Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 3 ψήφοι

Η Vodafone μπλοκάρει το FaceTime μέσω 3G;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
183 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Nicholas

Nicholas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:BARBUNI

Δημοσίευση 17/01/2012 - 11:21

Ένα άλλο στοιχείο στο πρόβλημα είναι όταν επιχειρώ FaceTime με 3g, απο την πλευρά του άλλου η οθόνη κολλάει για μερικά δεύτερα στην σύνδεση. θα έπρεπε να βγάζει κάποιο μήνυμα του τύπου κλήση μη εφικτή. Οπότε κάπου κολλάει το όλο θέμα. Πάντως φίλος με wind πριν λίγο με πήρε απο την δουλεια του χωρίς πρόβλημα με 3G. Εγω φυσικά είμαι αναγκασμένος να είμαι με wifi. Περιμένω κάποιο νεο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Nicholas

Nicholas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:BARBUNI

Δημοσίευση 17/01/2012 - 11:34

Τελικά υπάρχει κάποιο θέμα με την Vodafone και το 3G. Τώρα μίλησα με κάποιον άλλο με Vodafone και αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα. Δεν δουλεύει το FaceTime απο χθες με 3g και Vodafone. Άντε βγάλε κάποια άκρη τώρα..... Περιμένω και απο άλλους να δω αν έχουν το ίδιο πρόβλημα.

#18   Nicholas

Nicholas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:BARBUNI

Δημοσίευση 17/01/2012 - 12:01

Update
Όταν δημιουργώ Hotspot με το κινητό δίνοντας την 3G σύνδεση ως WIFI για αυτούς που ξέρουν, τότε το FaceTime είναι εφικτό. Αυτο βέβαια ίσχυε και πριν, μόνο που τελικά δεν δείχνει να έχει απόλυτη σχέση. Προφανώς κατι άλλο συμβαίνει. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτόν που καλώ με FaceTime και 3G σε εμένα γράφει αποτυχία κλήσης ενω στον άλλον κολλάει σε συνεχή σύνδεση. Πρέπει να πατήσει τέλος για να κλείσει το FaceTime. στοιχεία που μπορεί να βοηθήσουν κάπως το πρόβλημα.

#19   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 17/01/2012 - 13:28

Update
Όταν δημιουργώ Hotspot με το κινητό δίνοντας την 3G σύνδεση ως WIFI για αυτούς που ξέρουν, τότε το FaceTime είναι εφικτό. Αυτο βέβαια ίσχυε και πριν, μόνο που τελικά δεν δείχνει να έχει απόλυτη σχέση. Προφανώς κατι άλλο συμβαίνει. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτόν που καλώ με FaceTime και 3G σε εμένα γράφει αποτυχία κλήσης ενω στον άλλον κολλάει σε συνεχή σύνδεση. Πρέπει να πατήσει τέλος για να κλείσει το FaceTime. στοιχεία που μπορεί να βοηθήσουν κάπως το πρόβλημα.


Tι να σου πω, οι περισσότεροι απο μας

1) Δεν κάνουμε facetime με 3G γιατί δε νομίζω οτι κανεις καίγεται τόσο πολύ να κάνει με 3G (και το λέω ΦΙΛΙΚΟΤΑΤΑ και μην το πάρεις λάθος, απλά γενικά δεν συζητιέται το θέμα που σημαίνει οτι δεν ασχολείται κόσμος να κάνει πολύ facetime με 3g ώστε να βρει προβλήματα και να ψάξει λύσεις)

2) Περιμένουμε να κάνουμε κλήση με την ησυχία μας όταν είμαστε σε wifi ή κάνουμε skype :)
Whatsapp doc?

#20   Nicholas

Nicholas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:BARBUNI

Δημοσίευση 17/01/2012 - 13:54

Εχεις απόλυτο δίκιο, λύση ψάχνω η στο φιναλε θέτω ένα θέμα που μπορεί να ενοχλεί κάποιους. Το χρησιμοποιώ αρκετά γιατί με βολεύει αρκετά και στην δουλεια μου αλλα και με το σπίτι. Βλέπεις το FaceTime μπορει να δουλέψει και με Mac osx αλλα και με iPod. Τέλος με βρίσκουν πάντα στον δρόμο και απο το γραφείο αλλα και δικοί μου απο το εξωτερικό. Κλείνοντας επιμένω ότι αυτο συμβαίνει απο χθες και μόνο με την Vodafone οπότε θεωρητικά αφορά όλους του χρήστες Vodafone. Μην στεκόμαστε στο FT γιατί μπορει να εχει κάποιο αντίκτυπο και κάπου άλλο. Ευχαριστώ και πάλι.

#21   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 17/01/2012 - 14:02

Εχεις απόλυτο δίκιο, λύση ψάχνω η στο φιναλε θέτω ένα θέμα που μπορεί να ενοχλεί κάποιους. Το χρησιμοποιώ αρκετά γιατί με βολεύει αρκετά και στην δουλεια μου αλλα και με το σπίτι. Βλέπεις το FaceTime μπορει να δουλέψει και με Mac osx αλλα και με iPod. Τέλος με βρίσκουν πάντα στον δρόμο και απο το γραφείο αλλα και δικοί μου απο το εξωτερικό. Κλείνοντας επιμένω ότι αυτο συμβαίνει απο χθες και μόνο με την Vodafone οπότε θεωρητικά αφορά όλους του χρήστες Vodafone. Μην στεκόμαστε στο FT γιατί μπορει να εχει κάποιο αντίκτυπο και κάπου άλλο. Ευχαριστώ και πάλι.



Γιατί να ενοχλεί?

(Και δε μπορείς δηλαδή με τους τύπους απο το γραφείο να κάνεις κανονική κλήση πρέπει να σε κάνουν σωνει και καλά facetime στο δρόμο? Για τους δικούς σου απο το εξωτερικό το καταλαβαίνω, και γω κάνω κλήσεις κυρίως με skype αλλα συνήθως όχι στο δρόμο, απο το σπίτι).

Καταλαβαίνεις οτι ακούγεται λίιιιιιγο υπερβολικό αυτό που λες.
Whatsapp doc?

#22   Nicholas

Nicholas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:BARBUNI

Δημοσίευση 17/01/2012 - 14:16

Το ότι ασχολείσαι αυτο μου αρκεί, με την Καλή έννοια. . Εχεις δίκιο αλλα δούλευε και δεν δουλεύει, θέτω πρόβλημα στο συγκεκριμένο blog γιατί εχει ασχοληθεί με το FaceTime πολλές φορές. Άλλωστε έχω πληρώσει το my3g και θα ήθελα να ξέρω γιατί δεν δουλεύει. Η αναγκαιότητα είναι φυσικά υποκειμενική γιατί ως αρχιτέκτονας με βοήθησε αρκετές φορές. Εύχομαι να το διορθώσουν γιατί είναι σίγουρο ότι θα απασχολήσει κάποιους. Πολλα θέματα που διαβάζουμε δεν μας ενοχλούν άμεσα αλλα τα διαβάζουμε και πολλές φορές δίνουμε και λύση. Ουφ

#23   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 17/01/2012 - 14:19

Το ότι ασχολείσαι αυτο μου αρκεί, με την Καλή έννοια. . Εχεις δίκιο αλλα δούλευε και δεν δουλεύει, θέτω πρόβλημα στο συγκεκριμένο blog γιατί εχει ασχοληθεί με το FaceTime πολλές φορές. Άλλωστε έχω πληρώσει το my3g και θα ήθελα να ξέρω γιατί δεν δουλεύει. Η αναγκαιότητα είναι φυσικά υποκειμενική γιατί ως αρχιτέκτονας με βοήθησε αρκετές φορές. Εύχομαι να το διορθώσουν γιατί είναι σίγουρο ότι θα απασχολήσει κάποιους. Πολλα θέματα που διαβάζουμε δεν μας ενοχλούν άμεσα αλλα τα διαβάζουμε και πολλές φορές δίνουμε και λύση. Ουφ



Kαλά αυτό σίγουρα. Πάντως δεν νομίζω να είναι θέμα της Vodafone γιατί αλλιώς δε θα είχες ούτε ίντερνετ. Μήπως έχει θεμα το my3g?
Whatsapp doc?

#24   Nicholas

Nicholas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:BARBUNI

Δημοσίευση 17/01/2012 - 14:42

Υπαρχει το my 3G, Facebreak, και Μπορουμε με μια σειρά σε ένα αρχείο στο root του iPhone να το ενεργοποιήσουμε εύκολα και απλά. Δυστυχώς δεν είναι το πρόγραμμα αλλα το δίκτυο. Με wind ακόμα δουλεύει. Μίλησα με το Internet department στην vodafone και δυστυχώς ίσως αυτο να οφείλεται στην αναβάθμιση που πραγματοποίησε και θα συνεχίσει να κάνει στο δίκτυο της η Vodafone μέχρι τέλος του μήνα. Βλέπομεν.....

#25   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 17/01/2012 - 16:02

Φιλε μου δυστηχως δεν εχω βοντα οποτε δεν μπορω να το τσεκαρω αλλα κατευασε απο cydia κ μια αλλη εφαρμογη πχ facebreak να δεις μηπως φταιει το my3g :)
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#26   Nicholas

Nicholas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:BARBUNI

Δημοσίευση 17/01/2012 - 16:03

Ολα είναι στο jailbreak. Με ένα απλό πρόγραμμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλα τα MB για FACETIME.

#27   Nicholas

Nicholas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:BARBUNI

Δημοσίευση 17/01/2012 - 16:08

Φιλε μου δυστηχως δεν εχω βοντα οποτε δεν μπορω να το τσεκαρω αλλα κατευασε απο cydia κ μια αλλη εφαρμογη πχ facebreak να δεις μηπως φταιει το my3g :)

Το έχω και αυτό, αλλα αν διαβάσεις ποιο πριν το πρόβλημα είναι μονο στην Vodafone και ίσως μονο στην Αθηνα.

#28   Nicholas

Nicholas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:BARBUNI

Δημοσίευση 17/01/2012 - 18:35

Update 2
Cosmote δουλεύει κανονικά.

#29   Nicholas

Nicholas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:BARBUNI

Δημοσίευση 19/01/2012 - 01:09

Τελικά υπάρχει πρόβλημα με την Vodafone μόνο. Απο ότι είδα σήμερα πολλα προβλήματα είχαν και άλλοι χρήστες με αλλα προγράμματα και VOIP αλλα η Vodafone τα διόρθωσε. Προς το παρών τίποτα με το FaceTime. Πάντως έχω να το πω, τα παιδιά απο το service επικοινώνησαν πολλές μαζι μου προκειμένου να λυθεί το πρόβλημα. Μου υποσχέθηκαν ότι αν όχι σήμερα θα το δουν ξανά αύριο. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιος τα σκαλίζει.

#30   Nicholas

Nicholas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:BARBUNI

Δημοσίευση 21/01/2012 - 18:52

Τελικά υπάρχει κάποιο συμπέρασμα με το FaceTime με 3g απο την Vodafone; Σε εμένα ακόμα δεν δουλεύει αλλα θα ήθελα και άλλες περιπτώσεις απο χρήστες με Vodafone. Εξακολουθώ να είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με Wind και Cosmote. Τώρα με το JB και το 4s, και το iPad 2 θα υπάρξουν και άλλοι ενδιαφερόμενοι για το FaceTime over 3g. Περιμένω νεα.......

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)