Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

WinPwn 2.0.0.4 Tutorial (iPhone Firmware v2.0.1)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 24/08/2008 - 19:36

WinPwn 2.0.0.4 Tutorial:

Τι  θα χρειαστείτε: To Winpwn 2.0.0.4, την τελευταία έκδοση του iTunes, τα Boot images των 3.9bl & 4.6bl και φυσικά τα Restore files των iPhone Firmware:

iPhone1,1_2.0.1_5B108_Restore.ipsw (1st gen iPhone) ή

iPhone1,2_2.0.1_5B108_Restore.ipsw (iPhone 3G)

1) Εγκαταστείστε το WinPwn, και τοποθετείστε το iPhone restore image και τα αρχεία των bootloader στο desktop. Προσοχή: Εάν έχετε εγκατεστημένη κάποια παλαιότερη έκδοση του WinPwn θα πρέπει να την απεγκαταστήσετε, πριν να προχωρήσετε στην εγκατάσταση της νέας!

2) Συνδέστε το iPhone με το PC και ξεκινήστε το WinPwn. Θα δείτε την παρακάτω εικόνα:

3) Αρχικά θα πρέπει να επιλέξετε ένα firmware image. Πατήστε το “Browse .ipsw” και επιλέξτε το αντίστοιχο firmware image από το desktop. Το WinPwn θα 'καταλάβει' εάν έχετε iPod Touch, iPhone 3g ή iPhone 1st gen ανάλογα με το firmware image το οποίο θα επιλέξετε, οπότε βεβαιωθείτε ότι επιλέξατε το σωστό firmware!

4) Πατήστε το “IPSW Builder” και θα σας παρουσιαστούν μία σειρά από εικόνες. Ξεκινόντας με το Applications tab., επιλέξτε το  “Install Cydia”. Στη συνέχεια, επιλέξτε το “YouTube activation fix". Όσον αφορά τον Installer, μπορείτε να τον επιλέξετε εφόσον το θέλετε, αλλά σε καμία περίπτωση ΜΗΝ εγκαταστήσετε ΜΟΝΟ τον Installer. Το Cydia πρέπει να εγκατασταθεί καθώς ο Installer βρίσκεται σε beta version και οι εφαρμογές τις οποίες υποστηρίζει είναι ελάχιστες!

5) Επιλέξτετο "Custom images" tab και εφόσον το επιθυμείτε αλλάξτε τις boot images:

6) Στο "Custom payload" tab μπορείτε να διαλέξτε τα payloads που επιθυμείτε (.tar format). Παραβλέπουμε το tab αυτό και συνεχίζουμε.

7) Επιλέξτε το "Advanced" tab. Εφόσον έχετε συμβόλαιο με κάποιον 'νόμιμο' πάροχο όπως η AT&T δεν χρειάζεται να προχωρήσετε σε unlock του iPhone, οπότε δεν θα επιλέξετε τίποτα σε αυτή την καρτέλα.

Οι υπόλοιποι,  επιλέξτε τα: "Activate Phone", "Enable Baseband Update", "Neuter bootloader" "Unlock Baseband" και "Autodelete Bootneuter.app". Στη συνέχεια, πατήστε το κουμπί "Bootloader 3.9 file" και "Bootloader 4.6 file" και επιλέξτε τα αντίστοιχα αρχεία των 3.9bl & 4.6bl  τα οποία είχατε αποθηκεύσει στον φάκελο στο desktop:

8) "Partition resizer": Προτείνεται η επιλογή μεγέθους 550MB (και ΟΧΙ η default τιμή των 500MB καθώς δημιουργείται πρόβλημα με το Custom IPSW (βλ. error “Τhe ipsw failed to create”).

Μεγαλύτερη τιμή θα έχει ως αποτέλεσμα άσκοπη σπατάλη χώρου, μιας το Cydia είναι αρκετά 'έξυπνο' ώστε να μετακινεί τα apps στο μεγαλύτερο partition!

9) Δημιουργήστε το Custom IPSW, πατώντας το “Build .ipsw”. Σώστε το αρχείο στο desktop. Μόλις τελειώσει η δημιουργία του Custom Firmware θα δείτε το παρακάτω μήνυμα:

10) Εφόσον το iPhone είναι ήδη Pwned (κατά το boot εμφανίζεται το εικονίδιο του ανανά) προχωρήστε στο βήμα Νο12.Εάν δεν έχετε κάνει Pwn το iPhone σας, πατήστε το "iPwner" και θα σας ζητηθεί να επιλέξετε την Custom Firmware την οποία μόλις σώσατε στο desktop.

Θα λάβετε ένα μήνυμα, και ότι το iTunes σας είναι Pwned!

11) Βάλτε το iPhone σε DFU mode ( Συνδέστε το iPhone με το PC, κλείστε το iPhone. Κρατήστε το Power και το Home button πατημένα για 10sec. Ελευθερώστε το Power αλλά συνεχίστε να κρατάτε το Home button εώς ότου το PC κάνει το χαρακτηριστικό ήχο (blip) και η συσκευή αναγνωριστεί.)

12) Ανοίξτε το iTunes 7.7 και επιλέξτε Restore κρατώντας πατημένο το shift στο πληκτρολόγιο σας.Επιλέξτε το Custom firmware το οπίοι δημιουργήσατε και περιμένετε ώστε να ολοκληρωθεί η διαδικασία (10 - 15min).

Συγχαρητήρια! Έχετε μία λειτουργική firmware v2.0.1 στο iPhone σας :-)

FAQ:

- Εάν το iTunes βγάζει errors με αριθμό μικρότερο του 20 ΔΕΝ είστε σε DFU mode! Προσπαθήστε ξανά!

- Εάν έχετε errors 160x errors (1600, 1601, 1602, 1604) είναι πιθανό να έχετε χρησιμοποιήσει λάθος firmware image για την συσκευή σας!

- Επίσης εάν χρησιμοποιείτε το παλαιότερο version του WinPwn θα έχετε 160x errors.

- Εάν το τελευταίο tab σας δίνει την δυνατότητα επιλογής ΜΟΝΟ του activate, (βήμα Νο7) προφανώς έχετε επιλέξει την iPhone 3G firmware image. Το iPhone 3g ΔΕΝ μπορεί να ξεκλειδωθεί προς το παρόν! Εάν έχετε iPhone 1st gen, προφανώς έχετε επιλέξει το λάθος firmware.

- Εάν το mail.app κρασάρει μετά από το sync του backup,χρησιμοποιήστε το BossPrefs και "fix user dir permissions" (βλ. Fix mail.app crashes on iPhone v2.0.1).

[Via sleepers.net]



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   costasb

costasb

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/01/2009 - 15:07

Υπάρχει περίπτωση να μάθω ποια version πρέπει να κάνω use (και οδηγίες) για το iphone που έχω (3G from vodafone, Athens, version 2.2)

Thanks
Costas

#3   Giannis01

Giannis01

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2009 - 17:36

???

Όσα και να γράψω ότι και να πω θα είναι τόσο λίγο και μικρό όσο ένα πορτοκάλι  μπροστά στο πλανήτη Γη για αυτό το φόρουμ ??? μπράβο παιδιά πάρα πολύ καλή δουλεία........

#4   kwstakis_nax

kwstakis_nax

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/02/2009 - 08:51

Ρε παιδια κατ' αρχας συνχαριτηρια για την τοσο καλη δουλεια που κανετε. Θα ηθελα να σας πω οτι ειμαι καινουριος χρηστης του iphone και δεν τα πολυκαταφερνω με τα προγραματα γενικα.  Εκανα τα βηματα ενα ενα προσεκτικα 2 φορες. μετα εκανα reboot 3 φορες κρατωντας το shift πατημενο  και καθε φορα μου εβγαζε διαφορετικο error(πρωτα μου εβγαλε 1601 μετα 1600 και τελος 1602). Βασικα το μονο που με ενδιαφερει ειναι να φτασω στο σημειο να διαχειρηστω το iphone μου ετσι ωστε να μπορω να προσθετω και να αφαιρω προγραμματα παιχνιδια και βιντεος (με τις φωτο το καταφερα.)

#5   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 19/02/2009 - 12:33

Mάλλον χρησιμοποιείς παλιό iTunes. Κάντο ένα uninstall και κατέβασε την τελευταία έκδοση από την Apple.
Εκτός κ αν δεν κάνεις καλά το DFU mode ώστε να περάσεις την custom firmware

#6   babis

babis

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/04/2009 - 15:15

Καλησπερα
Παιδια και εγω καινουριος ειμαι και χωρις μεγαλη εμπειρια...
Το εκανα και εγω δυο φορες και μου εβγαλε λαθος 160χ.
Εχω iphone 3G.  Η σημειωση που γραφει στο τελος των οδηγιων
"Εάν το τελευταίο tab σας δίνει την δυνατότητα επιλογής ΜΟΝΟ του activate, (βήμα Νο7) προφανώς έχετε επιλέξει την iPhone 3G firmware image. Το iPhone 3g ΔΕΝ μπορεί να ξεκλειδωθεί προς το παρόν! Εάν έχετε iPhone 1st gen, προφανώς έχετε επιλέξει το λάθος firmware."
Τι κανω?  Περιμενω να ξεκλειδωσει το 3G??


#7   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/04/2009 - 15:21

Το unlock σε απασχολεί μόνο αν το iPhone σου είναι από εξωτερικό.

Το Winpwn είναι για την έκδοση 2.0.1 ΜΟΝΟ. Αν έχεις μεγαλύτερη έκδοση πρέπει να χρησιμοποιήσεις άλλα προγράμματα [θα τα βρεις εδώ όλα]

Τα 160χ errors είναι γιατί χρησιμοποιείς πιο παλιό iTunes ή χρησιμοποιείς παλιά USB

Kαλυτερα να αναβαθμίσεις το iTunes και να βάλεις την τελευταία έκδοση (2.2.1) και μετά να το κάνεις jailbreak με το Quickpwn για την 2.2.1

#8   babis

babis

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/04/2009 - 15:33

Ευχαριστω
Η εκδοση που εχω ειναι 2.2.  Το itunes πυ εχω ειναι το 8.1.  Το δοκιμαζω οπως μου ειπες με το Quickpwn22

#9   babis

babis

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/04/2009 - 15:51

Δοκιμαζω με το QuickPwn22  και μου βγαζει firmware error string.  Αυτη που εχω ειναι η iPhone1,2_2.2.1_5H11_Restore

Αν μπορει καποιος να βοηθησει...

#10   Assassin

Assassin

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/05/2009 - 09:56

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τον babis

#11   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/05/2009 - 21:41

Δοκιμαστε να κατεβασετε τη νεα εκδοση του QuickPwn (2.2.5-2) απο το site του quickpwn.com

#12   vagosvtr

vagosvtr

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 11/02/2010 - 00:55

Γειά σας παιδιά. Συγχαρητήρια για το φόρουμ. Προσπαθώ να ξεκλειδώσω ένα 3g απο αμερική στο οποίο δεν λειτουργει η sim. Προσπαθώ να κάνω restore και συνεχώς μου πετά το μύνημα The iphone could not be restored, An unknown error occured (20)
Λοίπόν προσπάθησα και με τα itunes 9 και με τα 8, και σε όλες τις firmware 2.xx και πάλι μου πετά το ίδιο μύνημα. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει!

#13   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/02/2010 - 01:06

Η συσκευή θα πρέπει να μπει σε dfu mode και να περάσεις την 3.1.2 .. Θα κανείς jailbreak με blackra1n rc3 και unlock από cydia με blacksnow .. Προσοχή όχι update από iTunes..

#14   vagosvtr

vagosvtr

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 11/02/2010 - 21:09

Δεν την δ'εχεται την 3.1.2. Μου βγάζει οτι δεν είναι συμβατή με το τηλέφωνο

#15   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/02/2010 - 21:17

1)εισαι σιγουρος πως η συσκευη μπαινει.. σε dfu mode (η οθονη πρεπει να ειναι μαυρη) και οχι σε recovery mode;...
2) στο προφιλ σου αναφερεις 3gs ... σε ποια συσκευη θελεις να κανεις unlock;

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 11/02/2010 - 21:18


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες