Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Το android ξεπέρασε το iOS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
119 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 17/01/2012 - 00:31

Είναι από συνέντευξη του συνιδρυτή της Apple. Δεν είχα χρόνο να την μεταφράσω.

RPON
Android Has Overtaken iOS, Says Apple Co-Founder Steve Wozniak
By Ben Reid | January 17th, 2012
Advertisements


Steve Wozniak, who along with Steve Jobs founded Apple in 1976, reckons Android has leapfrogged iOS in the fiercely-contested smartphone software battle.



Despite his obvious affinity to Apple, The Woz has never denied affections for iOS’ bitter rival – Google’s Android. Whilst Jobs harbored an almost hatred-like feeling towards what he described in his biography as a “stolen product,” the mellower of the Apple co-founders admits to using the Big G’s Mobile OS on a daily basis (along with his iPhone, of course). Being a long-time friend of Android Chief Andy Rubin, this isn’t much of a surprise, but recent comments of his published by The Daily Beast may raise a few eyebrows down in Cupertino:

My primary phone is the iPhone. I love the beauty of it. But I wish it did all the things my Android does, I really do. [...] If you’re willing to do the work to understand it a little bit, well I hate to say it, but there’s more available in some ways.

He then goes on to compare Android’s current position over iOS to the way Windows smothered Macintosh back in the day – creating success by making the OS available to as many manufacturers as possible. While he stopped short of tipping history as repeating itself, it does seem Android has an unlikely advocate in the form of a founding father of its arch nemesis:

There’s not as big a difference [between iOS and Android] as there was between Mac and Windows

Strangely enough, Wozniak also has a preference to Android’s voice commands over the much-hyped voice recognition/virtual slave that is Siri. Since landing along with the iPhone 4S back in October of last year, Siri has created a great amount of buzz – particularly within the developers community – eclipsed only by the recent release of iOS 5’s first untethered jailbreak.

Wozniak reckons Android will win the smartphone war, but does indeed hope Google’s mobile operating system doesn’t ever overthrow the iPad.

Would he ever return to Apple? Well, he has stated he would consider if asked. But with comments so casually praising a bitter rival, we doubt Tim Cook will come calling any time soon.

Τελευταία επεξεργασία από: AvgoustisP, 17/01/2012 - 00:36


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 17/01/2012 - 11:41

Εμένα μου άρεσε το σημείο που ο Wozniak λέει ότι θα ήθελε το iPhone να κάνει ότι και το Android.


Sent from my iPhone4s using Tapatalk

#3   MiRo31285

MiRo31285

    iPH Addict

  • 640 μηνύματα
  • Twitter:@Mike_Routso
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Mike Routso

Δημοσίευση 17/01/2012 - 11:46

κ μενα.. γι αυτο πηγα στο android.. αλλαγη στρατοπεδου εως η apple να σεβαστει τους πελατες της..

#4   manwlis77

manwlis77

    iPH Elite Poster

  • 2.729 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2012 - 11:50

και εγω πήγα στο android!!
και δεν σκεφτομαι επιστροφή για την ώρα!!

#5   georgoud

georgoud

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:georgoud

Δημοσίευση 17/01/2012 - 11:56

Αναρτημένη εικόνα

«To βασικό μου smartphone είναι το iPhone» λέει ο Woz «Αγαπώ το ότι είναι τόσο όμορφο. Αλλά εύχομαι να έκανε όλα αυτά που κάνει το Android μου, πραγματικά θα το ήθελα».

Ωστόσο, δε δηλώνει συνολικά απoγοητευμένος από το iPhone του, ούτε ετοιμάζεται να το πετάξει. Αναφέρει ότι το κύριο πρόβλημα του έχει σχέση με το σύστημα φωνητικών εντολών του κινητού, το γνωστό μας Siri, το οποίο δε δουλεύει πλέον όπως εκείνος θα ήθελε. «Συνήθιζα να το ρωτάω ποιες είναι οι μεγαλύτερες λίμνες στην Καλιφόρνια και μου απάνταγε. Τώρα απλά μου δίνει αγγελίες για ακίνητα.» λέει χαρακτηριστικά ο Woz. Αναφέρει, επίσης, ότι προτιμά την GPS πλοήγηση των Android κινητών τηλεφώνων και, ότι, ακόμη, έχει προβλήματα με τη διάρκεια μπαταρίας του iPhone του (και δεν είναι φυσικά ο μόνος).

Παρ’ όλα αυτά, συνιστά ακόμη το iPhone 4S σε άτομα που έχουν ήδη μπει στον «κόσμο των Mac», επειδή είναι τόσο συμβατό με τους υπολογιστές αυτούς και τόσο εύκολο. Κατά τον Steve, πολλοί είναι εκείνοι που φοβούνται να χρησιμοποιήσουν έναν υπολογιστή ή ένα smatphone. Το iPhone, κατά τη γνώμη του, είναι το λιγότερο «τρομακτικό» gadget για κάποιον που φοβάται την πολυπλοκότητα. «Είναι ένα απλό τηλέφωνο, εύκολο στη χρήση, που κάνει ό,τι χρειάζεστε.»

Source

#6   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 17/01/2012 - 11:59

Μεγάλο μυαλό ο Wozniak..

Αναρτημένη εικόνα


#7   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 17/01/2012 - 12:05

Απο τις πιο συμπαθητικες κ γλυκες φυσιογνωμιες του χωρου! Μυαλο απο τα λιγα, κι αντικειμενικος κριτης! Χαιρομαι που η ιστορια της apple ειναι συνυφασμενη και με το δικο του ονομα!


απο κάποιο απο τα μήλα μου, αλλά πάντα με Tapatalk...

#8   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 17/01/2012 - 12:51

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν του δίνουν μια σημαντική θέση στην apple, εκτός κι αν είναι προσωπική του επιλογή να παραμένει εκτός. ειδικά τώρα..

#9   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 17/01/2012 - 13:00

Αναφέρει, επίσης, ότι προτιμά την GPS πλοήγηση των Android κινητών τηλεφώνων και, ότι, ακόμη, έχει προβλήματα με τη διάρκεια μπαταρίας του iPhone του


Ποιό Android της κατηγορίας του iPhone δοκίμασε ο Wozniak και έμεινε ευχαριστημένος από την μπαταρία του;
Behind the Scenes...

#10   georgoud

georgoud

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:georgoud

Δημοσίευση 17/01/2012 - 13:11

Ποιό Android της κατηγορίας του iPhone δοκίμασε ο Wozniak και έμεινε ευχαριστημένος από την μπαταρία του;


Το καινούργιο το Nexus λογικά που του δώσανε στην Google... ???

#11   EddieX

EddieX

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:NINJA-S2K

Δημοσίευση 17/01/2012 - 14:12

Οπως το 'πε, "Android will win the smartphone war" και αυτο ειναι δεδομενο αν δεν αλλαξει 100% η Apple.
Οτι ειπε ο Steve Wozniak λεμε και πολλοι αλλοι εδω μεσα και κραζετε. Καλο το μηλο αλλα δεν κανει οτι κανει το Android και αυτο ειναι το θεμα δυστυχως. Και λεω δυστυχως γιατι και εγω ειχα iPhone 4S, το κινητο που εχει η μιση ανθρωποτητα πλεον και το εδωσα για να παρω Samsung... SAMSUNG! Samsung ειναι το ψυγειο μου δηλαδη, ελεος. Αλλα τι να κανεις... το Samsung ειναι καλυτερο κ αυτο ειναι το κριμα.

#12   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 17/01/2012 - 14:15

Ποιό Android της κατηγορίας του iPhone δοκίμασε ο Wozniak και έμεινε ευχαριστημένος από την μπαταρία του;

το nexus του εδωσαν!


απο κάποιο απο τα μήλα μου, αλλά πάντα με Tapatalk...

#13   iJulio

iJulio

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Twitter:@julio_kk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:iJulio

Δημοσίευση 17/01/2012 - 14:18

Τι θέση ακριβώς κρατάει ο Wozniak πλέον στην Apple?

#14   bilaras7

bilaras7

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2012 - 14:19

λογικο ειναι να ξεπερασει το ios το android ...εγω μετα απο 4 χρονια με iphone ανελλιπως πηρα χθες το galaxy nexus ..απιστευτη συσκευη που δεν εχει να ζηλεψει σχεδον τιποτα απο οθονη απο το iphone 4s ουτε σε ταχυτητα ουτε τιποτα...οσο για το ICS τελειο...πολυ γραφικο και ειδικα σε μια τοσο μεγαλη οθονη και τοσο καλης αναλυσης οσο του nexus φενεται τελεια..βεβαια με το επικειμενο iphone 5 η 6 οπως και να το πουν παλι σε iphone θα παω

#15   georgoud

georgoud

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:georgoud

Δημοσίευση 17/01/2012 - 14:39

Κάντε λίγο υπομονή και το iPhone 5 θα είναι καλύτερο!!! Αν είσαι απλός χρήστης τότε ναι ίσως το Android είναι λίγο πιο μπρόστα αλλά αν εχείς και άλλες ι συσκεύες και κάνεις και άλλα πράγματα με το κινητό σου τότε....Δέν είμαι κολήμενος και έχω και Samsung αλλά όταν βλέπώ το Samsung Kies και το Android Market και μόνο εμφανισιακά ξενερώνω! Δεν μιλάω για Development καν ούτε για Airplay και συγχρονισμούς ή ποιότητα εφαρμογών γιατί για εμένα η Apple είναι πολυ μπροστά σε αυτά!!!

Τελευταία επεξεργασία από: georgoud, 17/01/2012 - 14:49


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες