Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 3 ψήφοι

Η Vodafone μπλοκάρει το FaceTime μέσω 3G;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
183 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Nicholas

Nicholas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:BARBUNI

Δημοσίευση 16/01/2012 - 21:27

Καλησπέρα iPhone users,
Σήμερα Δευτέρα 16 Ιανουαρίου έχει συμβεί το εξής κουφό με το Facetime. Δεν λειτουργεί με 3G μόνο στο δίκτυο της Vodafone. Γνωρίζω πολύ καλά την λειτουργία με 3G έχοντας υπόψη μου όλες τι εναλλακτικές λύσεις (My3G, Facebreak, η το hack στο αρχείο μέσα στο σύστημα του iphone). Απλώς δεν λειτουργεί με την vodafone, γιτι το τσέκαρα με δυο φίλους που έχουν και iphone και δυνατότητα facetime over 3g. Με κάποιον που είχε wind δούλεψε. Η ιδια η vodafone δεν έχει ιδέα αφού όταν τους πήρα τηλέφωνο για το πρόβλημα μου έλεγαν ότι το facetime λειτουργεί μόνο με wifi. Πάρε το αυγό και κούρευτο. Παρακαλώ όποιος έχει vodafone και facetime στο 3g αν είναι εύκολο να δοκιμάσει αν όντως πάει κάτι στραβά σήμερα με το δίκτυο. Ευχαριστώ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/01/2012 - 21:30

Δεν σε πολύ καταλαβαίνω για να είμαι ειλικρινής. Το Facetime από την Apple προορίζεται μόνο για over wi-fi.
Once You Go Mac You Never Go Back

#3   Nicholas

Nicholas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:BARBUNI

Δημοσίευση 16/01/2012 - 21:36

Έχοντας υπόψη σου τα προγράμματα MY3G, Facebreak, και jailbroken iphone μπορείς να έχεις facetime με 3g. Αυτό ισχύει από την πρώτη μέρα που βγήκε το iphone 4 και το facetime. λυπάμαι αν έχεις χάσει αυτή την συναρπαστική δυνατότητα οπουδήποτε έχει 3g δίκτυο.

#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/01/2012 - 21:38

Ναι, αυτό το γνωρίζω πολύ καλά πίστεψε με. Αλλά κι εσύ θα έπρεπε να ξέρεις πως όλα αυτά είναι tweaks που δεν υποστηρίζονται επίσημα και είναι λογικό να έχεις προβλήματα.

Και η ερώτηση σου προς την Vodafone ήταν άκυρη γιατί δεν είναι υποχρεωμένοι οι υπάλληλοι της να ξέρουν τι γίνεται στην Jailbreak σκηνή.
Once You Go Mac You Never Go Back

#5   sakis007

sakis007

    iPH Contributor

  • 1.899 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:sakis007

Δημοσίευση 16/01/2012 - 21:42

Ναι, αυτό το γνωρίζω πολύ καλά πίστεψε με. Αλλά κι εσύ θα έπρεπε να ξέρεις πως όλα αυτά είναι tweaks που δεν υποστηρίζονται επίσημα και είναι λογικό να έχεις προβλήματα.

Και η ερώτηση σου προς την Vodafone ήταν άκυρη γιατί δεν είναι υποχρεωμένοι οι υπάλληλοι της να ξέρουν τι γίνεται στην Jailbreak σκηνή.



+1

#6   Nicholas

Nicholas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:BARBUNI

Δημοσίευση 16/01/2012 - 21:43

Σωστά ίσως με παρεξήγησες. Δεν τους ρώτησα για το facetime και την λειτουργία του αλλά αν σήμερα έχει συμβεί κάτι με το σύστημα και τα δεδομένα. Είναι κάτι που μπορεί να το ξέρει κάποιος με jailbroken συσκευή και δυνατότητα Facetime χρησιμοποιώντας vodafone. Αυτό ρώτησα και προσπάθησα να είμαι σαφής. Είναι κάτι ιδιαίτερο που αφορά χρήστες προφανώς μόνο vodafone.

#7   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/01/2012 - 21:45

Σωστά ίσως με παρεξήγησες. Δεν τους ρώτησα για το facetime και την λειτουργία του αλλά αν σήμερα έχει συμβεί κάτι με το σύστημα και τα δεδομένα. Είναι κάτι που μπορεί να το ξέρει κάποιος με jailbroken συσκευή και δυνατότητα Facetime χρησιμοποιώντας vodafone. Αυτό ρώτησα και προσπάθησα να είμαι σαφής. Είναι κάτι ιδιαίτερο που αφορά χρήστες προφανώς μόνο vodafone.


Φαντάζομαι πως αν είχε πρόβλημα τουλάχιστον σήμερα το δίκτυο τους δεν θα μπορούσες να σερφάρεις μέσω 3G, πράγμα που δεν νομίζω να συμβαίνει διότι προσωπικά στην περιοχή της Αθήνας δεν είχα πρόβλημα.

Ίσως οπότε να παίζει κάτι άλλο.
Once You Go Mac You Never Go Back

#8   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 16/01/2012 - 21:52

Σωστά ίσως με παρεξήγησες. Δεν τους ρώτησα για το facetime και την λειτουργία του αλλά αν σήμερα έχει συμβεί κάτι με το σύστημα και τα δεδομένα. Είναι κάτι που μπορεί να το ξέρει κάποιος με jailbroken συσκευή και δυνατότητα Facetime χρησιμοποιώντας vodafone. Αυτό ρώτησα και προσπάθησα να είμαι σαφής. Είναι κάτι ιδιαίτερο που αφορά χρήστες προφανώς μόνο vodafone.



Το δικτυο δεδομενων της βοντα λειτουργει μια χαρα σημερα.
Whatsapp doc?

#9   Nicholas

Nicholas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:BARBUNI

Δημοσίευση 16/01/2012 - 21:52

Μάλλον και ίσως πρέπει να περιμένω μέχρι αύριο. Το αστείο είναι ότι ένα φιλαράκι από τα Πατήσια έχει το ίδιο πρόβλημα και άλλος ένας από Μελίσσια επίσης. Και οι δυο φυσικά με vodafone. Αν γνωρίζεις κάποιον η ακούσεις κάτι και δεν σου κάνει κόπος στείλε ένα post. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

#10   Nicholas

Nicholas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:BARBUNI

Δημοσίευση 16/01/2012 - 21:55

Το δικτυο δεδομενων της βοντα λειτουργει μια χαρα σημερα.

Το ξέρω και εγώ δεν έχω πρόβλημα με safari η οτιδήποτε χρησιμοποιεί internet μόνο το facetime κάτι κάνει.

#11   Nicholas

Nicholas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:BARBUNI

Δημοσίευση 16/01/2012 - 22:03

+1

Κανένα πρόβλημα και κανένα tweek, το facetime είναι έτυμο από τότε που βγήκε για 3G. Με κάποια εντολή ενεργοποιείτε εύκολα. Δεν είχα κανένα πρόβλημα όλο το διάστημα που το χρησιμοποιώ. Ασχολούμαι με το iphone από την αρχή 2009 και έχω δουλέψει πάνω σε θέματα αρκετά ποιο δύσκολα. Προφανώς η Apple δεν ήθελε να επιβαρύνει το δίκτυο της ATT back home. Όσο για την ενημέρωση η vodafone για μένα έχει την ποιο ολοκληρωμένη. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

#12   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 16/01/2012 - 22:07

Το ξέρω και εγώ δεν έχω πρόβλημα με safari η οτιδήποτε χρησιμοποιεί internet μόνο το facetime κάτι κάνει.

ε τοτε κατι θα συμβαινει με το facetime. Αλλιως θαχες θεμα και με το ιντερνετ.
Whatsapp doc?

#13   Nicholas

Nicholas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:BARBUNI

Δημοσίευση 17/01/2012 - 10:02

ε τοτε κατι θα συμβαινει με το facetime. Αλλιως θαχες θεμα και με το ιντερνετ.

Δεν νομίζω να φταίει το FaceTime γιατί δουλεύει άψογα με wifi. Επίσης δουλεύει άψογα με wind και cosmote σε 3g, άρα κατι έχουν κάνει στην Vodafone και δεν το λένε. Αν γνωρίζεις κάποιον με Vodafone και είναι jb ρωτά τον αν έχει το ίδιο πρόβλημα. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

#14   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/01/2012 - 10:08

Δεν νομίζω να φταίει το FaceTime γιατί δουλεύει άψογα με wifi. Επίσης δουλεύει άψογα με wind και cosmote σε 3g, άρα κατι έχουν κάνει στην Vodafone και δεν το λένε. Αν γνωρίζεις κάποιον με Vodafone και είναι jb ρωτά τον αν έχει το ίδιο πρόβλημα. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.


Νίκο δεν νομίζω βρε φίλε να έχει κάνει κάτι η Vodafone από την άποψη ότι την συμφέρει να χαλάς εσύ και οποιοσδήποτε άλλος τα mb του και ίσα ίσα άμα τα ξεπεράσεις ξέρεις ότι το 1mb κοστίζει ακριβά.
Once You Go Mac You Never Go Back

#15   Nicholas

Nicholas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:BARBUNI

Δημοσίευση 17/01/2012 - 10:25

Νίκο δεν νομίζω βρε φίλε να έχει κάνει κάτι η Vodafone από την άποψη ότι την συμφέρει να χαλάς εσύ και οποιοσδήποτε άλλος τα mb του και ίσα ίσα άμα τα ξεπεράσεις ξέρεις ότι το 1mb κοστίζει ακριβά.

Τότε σίγουρα κατι έχει γίνει χωρίς ίσως και αυτοί να το ξέρουν. Η Μονή λύση είναι να δούμε αν το πρόβλημα το έχουν και άλλοι εκτός απο εμένα και τους δυο φίλους μου. Το σίγουρο είναι ότι αφορά μόνο την Vodafone.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)