Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Μονομερής αύξηση Cosmote και σπάσιμο συμβολαίου


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
780 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#361   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 24/01/2012 - 13:08

οντως..
γ*μ*τ ντρεπομαι ομως....να παω στην cosmote απο εκει που εκανα την συνδεση και να τους πω να κανω καταγγελια...
πως θα βρω το θαρρος να παω...οεο!

lol, στο χωριό μου λένε οποίος ντρέπεται δεν παντρεύεται! κάτσε και πλήρωνε άλλο 1,5 χρόνο...
Υ.Γ: Δεν μπορείς να το κάνεις όποτε θες έχεις μέχρι μεθαύριο τελευταία διορία...!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#362   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2012 - 13:32

Εχετε υποψιν σας οτι οσοι προχωρήσετε σε καταγγελία συμβασης και εχετε παρει επιδοτηση συσκευης για να ξανακανετε συμβολαιο η Cosmote θα σας ζητησει χρηματική εγγυηση για να σας ξανακανει πελατη.

#363   MARIAGIORGOS

MARIAGIORGOS

    iPH Enthousiast

  • 473 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 24/01/2012 - 13:42

Εχετε υποψιν σας οτι οσοι προχωρήσετε σε καταγγελία συμβασης και εχετε παρει επιδοτηση συσκευης για να ξανακανετε συμβολαιο η Cosmote θα σας ζητησει χρηματική εγγυηση για να σας ξανακανει πελατη.

Αυτο τον ενδιασμο ειχα και εγω μετα αν θεσ να ξανακανεισ συμβολαιο τι γινεται?

Τελευταία επεξεργασία από: MARIAGIORGOS, 24/01/2012 - 13:42


#364   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 24/01/2012 - 13:44

Υπαρχουν κι αλλού πορτοκαλιές...
Και τι σημαίνει εγγύηση; Για ποιο λόγο, αθέτησα κάποια συμφωνία; Αυτοί αθέτησαν τους όρους και εγώ απάντησα!!!
Καλά αν δεν θέλουν 55,00€ / μήνα από πιστωτική... τι να πω..!!!!

Done Κι από μένα. Το έκανα καρτοκινητό - μου είπαν για δύο μέρες δεν θα έχω κινητό.
Αυτό με την εγγύηση μου το είπαν και στο Γερμανό αλλά δεν πειράζει, αν δεν θέλουν τα λεφτά μου, υπάρχουν κι αλλού....

Τελευταία επεξεργασία από: alej, 24/01/2012 - 13:45


#365   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 24/01/2012 - 13:45

Εχετε υποψιν σας οτι οσοι προχωρήσετε σε καταγγελία συμβασης και εχετε παρει επιδοτηση συσκευης για να ξανακανετε συμβολαιο η Cosmote θα σας ζητησει χρηματική εγγυηση για να σας ξανακανει πελατη.

για ποιον λόγο? αφού είναι καθ όλα νόμιμο αυτό που κάνω δεν τους κλέβω χρήματα η δεν άφησα απλήρωτο λογαριασμό και έφυγα για να μου τα ζητήσουν πίσω! δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες αν και δεν είχα σκοπό γενικά να ξανά κάνω cosmote

#366   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2012 - 13:45

Αυτο τον ενδιασμο ειχα και εγω μετα αν θεσ να ξανακανεισ συμβολαιο τι γινεται?

Το κανεις σε αλλο ονομα και σε αλλο νουμερο ισως!Στης γιαγιας, θειας κ.ο.κ.Για μενα αν και δεν ειναι οτι πιο ηθική μια τετοια κινηση είναι δικαιολογημενη και θεμιτη λογω του καρτελ και των χρεωσεων που μας εχουν επιβαλλει!

Τελευταία επεξεργασία από: apostolo, 24/01/2012 - 13:47


#367   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2012 - 13:47

για ποιον λόγο? αφού είναι καθ όλα νόμιμο αυτό που κάνω δεν τους κλέβω χρήματα η δεν άφησα απλήρωτο λογαριασμό και έφυγα για να μου τα ζητήσουν πίσω! δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες αν και δεν είχα σκοπό γενικά να ξανά κάνω cosmote

νομιμο ειναι αυτο που κανεις οπως και νομιμη ειναι η κινηση της εταιριας να σου ζητησει εγγυηση (οχι απαραιτητα αυτή που "χρωστας").

Off-topic. Εδω σε ολοκληρα κρατη ζητουν εγγυησεις (βλ Ελλαδα) στον απλο πολίτη θα κολλησουνε?

Τελευταία επεξεργασία από: apostolo, 24/01/2012 - 13:54


#368   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 24/01/2012 - 14:07

νομιμο ειναι αυτο που κανεις οπως και νομιμη ειναι η κινηση της εταιριας να σου ζητησει εγγυηση (οχι απαραιτητα αυτή που "χρωστας").

Off-topic. Εδω σε ολοκληρα κρατη ζητουν εγγυησεις (βλ Ελλαδα) στον απλο πολίτη θα κολλησουνε?


Δεν είναι καθόλου νόμιμη να σου ζητήσει εγγύηση από την στιγμή που εσύ είσαι κύριος/α στις υποχρεώσεις. Από την στιγμή που πληρώνω στην ώρα μου, εσύ διάλεξες να αλλάξεις τους όρους άρα θα υποστείς και τις συνέπειες.

Επίσης δεν έχει κανένα δικαίωμα να μου συμπεριφερθεί διαφορετικά από άλλους καταναλωτές τη στιγμή που δεν έχω δώσει κανένα διακαίωμα!!!

Οι εταιρείες εκτός από διακαιώματα έχουν και υποχρεώσεις, μια από αυτές είναι και η ισότιμη συμπεριφορά απέναντι στους καταναλωτές. Δεν μπορεί π.χ. σε μένα να ζητάς εγγύηση και στον άλλον όχι, πρέπει να το δικαιολογήσεις.
Εξάλλου η προπληρωμή των παγίων αποτελεί εγγύηση οπότε πραγματικά θα ήθελα να γίνει κάτι τέτοιο γιατί με αδελφή δικηγόρο θα ρίξουμε και πολύ γέλιο!!!

Τελευταία επεξεργασία από: alej, 24/01/2012 - 14:08


#369   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2012 - 14:19

Μέσα σε 2 μήνες έχασαν τα 4300 ευρώ της επιδότησης που μας έδωσαν...

Μας πρότειναν 20% μείωση στα πάγια αλλά υπολογίσαμε ότι μας συνέφερε η φορητότητα σε VOdafone.

Σας ευχαριστώ θερμά για την πληροφόρηση.

Ήταν το καλύτερο δώρο για το 2012!!

#370   Jason13

Jason13

    iPH Contributor

  • 986 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2012 - 14:23

Εγω που το Νοεμβριο πηρα επιδοτηση 180 ευρω με προγραμμα 30 ευρω το μηνα για 24 μηνες το οποιο μου ειναι αχρηστο διοτι και το 25 με ικανοποιει, τι να κανω; Δεν θελω να κοψω τη συνδεση με την Cosmote. Να τους πω να μου το κλεισουν και μετα αν γινεται να κανουν καμια εκπτωση ή να με ριξουν προγραμμα χωρις εξτρα χρεωση; Οποιος εχει εμπειρια ας πει..

#371   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 24/01/2012 - 14:24

Έτσι είναι, την υπογραφή σου πρέπει να την τιμάς!!! αλλιώς πλερώ!!!

Ευχαριστώ κι εγώ για την πληροφόρηση!!!

#372   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 24/01/2012 - 14:26

Εγω που το Νοεμβριο πηρα επιδοτηση 180 ευρω με προγραμμα 30 ευρω το μηνα για 24 μηνες το οποιο μου ειναι αχρηστο διοτι και το 25 με ικανοποιει, τι να κανω; Δεν θελω να κοψω τη συνδεση με την Cosmote. Να τους πω να μου το κλεισουν και μετα αν γινεται να κανουν καμια εκπτωση ή να με ριξουν προγραμμα χωρις εξτρα χρεωση; Οποιος εχει εμπειρια ας πει..


Ζήτα να πας σε όποιο πρόγαμμα θες αλλιώς φεύγεις.
Εμένα από το 85 μου είπαν να σε πάμε σε όποιο θες αλλά αρνήθηκα.
Μην τους λυπάστε βρε, με αυτές τις αλλαγές αυτοί μετράνε εξαφήφια νούμερα σε κέρδη κι εμείς σε κάτι ψιλά!!!

Τελευταία επεξεργασία από: alej, 24/01/2012 - 14:27


#373   manosaggelis

manosaggelis

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2012 - 14:28

Ρε παιδιά,όσοι μπορείτε να το κάνετε,απλά μην το σκέφτεστε. Μόνο κέρδος είναι για εσάς!
Και όσο για την εγγύηση,αν σας ζητήσουν, θα σας ζητήσουν να προπληρωσετε 1 με 2 πάγια όταν κάνετε το καινούριο συμβόλαιο. Κάτι που το θεωρώ απίθανο μιας και δεν στέκει πουθενά αυτό το πράγμα. Εγγυήσεις ζητάνε από κάποιον όταν έχει φύγει από την εταιρεία και δεν έχει πληρώσει πάγια και χρωστάει κάποιο σημαντικό πόσο.

Sent from my Desire HD using Tapatalk

#374   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2012 - 14:30

Αλήθεια εφόσων όλες οι εταιρίες έχουν τα 60δευτερόλεπτα ελάχιστο... να φυγεις για να πας που?

#375   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2012 - 14:35

Δεν είναι καθόλου νόμιμη να σου ζητήσει εγγύηση από την στιγμή που εσύ είσαι κύριος/α στις υποχρεώσεις. Από την στιγμή που πληρώνω στην ώρα μου, εσύ διάλεξες να αλλάξεις τους όρους άρα θα υποστείς και τις συνέπειες.

Επίσης δεν έχει κανένα δικαίωμα να μου συμπεριφερθεί διαφορετικά από άλλους καταναλωτές τη στιγμή που δεν έχω δώσει κανένα διακαίωμα!!!

Οι εταιρείες εκτός από διακαιώματα έχουν και υποχρεώσεις, μια από αυτές είναι και η ισότιμη συμπεριφορά απέναντι στους καταναλωτές. Δεν μπορεί π.χ. σε μένα να ζητάς εγγύηση και στον άλλον όχι, πρέπει να το δικαιολογήσεις.
Εξάλλου η προπληρωμή των παγίων αποτελεί εγγύηση οπότε πραγματικά θα ήθελα να γίνει κάτι τέτοιο γιατί με αδελφή δικηγόρο θα ρίξουμε και πολύ γέλιο!!!

Νομιζω οτι εχεις λαθος.Καθε εταιρια εχει το δικαιωμα να αρνηθει να εισαι πελατης της ή να σου ζητησει εγγυηση.
Οσο για την ισοτιμη μεταχειρηση καλα θα ηταν να ισχυε,θα πληρωναμε ολοι τα ιδια παγια θα ειχαμε ολοι τις ιδιες εκπτωσεις,εφοσον δεν διναμε δικαιωμα! Επισης καλο θα ηταν οι Τραπεζες να ενεκριναν δανεια σε ολους οσους μπορουν να τα πληρωσουν!
Μιλαμε για εταιριες λοιπον και οχι για φιλανθρωπικα ιδρυματα.

Τελευταία επεξεργασία από: apostolo, 24/01/2012 - 14:45


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες