Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Γιατί τα Android κινητά έχουν μεγαλύτερες οθόνες από το iPhone;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   oboys10

oboys10

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 19/01/2012 - 12:29

Το μόνο θετικό της μεγάλης οθόνης των Android είναι ότι δεν βγάζεις τα μάτια σου σε site που δεν λειτουργούν με tapatalk ή ανάλογες εφαρμογές! Όσο για το iphone, να παραμείνει ως έχει και να μην αλλάξουν τίποτα κατασκευαστικά παραμόνο το design!


Sent from my iPhone 4S using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/01/2012 - 12:52

Φευγοντας απο τα android και παίρνοντας το πρωτο μου iphone πριν λιγο καιρο, πιστευω οτι το μεγεθος της οθονης του ειναι το Κατάλληλο για ενα κινητο!
Ακουγοντας φημες το καλοκαιρι που περασε για το νέο iphone που το ηθελαν σε 4αρα οθόνη κτλ, πιστευω οτι το κινητο πρεπει να μενει κινητο, το μινι τάμπλετ-μινι ταμπλέτ και το τάμπλετ ταμπλετ.!
Μια μεγαλη οθόνη = ενα μεγαλο κινητο θα με αποτρεπε για την αγορα του απλα!

Τελευταία επεξεργασία από: NiKlaus, 19/01/2012 - 12:53


#18   oatz

oatz

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:zer0t0nine

Δημοσίευση 19/01/2012 - 13:18

Τυχαίνει να έχω τα 2 κινητά της φωτογραφιας και αυτό που έχω να πω είναι οτι το καθένα έχει τη χαρη του.
Το μέγεθος του Nexus μου φάνηκε λιγο μεγάλο την πρώτη ώρα που το είχα... και τέλος το συνηθισα αμέσως.
Τα δάχτυλα φτάνουν παντου σε αυτές τις ιντσες (και έχω μικρά χέρια).
Ιδανικό θεωρώ κάτι ενδιάμεσο 4 με 4,2
Το android ICS ειναι όλα τα λεφτά... ΑΛΛΑ πιστεύω θέλει ακόμα κανα χρόνο για να φτάσει το επίπεδο του iOS στην απροβλημάτιστη λειτουργία.
Αν έπρεπε να δώσω το ένα απο τα 2 θα έδινα το Nexus.

Τελευταία επεξεργασία από: oatz, 19/01/2012 - 13:18


#19   ipad

ipad

    iPH Contributor

  • 949 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/01/2012 - 13:42

Επειδη εχω 4s και note σε πληροφορω οτι ναι μεν χρηση με το ενα χερι στο note γινεται πολυ δυσκολα και για ελαχιστα πραγματα, αλλα πραγματικα οι δυνατοτητες που σου προσφερει η 5,3 ιντσων οθονη του ειναι πραγματικα πολλες.
Με αλλα λογια κανω ο,τι και με το μηλο, αλλα πολυ πιο ανετα και ξεκουραστα.
Και φυσικα χωραει σε οποιαδηποτε τσεπη.
Αν γινοταν να ειχα ios στο Note θα ηταν το ιδανικο σεναριο...


και εγω κατοχος 4s και note, επειδη συνηθως τα εχω και τα δυο μαζι μου, τρομερο το note αλλα οταν πιανω τον εαυτο μου να μπαινω στο ιντερνετ με το iphone και οχι με το note ενω το εχω μαζι μου κατι δεν παει καλα. οθοναρα το note, αλλα τι να λεμε τις ευκολιες και την χρηστικοτητα του iphone δεν μπορει να την φτασει. θα ηταν η τελεια φαση το note με ios. !

#20   ipad

ipad

    iPH Contributor

  • 949 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/01/2012 - 13:47

με καλυψες απολυτα! λιγο μεγαλυτερη οθονη ελαχιστα ομως 3.7 ιντζων και θα ειναι το ΤΕΛΕΙΟ!


συμφωνω με τα μεγεθη οθονων που λετε, αλλα θα ηθελα απο την apple να μας δινει επιλογη να διαλεξουμε. δηλαδη να εχει 3 μοντελα με διαφορετικα μεγεθη οθονων. θα ηταν το ιδανικο. !

#21   oboys10

oboys10

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 19/01/2012 - 14:35

συμφωνω με τα μεγεθη οθονων που λετε, αλλα θα ηθελα απο την apple να μας δινει επιλογη να διαλεξουμε. δηλαδη να εχει 3 μοντελα με διαφορετικα μεγεθη οθονων. θα ηταν το ιδανικο. !


H Apple δεν θα δώσει ποτέ την επιλογή σε κανέναν μας! Αυτή είναι η πολιτική της! Φτιάχνει κάτι που είναι δεδομένο ότι θ'αρέσει στο 90%! Το άλλο 10% είναι οι android-users! :lol:

#22   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 19/01/2012 - 14:38

και εγω κατοχος 4s και note, επειδη συνηθως τα εχω και τα δυο μαζι μου, τρομερο το note αλλα οταν πιανω τον εαυτο μου να μπαινω στο ιντερνετ με το iphone και οχι με το note ενω το εχω μαζι μου κατι δεν παει καλα. οθοναρα το note, αλλα τι να λεμε τις ευκολιες και την χρηστικοτητα του iphone δεν μπορει να την φτασει. θα ηταν η τελεια φαση το note με ios. !



Τα κουβαλάς και τα δυο μαζί? Τί παντελόνι φοράς? Χιπ Χοπ με τις μεγάλες τσέπες?
Whatsapp doc?

#23   thelonapouliso

thelonapouliso

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/01/2012 - 16:30

Τα κουβαλάς και τα δυο μαζί? Τί παντελόνι φοράς? Χιπ Χοπ με τις μεγάλες τσέπες?


μπουφαν μαλλον.

Τελευταία επεξεργασία από: thelonapouliso, 19/01/2012 - 16:30


#24   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 19/01/2012 - 20:26

η οθονη νομιζω παει αναλογα τι γουσταρεις να κανεις με το κινητο...αν σου αρεσει να διαβαζεις να βλεπεις ταινιες και να σερφαρεις πολυ τοτε οσο μεγαλυτερη οθονη τοσο το καλυτερο

#25   killer

killer

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/01/2012 - 20:36

Αυτό με τα ppi πάντως δεν ισχύει..
Ήδη 2 τηλέφωνα υπάρχουν με 326 ppi και αναμένονται και άλλα.

#26   Bloodimir

Bloodimir

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/01/2012 - 23:41

Από θεωρίες και αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει πολλά...

Εχω και iPhone και Android κινητό, και τα 2 κάνουν μια χαρά την δουλειά τους χωρίς κανένα πρόβλημα, όσον αφορά την οθόνη, έστω και η 3.8 που έχει το δικό μου, ΝΑΙ μου φαίνεται κατά πολύ καλύτερη, ιδανική θα έλεγα κάπου στις 4-4.3". Τώρα οι θεωρίες οτι δεν χρειάζεται μεγαλύτερη και είναι τέλειο όπως είναι κλπ κλπ, αυτά για μένα είναι λόγια από κολλημένους που εξακολουθούν να εκθειάζουν το iPhone, και σαφώς από μεγαλύτερες και "έγκυρες" πηγές για να συνεχίσουν να πουλάνε iPhone.

Είμαι σίγουρος οτι αν η Apple έβγαζε κάτι αντίστοιχο του Nexus ή ακόμα χειρότερα του Note, όλοι θα το εκθείαζαν και ο τύπος θα έπαιρνε φωτιά από το "επαναστατικό" προϊών... αλλά τώρα μας ενοχλεί. Και όποιος πει το αντίθετο, απλά λέει ψέματα στον εαυτό του.

Ας μου πει κάποιος ότι είδε την οθόνη του Nexus και δεν ζήλεψε... τώρα στην τσέπη δε χωράει... έλεος δηλαδή.

Και δεν αναφέρομαι στο θέμα hardware ή λογισμικού, αλλά μόνο την οθόνη

#27   taxiarhisv

taxiarhisv

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 298 μηνύματα

Δημοσίευση 21/01/2012 - 00:19

Γεια Χαρα, ένα iPhone και ένα pad είναι το καλύτερο και ολοκληρομενο πακέτο. Ειδικά για όσους επέλεξαν να έχουν 2 συσκευές με 3.5 & 4 ιντσες. τα έχω και τα δυο και έχω την επιλογή και την άνεση της χρήσης όπως και όπου με βολεύει.

#28   taxiarhisv

taxiarhisv

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 298 μηνύματα

Δημοσίευση 21/01/2012 - 00:21

Γεια Χαρα, ένα iPhone και ένα pad είναι το καλύτερο και ολοκληρομενο πακέτο. Ειδικά για όσους επέλεξαν να έχουν 2 συσκευές με 3.5 & 4 ιντσες. τα έχω και τα δυο και έχω την επιλογή και την άνεση της χρήσης όπως και όπου με βολεύει.

επίσης και σταθερότητα & αυτονομία.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες