Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Το android ξεπέρασε το iOS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
119 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   thelonapouliso

thelonapouliso

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/01/2012 - 00:50

με απλα λογια, εχω ενα 4s και επισης ενα απο τα καλυτερα smartphone της αγορας οπως λενε. το galaxy note. οπως ξαναειπα, ωραιο το android ωραιο και το note αλλα iphone δεν ειναι ρε παιδια. τι να λεμε τωρα? και ο wozniak μπορει να λεει οτι θελει.... :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   thelonapouliso

thelonapouliso

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/01/2012 - 00:53

Επειδη το εχω αναλύσει σε σημειο που δε παει το μονο προβλημα του iPhone και του iOS ειναι το iTunes.
Τίποτα περισσότερο, τιποτα λιγότερο... αλλα ρε παιδια εν έτη 2011-12 πλεον- να χρειαζόμαστε για να περάσουμε τα παντα στο κινητο ενα λογισμικο χωριά τους περιορισμους του αυτο ειναι τραγικο...

Εχει τα κολληματα της η apple με τους περιορισμους και παντα θα τους εχει και καλα θα κανει για να λειτουργουνε ολα οπως θελει. Αλλα να πρεπει να περάσεις μεσω iTunes πλεον φωτογραφιες jpeg, αρχεια PDF, κλπ καταντάει κουραστικο καθε φορα. Και εγω προτιμω android μονο για αυτο, μου λείπουν πολλα απο το iPhone αλλα δε μπορω, η χρηση σε ευκολια ελευθερία ειναι αλλο πραγμα. Εδω επειδη βαζω και στο iPad περιοδικά, βιβλια εχω βαρεθει κυριολεκτικά το θεμα με το iTunes. Ειδικα με τις ταινιες ειναι πολυ πισω....θες 10 βηματα μεσω iTunes για να παιξει ή μετατροπή της ταινιας. Το θεμα streaming κάπως καλυτερο αλλα δε μπορεις παντα να το κανεις αν λείπεις απο σπίτι πχ. Το android αν και πισω ακομα σε μερικα θεματα, εκει ειναι πολυ ανώτερο, το χρησιμοποιείς κατευθειαν σαν pc. Δεν εχει τέτοιους περιορισμους. Ειναι σα τα Pringles το android, μετα το ποπ δεν εχει στοπ. Δυσκολα αλλάζεις, ειδικα σε κινητο, αν το θες να κανεις πολλα. Στις ταμπλετες ακομα το iPad εχει μεγαλο μεριδιο, αλλα και εκει δε ξερω τι θα αλλαξει. Εγω προτίμησα το iPad για τη μπαταρία τοτε, αν αλλαξει κ αυτο δυσκολα τα βλεπω...


εχεις απολυτο ΔΙΚΙΟ.! αλλα ακομα και με τους απιστευτους περιορισμους της apple, μενουμε κολλημενοι, γιατι δεν μπορουμε να κανουμε αλλιως. IOS ειναι αυτο.

#108   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 23/01/2012 - 00:58

Εγω παλι ζηλεύω να εκανε το iPad μου τα πραγματα που κανει το android κινητο μου, ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει, αλλα το κινητο μου παλι θα κανει περισσοτερα... Ελπιζω μετα την ενεργοποίηση χωρις iTunes συσκευων στο iOS 5 να μας καταπλήξει η apple και να σταματησει αυτο το προπολεμικό λογισμικο που υπαρχει ακόμα... Και ο Wozniak δεν ειναι ο καθενας, εχει οπαδούς ο άνθρωπος. Τι να λέμε τωρα...

#109   EddieX

EddieX

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:NINJA-S2K

Δημοσίευση 23/01/2012 - 14:14

Γιατί στο Android το root δεν είναι αναστρέψιμο?


Πλεον ειναι και αυτο αναστρεψιμο με κατι usb jigs που αγοραζεις απο ebay κτλ.

#110   EddieX

EddieX

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:NINJA-S2K

Δημοσίευση 23/01/2012 - 14:15

εχεις απολυτο ΔΙΚΙΟ.! αλλα ακομα και με τους απιστευτους περιορισμους της apple, μενουμε κολλημενοι, γιατι δεν μπορουμε να κανουμε αλλιως. IOS ειναι αυτο.


Οπως το πες, κολλημενοι! ;)

#111   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 23/01/2012 - 14:31

Εγω παλι ζηλεύω να εκανε το iPad μου τα πραγματα που κανει το android κινητο μου, ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει, αλλα το κινητο μου παλι θα κανει περισσοτερα... Ελπιζω μετα την ενεργοποίηση χωρις iTunes συσκευων στο iOS 5 να μας καταπλήξει η apple και να σταματησει αυτο το προπολεμικό λογισμικο που υπαρχει ακόμα... Και ο Wozniak δεν ειναι ο καθενας, εχει οπαδούς ο άνθρωπος. Τι να λέμε τωρα...



Ναι για να σε δω να παρεις android ταμπλετα ομως!
Whatsapp doc?

#112   Exxxx

Exxxx

    X

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/01/2012 - 14:46

Παδιά δίαβασα όλες τις σελίδες αυτού του τόπικ και μπορώ να πω πως εκπλήσομαι από τα μέλη του φόρουμ που παραδέχονται ότι σε μερικά πράγματα υπερτερούν τα android .

Από την πλευρά μου τώρα , έχω δοκιμάσει και τα 2 πεδία . Όχι πολύ πρόσφατα , πριν περίπου ένα χρόνο ήμουν στην αγορά για ενα καλό κινητό με max budget 350 ευρώ και πήγα με android . Το προηγούμενο μου κινητό ήταν 3g . Μετά από 1,5 βδομάδας χρήση ήμουν απογοητεύμενος από θέμα μπαταρίας , εφαρμογών , interface . Να μην τα πολυλογώ το πούλησα σε έναν φίλο μου και πήρα το 4αρι που εχω .

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν πάς απο ios σε android , ναι μεν στην αρχή θα είσαι ενθουσιασμένος με όλα αυτά που θα μπορείς να κάνεις με το android αλλά μετά απο καιρό θα λαχταρίσεις την απλότητα του ιφον .

Με όλα όσα ανέφερα παραπάνω δεν λεώ πως τα ανδροιδ δεν είναι καλά κλπ κλπ . Πόσο μάλλον σκέφτομαι να αγοράσω για δεύτερο κινήτο android και άμα μείνω ευχαριστημένος με όλες τις διορθώσεις που έχουν κάνει με τα 2πυρηνα κινητά να πουλήσω το 4αρι .

#113   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 23/01/2012 - 18:16

Ναι για να σε δω να παρεις android ταμπλετα ομως!


Έλα μου ντε!
Ε οταν ειχα παει και δοκίμαζα σε demo ολες κολλάγανε... Ειδικα ειχα φαει απογοητευση με το Motorola Xoom. Τωρα δε ξερω τι εχει αλλαξει και ποσο...

Πάντως η μεταβαση ειναι δύσκολη ακομα και τωρα γιατι λειτουργει νερακι το iPad :lol: αντεχει περισσότερο απο ολα η μπαταρία του και σημαντικοτερο ..εχω αγορασει μια περιουσία apps :blush:

#114   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 23/01/2012 - 18:30

Έλα μου ντε!
Ε οταν ειχα παει και δοκίμαζα σε demo ολες κολλάγανε... Ειδικα ειχα φαει απογοητευση με το Motorola Xoom. Τωρα δε ξερω τι εχει αλλαξει και ποσο...

Πάντως η μεταβαση ειναι δύσκολη ακομα και τωρα γιατι λειτουργει νερακι το iPad :lol: αντεχει περισσότερο απο ολα η μπαταρία του και σημαντικοτερο ..εχω αγορασει μια περιουσία apps :blush:



Hταν φρίκη. Πήγα και γω στο public μια μέρα, πριν παρω ipad, έτσι για να δω. Έκατσα μιαμιση ώρα και τις πέρασα ΟΛΕΣ μα όλες. Καμία σχέση ομως, ουτε μια δεν βρήκα που να με ικανοποιήσει.
Whatsapp doc?

#115   ipad

ipad

    iPH Contributor

  • 949 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/01/2012 - 18:35

Hταν φρίκη. Πήγα και γω στο public μια μέρα, πριν παρω ipad, έτσι για να δω. Έκατσα μιαμιση ώρα και τις πέρασα ΟΛΕΣ μα όλες. Καμία σχέση ομως, ουτε μια δεν βρήκα που να με ικανοποιήσει.


ακριβως.!

#116   gore

gore

    iPH Addict

  • 779 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/01/2012 - 18:41

Παδιά δίαβασα όλες τις σελίδες αυτού του τόπικ και μπορώ να πω πως εκπλήσομαι από τα μέλη του φόρουμ που παραδέχονται ότι σε μερικά πράγματα υπερτερούν τα android .

Από την πλευρά μου τώρα , έχω δοκιμάσει και τα 2 πεδία . Όχι πολύ πρόσφατα , πριν περίπου ένα χρόνο ήμουν στην αγορά για ενα καλό κινητό με max budget 350 ευρώ και πήγα με android . Το προηγούμενο μου κινητό ήταν 3g . Μετά από 1,5 βδομάδας χρήση ήμουν απογοητεύμενος από θέμα μπαταρίας , εφαρμογών , interface . Να μην τα πολυλογώ το πούλησα σε έναν φίλο μου και πήρα το 4αρι που εχω .

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν πάς απο ios σε android , ναι μεν στην αρχή θα είσαι ενθουσιασμένος με όλα αυτά που θα μπορείς να κάνεις με το android αλλά μετά απο καιρό θα λαχταρίσεις την απλότητα του ιφον .

Με όλα όσα ανέφερα παραπάνω δεν λεώ πως τα ανδροιδ δεν είναι καλά κλπ κλπ . Πόσο μάλλον σκέφτομαι να αγοράσω για δεύτερο κινήτο android και άμα μείνω ευχαριστημένος με όλες τις διορθώσεις που έχουν κάνει με τα 2πυρηνα κινητά να πουλήσω το 4αρι .


Συμφωνω 100% με οσα ειπες εκτος απο το τελευταιο.
Ειχα στην αρχη iphone , μετα αγορασα και android για να το εχω σαν 2ο .
Στην αρχη μου αρεσε ΑΛΛΑ !!!!! μετα απο 6 μηνες το ανταλαξα με ενα iphone !!!
Και τωρα εχω 2 iphone ( 3GS & 4αρι )
Αndroid δεν αγοραζω , δεν μου αρεσει.

#117   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 23/01/2012 - 18:44

Παδιά δίαβασα όλες τις σελίδες αυτού του τόπικ και μπορώ να πω πως εκπλήσομαι από τα μέλη του φόρουμ που παραδέχονται ότι σε μερικά πράγματα υπερτερούν τα android .

Με όλα όσα ανέφερα παραπάνω δεν λεώ πως τα ανδροιδ δεν είναι καλά κλπ κλπ . Πόσο μάλλον σκέφτομαι να αγοράσω για δεύτερο κινήτο android και άμα μείνω ευχαριστημένος με όλες τις διορθώσεις που έχουν κάνει με τα 2πυρηνα κινητά να πουλήσω το 4αρι .


Απλως αν το κανεις τοτε δε πρεπει να δωσεις πχ παλι 350 για να παρεις κατι νεο, γιατι θα το ξαναμετανιωσεις μετα. Οι περισσοτεροι που ξερω και δεν ξαναγύρισαν απο android πισω iOS, πήραν ολοι τοπ συσκευες αντιστοιχης τιμης με το iPhone. Τωρα καλη ευκαιρία ειναι να παρεις πχ φθηνα ενα htc evo 3d που απο 699 κανει μονο 349 πλαισιο κ αλλου. Αλλα και παλι για να είσαι σιγουρος και να μην μπλεξεις με rootαρισματα και custon ρόμ προτίμησε το παλιο καλο nexus s (249) ή το καινουργιο galaxy nexus. Γενικα επειδη η ποιοτητα κατασκευης και το βάρος του iPhone ειναι αυξημένα πολλοι ξενερωσαν με πιο πλαστικές/ελαφρές κατασκευες. Συνεπως σκέψου πρωτα τι θες κιολας. Αν θες ποιοτητα κατασκευης και δε σε νοιαζουν τοσο τα συγκριτικα κοιτά htc μερια που δεν εχουν πολυ πλαστικο αλλα ζυγιζουν πολλες φορες και πανω απο το βάρος του iPhone. Κολληματα εχει ακομα το android τουλαχιστον σε ολα τα μοντελα, μονο σε custom ρόμ δε θα τα βρεις. Αλλα ειμαι αρνητικός με το θεμα να περνας ρόμ, θελει διαβασμα αν δεν εχεις ιδεα κ ανετα καις τη συσκευη, ουτε jagaκι δε σε σώζει... Για αυτο προτεινω να πανε προς καθαρα google μερια οσοι θελουν να δουν πρωτα απο iOS το ανδροιδ. δε θα εισαι έρμαιο των εταιριών για αναβαθμιση τοτε.
Αν μετα το εχεις για ψάξιμο και φλαςαρισμα τοτε αλλαζει το θεμα, απλως να ξερεις οτι θελει ακομα πιο πολυ ψάξιμο γιατι εγω πχ για ενα διάστημα άλλαζαν στο galaxy s καθε 3 μερες ρόμ μεχρι να βρω μια να μου αρεσει (και να μην εχει bugs) και δεν ειναι και οτι καλυτερο για το μέσο χρήστη... Η διαδικασία αλλαζει απο συσκευη σε συσκευή, θα τα δεις οταν ασχοληθείς.

Απλως δεν ειναι καλη περίοδος για αγορα μαλλον τοπ συσκευης με επιδότηση γιατι αμεσα θα βγούνε οι καινούργιες πχ galaxy s3 και οι τιμες θα πέσουν απότομα στα παλια, ενδεικτικά το evo 3d που λεω αποτελει παράδειγμα. Θα ακολουθήσουν και αλλες εταιριες κ μετα μπορει να κλαις τα λεφτα σου, αυτο ειναι ενα θεμα που δεν υπαρχει στο iPhone.

Ειπα πολλα ελπιζω να βοηθησα!

#118   Exxxx

Exxxx

    X

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/01/2012 - 18:57

σε ευχαριστώ φίλε μου για τις πληροφορίες , απο rooting ξέρω γιατί το δικό μου ερχόταν με windows 6,5 το hd2 και του ειχα περασει android 2.2 με costum ram .

Δεν βιάζομαι να πάρω άλλο κινητό μιας και το iphone μου με καλυπτεί στα πάντα που θέλω να κάνω με ένα κινητό .

#119   ipad

ipad

    iPH Contributor

  • 949 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/01/2012 - 19:04

Απλως αν το κανεις τοτε δε πρεπει να δωσεις πχ παλι 350 για να παρεις κατι νεο, γιατι θα το ξαναμετανιωσεις μετα. Οι περισσοτεροι που ξερω και δεν ξαναγύρισαν απο android πισω iOS, πήραν ολοι τοπ συσκευες αντιστοιχης τιμης με το iPhone. Τωρα καλη ευκαιρία ειναι να παρεις πχ φθηνα ενα htc evo 3d που απο 699 κανει μονο 349 πλαισιο κ αλλου. Αλλα και παλι για να είσαι σιγουρος και να μην μπλεξεις με rootαρισματα και custon ρόμ προτίμησε το παλιο καλο nexus s (249) ή το καινουργιο galaxy nexus. Γενικα επειδη η ποιοτητα κατασκευης και το βάρος του iPhone ειναι αυξημένα πολλοι ξενερωσαν με πιο πλαστικές/ελαφρές κατασκευες. Συνεπως σκέψου πρωτα τι θες κιολας. Αν θες ποιοτητα κατασκευης και δε σε νοιαζουν τοσο τα συγκριτικα κοιτά htc μερια που δεν εχουν πολυ πλαστικο αλλα ζυγιζουν πολλες φορες και πανω απο το βάρος του iPhone. Κολληματα εχει ακομα το android τουλαχιστον σε ολα τα μοντελα, μονο σε custom ρόμ δε θα τα βρεις. Αλλα ειμαι αρνητικός με το θεμα να περνας ρόμ, θελει διαβασμα αν δεν εχεις ιδεα κ ανετα καις τη συσκευη, ουτε jagaκι δε σε σώζει... Για αυτο προτεινω να πανε προς καθαρα google μερια οσοι θελουν να δουν πρωτα απο iOS το ανδροιδ. δε θα εισαι έρμαιο των εταιριών για αναβαθμιση τοτε.
Αν μετα το εχεις για ψάξιμο και φλαςαρισμα τοτε αλλαζει το θεμα, απλως να ξερεις οτι θελει ακομα πιο πολυ ψάξιμο γιατι εγω πχ για ενα διάστημα άλλαζαν στο galaxy s καθε 3 μερες ρόμ μεχρι να βρω μια να μου αρεσει (και να μην εχει bugs) και δεν ειναι και οτι καλυτερο για το μέσο χρήστη... Η διαδικασία αλλαζει απο συσκευη σε συσκευή, θα τα δεις οταν ασχοληθείς.

Απλως δεν ειναι καλη περίοδος για αγορα μαλλον τοπ συσκευης με επιδότηση γιατι αμεσα θα βγούνε οι καινούργιες πχ galaxy s3 και οι τιμες θα πέσουν απότομα στα παλια, ενδεικτικά το evo 3d που λεω αποτελει παράδειγμα. Θα ακολουθήσουν και αλλες εταιριες κ μετα μπορει να κλαις τα λεφτα σου, αυτο ειναι ενα θεμα που δεν υπαρχει στο iPhone.

Ειπα πολλα ελπιζω να βοηθησα!


καλα τα ειπες. ειδικα αυτο το κακο με τις custom roms, μου θυμιζει εποχες htc hd και omnia, που καθε μερα σχεδον περναγα και αλλη ρομ radios για gps, κ.λ.π. μιλαμε για αρρωστια. ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω καθολου. σαν δευτερο εχω και εγω ενα galaxy note, και αν και μου εχει περασει απο το μυαλο να ασχοληθω με custom rom. φοβαμαι οτι θα μπω παλι σε φαυλο κυκλο με διαβασματα πο την αρχη forums και παει λεγοντας. οποτε το αφηνω ως εχει.

#120   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 23/01/2012 - 23:00

Βεβαια κατι τετοια βιντεο σκάνε


που να δείχνουν ποσο ανετα μια android ταμπλετα μπορει να κανει remoting ετσι το pc με μια απλη εφαρμογη και μετα μπαίνω σε σκέψεις τυπου Wozniak...αν και δε θελώ να αποχωριστω το iPad. Οχι οτι θα έπαιζα sky rim απο το iPad ποτε αλλα λέμε τωρα...

Edit
Το spashtop το εχω και εγω αλλα δε παει ετσι δυστυχως στο ipad

Τελευταία επεξεργασία από: hyperlost, 23/01/2012 - 23:07


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες