Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 6 ψήφοι

Όλα όσα πρέπει να ξέρετε για το multitasking στο iOS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
58 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   remalifrank

remalifrank

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/01/2012 - 00:36

Μπράβο για το κείμενο κ τον μεταφραστή του .
Ενημερωτικό και ενδιαφέρον !!!
Respect !!!


Sent from the Dark Side using the Force

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   eski

eski

    iPH Junior

  • 371 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/01/2012 - 01:31

Δε ειναι ετσι φιλε μου..
Απο προσωπικη χρηση μπορω να πω με ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ οτι το ios δε διαχειριζεται και τοσο καλα τη μνημη με αποτελεσμα το τηλεφωνο μου να σερνεται
Φυσικα δε παιζει το κολπο με το Home που και καλα σβηνεις τις εφαρμογες γιατι δε βλεπω κανενα απολυτως αποτελεσμα
Τη κατασταση σωζει το Close Button Widget που σου δινει την δυνατοτητα να κλεισεις πραγματικα την εφαρμογη (στην ουσια κανει χρηση της εντολης kill unix) αμεσως καταλαβαινω τη διαφορα γιατι το τηλεφωνο μου αρχιζει να αναπνεει.
Αν δεν υπηρχε αυτο το εργαλειο αμφιβαλω αν θα ειχα ακομα το iphone

Οι εφαρμογες που τρεχω συνηθως ειναι Mobile Terminal, VPN, Bria, iSSH και πιστεψτε με το κινητο στην κυριολεξια κλαταρει

#33   dedalos

dedalos

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/01/2012 - 01:44

Ενδιαφέρον η μετάφραση αλλά το άρθρο μου φαίνεται παπαριά.
Στο 3GS αν ξεχνούσα κανά δυό μέρες να κλείσω τις εφαρμογές άρχιζαν τα λαγκαρίσματα. Μόλις τις έσβηνα το τηλέφωνο γινόταν πυραυλοκίνητο.

Δεν μπορούσαν να βάλουν ένα γαμοδιακόπτη στις ρυθμίσεις, μέσα σε κάθε εφαρμογή, πια θέλουμε να χρησιμοποιεί το multitasking, έτσι ώστε όλοι να είμαστε ικανοποιημένοι;

#34   paris18m

paris18m

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Twitter:@unitedworx
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Paris.P.

Δημοσίευση 04/01/2012 - 09:06

Δε ειναι ετσι φιλε μου..
Απο προσωπικη χρηση μπορω να πω με ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ οτι το ios δε διαχειριζεται και τοσο καλα τη μνημη με αποτελεσμα το τηλεφωνο μου να σερνεται
Φυσικα δε παιζει το κολπο με το Home που και καλα σβηνεις τις εφαρμογες γιατι δε βλεπω κανενα απολυτως αποτελεσμα
Τη κατασταση σωζει το Close Button Widget που σου δινει την δυνατοτητα να κλεισεις πραγματικα την εφαρμογη (στην ουσια κανει χρηση της εντολης kill unix) αμεσως καταλαβαινω τη διαφορα γιατι το τηλεφωνο μου αρχιζει να αναπνεει.
Αν δεν υπηρχε αυτο το εργαλειο αμφιβαλω αν θα ειχα ακομα το iphone

Οι εφαρμογες που τρεχω συνηθως ειναι Mobile Terminal, VPN, Bria, iSSH και πιστεψτε με το κινητο στην κυριολεξια κλαταρει


έτσι είναι φιλε eski

απλα από τη στιγμή που κανεις jailbreak το λειτουργικό, και βάζεις διάφορες εφαρμογές που βαζουν χέρι εκεί που δεν πρέπει, ναι θα έχεις πρόβλημα! διότι παρακάμπτουν το πως δουλεύει το iOS και προκαλούν προβλήματα που ίσον να μην τα γνωρίζεις καν!

δεν βλέπω κανένα λόγο να έχεις πρόβλημα, μονο μια παλιά συσκευή και με διαφορα μπιχλιμπίδια μέσω jailbreak θα σερνόταν.

είχα στη κατοχη μου μέχρι τώρα ΟΛΑ τα iPhone που βγήκαν στην αγορα. μετά από κάνα δυο μεγάλα προβλήματα από προβληματικές εφαρμογές στο cydia! έχει 2 χρονια που είπα αντίο στο jailbreak!

όλα τα ιPhone που είχα μέχρι τώρα δεν σέρνονταν ούτε χρειαστικε ποτε να κλείσω εφαρογη για να τρεει καλα το κινιτο μου

#35   paris18m

paris18m

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Twitter:@unitedworx
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Paris.P.

Δημοσίευση 04/01/2012 - 09:29

Εγω ξερω πως οταν εχω πολλες εφαρμογες ανοιχτες και η ram πεφτει σε οριακο σημειο και οταν παω να ανοιξω αλλη μια εφαρμογη σκαει...!


δηλαδή για να καταλάβω άμα ανοίγεις εφαρμογές μια μετά την άλλη σε Καπίο σημηο θα κρασάρει το κινιτο λόγο ότι και καλα δεν έχει άλλη μνήμη?

αν συμβενει οντος αυτο φιλε τότε σιγουρα δεν είναι πρόβλημα του iOS αλλα αλλου είναι το πρόβλημα σου! συνηθως με διαφορες περίεργες εφαρογες από jailbreak να έχεις τετοιου είδους προβλήματα.
πάω στοίχημα ότι το ίδιο κινιτο με τις ίδιες εφαρμογές αλλα χωρίς jailbreak να μην έχει πρόβλημα!

#36   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/01/2012 - 09:43

συνηθως με διαφορες περίεργες εφαρογες από jailbreak να έχεις τετοιου είδους προβλήματα.
πάω στοίχημα ότι το ίδιο κινιτο με τις ίδιες εφαρμογές αλλα χωρίς jailbreak να μην έχει πρόβλημα!

OK you made your point. Δεν σου αρέσει το jailbreak για τους X Ψ λόγους και πιστεύεις ότι είσαι καλύτερα έτσι. Σεβόμαστε την άποψή σου και την απόφασή σου, αλλά μην μετατρέπεις το topic σε δυσφήμιση του j/b και debate για το αν είναι καλύτερο ή χειρότερο κτλ.

#37   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 04/01/2012 - 09:45

To jailbreak είναι άλλο θέμα. Εκεί μερικές εφαρμογές είτε επειδή είναι κακογραμμένες είτε επειδή το θέλουν τρέχουν συνέχεια,
προστήθονται πολλά daemons που τρώνε μπαταρία και γι αυτό ένα Cydia Tweak που σκοτώνει τα jailbreak tools κάνει το τηλέφωνο πιο γρήγορο. Όπως είπες είτε κλείσεις τις εφαρμογές του multitask bar είτε όχι δεν έχει σημασία αλλά το κλείσιμο των Cydia Apps έχει.

#38   paris18m

paris18m

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Twitter:@unitedworx
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Paris.P.

Δημοσίευση 04/01/2012 - 10:05

OK you made your point. Δεν σου αρέσει το jailbreak για τους X Ψ λόγους και πιστεύεις ότι είσαι καλύτερα έτσι. Σεβόμαστε την άποψή σου και την απόφασή σου, αλλά μην μετατρέπεις το topic σε δυσφήμιση του j/b και debate για το αν είναι καλύτερο ή χειρότερο κτλ.


όλα τα προβλήματα που αναφέρθηκαν σε αυτό το thread είναι κατά 99% αποτέλεσμα του jailbreak! δεν κάνω προπαγάνδα ενάντια στο jailbraik, apla ενημερώνω τους φίλου που έχουν πρόβλημα ότι δεν έχουν πρόβλημα διότι είναι κακό λειτοθργικο το iOS αλλα ότι έχουν πρόβλημα λόγω κατά πασας πιθανονητας από εφαρμογές από cydia.

Ναι δεν μου αρέσει το jailbreak διότι είναι πολύ εφκολο μια εφαρμογή από το cydia να προκαλεσει προβλήματα, από το app store όμως δεν υπάρχει περίπτωση εφαρμογή να διμιουργησει πρόβλημα, πολύ σπάνιες περιπτώσεις, το μονο που μπορεί να συμβεί είναι να κρασάρει η ιδια εγφαρμηγη!

οπιοs φίλος έχει πρόβλημα με το iPhone Παντα τον παρότρυνα να ξεφύγει από το jailbreak, 4-5 φίλοι που με ακουσαν έτσι μαγικά δεν ξαναειχαν πρόβλημα και είναι και happy γιατί μόλις βγει update το βάζουν στο κινιτο τους.

Y.Γ. και να κανεις uninstall ΟΛΕΣ τις εφαρμογές από το Cydia Δεν συμενει ότι ξεφεύγεις από τα διαφορα προβλήματα.
Τα πλείστα προβλήματα δεν είναι οι 1-2 εφαρμογές που χρησιμοπιοα καπιος από Cydia.
Αλλα τα υπολυμματα που αφησαν διαφρες εφαρμογες που μπορει καπιος να δοκίμασε και αν και τις έκανε uninstall αφησαν πίσω καπια αρχεία είναι ακόμη κε Καπίο daemon που προκαλούν πρόβλημα.

#39   dedalos

dedalos

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/01/2012 - 10:17

Y.Γ. και να κανεις uninstall ΟΛΕΣ τις εφαρμογές από το Cydia Δεν συμενει ότι ξεφεύγεις από τα διαφορα προβλήματα.
Τα πλείστα προβλήματα δεν είναι οι 1-2 εφαρμογές που χρησιμοπιοα καπιος από Cydia.
Αλλα τα υπολυμματα που αφησαν διαφρες εφαρμογες που μπορει καπιος να δοκίμασε και αν και τις έκανε uninstall αφησαν πίσω καπια αρχεία είναι ακόμη κε Καπίο daemon που προκαλούν πρόβλημα.


Φίλε μου θα συμφωνήσω μαζί σου ότι το jb δημιουργεί πολλά προβλήματα, για αυτό και εγώ το παράτησα απο την έκδοση iOS 3 και μετά αλλά και το multitasking όταν έχεις πολλά ανοιχτά αρχίζει και φαίνεται στη χρήση του κινητού.

Συνεπώς δεν κάνει και τόσο εξαιρετική δουλειά όπως λένε αρκετοί.

#40   paris18m

paris18m

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Twitter:@unitedworx
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Paris.P.

Δημοσίευση 04/01/2012 - 10:29

Φίλε μου θα συμφωνήσω μαζί σου ότι το jb δημιουργεί πολλά προβλήματα, για αυτό και εγώ το παράτησα απο την έκδοση iOS 3 και μετά αλλά και το multitasking όταν έχεις πολλά ανοιχτά αρχίζει και φαίνεται στη χρήση του κινητού.

Συνεπώς δεν κάνει και τόσο εξαιρετική δουλειά όπως λένε αρκετοί.


δεν μπρορω να σχολιάσω κάτι περετερω διότι απλα δεν έχω παρατηρήσει οπιοδηποτε κόλλημα ούτε στο 3gs ουτε στο 4 οθτε στο 4s για να χρειαστεί να κλείσω εφαρμογές από το multitasking bar. το iphone 1 kai 3g δεν θυμαμε καν αν υπυρχε το multitasking bar στο 1 η στο 3g

μάλιστα το αντίθετο έχω παρατησησει, λογικό είναι φυσικά, άμα ξεκιναω μια εφαρμογή που είναι ήδη στο moultitaskign bar ξεκινα πολύ πιο γρήγορα παρα όταν την κλείσω από το multitasking bar κε μετά την ανοιξω!

#41   Boupas

Boupas

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/01/2012 - 10:41

Πολύ ενδιαφέρον το συγκεκριμένο άρθρο! Πηγαίνοντας ένα βήμα παραπέρα, θα μπορούσε να πει κανείς ότι το να κλείνεις τα apps από το multitasking bar, προκαλεί τελικά μεγαλύτερη κατανάλωση στην μπαταρία.
Πατώντας το home button σε ενα app, το βάζουμε σε κατάσταση hibernate, μέχρις ότου το ξαναχρειαστούμε ή μέχρι το σύστημα να χρειαστεί τους πόρους RAM που δεσμεύει και να το κλείσει.

Αφαιρώντας όλα τα apps χειροκίνητα από το multitasking bar, στην ουσία αναγκάζουμε το λειτουργικό να φορτώσει από την αρχή κάθε νέο app που ανοίγουμε, με αποτέλεσμα να χρησιμοποιεί περισσότερο τον επεξεργαστή και να καταναλώνει περισσότερη ενέργεια.

#42   mtifosi

mtifosi

    iPH Member

  • 258 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:mtifosi

Δημοσίευση 04/01/2012 - 11:11

Οπως παντα ολα ειναι νοικοκυρεμενα στο iOS.Και εγω home button μονο χρησιμοποιω με εξαιρεση το navigator οταν πρεπει να τερματισω καποια διαδρομη.

#43   paris18m

paris18m

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Twitter:@unitedworx
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Paris.P.

Δημοσίευση 04/01/2012 - 11:28

Αφαιρώντας όλα τα apps χειροκίνητα από το multitasking bar, στην ουσία αναγκάζουμε το λειτουργικό να φορτώσει από την αρχή κάθε νέο app που ανοίγουμε, με αποτέλεσμα να χρησιμοποιεί περισσότερο τον επεξεργαστή και να καταναλώνει περισσότερη ενέργεια.


πολύ καλή παρατήρηση

πέρα από αυτό ένα app άμα το αφαιρέσεις χειροκίνητα από το multitasking bar θα πάρει πεςρισσοτερο χρόνο να ξαναξεκινισει διότι θα πρέπει να φορτοθου και πάλι τα δεδομενα του στη μνήμη.

#44   Darudakos

Darudakos

    iPH Contributor

  • 1.077 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 04/01/2012 - 11:45

Εγώ πάντως διαφωνώ σε ένα κομμάτι..

Λέει ο τύπος ότι όταν χρησιμοποιείς πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα και ξαφνικά χρειαστείς ραμ,το πρόγραμμα θα κλείσει κάποια εφαρμογή απο το background και δεν θα καταλάβεις διαφορά.
Πάρτε λοιπόν ένα ipad 1 που έχει λίγη ραμ με ios5 κατά προτίμηση,ανοίξτε μερικές εφαρμογές και μετά μπείτε στο safari να ανοίξετε κανα δυο tabs..Ε στο τεταρτάκι έχει κλείσει ο safari.
Οπότε μόλις χρειαστεί ραμ κλείνει τη τρέχουσα εφαρμογή και όχι ότι τρέχει στο Background!

Απόδειξη καμιά 15αριά topic χρηστών που τους έκλεινε ο safari σε ipad 1 και δεν ξέρανε γιατί.
Ανάμεσα τους και'γω βέβαια που είχα βάλει στο sbsettings να μου δείχνει πάνω τη free ram όπου έλεγε 90 50 30 0 και έκλεινε ο safari.

Και αυτό συνέβαινε και σε ios5 καθαρό,γιατί είδα πιο πάνω ποστ που λέγανε ότι φταίει το jailbreak.

#45   paris18m

paris18m

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Twitter:@unitedworx
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Paris.P.

Δημοσίευση 04/01/2012 - 12:06

Εγώ πάντως διαφωνώ σε ένα κομμάτι..

Λέει ο τύπος ότι όταν χρησιμοποιείς πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα και ξαφνικά χρειαστείς ραμ,το πρόγραμμα θα κλείσει κάποια εφαρμογή απο το background και δεν θα καταλάβεις διαφορά.
Πάρτε λοιπόν ένα ipad 1 που έχει λίγη ραμ με ios5 κατά προτίμηση,ανοίξτε μερικές εφαρμογές και μετά μπείτε στο safari να ανοίξετε κανα δυο tabs..Ε στο τεταρτάκι έχει κλείσει ο safari.
Οπότε μόλις χρειαστεί ραμ κλείνει τη τρέχουσα εφαρμογή και όχι ότι τρέχει στο Background!

Απόδειξη καμιά 15αριά topic χρηστών που τους έκλεινε ο safari σε ipad 1 και δεν ξέρανε γιατί.
Ανάμεσα τους και'γω βέβαια που είχα βάλει στο sbsettings να μου δείχνει πάνω τη free ram όπου έλεγε 90 50 30 0 και έκλεινε ο safari.

Και αυτό συνέβαινε και σε ios5 καθαρό,γιατί είδα πιο πάνω ποστ που λέγανε ότι φταίει το jailbreak.


αφού λες ότι το iPad 1 που είχε το πρόβλημα ήταν καθαρό iOS 5

που ακριβός σου έδειχνε τη free ram να πευτει από 90 50 30 0???

είναι περίεργος να δω που ακριβως δείχνει την free ram το καθαρό iOS 5 !!!!!

το sbsettigs σε καθαρο iOS 5 λίγο δύσκολο δεν νομίζεις?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες