Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Το android ξεπέρασε το iOS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
119 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Dev

Dev

    iPH Enthousiast

  • 401 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:deves000

Δημοσίευση 17/01/2012 - 16:03

Φίλε μου τα htc δεν τα πολυσυμπαθώ ειδικά τα sensation. Είναι απαράδεκτο για μένα η HTC να βγάζει νέα μοντέλα με 768mb RAM. είναι λογικό και ειδικά με όλες τις stock εφαρμογές που τρέχουν απο πίσω συνέχεια το κινητό να σέρνεται! Για όλα αυτά δεν πολυσυμπαθώ τα htc, την σειρά galaxy όμως που την έχω δοκιμάσει όλη παράλληλα με iphone 4/4s την λατρεύω κυρίως για την ταχύτητα (σκέψου ότι το note αυτή την στιγμή το overclocked στα 1.7ghz) αλλά και για την μπαταρία! Προσωπικά το 4s σε σχέση με το note φαίνεται σαν να έχει την μισή διάρκεια!!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Dev

Dev

    iPH Enthousiast

  • 401 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:deves000

Δημοσίευση 17/01/2012 - 16:03

Η ερώτηση μου δεν ήταν ειρωνική. Όσα Android έτυχε να δοκιμάσω παρουσίασαν την ίδια περίπου διάρκεια ζωής μπαταρίας με το iPhone 4/4S. Εάν κάποιο από τα Top-Android-smartphones υπερτερεί σε διάρκεια μπαταρίας (όχι στα χαρτιά αλλά σε κανονική χρήση) θα ήθελα να γνωρίζω ώστε να το δοκιμάσω ως 2η συσκευή.

οκ φίλε μου έτσι το κατάλαβα συγγνωμη αν έκανα λάθος!!!

#33   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 17/01/2012 - 16:06

Φίλε μου τα htc δεν τα πολυσυμπαθώ ειδικά τα sensation. Είναι απαράδεκτο για μένα η HTC να βγάζει νέα μοντέλα με 768mb RAM. είναι λογικό και ειδικά με όλες τις stock εφαρμογές που τρέχουν απο πίσω συνέχεια το κινητό να σέρνεται! Για όλα αυτά δεν πολυσυμπαθώ τα htc, την σειρά galaxy όμως που την έχω δοκιμάσει όλη παράλληλα με iphone 4/4s την λατρεύω κυρίως για την ταχύτητα (σκέψου ότι το note αυτή την στιγμή το overclocked στα 1.7ghz) αλλά και για την μπαταρία! Προσωπικά το 4s σε σχέση με το note φαίνεται σαν να έχει την μισή διάρκεια!!!!

Και το 4s 512 ram έχει και μια χαρα είναι...Πόσο μάλλον 768.Βέβαια η διαχείριση μνήμης του ios είναι πολύ καλύτερη από android κι ας μην το παραδεχτείς.
Όσο για το galaxy δεν το έχω χρησιμοποιήσει για να σου πω από πρώτο χέρι αλλά φίλος που το έχει ρίχνει καντήλια για την μπαταρία...:D

YΓ.Το έχεις overclocked δλδ και κρατάει τόσο παραπάνω η μπαταρία;Πυρηνοκίνητο είναι;Καλό είναι σε smartphones να μην κάνεις παρατεταμένο overclock πάντως..Εκτός και του έχεις βάλει και υδρόψυξη με άζωτο οπότε τότε πάσο...:D

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 17/01/2012 - 16:09

Αναρτημένη εικόνα


#34   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 17/01/2012 - 16:09

Το καλύτερο θα ήταν η cydia να είναι νόμιμη ή κάτι τέτοιο. ή απλώς η Apple να διέθετε στους χρήστες ότι διαθέτει η cydia. Λέμε τώρα...

#35   Dev

Dev

    iPH Enthousiast

  • 401 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:deves000

Δημοσίευση 17/01/2012 - 16:11

Και το 4s 512 ram έχει και μια χαρα είναι...Πόσο μάλλον 768.Βέβαια η διαχείριση μνήμης του ios είναι πολύ καλύτερη από android κι ας μην το παραδεχτείς.
Όσο για το galaxy δεν το έχω χρησιμοποιήσει για να σου πω από πρώτο χέρι αλλά φίλος που το έχει ρίχνει καντήλια για την μπαταρία...:D

φίλε μου μου αρέσουν πολύ τα iphone, για αυτό και πάντα έχω iphone, και σύγουρα στην διαχείρηση της ram κάνει εξερετική δουλειά. Το πρόβλημα των htc είναι τα firmware τους και όχι τα χαρακτηριστικά τους! όσο αφορά τον φίλο σου, δεν ξέρω ποιές είναι οι ρυθμίσεις του κινητού του. Εχει δοκιμάσει να κάνει undervolting στον επεξεργαστή και στην ram να δεί πως διορθώνονται τα πράγματα!!! ή να περάσει κάποια rom ειδική για διάρκεια μπαταρίας!!
ΥΓ: ακόμα και overclocked αν ξέρεις τι ρεύμα δίνεις στον επεξεργαστή και έχεις σετάρει σωστά το task manager, η μπαταρία είναι μια χαρα!!!

Τελευταία επεξεργασία από: Dev, 17/01/2012 - 16:13


#36   EddieX

EddieX

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:NINJA-S2K

Δημοσίευση 17/01/2012 - 16:12

Εγω παντως σε δοκιμη και με το Galaxy S2 που εχω τωρα και με το 4S που ειχα πριν λιγο καιρο ειδα ειδικα οτι αν πχ σε Android κινητο ΔΕΝ βαλεις widgets με καιρο, φωτογραφιες, facebook, και ενα σωρο αηδιες που υπαρχουν και που εχω βαλει κ εγω γιατι μου αρεσουν θα ειναι μερα με την νυχτα τα κινητα. Φανταστειτε οτι ολα αυτα σε android τρεχουν non stop απο πισω και δεν ειναι οπως το iPhone που και καλα οταν κλεινεις μια εφαρμογη σταματαει να δουλευει. Εμενα κραταει αρκετα παραπανω το S2 απο το 4S με widgets και αηδιες και αν κανετε και την δοκιμη αυτη που ειπα θα δειτε ακομα καλυτερες επιδοσεις. Δηλαδη αφαιρεση ολων των widget.

Offtopic: Εχω καταλαβαβει αν και δεν ειμαι πολυ σιγουρος οτι το viber γονατιζει την μπαταρια των κινητων μας. Εχει δει καποιος κατι τετοιο? Μιλαω και σε iPhone αλλα και σε Android.

#37   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 17/01/2012 - 16:13

Δλδ έχεις με undervolting τη CPU του κινητού;Το ξέρεις ότι δεν θα κρατήσει πολύ ο επεξεργαστής έτσι;Δε νομίζω να έχει βάλει καμμία rom...
Όσο για ρυθμίσεις τι να σου πω δεν ξέρω,λογικά θα το έχει ψάξει όμως δεν είναι άσχετος.

Αναρτημένη εικόνα


#38   Dev

Dev

    iPH Enthousiast

  • 401 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:deves000

Δημοσίευση 17/01/2012 - 16:17

Δλδ έχεις με undervolting τη CPU του κινητού;Το ξέρεις ότι δεν θα κρατήσει πολύ ο επεξεργαστής έτσι;Δε νομίζω να έχει βάλει καμμία rom...
Όσο για ρυθμίσεις τι να σου πω δεν ξέρω,λογικά θα το έχει ψάξει όμως δεν είναι άσχετος.

Φίλε μου, αν φλασάρεις στο τηλέφωνο το σωστό kernel (abyssnote συγκεκριμένα για το galaxy note) ο cpu δεν παθαίνει απολύτως τίποτα! Δοκιμασμένο!

#39   EddieX

EddieX

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:NINJA-S2K

Δημοσίευση 17/01/2012 - 16:19

Δεν γυρναμε ολοι On Topic? Βλεπω να πηγαινει πολυ μακρια αυτη η συζητηση χωρις λογο.

#40   Boupas

Boupas

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2012 - 16:19

Όσοι είναι δυσαρεστημένοι από το iphone είναι, κατά τη γνώμη μου, επειδή δεν ανήκουν στην κατηγορία του μέσου χρήστη. Ο μέσος χρήστης θέλει φιλικό UI, ταχύτητα, ασφάλεια, απλότητα και ευκολία χρήσης. Στους τομείς αυτούς η Apple πιστεύω ότι υπερτερεί, ακόμα, απέναντι στον ανταγωνισμό.

Το γεγονός ότι το Android ξεπέρασε το iOS οφείλεται καθαρά στο γεγονός ότι υπάρχουν περισσότερες επιλογές από άποψη συσκευών/τιμών, συνεπώς δεν είναι άμεσα συγκρίσιμα τα μεγέθη.

Προσωπικά πιστεύω ότι το Android δεν έχει ξεκαθαρο πλάνο προς τα πού κινείται και όσο περνάει ο καιρός, αν δε λυθεί το πρόβλημα του fragmentation, οι developers θα έχουν σοβαρό πρόβλημα στην ανάπτυξη ποιοτικών εφαρμογών συμβατών με όλες τις συσκευές.

Βέβαια και η Apple θα πρέπει να παρουσιάσει κάτι το εξαιρετικό με το iphone 5, για να μπορέσει να δικαιολογήσει την αυξημένη τιμή της συσκευής, καθώς ο ανταγωνισμός έχει πλησιάσει αισθητά.

#41   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 17/01/2012 - 16:19

Δεν παθαίνει άμεσα.Η διάρκεια ζωής του θα είναι μειωμένη όμως σίγουρα.Αν θες σου εξηγώ και γιατί...

Αναρτημένη εικόνα


#42   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 17/01/2012 - 16:21

Εγω παντως σε δοκιμη και με το Galaxy S2 που εχω τωρα και με το 4S που ειχα πριν λιγο καιρο ειδα ειδικα οτι αν πχ σε Android κινητο ΔΕΝ βαλεις widgets με καιρο, φωτογραφιες, facebook, και ενα σωρο αηδιες που υπαρχουν και που εχω βαλει κ εγω γιατι μου αρεσουν θα ειναι μερα με την νυχτα τα κινητα. Φανταστειτε οτι ολα αυτα σε android τρεχουν non stop απο πισω και δεν ειναι οπως το iPhone που και καλα οταν κλεινεις μια εφαρμογη σταματαει να δουλευει. Εμενα κραταει αρκετα παραπανω το S2 απο το 4S με widgets και αηδιες και αν κανετε και την δοκιμη αυτη που ειπα θα δειτε ακομα καλυτερες επιδοσεις. Δηλαδη αφαιρεση ολων των widget.

Offtopic: Εχω καταλαβαβει αν και δεν ειμαι πολυ σιγουρος οτι το viber γονατιζει την μπαταρια των κινητων μας. Εχει δει καποιος κατι τετοιο? Μιλαω και σε iPhone αλλα και σε Android.


ναι αλλα δε γινετε να εχεις android και να μην εχεις widgets...
δεν ειπα να γεμισεις 7-8 σελιδες... με 3 σελιδες εισαι καλυμμενος νομιζω...
εγω με 3 σελιδες widgets και wifi μονιμα ανοιχτο ειμαι Μ.0 στις 2 μερες περιπου...
για τη μπαταρια παιζουν μεγαλο ρολο και οι εφαρμογες που βαζεις...ειναι μερικες που τρεχουν συνεχεια απο πισω και ρουφανε με καλαμακι οποτε θελει προσοχη

#43   Dev

Dev

    iPH Enthousiast

  • 401 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:deves000

Δημοσίευση 17/01/2012 - 16:22

Αν θές να μου εξηγήσεις, πολύ ευχαρίστως φίλε μου. το να πάθει κάτι η συσκευή σε ορίζοντα διετίας (γιατί πιο πρίν αποκλείεται), δεν μου λέει κάτι πάντως!!!

#44   bilaras7

bilaras7

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2012 - 16:24

να ειμαστε λιγο αντικειμενικοι,και εγω το λατρευω το iphone,αλλα τελικα το καλυτερο στην αγορα για εμενα αυτη την στιγμη ειναι το google nexus s ,υπερπληρης κινητο με απιστευτη τεχνολογια,μεγαλη διαρκεια μπαταριας,τοσο που εχω σκεφτει να παω προς τα εκει!

Φιλε μου μαλλον εννοεισ samsung galaxy nexus αυτο που λεσ ειναι το προηγουμενο

#45   EddieX

EddieX

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:NINJA-S2K

Δημοσίευση 17/01/2012 - 16:25

ναι αλλα δε γινετε να εχεις android και να μην εχεις widgets...
δεν ειπα να γεμισεις 7-8 σελιδες... με 3 σελιδες εισαι καλυμμενος νομιζω...
εγω με 3 σελιδες widgets και wifi μονιμα ανοιχτο ειμαι Μ.0 στις 2 μερες περιπου...
για τη μπαταρια παιζουν μεγαλο ρολο και οι εφαρμογες που βαζεις...ειναι μερικες που τρεχουν συνεχεια απο πισω και ρουφανε με καλαμακι οποτε θελει προσοχη


Μα αυτο λεω και εγω. Επειδη και εγω εχω widgets κτλ και εφαρμογες που τρεχουν απο πισω συνεχεια, ακομα και ετσι το S2 εχει καλυτερη μπαταρια απο το 4S.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες