Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Ξεκινώντας να γίνεις developer?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
94 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   jennoula24

jennoula24

    iPH newbie

  • 79 μηνύματα
  • Twitter:@@Jennoula24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/01/2012 - 21:16

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος με ένα apple device να αρχίσει να φτιάχνει διάφορα apps.
Μπορείς να το κάνεις αυτό με ipad αντι για Μακ? ή με μακμπουκ? Εννοώ μπορεί με οποιαδήποτε συσκευή τρέχει το ios???

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/01/2012 - 21:18

τι εχεις σπουδασει;;;

χρειαζεσαι mac... για να αρχιζεις να προγραμματιζεις.. επισης θα χρειαστεις γλωσσες προγραμματισμου.. περαν απο ιδεες για ευκολο χρημα.. :)

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 15/01/2012 - 21:30


#3   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 15/01/2012 - 21:20

C++ θα χρειαστείς και να ψαχτείς me xcode...για αρχή...παραπάνω δεν ξέρω γιατί δεν έχω ασχοληθεί με ios programming.

Αναρτημένη εικόνα


#4   jennoula24

jennoula24

    iPH newbie

  • 79 μηνύματα
  • Twitter:@@Jennoula24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/01/2012 - 21:21

τι εχεις σπουδασει;;;

χρειαζεσαι mac... για να αρχιζεις να προγραμματιζεις.. επισης θα χρειαστεις γλωσσες προγραμματισμου.. περαν απο ειδες για ευκολο χρημα.. :)



Μηχανολόγος αλλά μας έκαναν την ζωή πατίνι με FORTRAN 97....... Τα πάω καλά γενικά και μου αρέσει. Αλλά η Πασκάλ και η C είναι σίγουρα πιο κατανοητές και εύκολες από την Fortran....πιστεψέ με. Έλεγα να ασχοληθώ.....μπορώ να αρχίσω με ένα μακμπουκ? ή θέλει το τέρας το μέγάλο?

#5   argyDis

argyDis

    iPH User

  • 194 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/01/2012 - 21:23

objective C θα χρειαστείς και όχι C++

#6   georgoud

georgoud

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:georgoud

Δημοσίευση 15/01/2012 - 21:26

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος με ένα apple device να αρχίσει να φτιάχνει διάφορα apps.
Μπορείς να το κάνεις αυτό με ipad αντι για Μακ? ή με μακμπουκ? Εννοώ μπορεί με οποιαδήποτε συσκευή τρέχει το ios???

Χρειάζεσαι ένα απο: mac, macbook, imac, mac mini, καλή γνώση Objective C και πολλή υπομονή!!! B)

#7   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 15/01/2012 - 21:26

Πιο εύκολη η C από τη fortran δεν είναι γιατί έχει πολύ περισσότερες λειτουργίες και γενικά είναι η βάση των πάντων πλέον...Εννοείται πιο χρήσιμη 1000%.Η fortran είναι γλώσσα περασμένων δεκαετιών δεν γράφει κανένας πλέον fortran και απορώ με την εμμονή των Πανεπιστημίων,μάλλον κατανοώ αλλά δεν είναι του παρόντος...
Αυτό που θα χρειαστείς είναι να έχεις βάσεις σε C που θα σε βοηθήσουν και να ασχοληθείς με C++ object oriented όμως δλδ άλλη λογική από της C που είναι διαδικαστικός προγραμματισμός περίπου σα τη fortran...
Επίσης νομίζω xcode τρέχει μόνο σε mac γι αυτό και χρειάζεσαι macbook ή κάτι συναφές για να γράψεις κώδικα..

ΥΓ.Απ ότι βλέπω τα παιδιά πάνω λένε C κι όχι C++.Οκ δεν υπάρχει και μεγάλη διαφορά...

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 15/01/2012 - 21:30

Αναρτημένη εικόνα


#8   jennoula24

jennoula24

    iPH newbie

  • 79 μηνύματα
  • Twitter:@@Jennoula24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/01/2012 - 21:28

Χρειάζεσαι ένα απο: mac, macbook, imac, mac mini, καλή γνώση Objective C και πολλή υπομονή!!! B)


Ευχαριστώ βρε! Ελπίζω να τα καταφέρω να μαζέψω 2 φραγκάκια στην άκρη να κάνω μια αρχή. Με Windows δεν παίζει?

#9   jennoula24

jennoula24

    iPH newbie

  • 79 μηνύματα
  • Twitter:@@Jennoula24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/01/2012 - 21:30

Πιο εύκολη η C από τη fortran δεν είναι γιατί έχει πολύ περισσότερες λειτουργίες και γενικά είναι η βάση των πάντων πλέον...Εννοείται πιο χρήσιμη 1000%.Η fortran είναι γλώσσα περασμένων δεκαετιών δεν γράφει κανένας πλέον fortran και απορώ με την εμμονή των Πανεπιστημίων,μάλλον κατανοώ αλλά δεν είναι επί του παρόντος...
Αυτό που θα χρειαστείς είναι να έχεις βάσεις σε C που θα σε βοηθήσουν και να ασχοληθείς με C++ object oriented όμως δλδ άλλη λογική από της C που είναι διαδικαστικός προγραμματισμός περίπου σα τη fortran...
Επίσης νομίζω xcode τρέχει μόνο σε mac γι αυτό και χρειάζεσαι macbook ή κάτι συναφές για να γράψεις κώδικα..



Η Fortran έχει πεθάνειιιιιιι! Ούτε εγώ γνωρίζω γιατί την χρώσταγαν 2000 άτομα αλλά δεν είναι του παρόντος. Ευχαριστώ πάντως για το reply. ;)

#10   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 15/01/2012 - 21:35

Η Fortran έχει πεθάνειιιιιιι! Ούτε εγώ γνωρίζω γιατί την χρώσταγαν 2000 άτομα αλλά δεν είναι του παρόντος. Ευχαριστώ πάντως για το reply. ;)

Για αρχή αν πέρασες τη fortran κράτα μόνο τη λογική και διέγραψέ τη από το μυαλό σου....Τίποτα...

ΥΓ.Πάντως εμένα μου την έσπασε που έψαχνα τις προάλλες να δω τι χρειάζεται και διαπίστωσα μιας και δεν είχα ξανασχοληθεί ότι για να κάνεις dev account premium πρέπει να δίνεις 99$/year..Είναι λίγο άκυρο αυτό θα μπορούσε να μην υπάρχει τέτοιου είδους συνδρομή ή και να υπήρχε να ήταν συμβολική..

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 15/01/2012 - 21:37

Αναρτημένη εικόνα


#11   georgoud

georgoud

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:georgoud

Δημοσίευση 15/01/2012 - 21:39

Ευχαριστώ βρε! Ελπίζω να τα καταφέρω να μαζέψω 2 φραγκάκια στην άκρη να κάνω μια αρχή. Με Windows δεν παίζει?

Μόνο μέσω Virtual machine η Hackintosh αλλα και πάλι με το xcode δύσκολο, πιο συμφερουσα αγορά αυτη ενός ΜαcMini ;)

#12   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 15/01/2012 - 21:40

Μόνο μέσω Virtual machine η Hackintosh αλλα και πάλι με το xcode δύσκολο, πιο συμφερουσα αγορά αυτη ενός ΜαcMini ;)

Κι αυτό αποτρέπει παιδιά που θέλουν να ασχοληθούν btw και δεν έχουν apple machine.Θα μπορούσαν να βγάζουν το xcode και σε άλλα λειτουργικά...

Αναρτημένη εικόνα


#13   georgoud

georgoud

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:georgoud

Δημοσίευση 15/01/2012 - 21:45

Κι αυτό αποτρέπει παιδιά που θέλουν να ασχοληθούν btw και δεν έχουν apple machine.Θα μπορούσαν να βγάζουν το xcode και σε άλλα λειτουργικά...

Δεν νομίζω να αργήσει αυτη η μέρα αλλα ναι έχεις ενα δίκαιο σε αυτό!

#14   jennoula24

jennoula24

    iPH newbie

  • 79 μηνύματα
  • Twitter:@@Jennoula24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/01/2012 - 21:51

Για αρχή αν πέρασες τη fortran κράτα μόνο τη λογική και διέγραψέ τη από το μυαλό σου....Τίποτα...

ΥΓ.Πάντως εμένα μου την έσπασε που έψαχνα τις προάλλες να δω τι χρειάζεται και διαπίστωσα μιας και δεν είχα ξανασχοληθεί ότι για να κάνεις dev account premium πρέπει να δίνεις 99$/year..Είναι λίγο άκυρο αυτό θα μπορούσε να μην υπάρχει τέτοιου είδους συνδρομή ή και να υπήρχε να ήταν συμβολική..



Αλλα λεφτα.....φτου

#15   nikosmdtps

nikosmdtps

    iPH Contributor

  • 1.191 μηνύματα
  • Twitter:@nikosmdtps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 16/01/2012 - 04:38

Παιδιά υπάρχει περίπτωση να βρω κάποιο βιβλίο, ebook, tutorial στα ελληνικά για objective c και γενικα για ios developing; Ξερω είναι χιλιοειπωμένο, αλλά μηπως υπάρχει κάτι νέο που δε το χω πάρει χαμπάρι....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες