Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Συζήτηση περί πειρατίας (craked apps)


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
131 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 12/09/2009 - 01:01

ποιος θα δωσει 8eyro οχι μονο για το χ-plane αλλα και για αλλα games
παρτε το χαμπαρι ζουμε στην εποχη της πειρατιας δοξα το θεο δλδ για τις τσεπες μας (εξερειτε το ps3){που σε λιγο ελπιζω να σπασει γιατι εχω βαρεθει τα demo}


Εντάξει, μιλάμε για την απόλυτη σχιζοφρένεια: να σκάς μια πεντακοσάρα και βάλε για να πάρεις το σούπερ ντούπερ μηλόφωνο, και να κλαίγεσαι για τις τσέπες σου για τα παιχνίδια που κάνουν μερικά ευρώ... Άραγε γιατί κανείς απο τους περήφανους πειρατές δεν πάει να κάνει μια "πειρατεία" και στον Γερμανό (ή στην Vodafone, ή στην Cosmote) και να "κουρσέψει" κανά iPhone; Αλλά ξέχασα, εκεί θα μας μπαγλαρώσουν, και βαράνε και άσχημα...

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά αυτό που ξέρω είναι πως όταν λειτουργείς με την λογική της "κοινωνικής επίταξης", το κάνεις παντού, και όχι μόνο εκεί που σε παίρνει και δεν κυνδυνεύεις. Δεν είναι δυνατόν να σκέφτεσαι την άδεια σου τσέπη όταν πρόκειται για το game, αλλά να τa έχεις ήδη σκάσει για το Playstation. Είσαι "πειρατής"; θα σου βγάλω το καπέλο όταν θα πας να βουτήξεις και το ψωμί απο το φούρνο, το κρέας απο τον χασάπη και τα μακαρόνια απο το supermarket. Όχι όταν θα κατεβάσεις σπασμένο το παιχνίδι των 2 και των 3 ευρώ για να το παίξεις στο κινητό το οποίο αγόρασες ένα πεντακοσάρικο...

Αν θίγεται κανείς ζητώ συγνώμη προκαταβολικά, αλλά μερικές αντιφάσεις είναι τόσο τραγικές, που σε βγάζουν απο τα ρούχα σου...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2.395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 12/09/2009 - 01:08

Ρε φιλε σκεψου ομως να σκας 50-69 ευρω για ενα παιχνιδι που θα κρατησει απο 1-6 μερες

πληροφοριακα το batman arkaham asylum τπ τελειωσα σε 6 μερες το δε section 8 σε 2

Δλδ τι να κανουμε μερικοι να κλεψουμε καμια τραπεχα για να διασκεδασουμε






Υγ λεφτερια στο ps3

#3   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2009 - 10:57

Εντάξει, μιλάμε για την απόλυτη σχιζοφρένεια: να σκάς μια πεντακοσάρα και βάλε για να πάρεις το σούπερ ντούπερ μηλόφωνο, και να κλαίγεσαι για τις τσέπες σου για τα παιχνίδια που κάνουν μερικά ευρώ... Άραγε γιατί κανείς απο τους περήφανους πειρατές δεν πάει να κάνει μια "πειρατεία" και στον Γερμανό (ή στην Vodafone, ή στην Cosmote) και να "κουρσέψει" κανά iPhone; Αλλά ξέχασα, εκεί θα μας μπαγλαρώσουν, και βαράνε και άσχημα...

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά αυτό που ξέρω είναι πως όταν λειτουργείς με την λογική της "κοινωνικής επίταξης", το κάνεις παντού, και όχι μόνο εκεί που σε παίρνει και δεν κυνδυνεύεις. Δεν είναι δυνατόν να σκέφτεσαι την άδεια σου τσέπη όταν πρόκειται για το game, αλλά να τa έχεις ήδη σκάσει για το Playstation. Είσαι "πειρατής"; θα σου βγάλω το καπέλο όταν θα πας να βουτήξεις και το ψωμί απο το φούρνο, το κρέας απο τον χασάπη και τα μακαρόνια απο το supermarket. Όχι όταν θα κατεβάσεις σπασμένο το παιχνίδι των 2 και των 3 ευρώ για να το παίξεις στο κινητό το οποίο αγόρασες ένα πεντακοσάρικο...

Αν θίγεται κανείς ζητώ συγνώμη προκαταβολικά, αλλά μερικές αντιφάσεις είναι τόσο τραγικές, που σε βγάζουν απο τα ρούχα σου...


Πολύ σωστά τα λες φίλε μου. Δεν θα αλλάξει τίποτα αλλά καλό είναι να ακούγεται καμμιά φορά και η "μαύρη αλήθεια" όσοι και αν παρεξηγηθούν. :rolleyes:

#4   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 12/09/2009 - 12:01

Ρε φιλε σκεψου ομως να σκας 50-69 ευρω για ενα παιχνιδι που θα κρατησει απο 1-6 μερες
πληροφοριακα το batman arkaham asylum τπ τελειωσα σε 6 μερες το δε section 8 σε 2
Δλδ τι να κανουμε μερικοι να κλεψουμε καμια τραπεχα για να διασκεδασουμε
Υγ λεφτερια στο ps3



Όντως, 50-60 ευρώ για ένα παιχνίδι που θα κρατήσει απο 1 εώς 6 μέρες είναι πολλά λεφτά.
Απο την άλλη όμως:
Η πρόσφατη συναυλία των AC-DC είχε εισιτήρια των 60 εώς 90 ευρώ. Μιλάμε δηλαδή για 60-90 ευρώ για διόμιση ώρες διασκέδαση. Σε σχέση με το παιχνίδι του playstation, θα έπρεπε κανονικά να γίνει επανάσταση έξω απο το στάδιο και να απαιτήσουν όλοι να μπούν τζάμπα. Φυσικά όμως κανείς δεν το έκανε, όλοι πήραν το εισιτηριάκι τους, και είδαν κανονικά την συναυλία, και είπαν και ευχαριστώ που έδωσαν τόσα λεφτά για να δούν τους AC-DC (και εγώ ανάμεσα τους)...

Ξέρεις ποιά είναι η ουσιαστική διαφορά ανάμεσα σε ένα εισιτήριο των 60 ευρώ και σε ένα game των 60 ευρώ, που και τα δύο θα σου προσφέρουν περιορισμένου χρόνου διασκέδαση/ ψυχαγωγία;
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.
Και τα δύο αποτελούν αναλώσιμα καταναλωτικά προϊόντα ψυχαγωγίας.
Η μια και μοναδική διαφορά που υπάρχει, βρίσκεται στο μυαλό σου, όπως και στο μυαλό του κάθε ένα που σκέφτεται ανάλογα. Η διαφορά αυτή είναι οτι, στην περίπτωση του game, θεωρείς ότι έχεις το δικαίωμα να κατεβάζεις το παιχνίδι σπασμένο, επειδή είναι ακριβό. Η αλήθεια μάλιστα είναι πως, την σκέψη αυτή την κάνεις αφού έχεις ήδη κατεβάσει το σπασμένο game: Είναι το άλλοθι σου. Στην πραγματικότητα, βρίσκεις μια ευκαιρία (να έχεις τζάμπα παιχνίδια) και την εκμεταλεύεσαι. Το ίδιο κάνουν και οι τζαμπατζήδες στις συναυλίες.

Για να καταλάβεις όμως γιατί αυτό το πράγμα είναι σχιζοφρένεια, θα σου πω απλά το εξής: ανέφερες το παιχνίδι του Playstation που έχει 50-60 ευρώ, για να δικαιολογήσεις την λογική του σπασμένου game. Στο πρώτο σου μήνυμα σε αυτό το thread, αναφέρεις τα top κατά τη γνώμη σου παιχνίδια για το iPhone: Real Soccer 2009, Star Wars Force Unleashed, Texas Hold 'em, Crash Nitro, touchgrind, Αsphalt, παιχνίδια που κοστίζουν απο 1 ως 5 ευρώ. Σε ρωτάω λοιπόν: αυτά τα παιχνίδια που τα θεωρείς κορυφαία στο iPhone, ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙ; Είμαι σίγουρος πως όχι, απο κάπου τα βρήκες σπασμένα. Μήπως άραγε είναι ακριβά; Μη τραλαθούμε, το μέσο κόστος αυτών το παιχνιδιών είναι όσο ένα πακέτο τσιγάρα, και τα τσιγάρα τα καταναλώνεις πιο γρήγορα. Μήπως δεν αξίζουν έστω αυτά τα λίγα ευρώ που κοστίζουν; Σε καμία περίπτωση, άλλωστε είναι τα καλύτερα παιχνίδια κατά τη γνώμη σου, σίγουρα αξίζουν τα λεφτά τους και με το παραπάνω. Ε τότε ΓΙΑΤΙ τα κατεβάζεις σπασμένα αντί να τα αγοράσεις; Πολύ απλά, ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ. Όλα τα άλλα είναι φτηνές δικαιολογίες. Αν δεν υπήρχε τρόπος να τα βρείς σπασμένα, θα τα αγόραζες κανονικά, και θα έλεγες και ευχαριστώ απο πάνω.

Όπως έχω πει και σε άλλο thread, είναι θέμα νοοτροπίας...

#5   tryf

tryf

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:tryf3

Δημοσίευση 12/09/2009 - 12:12

Tillter εισαι developer; Πολυ πατριωτικα το εχεις παρει! Εσυ δηλαδη ολες τις εφαρμογες σου τις εχει πληρωσει; Ποσες εχεις συνολο αν επιτρεπεται;

#6   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2.395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 12/09/2009 - 12:28

Ναι ειναι θεμα εκπαιδευσης εγω ποτε δεν πληρωσα και ουτε θα το κανω γιατι ειμαι gamer και ελπιζω να γινω και cracker
τελος ενα game παμε σε αλλο δεν θα χαλαω λεφτα για ενα δυσκακι που κανει 3 ευρω και πληρωνω τα πνευματικα δικαιωματα αν καποιο παιχνιδι αξιζει οκ το αγοραζω π,χ το dirt Και θα αγορασω Και το dirt 2 οπως αγορασα και το half life 2 και στο κατω κατω τι σε κοφτει developer εισαι οπως λεει το παλικαρι ??

#7   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 12/09/2009 - 12:31

Tillter εισαι developer; Πολυ πατριωτικα το εχεις παρει! Εσυ δηλαδη ολες τις εφαρμογες σου τις εχει πληρωσει; Ποσες εχεις συνολο αν επιτρεπεται;


Όχι, δεν είμαι developer. Απλά με ενοχλούν οι αντιφάσεις, ειδικά οι κατάφορες αντιφάσεις. Και ειδικά αντιφάσεις του τύπου "Έδωσα 500+ ευρώ για iPhone, αλλά δεν δίνω 3 ευρώ για game γιατί είναι πολλά", μου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι...
Και απαντώντας στο ερώτημα σου: έχω συνολικά 41 εφαρμογές περασμένες στο iPhone μου, όλες απο App Store (δεν χρησιμοποιώ Cydia γιατί δεν κάνω jailbreak). Απο αυτές, οι 16 είναι free και οι υπόλοιπες 30 αγορασμένες, με κόστος κάτι λιγότερο απο 50 ευρώ...

Επίσης ΔΕΝ έχω Playstation/ XBox, ακριβώς επειδή θεωρώ υπερβολικές τις τιμές των παιχνιδιών τους. Και επειδή θεωρώ ακόμα πιο υπερβολικό να σκάσω 200-300 ευρώ για την παιχνιδομηχανή και μετά να ψάχνω για σπασμένα μπας και παίξω κανα παιχνίδι, δεν μπαίνω καν στον κόπο να ασχοληθώ...

Games παίζω μόνο στο PC. Μόνιμα WoW τα τελευταία 5 χρόνια, και απο εκεί και πέρα 1 εώς 3 άλλα παιχνίδια το χρόνο, συνήθως adventures και strategy. Τα παιχνίδια τα αγοράζω, και μένουν στην συλλογή μου (η οποία διαθέτει διαμάντια). Ενίοτε πετυχαίνω και μερικές φοβερές προσφορές, όπως ένα πακέτο της Lucas Arts με τα 4 κορυφαία adventure της στα 15 ευρώ (το πακέτο, όχι ξεχωριστά)...

#8   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 12/09/2009 - 12:34

Ναι ειναι θεμα εκπαιδευσης εγω ποτε δεν πληρωσα και ουτε θα το κανω γιατι ειμαι gamer και ελπιζω να γινω και cracker
τελος ενα game παμε σε αλλο δεν θα χαλαω λεφτα για ενα δυσκακι που κανει 3 ευρω και πληρωνω τα πνευματικα δικαιωματα αν καποιο παιχνιδι αξιζει οκ το αγοραζω π,χ το dirt Και θα αγορασω Και το dirt 2 οπως αγορασα και το half life 2 και στο κατω κατω τι σε κοφτει developer εισαι οπως λεει το παλικαρι ??


Αν μιλάς για PS3 παιχνίδια για δες και στο Play.com.
Πολύ καλύτερες τιμές και Free Shiping.
Δεν πλησιάζω πλέον τα ελληνικά καταστήματα (online και κανονικά) ούτε για αστείο... Είναι κλέφτες!

#9   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 12/09/2009 - 12:46

Ναι ειναι θεμα εκπαιδευσης εγω ποτε δεν πληρωσα και ουτε θα το κανω γιατι ειμαι gamer και ελπιζω να γινω και cracker
τελος ενα game παμε σε αλλο δεν θα χαλαω λεφτα για ενα δυσκακι που κανει 3 ευρω και πληρωνω τα πνευματικα δικαιωματα αν καποιο παιχνιδι αξιζει οκ το αγοραζω π,χ το dirt Και θα αγορασω Και το dirt 2 οπως αγορασα και το half life 2 και στο κατω κατω τι σε κοφτει developer εισαι οπως λεει το παλικαρι ??


"Ναι ειναι θεμα εκπαιδευσης εγω ποτε δεν πληρωσα και ουτε θα το κανω γιατι ειμαι gamer και ελπιζω να γινω και cracker"
Συγνώμη, απο πότε ο όρος "Gamer" έγινε συνώνυμος με το όρο "Πειρατής"; Αν νομίζεις ότι ο Gamer είναι αυτός που παίζει το ένα μετά το άλλο σπασμένα παιχνίδια, είσαι βαθιά νυχτωμένος. Gamer είμαι εγώ, απο την εποχή μάλιστα του Lands of Lore, του Dungeon Master και του Myst. Gamer είμαι εγώ, που εκτός απο PC games παίζω και Pen n' Paper RPGs με τους φίλους μου, και επιτραπέζια παιχνίδια στρατηγικής. Ο όρος "Gamer" είναι πολύ μεγάλος και πολύ βαρύς για να τον περιορίζουν μερικοί τυχαίοι σε επίπεδο ανέξοδου κλέψει-copy, και ανεγκέφαλου καψίματος τύπου "φύγε εσύ - έλα εσύ"...

"τελος ενα game παμε σε αλλο δεν θα χαλαω λεφτα για ενα δυσκακι που κανει 3 ευρω και πληρωνω τα πνευματικα δικαιωματα"
Αυτός είναι και ο ορισμός της τζάμπα μαγκιάς: Την επόμενη φορά που θα πας στον φούρνο και θα σου ζητήσει ο φούρναρης 1.20 για το κιλό το ψωμί, εσύ δώστου μόνο 20 λεπτά, και πέστου ότι τόσο κοστίζει το αλεύρι, το νερό και το σουσάμι, δεν θα χαλάς εσύ λεφτά για να πληρώνεις τον κόπο του να κάτσει να το ζυμώσει και να το ψήσει...

Όπως είπα και παραπάνω, είναι θέμα νοοτροπίας. Βρίσκεις και τα κάνεις...

#10   tryf

tryf

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:tryf3

Δημοσίευση 12/09/2009 - 12:51

Όχι, δεν είμαι developer. Απλά με ενοχλούν οι αντιφάσεις, ειδικά οι κατάφορες αντιφάσεις. Και ειδικά αντιφάσεις του τύπου "Έδωσα 500+ ευρώ για iPhone, αλλά δεν δίνω 3 ευρώ για game γιατί είναι πολλά", μου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι...
Και απαντώντας στο ερώτημα σου: έχω συνολικά 41 εφαρμογές περασμένες στο iPhone μου, όλες απο App Store (δεν χρησιμοποιώ Cydia γιατί δεν κάνω jailbreak). Απο αυτές, οι 16 είναι free και οι υπόλοιπες 30 αγορασμένες, με κόστος κάτι λιγότερο απο 50 ευρώ...

Επίσης ΔΕΝ έχω Playstation/ XBox, ακριβώς επειδή θεωρώ υπερβολικές τις τιμές των παιχνιδιών τους. Και επειδή θεωρώ ακόμα πιο υπερβολικό να σκάσω 200-300 ευρώ για την παιχνιδομηχανή και μετά να ψάχνω για σπασμένα μπας και παίξω κανα παιχνίδι, δεν μπαίνω καν στον κόπο να ασχοληθώ...

Games παίζω μόνο στο PC. Μόνιμα WoW τα τελευταία 5 χρόνια, και απο εκεί και πέρα 1 εώς 3 άλλα παιχνίδια το χρόνο, συνήθως adventures και strategy. Τα παιχνίδια τα αγοράζω, και μένουν στην συλλογή μου (η οποία διαθέτει διαμάντια). Ενίοτε πετυχαίνω και μερικές φοβερές προσφορές, όπως ένα πακέτο της Lucas Arts με τα 4 κορυφαία adventure της στα 15 ευρώ (το πακέτο, όχι ξεχωριστά)...



Πολυ σωστα αυτα που λες αλλα λιγο δυσκολο για εναν μεσο Ελληνα να ανταπεξελθει. Για παραδειγμα ειπες οτι εχεις 30 αγορασμενες εφαρμογες με κοστος 50 ευρω. Αρα υποθετω οτι δεν εχεις αγορασει καποιο προγραμμα πλοηγησης. Οταν τωρα τα λιγοτερα που μπορεις να διαθεσεις για ενα τετοιο προγραμμα ειναι 50 ευρω... ε... ειναι λιγο θεμα...εγω ειμαι της αποψης να δοκιμαζεις διαφορα και να αγοραζεις το καλυτερο. Εγω για παραδειγμα που εχω δοκιμασει ολα τα gps προγραμματα για το iPhone θα αγορασω την επισημη εκδοση του ΤomTom οταν με το καλο βγει για την Ελλαδα. Αυτη ειναι η γνωμη μου...καπου στη μεση δηλαδη.

#11   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/09/2009 - 12:52

"Ναι ειναι θεμα εκπαιδευσης εγω ποτε δεν πληρωσα και ουτε θα το κανω γιατι ειμαι gamer και ελπιζω να γινω και cracker"
Συγνώμη, απο πότε ο όρος "Gamer" έγινε συνώνυμος με το όρο "Πειρατής"; Αν νομίζεις ότι ο Gamer είναι αυτός που παίζει το ένα μετά το άλλο σπασμένα παιχνίδια, είσαι βαθιά νυχτωμένος. Gamer είμαι εγώ, απο την εποχή μάλιστα του Lands of Lore, του Dungeon Master και του Myst. Gamer είμαι εγώ, που εκτός απο PC games παίζω και Pen n' Paper RPGs με τους φίλους μου, και επιτραπέζια παιχνίδια στρατηγικής. Ο όρος "Gamer" είναι πολύ μεγάλος και πολύ βαρύς για να τον περιορίζουν μερικοί τυχαίοι σε επίπεδο ανέξοδου κλέψει-copy, και ανεγκέφαλου καψίματος τύπου "φύγε εσύ - έλα εσύ"...

"τελος ενα game παμε σε αλλο δεν θα χαλαω λεφτα για ενα δυσκακι που κανει 3 ευρω και πληρωνω τα πνευματικα δικαιωματα"
Αυτός είναι και ο ορισμός της τζάμπα μαγκιάς: Την επόμενη φορά που θα πας στον φούρνο και θα σου ζητήσει ο φούρναρης 1.20 για το κιλό το ψωμί, εσύ δώστου μόνο 20 λεπτά, και πέστου ότι τόσο κοστίζει το αλεύρι, το νερό και το σουσάμι, δεν θα χαλάς εσύ λεφτά για να πληρώνεις τον κόπο του να κάτσει να το ζυμώσει και να το ψήσει...

Όπως είπα και παραπάνω, είναι θέμα νοοτροπίας. Βρίσκεις και τα κάνεις...


συμφωνό μαζί σου,άλλα έτσι είμαστε,όπου υπάρχει το τσαμπέ πάμε...και εγώ προσωπικά του τσαμπέ είμαι γιατι αυτό με συμφέρει.
αλλα όπως λές ποιο πάνω είναι καλό να αγοράζουμε τα game γτ στην τελική πληρώνουμε τον κόπο τον developer γιατί στην ουσία δεν χρέωνονται κάτι για να φτίαξουν ένα game,αλλα σπαταλάνε πολύτιμο χρόνο απο την ζωη τους..

#12   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 12/09/2009 - 13:19

Πολυ σωστα αυτα που λες αλλα λιγο δυσκολο για εναν μεσο Ελληνα να ανταπεξελθει. Για παραδειγμα ειπες οτι εχεις 30 αγορασμενες εφαρμογες με κοστος 50 ευρω. Αρα υποθετω οτι δεν εχεις αγορασει καποιο προγραμμα πλοηγησης. Οταν τωρα τα λιγοτερα που μπορεις να διαθεσεις για ενα τετοιο προγραμμα ειναι 50 ευρω... ε... ειναι λιγο θεμα...εγω ειμαι της αποψης να δοκιμαζεις διαφορα και να αγοραζεις το καλυτερο. Εγω για παραδειγμα που εχω δοκιμασει ολα τα gps προγραμματα για το iPhone θα αγορασω την επισημη εκδοση του ΤomTom οταν με το καλο βγει για την Ελλαδα. Αυτη ειναι η γνωμη μου...καπου στη μεση δηλαδη.



Κοίτα να δείς, εγώ δεν έχω αμάξι, γι αυτό και δεν έχω πρόγραμμα πλοήγησης. Απο την άλλη όμως, θεωρώ τουλάχιστον τραγικό να δίνει κανείς 5-15 χιλιάδες ευρώ για να πάρει αμάξι, και να λυπάται τα 50-100 ευρώ για να πάρει το προόγραμμα πλοήγησης, ειδικά μάλιστα αν είναι και κανένας μορφονιός που τα σκάει για να βάλει και το σούπερ ηχοσύστημα στο αμάξι, αλλά τα CD που παίζει είναι αγορασμένα απο τον μαύρο της γειτονιάς...

Ελπίζω να καταλαβαίνεις που κρύβεται η αντίφαση...

#13   tryf

tryf

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:tryf3

Δημοσίευση 12/09/2009 - 13:35

Ναι σε καταλαβαινω. Αν το σκεφτεις ετσι ναι.

#14   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2009 - 15:06

δεν θα χαλαω λεφτα για ενα δυσκακι που κανει 3 ευρω

Μόνο που μέσα στο δισκάκι των 3€ βρίσκεται γραμμένη ανθρωποεργασία ίσως και χρόνων συνεπώς το λιγότερο που οφείλουμε είναι να το σεβόμαστε.
Και δεν χρειάζεται κάποιος να είναι developer ώστε να αντιλαμβάνεται το αυτονόητο.

#15   Lakistuta

Lakistuta

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2009 - 13:13

Ολα ειναι θεματα αγορας...και τα cd που αναφερετε απο μαυρο ειναι πλεον ακριβα και αμφιβολου ποιοτητας..
εγω προσωπικα οταν ακουσω και μου αρεσει καποιο θα το αγορασω...ή απο συγκροτημα που μου αρεσει γενικα
ακομη και αν δεν το εχω ακουσει...
απ΄την αλλη ομως δεν ειναι δυνατον να αγορασουμε και ολα οσα μας ενδιαφερουν...

Το παραδειγμα που αναφερθηκε οτι με την ιδια λογικη μπορει να ειναι καποιος πειρατης και σε μαγαζια οπως φουρνους κλπ ειναι ατυχες.
εκει εχει να κανει με ιδιωτικες επιχειρησεις και προσωπικο ιδρωτα...
οταν μιλαμε ομως για ιντερνετ οπου τα παντα κυκλοφορουν και σπασμενα δεν το βρισκω κακο να ψαχνεται καποιος να τα βρει.
σιγουρα οταν καποο προγραμμα αξιζει θα το πληρωσεις,αν εχεις τη δυνατοτητα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες