Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 14 ψήφοι

ΟΔΗΓΟΣ: Προστατεύσετε μόνιμα το untethered jailbreak στην iOS 5.0.1


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1094 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/01/2012 - 17:12

*
ΔΗΜΟΦΙΛΕΣ

Όλοι γνωρίζουμε ότι το untethered jailbreak στην iOS 5.0.1 κυκλοφορεί εδώ και καιρό.
Επίσης είναι γνωστό ότι τα SHSH blobs για την iOS 5.0.1 μπορούν να σωθούν στο cydia, αλλά και τοπικά, αλλά προς το παρόν είναι άχρηστα γιατί δεν γίνεται να χρησιμοποιηθούν όπως γνωρίζαμε στην iOS 4.X με την τροποποίηση του αρχείου hosts ή την χρήση του tiny umbrella.
Οι περισσότεροι βρίσκονται ήδη στην iOS 5.0.1 και είναι καλυμμένοι, αλλά τι θα γίνει αν κυκλοφορήσει η 5.1?
Θα μου πείτε "δεν το κουνάω ρούπι αν δεν κυκλοφορήσει j/b στην 5.1" και ακούγεται λογικότατο.
Τι θα γίνει όμως αν κυκλοφορήσει η 5.1, σταματήσει να υπογράφει η apple την 5.0.1 και γίνει κάποια στραβή στην συσκευή (πχ με κάποιο tweak) και πρέπει να γίνει restore? Την πατήσαμε σε αυτήν την περίπτωση?

Η απάντηση είναι όχι.

Το redsn0w μας δίνει την δυνατότητα να δημιουργήσουμε ένα αρχείο .ipsw για την 5.0.1 το οποίο θα περιέχει τα SHSH blobs και με το οποίο θα μπορούμε σε οποιαδήποτε στιγμή θέλουμε στο μέλλον να κάνουμε restore με αυτή, χωρίς την χρήση hosts ή tinny umbrella.
Εννοείται ότι το αρχείο που θα δημιουργηθεί είναι μοναδικό για κάθε συσκευή και δεν δουλεύει με άλλες (όπως και τα SHSH blobs).
Αυτήν την στιγμή ΔΕΝ υποστηρίζονται Α5 συσκευές (iPhone 4S & iPad2) διότι δεν κυκλοφόρησε ακόμη public το boot level exploit για τον Α5. Είναι σίγουρο ότι το επόμενο εργαλείο j/b που θα υποστηρίζει και αυτές τις συσκευές, και θα επιτρέπει την δημιουργία του τροποποιημένου .ipsw αρχείου.
Εννοείται ότι οι κάτοχοι των A5 συσκευών θα πρέπει να σώσουν τοπικά τα SHSH τους για την iOS 5.0.1 πριν σταματήσει να τα υπογράφει η apple, έτσι ώστε να μπορέσουν να κάνουν αυτήν την διαδικασία αργότερα στο μέλλον.
  • Κατεβάστε το redsn0w 0.9.10b4 για Windows από ΕΔΩ
  • Κατεβάστε το redsn0w 0.9.10b4 για MAC από ΕΔΩ
Κατεβάστε το αντίστοιχο .ipsw της iOS 5.0.1Αν δεν έχετε ήδη σώσει τα SHSH blobs, συνδέστε την συσκευή σας στο PC, τρέξτε το tiny umbrella και επιλέξτε save SHSH.

Τρέχτε το redsn0w και πατήστε Εxtras

Συνημμένο αρχείο  extras.jpg   51,41KB   158 λήψεις


Επιλέξτε το SHSH blobs

Συνημμένο αρχείο  shsh blobs.jpg   107,51KB   184 λήψεις


Επιλέξτε Verify

Συνημμένο αρχείο  verify_stitch.jpg   95,74KB   139 λήψεις


Οδηγείστε το πρόγραμμα στην τοποθεσία που βρίσκεται το αρχείο των SHSH που έχετε σώσει, και επιλέξτε το αρχείο .shsh
Θα πρέπει να επαληθευτούν με επιτυχία.

Συνημμένο αρχείο  verifyOK.jpg   34,85KB   173 λήψεις


Επιλέξτε Stitch

Συνημμένο αρχείο  verify_stitch.jpg   95,74KB   139 λήψεις


Επιλέξτε IPSW

Οδηγείστε το πρόγραμμα στην τοποθεσία που βρίσκεται το αρχείο του .ipsw που έχετε κατεβάσει και επιλέξτε το.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Όσοι έχουν κλειδωμένη συσκευή σε πάροχο, θα πρέπει να επιλέξουν μια custom fw που έχουν φτιάξει πιο πριν (redsn0w, extras, Custom IPSW), ώστε να διατηρήσουν την έκδοση της baseband, έτσι ώστε να μπορέσουν να κάνουν unlock μετέπειτα.

Επιλέξτε το Local

Συνημμένο αρχείο  ipsw.jpg   79,89KB   110 λήψεις


Οδηγείστε το πρόγραμμα στην τοποθεσία που βρίσκεται το αρχείο των SHSH που έχετε σώσει.

Το πρόγραμμα θα αρχίσει να δημιουργεί την τροποποιημένη ipsw.

Συνημμένο αρχείο  stitching.jpg   19,75KB   85 λήψεις


Done




Συνημμένο αρχείο  done.jpg   29,54KB   73 λήψεις


Σώστε την σε ασφαλές μέρος και αχρείαστη να είναι.
Μπορείτε με αυτήν να κάνετε οποτεδήποτε στο μέλλον restore στην συσκευή σας κατ' ευθείας με το iTunes, χωρίς την χρήση host αρχείου ή του tinny umbrella, και μετά jailbreak με redsn0w.


Η διαδικασία του Restore :


1. Το host file πρέπει να είναι καθαρό. Σιγουρευτείτε ότι το κάγκελο ‘#’ είναι μπροστά από το 74.208.10.249 gs.apple.com. Αν δεν είναι διορθώστε το, και κάνετε restart στο PC.

2. Μέσω του redsn0w, βάλτε την συσκευή σας σε Pwned DFU. Πρόκειται για custom fw και μόνο με Pwned DFU θα περάσει.

Συνημμένο αρχείο  Pwned DFU.jpg   60,21KB   50 λήψεις


3. Μέσω iTunes κάνετε restore με την stitched IPSW
Mac: ALT (keyboard) + Restore button (iTunes)
Win: SHIFT (keyboard) + Restore button (iTunes)


Update:

H iOS 5.0.1 έχει σταματήσει να υπογράφεται από την apple από τις 8 Μαρτίου 2012.
Όσοι δεν είχατε σώσει τα SHSH blobs για την 5.0.1 τοπικά, μπορείτε να το κάνετε ακόμη και τώρα, ζητώντας τα από τους servers του Cydia, και εφ’ όσον υπάρχουν σωσμένα εκεί (αν είχατε σώσει τα SHSH γα παλαιότερες εκδόσεις στο Cydia, τότε υπάρχουν σε αυτό καθώς σώζονται αυτόματα για τις νέες εκδόσεις iOS).

Αυτό γίνεται μέσω tiny umbrella:

Πηγαίνετε στην καρτέλα Advanced, και τικάτετε το “Request SHSH from Cydia”, ξετικάρετε το "Set Hosts to Cydia On Exit", και μετά επιλέξτε το "Save SHSH"
Για να επαληθεύσετε ότι το hosts file σας είναι καθαρό, ανοίξτε έναν browser (πχ Firefox) και βάλτε την παρακάτω διεύθυνση:

http://gs.apple.com/

Αν το hosts file είναι καθαρό, τότε θα πρέπει να ανοίξει σελίδα της Apple με 404 και να λέει:

"Hmm, the page you’re looking for can’t be found"

Αν ανοίξει σελίδα του Cydia, τότε το host file θέλει καθάρισμα.

Δείτε παρακάτω πώς θα καθαρίσετε το hosts file.

Α. Για windows:

Πηγαίνετε στην διαδρομή
C:\Windows\System32\drivers\etc \
επιλέξτε το αρχείο hosts, ανοίξτε το με το Notepad ως Administrator, και στο τέλος του κειμένου προσθέστε ένα κάγκελο (#) μπροστά από την γραμμή :
74.208.105.171 gs.apple.com

Δηλαδή να γίνει:
#74.208.105.171 gs.apple.com

Αν τυχόν έχετε πρόβλημα να το κάνετε, κάντε το αρχείο hosts ένα copy στο desktop, edit, και μετά paste πάλι πίσω στην αρχική τοποθεσία.


Β. Για MacOS:

Επιλέξτε το Go to Folder από το μενού και γράψτε /etc στο παράθυρο που θα ανοίξει και πατήστε Go, βρείτε το αρχείο hosts, δώστε εντολή Open With και μετά επιλέξτε το Text Edit και στο τέλος του κειμένου προσθέστε ένα κάγκελο (#) μπροστά από την γραμμή :
74.208.105.171 gs.apple.com

Δηλαδή να γίνει:
#74.208.105.171 gs.apple.com

Και στις δυο περιπτώσεις, μετά την αλλαγή του αρχείου hosts, πρέπει να κάνετε ένα restart στον υπολογιστή σας.


ΠΙΘΑΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ:


1. Error 1 ή Recovery Mode

Αν στην διάρκεια του restore σας εμφανίσει error 1, λογικά δεν έχετε βάλει την συσκευή σας σωστά σε Pwned DFU.
Αν είστε σίγουροι ότι η συσκευή σας έχει μπει σε Pwned DFU, και σας εμφανίσει το error 1, ή μπει η συσκευή σε recovery mode (εμφανίζεται στην οθόνη το καλώδιο με το σήμα του iTunes), τότε από τα extras του redsn0w, τρέχετε το Recovery fix.


2. corefoundation.dll
Αν τυχόν σας βγάλει το error “redsn0w cannot locate your corefoundation.dll. file”, τότε κάντε copy όλα τα αρχεία .dll από το
C:\Program Files (x86)\Common Files\Apple\Mobile Device Support\bin

(Προσοχή είναι hidden αρχεία, θα πρέπει να σετάρετε το PC σας ώστε να τα βλέπετε)

και paste στο
C:\Users\your name\AppData\Roaming\redsn0w


3. memory exhausted
Αν το redsn0w σας βγάλει αυτό το μήνυμα, τότε μάλλον δεν επαρκεί η RAM σας. Κάνετε reboot στο PC, και χωρίς να ανοίξετε πολλές εφαρμογές, ξαναδοκιμάστε.
Εναλλακτικά μπορείτε να κάνετε την διαδικασία σε safe mode with networking.
Αν παρόλα αυτά το μήνυμα συνεχίζει, τότε δοκιμάστε σε άλλο PC.


Update #2 :

Κυκλοφόρησε κανούργια έκδοση του redsn0w 0.9.10b7 η οποία κατά την διαδικασία του stitch κατεβάζει αυτομάτως τα SHSH blobs της συσκευής μας κατευθείαν από τον server του Cydia (εφ' όσον υπάρχουν και έχουν σωθεί εκεί) και κατόπιν τα επισυνάπτει στην custom fw που φτιάχνει. Μπορούμε να παρακάμψουμε δηλαδή την διαδικασία με το tiny umbrella.
Επίσης, η ίδια ακριβώς διαδικασία μπορείνα γίνει και για τις επόμενες εκδόσεις iOS (πχ 5.1).

Την τελευταία έκδοση του redsn0w μπορείτε να την κατεβάστε από τα παρακάτω links:


Windows
Mac OS

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 20/04/2012 - 19:49
Προσθήκη Πληροφοριών


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 17/01/2012 - 17:14

Πολύ καλός.....Θα βοηθήσεις κόσμο....Άντε να δούμε και για 4S θα μας φτιάξουν κι εμάς;;; +1

Αναρτημένη εικόνα


#3   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2012 - 17:19

Άψογο... Να γίνει pinned όσο πιο γρήγορα γίνεται για να το βλέπουν όλοι να το κάνουν τώρα που είναι ακόμα καιρός!

#4   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 17/01/2012 - 17:22

Πολύ καλός οδηγός.. Pinned οπωσδήποτε.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#5   Nnaf

Nnaf

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/01/2012 - 17:26

Μπράβο Κωνσταντινε πολυ καλός οδηγός

#6   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 17/01/2012 - 17:28

Καλό αλλά εγώ δε μπορώ να χρησιμοποιήσω tinyumbrella.. Λέει reticulating splines και σταματάει εκεί και δεν ανοίγει... Καμιά ιδέα;

#7   mazlou

mazlou

    iPH Enthousiast

  • 401 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:mazlou

Δημοσίευση 17/01/2012 - 17:29

Πρώτος ;)

#8   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 17/01/2012 - 17:32

Πολυ καλο παιζει κ για μακ;
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#9   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/01/2012 - 17:40

Πολυ καλο παιζει κ για μακ;

Εννοείται ότι παίζει. Απλά κατεβάζεις τα redsn0w & tiny umbrella για mac. H διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια.

#10   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 17/01/2012 - 17:42

Χρησιμότατο. +1 από μένα και χαίρομαι που΄εγινε pinned.

#11   jon7

jon7

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 17/01/2012 - 17:54

Εμενα εκει που παταω να κανει Verify δεν το κανει. Μου λεει οτι δεν εχω το APTicket ενω εχω σωσει τα SHSH με το tiny umbrella. Τι παιζει δεν τα κραταει το tiny umbrella ?

#12   billpalam

billpalam

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2012 - 17:58

Καλησπερα μια ερωτηση να κανω οταν παταω verify και πηγαινω εκει που εχω σωσει τα shsh μου βγαζει ενα νουμερο και λεει NO BLOBS FOUND AP ticket is MISSING και παταω οκ και μου λεεει blob functionality is incomplete because redsnow cannot locate your corefoundation.dll.file τι χριαζεται να κανω?

#13   dimitris1speed

dimitris1speed

    iPH Member

  • 251 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2012 - 18:00

Να ρωτησω. Εγω που εχω κανει update απο εδω : http://www.iphonehel...are-ipsw-files/ αυτο το ipsw θα χρησιμοποιησω, η αυτο του link που υπαρχει στο αρχικο post?

#14   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/01/2012 - 18:02

Καλησπερα μια ερωτηση να κανω οταν παταω verify και πηγαινω εκει που εχω σωσει τα shsh μου βγαζει ενα νουμερο και λεει NO BLOBS FOUND AP ticket is MISSING και παταω οκ και μου λεεει blob functionality is incomplete because redsnow cannot locate your corefoundation.dll.file τι χριαζεται να κανω?

Ναι, παίζει αυτό που λες.
Βρες το CoreFoundation.dll (κάνε ένα search στο C) και βάλτο στο C:\Users\your name\AppData\Roaming\redsn0w

Να ρωτησω. Εγω που εχω κανει update απο εδω : http://www.iphonehel...are-ipsw-files/ αυτο το ipsw θα χρησιμοποιησω, η αυτο του link που υπαρχει στο αρχικο post?

To ίδιο είναι, από όπου και να τ κατεβάσεις.

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 17/01/2012 - 18:04


#15   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 17/01/2012 - 18:06

Εμενα εκει που παταω να κανει Verify δεν το κανει. Μου λεει οτι δεν εχω το APTicket ενω εχω σωσει τα SHSH με το tiny umbrella. Τι παιζει δεν τα κραταει το tiny umbrella ?


Πότε έσωσες τα SHSH?

Δοκίμασε να τα ξανασώσεις χωρίς το Request From Cydia.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες