρκετά οι χρόνοι της μπαταρίας, και αυτός ήταν ο κύριος λόγος που έφυγα από την κοινότητα του jailbreak.

Τώρα με δύο συσκεύες καθαρές στο iOS 5.0.1 είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν γυρίζω πίσω. Προς το παρόν τουλάχιστον...

Επομένως, ψηφίζω ΠΟΛΥ χρήσιμο, αλλά ζώ ΠΟΛΥ άνετα και χωρίς αυτό.

#95   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 21/12/2011 - 15:38

εχω 3 iphone 3g 3gs 4. ολα τα ειχα κανει jailbreak απο την μερα που τα πηρα. ημουν στην 4.3.3 και περιμενα να βγει το untethered στην 5.0. μετα ομως ειχα κατι προβληματακια εκει και ειπα να κανω την αναβαθμιση στην 5.0 μαζι με το restore και λεω αμα δεν μπορω χωρις jailbreak θα ξααγυρισω αφου ειχα τα 4.3.3 shsh. με το που παω στην 5 ηταν λες και πηρα καινουργιο κινητο. η μπαταρια κρατουσε πολυ περισσοτερο δεν ειχα το αγχος με τα tweeks απο cydia μην με στειλουν κατευθειαν για restore. οσο για τις σπασμενες εφαρμογες δεν θα πω ψεματα. οταν ειχα jb δεν ειχα αγορασει ουτε μια. τωρα ομως μιας και εχω χρεωστικη για αγορες απο internet λεω ας αγορασω και καμοια εφαρμογη δεν χαλασε ο κοσμος. συμβουλευομαι και το αντιστοιχο topic απο εδω με τις προσφορες και αγοραζω. εχω δωσει κανενα 40αρικο αλλα σιγα. οι εφαρμογες αυτες με εχουν βοηθησει τοσο πολυ και με τα παιχνιδια εχω χαζεψει ατελειωτες ωρες αυτα τα 3 χρονια. δεν αξιζουν 40 ευρω? αξιζουν και παραξιζουν. εξαλου ολοι μας για να εχουμε αυτες τις συσκευες δωσαμε πανω απο 650 ευρω. Σιγα σιγα θα αγορασω ολες τις εφαρμογες που ειχα σπασμενες με το jailbreak. αρα το jailbreak θα το εβαζα μονο για το customization που προσφερει σε μεγαλο βαθμο αλλα και παλι με την 5 δεν του λειπουν και τοσα πολλα πραγματα πλεον. πριν 2 χρονια που δεν ειχαμε ουτε φακελους ουτε ελληνικα ουτε multitasking ηταν απαραιτητο. τωρα πλεον οχι και τοσο... αυτην ειναι η αποψη μου. καποιοι θα συμφωνουν καποιοι οχι...



#96   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 21/12/2011 - 15:52

Συγνωμη κιολας χωρις παρεξηγηση αλλα ανεργος με iphone κανονικα δεν θα επρεπε να υπαρχει. Βλεπω κατι ατομα που χρωστανε σε οσους μιλουν ελληνικα και το πρωτο που κανουν με το που πιασουν λεφτα στα χερια τους ειναι να παρουν iphone ελεος!


Σωστόοοο!

Βασικά εδώ είναι η ουσία του θέματος!

... + 1 από εμένα. ;-)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#97   JStriker

JStriker

    iPH newbie

  • 63 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/12/2011 - 15:54

Ifrit, η άποψή σου σεβαστή αλλά τους χαρακτηρισμούς καλύτερα να τους κρατήσεις για τον εαυτό σου. Και όπως καταλαβαίνεις τα ρεστα με τον περιπτερά, τη βενζίνη με το αμάξι κτλ κτλ είναι τρις χιλιοδιαβασμένα επιχειρήματα και εδώ και σε άλλα φόρουμ. Κάνε ένα γκάλοπ στο μέσο έλληνα και ρώτα τον αν θέλει να γεμίζει δωρεάν βενζίνη και να μένει στο βενζινά ολόκληρη η βενζίνη... Και αν τα αποτελέσματα βγουν λίγο περίεργα, προτείνω να μετακομίσεις στη χώρα της ηθικής :-)

Να μην αρχίσω με το πόσες εταιρίες ανέχτηκαν ανέχονται και προμοτάρουν την πειρατεία για τη διάδοση την προιόντων τους, ενώ εύκολα θα μπορούσαν να τη σταματήσουν...

(άσχετο θυμάστε που προ εκτεταμένης πειρατείας τα cd είχαν 25-30 ευρώ και μετά έπεσαν στα 8-10 ορισμένα;)

Και καλώς ή κακώς ξέρετε πολύ καλά ότι η πειρατεία λογισμικού δεν είχε, δεν έχει και πιθανότατα δε θα έχει ποτέ (αν και όπου να ναι η πλύση εγκεφάλου των εταιριών αποδίδει αποτελέσματα, όπως φαίνεται και από εδώ μέσα) στη συνείδηση του ευρέως κοινού την ίδια απαξία με την κοινή κλοπή. Τελεία.

#98   eftijis

eftijis

    iPH Member

  • 268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/12/2011 - 15:56

εγω θα πω οτι κανει καλο λιγο η αποτοξινωση απ το cydia και εκτιμας και διφορετικα το μηλοφωνο χωρις "σπασιμο"... παντως μονο και μονο για τα θεματα πρπει να βγει γρηγορα το "σπασιμο¨ του 4ς... το βαρεθηκα με το ιδιο ρουχο.....

#99   eddy888

eddy888

    iPH Enthousiast

  • 550 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 21/12/2011 - 16:03

Σωστόοοο!

Βασικά εδώ είναι η ουσία του θέματος!

... + 1 από εμένα. ;-)



Ναι ωραια μεχρι εδω..να σας πω οτι και γω ειμαι ανεργος..δεν θα μεινω για πολυ ακομα ομως :lol:

λοιπον,ναι ειμαι ανεργος αλλα οταν ειχα δουλεια ειχα iphone 4 16gb μετα πληρωνοντας λιγα παραπανω ειχα iphone 4 32gb...τσουπ εμεινα ανεργος υστερα..το κινητο ομως δεν το πουλησα και ο λογος γιατι αν βαρεθω υπαρχουν και οι δυνατοτητεσ ανταλλαγων πηρα λοιπον και galaxy s2 για να το δοκιμασω μας και ανεργος δεν ειχα τι να κανω να σκοτωσω και την ωρα μου!πηρα και διαφορα..αυτην την διαφορα την κρατησα για να ξαναπαρω υστερα iphone 4..και το εκανα!χωρις να πληρωσω δραχμη...δεν υπαρχει λογος να μην εχω iphone 4 επειδη ειμαι ανεγος αλλα υπαρχει λογος να το εχω να σκοτωνω την ωρα μου με ενα ωραιο κινητο..!ο ανεργος δεν σημαινει οτι πληρωσε τωρα το iphone 4 αλλα μπορει να το ειχε απο πριν οπως και γω...και εκτος απο αυτο ο ανεργος παιρνει και ενα επιδομα ανεργειας..αυτοι δεν ειναι ανθρωποι να χαρουν μια καλη συσκευη??αν ερθει η ωρα που θα ζοριστει καποιος λογω ανεργιας στο κατω κατω το πουλαει και τον σωζουν εστω τα 400 eyroylakia στην μεταπωληση..! ας μην ειμαστε σκληροι.. ;)
κακα τα ψεμματα πολλοι θελουν το iphone και δεν ειναι κακο μιας και ειναι η καλυτερη συσκευη που κυκλοφορει και προσφερει χαρα και χαμογελα και ωρες καλοπερασης..! :)

#100   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 21/12/2011 - 16:58

Ναι ωραια μεχρι εδω..να σας πω οτι και γω ειμαι ανεργος..δεν θα μεινω για πολυ ακομα ομως :lol:

λοιπον,ναι ειμαι ανεργος αλλα οταν ειχα δουλεια ειχα iphone 4 16gb μετα πληρωνοντας λιγα παραπανω ειχα iphone 4 32gb...τσουπ εμεινα ανεργος υστερα..το κινητο ομως δεν το πουλησα και ο λογος γιατι αν βαρεθω υπαρχουν και οι δυνατοτητεσ ανταλλαγων πηρα λοιπον και galaxy s2 για να το δοκιμασω μας και ανεργος δεν ειχα τι να κανω να σκοτωσω και την ωρα μου!πηρα και διαφορα..αυτην την διαφορα την κρατησα για να ξαναπαρω υστερα iphone 4..και το εκανα!χωρις να πληρωσω δραχμη...δεν υπαρχει λογος να μην εχω iphone 4 επειδη ειμαι ανεγος αλλα υπαρχει λογος να το εχω να σκοτωνω την ωρα μου με ενα ωραιο κινητο..!ο ανεργος δεν σημαινει οτι πληρωσε τωρα το iphone 4 αλλα μπορει να το ειχε απο πριν οπως και γω...και εκτος απο αυτο ο ανεργος παιρνει και ενα επιδομα ανεργειας..αυτοι δεν ειναι ανθρωποι να χαρουν μια καλη συσκευη??αν ερθει η ωρα που θα ζοριστει καποιος λογω ανεργιας στο κατω κατω το πουλαει και τον σωζουν εστω τα 400 eyroylakia στην μεταπωληση..! ας μην ειμαστε σκληροι.. ;)
κακα τα ψεμματα πολλοι θελουν το iphone και δεν ειναι κακο μιας και ειναι η καλυτερη συσκευη που κυκλοφορει και προσφερει χαρα και χαμογελα και ωρες καλοπερασης..! :)


Καλα φιλε μου, μεγάλη κουβέντα άνοιξες, και θα βγούμε όχι έκτος θέματος, αλλα και εκτος φόρουμ γενικά!!

Για να πω λοιπόν και εγώ κάτι πάνω σε αυτό (ελπίζω και τελευταίο), το θέμα δεν είναι αν είναι κακό η υποτιμητικό να είσαι άνεργος (..και όχι, δεν είναι), αλλα το πως αντιλαμβάνεσαι την κατάσταση γύρω σου. Αυτό που λέμε 'σε τι κόσμο ζεις'!!

Εξηγούμαι, για να μην παρεξηγούμαι!!


Παράδειγμα: Το ότι σε κάποια φάση είχες δουλειά, και κέρδιζες ας πούμε 800€ τον μήνα (ένας λογικότατος μέσος ορος πιστεύω την σήμερον ημερα για Ελλάδα) και τα 745 τα έδωσες για ένα iPhone 4 32αρι, ε πως να το κάνουμε! Δεν είναι λογικό!! Γιατί αν έχεις ένα ενοίκιο να πληρώσεις, συν ρευμα /νερο, συν ασφάλεια αυτοκίνητο/ μηχανάκι, σκυλιά γατιά, εκκαθαριστικά εφορίες χαράτσια, που πας βρε Μπάμπη!!!

Και αυτά είναι τα ποιο στάνταρ!! Δεν έβαλα να φας, να ντυθείς, να βγεις μια βόλτα με το ποτο και το τσιγάρο σου, και εννοείτε δεν έβαλα καθόλου να έχεις οικογένεια παιδιά!!

Το μένω στην μαμα, έχω και μια δουλίτσα τώρα, οποτε με παίρνει να το πάρω, εκτος από ουτοπικό, είναι και άκυρο!! Δεν χρειάζεται να αναλύσω το γιατί πιστεύω!!

Αν τώρα μπορέσει κάποιος να με πείσει, η έστω και απλώς να μου εξηγήσει, πως από το παραπάνω μισθό που ανέφερα, μπορεί όντως κάποιος να ζήσει αξιοπρεπώς (όχι πλουσια η άνετα) χωρίς να εμπίπτει στην δεύτερη κατηγορία (μένω στην μαμά) τότε ευχαρίστως να το επανεξετάσω το θέμα, μήπως και καπου έχω κάνει λάθος στους υπολογισμούς μου!!


Εννοείται δεν απευθύνομαι σε κανέναν προσωπικά, και απλώς σχολιάζουμε πράγματα και καταστάσεις! ;-)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 21/12/2011 - 17:00

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#101   eddy888

eddy888

    iPH Enthousiast

  • 550 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 21/12/2011 - 17:11

Καλα φιλε μου, μεγάλη κουβέντα άνοιξες, και θα βγούμε όχι έκτος θέματος, αλλα και εκτος φόρουμ γενικά!!

Για να πω λοιπόν και εγώ κάτι πάνω σε αυτό (ελπίζω και τελευταίο), το θέμα δεν είναι αν είναι κακό η υποτιμητικό να είσαι άνεργος (..και όχι, δεν είναι), αλλα το πως αντιλαμβάνεσαι την κατάσταση γύρω σου. Αυτό που λέμε 'σε τι κόσμο ζεις'!!

Εξηγούμαι, για να μην παρεξηγούμαι!!


Παράδειγμα: Το ότι σε κάποια φάση είχες δουλειά, και κέρδιζες ας πούμε 800€ τον μήνα (ένας λογικότατος μέσος ορος πιστεύω την σήμερον ημερα για Ελλάδα) και τα 745 τα έδωσες για ένα iPhone 4 32αρι, ε πως να το κάνουμε! Δεν είναι λογικό!! Γιατί αν έχεις ένα ενοίκιο να πληρώσεις, συν ρευμα /νερο, συν ασφάλεια αυτοκίνητο/ μηχανάκι, σκυλιά γατιά, εκκαθαριστικά εφορίες χαράτσια, που πας βρε Μπάμπη!!!

Και αυτά είναι τα ποιο στάνταρ!! Δεν έβαλα να φας, να ντυθείς, να βγεις μια βόλτα με το ποτο και το τσιγάρο σου, και εννοείτε δεν έβαλα καθόλου να έχεις οικογένεια παιδιά!!

Το μένω στην μαμα, έχω και μια δουλίτσα τώρα, οποτε με παίρνει να το πάρω, εκτος από ουτοπικό, είναι και άκυρο!! Δεν χρειάζεται να αναλύσω το γιατί πιστεύω!!

Αν τώρα μπορέσει κάποιος να με πείσει, η έστω και απλώς να μου εξηγήσει, πως από το παραπάνω μισθό που ανέφερα, μπορεί όντως κάποιος να ζήσει αξιοπρεπώς (όχι πλουσια η άνετα) χωρίς να εμπίπτει στην δεύτερη κατηγορία (μένω στην μαμά) τότε ευχαρίστως να το επανεξετάσω το θέμα, μήπως και καπου έχω κάνει λάθος στους υπολογισμούς μου!!


Εννοείται δεν απευθύνομαι σε κανέναν προσωπικά, και απλώς σχολιάζουμε πράγματα και καταστάσεις! ;-)


ολοσωστη η σκεψη σου..
να τονισω ναι οτι μενω με τους γονεις μου..!
επισης να τονισω οτι δεν πληρωσα 745 ευρω για 32αρι
γιατι οταν ειχα δουλεια ευτυχως ειχα πιστωτικη καρτα...
πληρωσα 300 και τα υπολοιπα δοσεις 12 μηνες και οσο μπορουσα να βαζω!οποτε το μηνα ειναι 45 ευρω!αν και το εχω ξεχρεωσει ολα οκ.. και τωρα αφου τα ξεχρεωσα ολα ευτυχως εκοψα την πιστωτικη καρτα..και εχω χρεωστικη μονο για να μην με φαει το κυκλωμα των συνεχων αγορων!αν εχω λεφτα εστω και 10 ευρω τα βαζω και παιρνω αυτο που θελω..εδωσα και το τζιπακι μου και πηρα ενα μικρο αμαξακι και μου εμειναν και λεφτα στην ακρη και βολευτικα με το μικρο αμαξακι μια χαρα..οποτε τα λεφτα οκ ψιλοερχονται και φευγουν ειτε εισαι ανεργος ειτε οχι..το θεμα ειναι οτι δουλευεις παλι λεφτα δεν εχεις δεν δουλευεις παλι λεφτα δεν εχεις λολ :lol: :lol:
ειναι μεγαλο το θεμα για τους ανεργους με το θεμα αν πρεπει να εχουν iphone οποτε καλυτερα να μην βγουμε offtopic..

ας μπω στο θεμα τωρα..
εγω προσωπικα θελω το cydia γιατι εχω πληρωσει δυο απο τα αγαπημενα μου tweaks
Shrink που μικραινεις τα εικονιδια γιατι τα κανονικα ειναι τεραστια σαν παντοφλες
Barrel γιατι μαρεσει το εφε στις μεταβασεις των σελιδων..

και σιγουρα το sbssettings ειναι must..

#102   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 21/12/2011 - 17:33

Ifrit, η άποψή σου σεβαστή αλλά τους χαρακτηρισμούς καλύτερα να τους κρατήσεις για τον εαυτό σου. Και όπως καταλαβαίνεις τα ρεστα με τον περιπτερά, τη βενζίνη με το αμάξι κτλ κτλ είναι τρις χιλιοδιαβασμένα επιχειρήματα και εδώ και σε άλλα φόρουμ. Κάνε ένα γκάλοπ στο μέσο έλληνα και ρώτα τον αν θέλει να γεμίζει δωρεάν βενζίνη και να μένει στο βενζινά ολόκληρη η βενζίνη... Και αν τα αποτελέσματα βγουν λίγο περίεργα, προτείνω να μετακομίσεις στη χώρα της ηθικής :-)

Να μην αρχίσω με το πόσες εταιρίες ανέχτηκαν ανέχονται και προμοτάρουν την πειρατεία για τη διάδοση την προιόντων τους, ενώ εύκολα θα μπορούσαν να τη σταματήσουν...

(άσχετο θυμάστε που προ εκτεταμένης πειρατείας τα cd είχαν 25-30 ευρώ και μετά έπεσαν στα 8-10 ορισμένα;)

Και καλώς ή κακώς ξέρετε πολύ καλά ότι η πειρατεία λογισμικού δεν είχε, δεν έχει και πιθανότατα δε θα έχει ποτέ (αν και όπου να ναι η πλύση εγκεφάλου των εταιριών αποδίδει αποτελέσματα, όπως φαίνεται και από εδώ μέσα) στη συνείδηση του ευρέως κοινού την ίδια απαξία με την κοινή κλοπή. Τελεία.

Όπως καταλαβαίνεις, τα παραδείγματα που έφερα φέρνουν τα παράδοξα του να συγκρίνεις προϊόντα με υπηρεσίες. Στην ουσία δεν κλέβεις κάτι υλικό αλλά τον κόπο του άλλου και την πνευματική τους ιδιοκτησία.
Σε μερικές περιπτώσεις όντως βοηθά κιόλας.
Εμένα με ενοχλεί η λογική πλήρωσα τόσα λεφτά για το κινητό και δε θα πληρώσω για τις εφαρμογές. Λες και ο άλλος δεν κουράστηκε για να την γράψει, αλλά είδε τον κώδικα σε όραμα. Ε όχι, αυτή η νοοτροπία είναι γύφτικη, Ελληναράδικη και αποκρουστική. Άλλο να το κάνεις και άλλο να το υποστηρίζεις κιόλας. Γι' αυτό λέω, μη βαφτίζουμε το κρέας ψάρι. Κάντο αλλά μην είσαι θρασύς ρε φίλε.

Και τέλος υπερβάλλεις ως προς την χώρα της λογικής. Προφανώς θα καταλάβαινες καλύτερα αν είχες πείρα από προγραμματισμό.


Sent from Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: ifrit, 21/12/2011 - 17:34


#103   JStriker

JStriker

    iPH newbie

  • 63 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/12/2011 - 18:21

Εγώ δε μίλησα για τον εαυτό μου, το τί κάνω εγώ είναι αδιάφορο... Ούτε καν είπα πουθενά αυτό είναι καλό/ κακό. Ο developer πρέπει να αμειφθεί για τον κόπο του, συμφωνώ μεν, αλλά ενδεχομένως να μπορεί να το κάνει και με διαφημίσεις πχ, εκτός αυτού δεν αισθάνομαι ιδιαίτερα την ανάγκη να ενισχύσω τον angry birds developer με 20 μύρια downloads... Τη στιγμή που μάλιστα στο android είναι δωρεάν( εδώ αλήθεια δεν αισθάνεσαι να σε κοροιδέυει κάποιος; )

Άλλωστε κρακάρονται τα πιο δημοφιλή που έχουν ήδη μοσχοπουλήσει, όχι ένα app developer που απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό και πρέπει κάπως να βγάλει τα λεφτά του και ένα x κέρδος και αυτός...

Σου επέστησα την προσοχή σε μερικά επιχειρήματα και πάνω απ´ όλα μια πραγματικότητα, που αρνείσαι να τη δεχτείς. Και αυτό με τους Ελληναράδες πολυφορεμένο είναι... Παντού εμείς είμαστε οι "ευρωπαίοι" και παρόλο που είμαστε τόσοι πολλοί ζούμε σε μια χώρα φουλ από ελληναράδες... (αληθεια οι σουηδοί του pirate bay οι αμερικανοι του installous κτλ είναι κι αυτοί ελληναράδες;;))

Σέβομαι τις απόψεις όλων, και αυτών που αγοράζουν, και αυτών που ενίοτε crackαρουν, εφόσον ο καθένας έχει τους λόγους του... Παρομοίως και στους jailbreakers και μη. Για εμένα το jailbreak είναι ολοκλήρωση του τηλεφώνου και αποδέσμευση από κάποιους περιορισμούς της εταιρίας που την ευλογούμε μεν συνέχεια, αλλά παραδεχόμαστε ότι μας εκνευρίζει αρκετές φορές...

Απο εκεί και πέρα μπορώ να δω μόνο δυο μειονεκτήματα, πρώτον τη μπαταρία που λογικά ξοδεύεται περισσότερο, και δεύτερον αν τυχόν έχει θέματα σταθερότητας, crashes κτλ.

Λέγοντας τα παραπάνω, πιστεύω ότι θα μπορουσα να ζήσω και χωρίς αυτό...αν και μερικά πράγματα θα μου έλειπαν, κάποια θα ήταν πολύ λιγότερο βολικά, και σε μερικά άλλα θα ζήλευα τα android.. :-p

Τελευταία επεξεργασία από: JStriker, 21/12/2011 - 18:23





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες