Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Θα ψηφίσετε στις επόμενες εκλογές;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
147 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Θα ψηφίσετε στις επόμενες εκλογές; (245 μέλη έχουν ψηφίσει)

Θα ψηφισετε στις επομενες εκλογες?

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#31   boukoto

boukoto

    iPH Contributor

  • 1.263 μηνύματα
  • Twitter:@vent0uza
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ventouza

Δημοσίευση 22/01/2012 - 15:58

με αυτη την λογικη εχουν αυτους πανω γιατι εμεις τους αφηνουμε αυτο το τρικ μας εχουν περασει.πρεπει να δοκιμασουμε και το διαφορετικο για να εχουμε ονειρα και ελπιδες για το αυριο

γιατι ποιος ψηφισε το παπαδημο και το μπουμπουκο ??
και εγω ειμαι υπερ στο μαυρισμα και οχι στο να μιν πας καθολου να ψηφισεις

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 22/01/2012 - 15:59

ΑΠΟΧΗ=ΣΥΝΕΝΟΧΗ!
Μόνο αυτό τίποτα άλλο...Δεν μπορεί από τα δεκάδες μικρά κόμματα που κατεβαίνουν στις εκλογές να μην σε εκφράζει κανένα...

Αναρτημένη εικόνα


#33   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 22/01/2012 - 16:00

Σε πολύ μικρό ποσοστό ξέρει ο Ελληνικός λαός οτι άμα ψηφίσει το 50.01% λευκό, τα σημερινά πολιτικά κόμματα θα πρέπει να διαλυθούν και να δημιουργηθούν ΝΕΑ με άλλα πρόσωπα. Αυτό το ορίζει το σύνταγμα.


Aυτό δε πρόκειται να το βρείς πουθενά σε κανένα άρθρο του Συντάγματος..

Και με κάποιος νομικούς που έχω μιλήσει, δεν ισχύει..

Και όσο για το θέμα γενικότερα, η ψήφος είναι το μοναδικό πράγμα που μας έμεινε. Επιβάλλεται πλέον να πάμε.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#34   Vaggi

Vaggi

    iPH Addict

  • 734 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 22/01/2012 - 16:01

Αν δεν ψηφίσεις είσαι άξιος της μοίρας σου.
Και δεν το λέω για εσένα προσωπικά.
Όποιος και να το κάνει.

Εγω θα ψηφίσω κάποιο μικρο κόμμα , εκτός φυσικά απο οικολογους πρασινους και ουράνιο τόξο ( βλεπε αγάπη στα Σκόπια )

Σορρυ που εμεμβαινω αλλα αυτο το παραμυθι πρεπει καποιος καποτε να σας το εξηγησει και να τελειωνει..
Αυτο που λενε οτι ειναι λαθος να μην ψηφισετε.. και πρεπει εστω να ερθετε και να ψηφισετε ενα μικρο κομμα ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΝΕ;!

Θα σας πω εγω λοιπον γιατι το λενε..ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ που δεν το μεταδιδει κανενα ΜΜΕ, κανενα λαμογιο δημοσιογραφος,
κανενας ξεπουλημενος εκδοτης, κανεις απολυτως ουτε ο καφεντζης την βουλης γιατι φοβαται μην ξεβολευτει που λεει:
"Eαν σε εκλογικη αναμετρηση βγει 50,000000001 % η ΑΠΟΧΗ(λεμετωρα.. καταλαβαινετε γιατι βαζω υποδιαστολη..) τοτε οι προηγουμενοι 300 βουλευτες
του ελληνικου κοινοβουλιου αυτοματως αποβαλλονται του πολιτικου τους δικαιωματος και ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΞΑΝΑΕΚΛΕΓΟΥΝ(οι προηγουμενοι 300).

Αν συνυπολογισετε τι προνομια εχει ενας βουλευτης οταν εκλεχθει για 2 τετραετιες ( συνταξη, εκπτωσεις σε μεσα μεταφορας , επιδοματα κτλ -ειχε
κυκλοφορισει και ενα mail με τα σχετικα προνομια που αν θελετε σας το δημοσιευω για να δειτε τι "ΚΛΕΒΟΥΝ" τα λαμογια απο τις τσεπες μας..)
καταλαβενετε οτι δεν ειναι προς το ΣΥΜΦΕΡΟΝ κανενος τους να ψηφισει/προωθησει ο οποιοσδηποτε την μαζικη ΑΠΟΧΗ.

Οι επι δεκαετιες που βγαινουν κ ξαναβγαινουν δεν θελουν να χασουν τον παχηλο μισθο τους αν ξαναβγουν κυβερνηση(+ τα "προσωπικα κονδυλια" αυτωνων και των
γραφειων τους καθως μεταξυ τους θα τα διαχειριζονται..), και οι νεοι βουλευτες σκεφτονται την 2η θητεια που θα λυσει το οικονομικο προβλημα το δικο τους
και των τρισεγγονων τους..

Σου λεει εστω το 5% να δελεασσουμε να ψηφισει κατι.. την γλυτωσαμε την καταστροφη..
Την μαζικη αποχη φοβουνται ΞΥΠΝΑΤΕ!

Και δεν ανηκω σε κανενα κομμα, ουτε προκειται να ψηφισω κανεναν.. γιατι απλα δεν με εκφραζουν!
Απλα ειδα το σχολιο σου φιλε και δεν αντεξα πρεπει καποιος καποια στιγμη να ανοιξει τα ματια των ελληνων γιατι
μας ταιζουν σανο και αερα κοπανιστο δεκαετιες ΤΩΡΑ!


Τελευταία επεξεργασία από: Vaggi, 22/01/2012 - 16:06


#35   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 22/01/2012 - 16:03

Κ να μην σε εκφράζει απολύτως κάποιο κόμμα...
Καλείσαι είτε να επιλέξεις κάποιον είτε να κάνεις ακόμα κ ο ίδιος ένα ακόμα είτε να επιλέξεις
να αποφασίσουν οι άλλοι για σένα (λευκό/άκυρο).
Τόσο απλό! Το να πας για καφές κ να λες ότι "τους έκανα τα μούτρα κρέας"
γιατί η αποχή έφτασε 30% είναι βλακεία, απλά :(

#36   tsigris

tsigris

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/01/2012 - 16:04

γιατι ποιος ψηφισε το παπαδημο και το μπουμπουκο ??
και εγω ειμαι υπερ στο μαυρισμα και οχι στο να μιν πας καθολου να ψηφισεις



εμεις τους αφησαμε οι και καλα ελληναρες με αυτην την ιστορια που εχουμε.

#37   Vaggi

Vaggi

    iPH Addict

  • 734 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 22/01/2012 - 16:04

Aυτό δε πρόκειται να το βρείς πουθενά σε κανένα άρθρο του Συντάγματος..

Και με κάποιος νομικούς που έχω μιλήσει, δεν ισχύει..

Και όσο για το θέμα γενικότερα, η ψήφος είναι το μοναδικό πράγμα που μας έμεινε. Επιβάλλεται πλέον να πάμε.

Ισχυει φιλε ψαχτω καλυτερα..δεν ειναι νομος ειναι κατι σαν διευκρινιστικη παραγραφος αν δεν κανω λαθος του εκλογικου
νομου..γιατι κ εγω το ρωτησα..
Τωρα δεν ειμαι και ειδικος αλλα αυτος που μου το ειπε , ειπε πως ισχυει κ ειναι δικηγορος.

#38   gore

gore

    iPH Addict

  • 779 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/01/2012 - 16:06

Ισχυει φιλε ψαχτω καλυτερα..δεν ειναι νομος ειναι κατι σαν διευκρινιστικη παραγραφος αν δεν κανω λαθος του εκλογικου
νομου..γιατι κ εγω το ρωτησα..
Τωρα δεν ειμαι και ειδικος αλλα αυτος που μου το ειπε , ειπε πως ισχυει κ ειναι δικηγορος.


Αν ειναι οπως τα λες , ειμαι μαζι σου.
Αν ομως οχι , παραμενω στην πρωτη αποψη μου.

#39   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 22/01/2012 - 16:06

Σορρυ που εμεμβαινω αλλα αυτο το παραμυθι πρεπει καποιος καποτε να σας το εξηγησει και να τελειωνει..
Αυτο που λενε οτι ειναι λαθος να μην ψηφισετε.. και πρεπει εστω να ερθετε και να ψηφισετε ενα μικρο κομμα ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΝΕ;!

Θα σας πω εγω λοιπον γιατι το λενε..ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ που δεν το μεταδιδει κανενα ΜΜΕ, κανενα λαμογιο δημοσιογραφος,
κανενας ξεπουλημενος εκδοτης, κανεις απολυτως ουτε ο καφεντζης την βουλης γιατι φοβαται μην ξεβολευτει που λεει:
"Eαν σε εκλογικη αναμετρηση βγει 50,000000001 % η ΑΠΟΧΗ(λεμετωρα.. καταλαβαινετε γιατι βαζω υποδιαστολη..) τοτε οι προηγουμενοι 300 βουλευτες
του ελληνικου κοινοβουλιου αυτοματως αποβαλλονται του πολιτικου τους δικαιωματος και ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΞΑΝΑΕΚΛΕΓΟΥΝ(οι προηγουμενοι 300).

Αν συνυπολογισετε τι προνομια εχει ενας βουλευτης οταν εκλεχθει για 2 τετραετιες βουλευτης ( συνταξη, εκπτωσεις σε μεσα μεταφορας , επιδοματα κτλ -ειχε
κυκλοφορισει και ενα mail με τα σχετικα προνομια που αν θελετε σας το δημοσιευω για να δειτε τι "ΚΛΕΒΟΥΝ" τα λαμογια απο τις τσεπες μας..)
καταλαβενετε οτι δεν ειναι προς το ΣΥΜΦΕΡΟΝ κανενος τους να ψηφισει ο οποιοσδηποτε την μαζικη ΑΠΟΧΗ.

Οι επι δεκαετιες που βγαινουν κ ξαναβγαινουν δεν θελουν να χασουν τον παχηλο μισθο τους αν ξαναβγουν κυβερνηση(+ τα "προσωπικα κονδυλια" αυτωνων και των
γραφειων τους καθως μεταξυ τους θα τα διαχειριζονται..), και οι νεοι βουλευτες σκεφτονται την 2η θητεια που θα λυσει το οικονομικο προβλημα το δικο τους
και των τρισεγγονων τους..

Σου λεει εστω το 5% να δελεασσουμε να ψηφισει κατι.. την γλυτωσαμε την καταστροφη..
Την μαζικη αποχη φοβουνται ΞΥΠΝΑΤΕ!

Και δεν ανηκω σε κανενα κομα, ουτε προκειται να ψηφισω κανεναν.. γιατι απλα δεν με εκφραζουν!
Απλα ειδα το σχολιο σου φιλε και δεν αντεξα πρεπει καποιος καποια στιγμη να ανοιξει τα ματια των ελληνων γιατι
μας ταιζουν σανο και αερα κοπανιστο δεκαετιες ΤΩΡΑ!




Όταν αναφέρεις κάτι να δίνεις στοιχεία, όχι αερολογίες!
Που το είδες γραμμένο αυτό? Για δώσε άρθρο κ παράγραφο του Συντάγματος να το δούμε!!!

Δεν μπορώ ν' ακούω αηδίες....

Που είναι ΕΞΥΠΝΟΙ όσοι πάνε για καφέ κ ΒΛΑΚΕΣ όσοι ψηφίζουν!!!!!!! ΕΛΕΟΣ! :mad:

#40   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 22/01/2012 - 16:07

Ισχυει φιλε ψαχτω καλυτερα..δεν ειναι νομος ειναι κατι σαν διευκρινιστικη παραγραφος αν δεν κανω λαθος του εκλογικου
νομου..γιατι κ εγω το ρωτησα..
Τωρα δεν ειμαι και ειδικος αλλα αυτος που μου το ειπε , ειπε πως ισχυει κ ειναι δικηγορος.


Ο άνθρωπος που μου το είπε είναι κάτι παραπάνω απο δικηγόρος..

Εγώ προσωπικά ημουν απο αυτούς που το υποστήριζε αυτό. Μετα όμως απο τη κουβέντα που έκανα και το ψάξιμο μαζί, δε το βρήκα πουθενά.

Σε προκαλώ, με τη καλή έννοια, να ψάξεις και 'συ και να το βρείς..

Και εδώ είμαστε.. Δεν ισχύει..

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 22/01/2012 - 16:08

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#41   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 22/01/2012 - 16:10

Ο άνθρωπος που μου το είπε είναι κάτι παραπάνω απο δικηγόρος..

Εγώ προσωπικά ημουν απο αυτούς που το υποστήριζε αυτό. Μετα όμως απο τη κουβέντα που έκανα και το ψάξιμο μαζί, δε το βρήκα πουθενά.

Σε προκαλώ, με τη καλή έννοια, να ψάξεις και 'συ και να το βρείς..

Και εδώ είμαστε.. Δεν ισχύει..



Βέβαια δεν ισχύει...
Αυτό που γνωρίζω είναι ότι κάτω από το 50% θεωρούνται άκυρες οι εκλογές κ πάμε ξανά σε εκλογική διαδικασία.

#42   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 22/01/2012 - 16:11

Και να ισχύει αυτό που λέτε με το 50.00001 πριν πας να ψηφίσεις δεν μπορείς να ξέρεις ότι θα βγει τόσο το ποσοστό αποχής.Κι αν βγει 49% το ποσοστό αποχής;Θα βγει μια κυβέρνηση με τον ελάχιστον βαθμό εκπροσώπησης και μετά θα παραπονιέστε ότι δεν την ψηφίσατε.Ε την ψηφίσατε δια της απουσίας σας.
Κι ακόμα και να βγει τόσο το ποσοστό μετά τι γίνεται;Ακούτε αυτά που λένε ότι παραιτείται όλη η Βουλή ε; Ε εγώ προκαλώ όποιον θέλει να μου βρει το άρθρο..
Κι αν φύγουν αυτοί που είναι τώρα δλδ το λύσαμε το πρόβλημα ε; Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι μόνο οι 300;Δεν είναι τα τσιράκια των 300;Που τόσα χρόνια έλυναν κι έδεναν;Ποιος τους έβγαζε αυτούς τόσα χρόνια;
Μήπως οι συνδικαλιστές;Αυτοί τι θα γίνουν ρε παλικάρια;

Η λύση είναι η αλλαγή νοοτροπίας κι όχι η αποχή. Στην αλλαγή αυτή πρέπει να συνεισφέρουμε και μέσω της αντιδραστικής μας ψήφου(και όχι μόνο).

Αναρτημένη εικόνα


#43   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 22/01/2012 - 16:12

Βέβαια δεν ισχύει...
Αυτό που γνωρίζω είναι ότι κάτω από το 50% θεωρούνται άκυρες οι εκλογές κ πάμε ξανά σε εκλογική διαδικασία.


Αυτό ναι. Αλλά όχι τα παραπάνω.. Το είπε κάποιος και όλοι το έχουν κάνει καραμέλα χωρίς να το έχουν ψάξει καν..

Σταθερες αξίες..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#44   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2012 - 16:13

Ο άνθρωπος που μου το είπε είναι κάτι παραπάνω απο δικηγόρος..

Εγώ προσωπικά ημουν απο αυτούς που το υποστήριζε αυτό. Μετα όμως απο τη κουβέντα που έκανα και το ψάξιμο μαζί, δε το βρήκα πουθενά.

Σε προκαλώ, με τη καλή έννοια, να ψάξεις και 'συ και να το βρείς..

Και εδώ είμαστε.. Δεν ισχύει..

και εγώ νομίζω οτι δεν ισχύει έτσι άκουσα, και στην τελική και οι 300 να πάρουν πόδι αυτοί ποιός σας ξεκαθαρίζει οτι οι 300 δεν θα βάλουν άλλους 300 του δικού τους συναφειού? Τον Παπαδήμο τον ξεχνάτε?πιστεύει κανείς οτι κυβερνάει ο Παπαδήμος ή ο Γιωργάκης?

#45   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 22/01/2012 - 16:13

Η λύση είναι η αλλαγή νοοτροπίας κι όχι η αποχή. Στην αλλαγή αυτή πρέπει να συνεισφέρουμε και μέσω της αντιδραστικής μας ψήφου(και όχι μόνο).


Ακριβώς, καλώς οι κακώς οι Έλληνες πολίτες ψηφίζουν (ή δεν ψηφίζουν) κ αποφασίζουνε ποιοι είναι αυτοί οι 300 ;)

Τελευταία επεξεργασία από: dchristo81, 22/01/2012 - 16:14


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες