Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 6 ψήφοι

Όλα όσα πρέπει να ξέρετε για το multitasking στο iOS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
58 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   nikosmdtps

nikosmdtps

    iPH Contributor

  • 1.191 μηνύματα
  • Twitter:@nikosmdtps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 03/01/2012 - 17:54

πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι.... weekillbackground, removebg κτλ οι καλύτεροι μου φίλοι... Πλάκα πλάκα πρέπει να την αποβάλλουμε την εμμονή με το clean multitasking μερικοί....Πρώτος εγώ....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   paris18m

paris18m

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Twitter:@unitedworx
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Paris.P.

Δημοσίευση 03/01/2012 - 18:00

Τα Low Memory στα diagnostics μπορεί/ξέρει κάποιος dev, έτσι ωραία κ κατανοητά,
να μας ενημερώσει τι είναι;


low memory warning συμβενει συνήθως όταν μια εφαρμογή που κανονικά έπρεπε να τρέχει με 20 mb μνήμη να ζητα 200mb η και 400mb για να τρέξει λόγο κακής διαχηρησης της μνήμης από τον εν λόγω developer! όχι ότι δεν υπάρχει free μνήμη! αλλα το συγκεκριμένο app θέλει περισσότερη μνήμη από άτι υπάρχει στο κινιτό. αποτέλεσμα των λεγόμενων memory leaks που μπορεί να συμβούν αρκετά εύκολα σε app από όχι τόσο διαβασμένους developers, όχι πως εγώ είμαι διαβασμενω αλλα προσπαθώ ότι μπορω. 1/2 φορές που σας έτυχε να κρασάρει εφαρμογή είναι για αυτό το λόγο.

Τελευταία επεξεργασία από: paris18m, 03/01/2012 - 18:01


#18   costaspro

costaspro

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2012 - 19:15

Εγω ξερω πως οταν εχω πολλες εφαρμογες ανοιχτες και η ram πεφτει σε οριακο σημειο και οταν παω να ανοιξω αλλη μια εφαρμογη σκαει...!

#19   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/01/2012 - 19:17

Μια φορα που ειχα πατησει Home Button στο Navigon και δεν το ειχα κλεισει απο το Multitasking, μου εσκασε Notification απο το Navigon πως το προγραμμα θα κλεισει για να μην τρωει μπαταρια κλπ.

Το navigon μένει στο παρασκήνιο μόνο στην περίπτωση που υπάρχει κάποια διαδρομή που δεν έχει τερματιστεί. Σε αντίθετη περίπτωση κλείνει και δεν καταναλώνει τίποτα

#20   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 03/01/2012 - 19:32

Ποτε δεν έχω κλείσει εφαρμογη και ποτε δε χρειάστηκε. Home button και αυτο είναι όλο. Ούτε μια φορα δεν είχα πρόβλημα. Εξαίρεση τα navigator φυσικα που συνεχίζουν να τρέχουν στο background αν δεν τερματισουμε τη διαδρομη και λογικα άλλωστε για να έχουν άμεσο fix.

Απ´ όσο έχω παρατηρήσει πάντως, αυτη είναι μια συνήθεια "δανεισμενη" απο τους χρήστες android που στο δικο τους λειτουργικό τα προγράμματα τύπου task killer κάνουν θραύση χωρίς ωστόσο και εκει να είναι αναγκαία τελικα. Παντα θεωρούσα ότι πρέπει να αφήνεις το λειτουργικό να διαχειριστεί τη μνήμη όπως αυτο ξέρει καλύτερα. Τα force close καμμια φορα σε android τουλάχιστον έχουν μετα απο λίγα λεπτα μάλλον αντίθετα αποτελέσματα.

Τελευταία επεξεργασία από: Dkoukou, 03/01/2012 - 19:40


#21   soiramk

soiramk

    iPH Enthousiast

  • 524 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:soiramk

Δημοσίευση 03/01/2012 - 20:24

Low Memory Warning είναι κομμάτι κώδικα μέσα σε κάθε εφαρμογή που εκτελείται όταν της πει το iOS πως δεν μένει μνήμη.
Π.χ. έχεις 17 εφαρμογές στο multitasking και άνοιξες το Infinity Blade 2. Τότε το iPhone θέλει 2 ΜΒ RAM παραπάνω για να το τρέξει χωρις να κολλάει. Κοιτάει από το τέλος του multitasking bar και βρίσκει την εφαρμογή που τρώει περίπου τόση RAM και της λέει να τρέξει αυτό το κομμάτι κώδικα, το οποίο περιέχει σύμφωνα με τους κανονισμούς του Developer Program κώδικα για να αδειάσει RAM. Όταν η εφαρμογή πει "Τελείωσα, έκανα ο, τι μπορούσα", κοιτάει το iOS και λέει. Άδειασαν 2ΜΒ RAM ή όχι; Και αν όχι, πάει στην επόμενη εφαρμογή.


low memory warning συμβενει συνήθως όταν μια εφαρμογή που κανονικά έπρεπε να τρέχει με 20 mb μνήμη να ζητα 200mb η και 400mb για να τρέξει λόγο κακής διαχηρησης της μνήμης από τον εν λόγω developer! όχι ότι δεν υπάρχει free μνήμη! αλλα το συγκεκριμένο app θέλει περισσότερη μνήμη από άτι υπάρχει στο κινιτό. αποτέλεσμα των λεγόμενων memory leaks που μπορεί να συμβούν αρκετά εύκολα σε app από όχι τόσο διαβασμένους developers, όχι πως εγώ είμαι διαβασμενω αλλα προσπαθώ ότι μπορω. 1/2 φορές που σας έτυχε να κρασάρει εφαρμογή είναι για αυτό το λόγο.


Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, έχει να κάνει με το πόσο καλά "γραμμένη" είναι μια εφαρμογή για να κλείνει, όταν της το ζητάει το iOS;

Ευχαριστώ και για τις απαντήσεις σας :)

#22   triantafillos

triantafillos

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 03/01/2012 - 21:02

μιά απλή παρατήρηση - ερώτηση....

R A M = random access memory - εξορισμού είναι η μνήμη όπου όσο τροφοδοτείται διατηρεί τα δεδομένα της, ενώ όταν διακοπεί η τροφοδοσία της data καπούτ!!!
σύμφωνοι τώρα ότι η CPU τρώει την μπαταρία, αλλά όταν τρέχει μία εφαρμογή, τρώει και RAM και CPU, πατάς home τότε τρώει λοιπόν μόνο RAM.

η δική μου λογική λέει ότι το σωστό λειτουργικό πρέπει να μην την αφήνει ούτε στη RAM γιατί και αυτή τρώει μπαταρία (άλλωστε αν θυμάμαι καλά ότι στο 4S δεν ανέβασε η APPLE την RAM του κινητού στα 512 και λόγω της κατανάλωσης.

άποψή μου βέβαια αλλά με το φόρτωσε φόρτωσε εφαρμογές η μπαταριούλα η καημένη στο 4 ούτε 2 μέρες δεν κρατεί...

#23   sygletos

sygletos

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/01/2012 - 22:06

δλδ ας πουμε το "remove background" συμφωνα με τα παραπανω δεν χρειαζεται??!!

#24   larryf13

larryf13

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:larryf13

Δημοσίευση 03/01/2012 - 22:49

Εϊτε είναι άδεια η RAM είτε γεμάτη την ίδια κατανάλωση θα έχει.

Αν έχει μεγαλύτερο μέγεθος φυσικά θα καίει περισσότερο αφού θα πρέπει να τροφοδοτηθούν περισσότερα τσιπάκια.

Φυσικά και δεν καταναλώνεται περισσότερη ενέργεια όταν υπάρχουν εφαρμογές στη μπάρα. Δεν είναι χαζοί εκεί στην Apple να θυσιάζουν την αυτονομία της συσκευής μόνο και μόνο για ένα στιγμιότυπο ουσιαστικά της εφαρμογής που έχει φύγει στο background.

Τελευταία επεξεργασία από: larryf13, 03/01/2012 - 22:55


#25   larryf13

larryf13

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:larryf13

Δημοσίευση 03/01/2012 - 23:00

Εφόσον σε ένα κινητό τηλέφωνο τρέχουν όλες οι εφαρμογές fullscreen δεν έχει νόημα να τρέχουν εφαρμογές στο παρασκήνιο εκτός αν κάνουν κανα downloading ή κάτι τέτοιο. Real multitasking και παραμύθια τούμπανα είναι για να τρώμε άσκοπα την ώρα μας. Στην πράξη για έναν κανονικό χρήστη είναι άχρηστο κάτι τέτοιο, αλλά και για κάποιον που αυτοαποκαλείται "ψαγμένος" πάλι το ίδιο, καθώς δεν του προσφέρεται τίποτα παραπάνω από το να παίζει με το κινητό και να λέει τρέχω 3 εφαρμογές ταυτόχρονα.

#26   nikosjc

nikosjc

    iPH Member

  • 254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2012 - 23:03

Δεν ξέρω πως λειτουργεί το ios, φίλος πάντως με 3gs που στην αρχή δεν ήξερε να κλείνει τις εφαρμογές από το multitask bar, έμενε από μπαταρία μέσα σε μερικές ώρες. Και αναρωτιώταν γιατί άλλαξε έτσι η συμπεριφορά της μπαταρίας αφού στην αρχή ήταν όλα καλά. Όταν του το έδειξα και έκλεισε τις 20+ εφαρμογές που ήταν ανοιχτές(?), επανήλθε και η μπαταρία σε φυσιολογικά επίπεδα. Και δεν είχε ανοιχτή αφαρμογή gps ή ήχου στα σίγουρα.


Εφόσον σε ένα κινητό τηλέφωνο τρέχουν όλες οι εφαρμογές fullscreen δεν έχει νόημα να τρέχουν εφαρμογές στο παρασκήνιο εκτός αν κάνουν κανα downloading ή κάτι τέτοιο. Real multitasking και παραμύθια τούμπανα είναι για να τρώμε άσκοπα την ώρα μας. Στην πράξη για έναν κανονικό χρήστη είναι άχρηστο κάτι τέτοιο, αλλά και για κάποιον που αυτοαποκαλείται "ψαγμένος" πάλι το ίδιο, καθώς δεν του προσφέρεται τίποτα παραπάνω από το να παίζει με το κινητό και να λέει τρέχω 3 εφαρμογές ταυτόχρονα.


Και βέβαια έχει νόημα! Και στον χρόνο ανοίγματος μιας εφαρμογής, και στο να μπορείς να επανέλθεις άμεσα ακριβώς σημείο που έμεινε ανοιχτή. Και στο pc το multitask μεγάλων προγραμμάτων σε full screen τα χρησιμοποιείς (πχ word, excel, photoshop κ άλλα τέτοια προγράμματα). Φαντάζεσαι κάθε φορά που ήθελες να πας από το ένα πρόγραμμα στο άλλο να περίμενες να ανοίξει και να φορτώσει το αρχείο που θέλεις...?

Τελευταία επεξεργασία από: nikosjc, 03/01/2012 - 23:09


#27   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/01/2012 - 23:21

Παρα πολυ χρησιμο το συγκέκριμενο μεταφρασμενο ποστ απο τον moderator και ενα + απο μενα!
Ως νεος στο iphone με βοηθησε να καταλαβω και το ios πιο πολυ...
Οπότε δεν ξαναπαταω το home button αφου
1)Ουτε μπαταρια καταναλώνουν,
2)ουτε εμποδίζουν την ανταπόκριση στις εφαρμογες οσο αφορα την ταχυτητα!
;)

#28   mikelev

mikelev

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/01/2012 - 23:32

εγκυκλοπαιδικό ποστ και χρήσιμο για αυτούς που εχουν εμμονή να κλείνουν τα πάντα πχ εγώ :P

#29   paris18m

paris18m

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Twitter:@unitedworx
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Paris.P.

Δημοσίευση 04/01/2012 - 00:18

Αυτοί που έχουν εμμονή με την free ram ας ξεκολλήσουν λίγο.

Ειναι άσκοπο να έχεις free μνήμη!

Ειναι σαν να έχεις 10 αυτοκίνητα ταχι και να θες να ειναι μόνο τα 3 στο δρόμο, τα αλλα 7 τι τα θες άμα δεν χρισιμοποιυνται;


Περισσότερη μπαταρία δεν τρώει μια συσκευή άμα χρήσιμοποια όλη τη μνήμη, περισσότερη μπαταρία τρώει άμα ειναι τα διπλάσια τσιπ, π.χ. Ένα κινητό με 512μβ ράμ τρώει πιο λίγη μπαταρία απο ένα κινητό με 1gb ram

Ο σκοπός του λειτουργικού όπως το iOS ειναι να αφήνει στη μνήμη πρόσφατες εφαρμογές για να φόρτου νους γρήγορα την επόμενη φορά, λόγω του ότι θα ειναι ήδη στη μνήμη τα δεδομένα και δεν θα χρειαστεί χρόνος να μεταφερθούν στη μνήμη, αυτό έγινε το λεγόμενο caching, και ακόμη ειναι δουλειά του λειτουργικού να κλείσει παλιές εφαρμογές που δεσμεύουν την μνήμη αν μια κενουργια εφαρμογή δεν έχει αρκετή μνήμη για να τρέξει.

#30   paris18m

paris18m

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Twitter:@unitedworx
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Paris.P.

Δημοσίευση 04/01/2012 - 00:26

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, έχει να κάνει με το πόσο καλά "γραμμένη" είναι μια εφαρμογή για να κλείνει, όταν της το ζητάει το iOS;

Ευχαριστώ και για τις απαντήσεις σας :)


Το iOS δεν παρακαλεί κανένα app να ελευθερωσει μνήμη, του δίνει χρόνο να κάνει ότι πρέπει, πχ καπιο save, και μετά απλα το σκοτώνει!!!

Άμα μια εφαρμογή ειναι καλά γραμμένη και κάνει καλή χρήση της μνήμης δεν έχει πρόβλημα, άμα δεν ειναι καλα γραμμένη και κανε υπερκατανάλωση της μνήμησ τοτε όταν φτάνει σε ένα σημείο που απλά δεν υπάρχει άλλη μνήμη στη συσκευή το iOS την κλείνει αμέσως... το λεγόμενο crash

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες